Sanayide Kuru Temizlme Işleminde Kulanılan Kimyasallar | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Sanayide Kuru Temizlme Işleminde Kulanılan Kimyasallar

Konu, 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' kısmında huseyinbursa tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. huseyinbursa

  huseyinbursa TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar solvent ve Perkloretilen kullanımndan doğacak riskler için ortamında tecrit edilmesi ve kkd kullanımı uygun mudur? Bu duruma uygun yasa var mıdır? Büyük avm'lerde kuru temizlme ünüteleri ortamdan tecrit edilmemiş açıktatır.


   
 2. Murat Karlık

  Murat Karlık TÜİSAG Üyesi

  daha az tehlikesi olan hidrokarbon sisteme geçilebilir, kansorojen değil fakat yangın riski var, makina maliyeti yüksek. Yada wet clean sisteme geçilebilir yangın ve kansorojen riski yok su ile yıkama yapılıyor fakat bu sistemde diğer sitemler gibi elbise üzerindeki yağ ve boyaları tam temizlemiyor.

   
 3. huseyinbursa

  huseyinbursa TÜİSAG Üyesi

  teşekkürler murat bey; peki solvent ve Perkloretilen kullanımında nasıl bir önlem almamız gerekir; yasal anlamda bu maddelerle ilgili bir mevzuat var mıdır?

     

   
 4. Murat Karlık

  Murat Karlık TÜİSAG Üyesi

  Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmeliği okumanızı tavsiye ederim. Malzeme Güvenlik Bilgi Formunu ve ekte bulunan dosyaları inceleyin. Ayrıca Buhar kazanları, leke çıkartıcı kimyasallar, sıcak ütüler, kompresör, kaynatma kazanı, tehlikeli atıklar ve elektrik akımı Kuru temizlemede bulunan başlıca tehlikeredir.

  Kuru temizleme makinesinde kapalı sistem içinde kullanılan perkloretilen, kurutma esnasında yeterli süre geçmeden cihazın kapakları açılırsa solvent çalışma ortamına yayılabilir. Tekstil malzemelerinin üzerindeki solvent tam uzaklaşmadığından ve çıhaz içi ısısı yüksek olduğundan ortama çok hızlı bir şekilde perkloretilen buharı yaylabilir. Elbise ütülendiği sırada erken çihazdan çıkarmaya bağlı ütü buhar ile ortama perkloretilen yayılabilir. Yeterli süre geçmeden cihazın kapağı kesinlikle açılmamalı.
  Kuru temizleme çihazını kullananların, kullanım sırasında uymaları gerekli kuralları belirten yazılı talimatlar asılmalı ve işçilerin bu kurallara uymaları sağlanmalı, böylece yanlış kullanım sebebiyle doğacak meslek hastalığı tehlikesi önlenmeli, ayrıca kolay görünen yerlere mevcut risk ve tehlikeler ile bunlara karşı alınması gerekli tedbirleri gösteren ikaz levhaları asılmalı, işçiler bu konuda uyarılmalı ve gerekli eğitim verilmelidir.
  Olası bir sızıntıya veya ortama perkloretilen yayılması durumunda acil eylem planı doğrultusunda KKD ile donatılmış yetkili personel harici işçilerin dışarı çıkması sağlanmalı.

  İşyerinde kullanılan leke çıkarıcılar, Perkloretilen ve solvent gibi tüm kimyasallar için Çevre Bakanlığınca 11.03.2002 tarih ve 24692 sayılı resmi gazetede yayınlanan “Güvenlik Bilgi Formlarının Düzenlenmesine İlişkin Tebliğ” esaslarına uygun birer güvenlik bilgi formu hazırlanıp üzerlerine asılmalı.
  Bilgi formlarında yazılı bu maddelerin zararları ile bunlardan korunmayolları işçilere yazılı olarak ve imza karşılığı tebliğ edilmeli, böylece hem işçilerin bu maddelerin kullanımı sırasında kendilerini korumaları, hem de istenmeyen bir sebeple veya beklenmedik bir şekilde bu maddelerin zararlı etkisine maruz kalan işçilerin alınması gerekli önlemler konusunda bilinçlenmeleri sağlanmalıdır.

  Korozif kimyasallarla tekstil üzerindeki lekeye müdahale eden personele uygun göz koruyucu verilmeli, kontrol ve denetim yapılarak verilen koruyucuların kullanılması sağlanmalıdır.
  Korozif kimyasal kullanılan tezgah yakınına uygun bir acil göz duşu konulmalı, böylece gözüne bu kimyasallardan kaçan işçilerin bol su ile gözlerini yıkamaları sağlanmalıdır.

   

  Ekli Dosyalar:

 5. huseyinbursa

  huseyinbursa TÜİSAG Üyesi

  murat bey çok faydalı oldu; ilgilendiğiniz ve zaman ayırdığınız için çok teşekkürler.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica