Tartışma Sanayi Tüpleri Ve Kompresörler

Konu, 'Güncel Duyurular, Tartışmalar, Forum Hakkında' kısmında Nil Günn tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Nil Günn

  Nil Günn TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar,
  Benim sorum şu şekilde. İşletmemiz dışındaki kompresör, sacdan üstü ve yanları kapanmış ve önü de tel olan bir alanda muhafaza edilmektedir.
  Ben bu kompresörün yanında 1.5-2 mt uzağına boş sanayi tüplerimi yerleştirebilir miyim?
  Boş sanayi tüplerim de aynı şekilde sacdan yanları ve üstü kapalı, ön tarafı telden, hava alan bir alanda duvara sabitlenmiş bir şekilde yerleştirilecektir.
  Şimdiden yorumlarınız için teşekkürler.   
 2. mehmet oğuz

  mehmet oğuz TÜİSAG Üyesi

  meslek olarak oluşabilecek kötü senaryolar üzerinde kafa yormalıyız.bu şekilde bakıldığında kompresörün patlamasıyla tüplerin patlaması tetiklenebilir. (patlayıcı gaz içeriyorsa) o nedenle bence patlamanın boyutunu arttırıcı bir şekilde depolamadan kaçınılmalıdır.

   
  Nil Günn bu yazıya teşekkür etti.
 3. Nil Günn

  Nil Günn TÜİSAG Üyesi

  Fakat boş sanayi tüplerinden bahsediyorum. Yani dolu değil ama ne yönetmelikte ne başka bir yerde boş tüplerin neden tehlike yarattığına ya da kompresörün yanında bulunmaması gerektiğine dair bir şey bulamadım.

     

   
 4. mehmet oğuz

  mehmet oğuz TÜİSAG Üyesi

  şimdi şöyle açıklayayım.bildiğiniz gibi patlama maddenin sıvı halinde gerçekleşmez.gaz halinde gerçekleşir.mesela tiner.tiner şişesini yarıdan kesin. tiner buharlaşmadan hemen yakın.tiner yanar hiç sıkıntı olmaz.ama tinerin ağzını açın.biraz bekleyin.iyice buharlaşsın.o zaman tiner patlar.bildiğimiz mutfak tüpü mesela.mutfak tüpünün vanasını açın.hemen kibriti yakın ve tutuşturun.gaz yanar.ama tüpün vanasını açın ve bir süre bekleyin.gaz etrafa bolca yayılsın.çakmağı yaktığınızda patlama olur.(tüpün içinde malum gaz yoktur.gazın yüksek basıçta sıvılaştırılmış hali bulunur.)
  işte patlamanın sıvıda değilde gazda olmasından yola çıkarak.sizin o boş dediğiniz tüplerin içinde azda olsa patlamaya neden olabilecek kadar gaz bulunmaktadır.herhangi bir dış patlama sonrasında bu tüpler zarar görürse patlama bu tüplerle devam eder.dolu-boş tüplerin yan yana depolanmaması da bu nedenledir.

   
  Emre Kümbetli bu yazıya teşekkür etti.
 5. Nil Günn

  Nil Günn TÜİSAG Üyesi

  1.5-2 mt uzakta o zaman kompresöre yakın bir şekilde de depolayamam fikir yürütürsek.

     

   
 6. mehmet oğuz

  mehmet oğuz TÜİSAG Üyesi

  aynen.yani bence

   
 7. yileri

  yileri TÜİSAG Üyesi

  VII Uluslar arası İSG Konferansında İş Müfettişi sunumunda boş tüplerin nakil işleminde Oksijen tüpünün patlaması iş kazasını anlatmıştı. Tüpler her daim sıkıntı özellikle asetilen ve hidrojen tüpleri işe başladığımda bina dışında atölye duvarında telle çevrili sundurma altında tutuluyordu. Yağmur rüzgarlı yağdığında ıslanıyordu. Yan tarafında kompresör varmış sonradan farkkettim sıcak hava veriyordu dışarı rahatsız oldum.Zaten Atölye duvarına dayalı patlamada atölyeyi yıkacak belkide yeni yer teklif ettim.

  Binaların yangından korunması yön. Par.Pat.Tüz. ve TS standartları çok genel yazmış, HABAŞ 'ın MSDS'ne baktım oda mutat ifadeler. Bakanlığın Kimyasal ile çalışma dokumanında resimler var ama çelişkili İnsan ne yapacağını bilemiyor. Yazılı teklifimi çalışma ortamlarından meskun yerlerden uzakta ve mutat nizamları yazarak bildirdim...

  Ne yazık ki hala;
  Kaza olmadığı sürece problem yok kaza olursa MSDS, TS standartları istediğin yere çek suçla İSG Uzmanını
  (((((İş Güvenliği Uzmanı=Günah keçisi:k_karışık: )))))
   
  Avni CINAR ve Melih Aydın bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica