Tartışma : Sanayi Savaşları Programı - Durum Acil!

Sinan Yılancı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Herkese iyi forumlar .gerçekten Durum çok acil!
Trt de yayınlanan sanayi savaşları programında iş güvenliği uygulamasından uzak program yapılmaktadır.iş kanununa ve 6331 sayılı İş Güvenliği kanuna aykırı uygulama faaliyetleri sürdürülmektedir. Buna acilen dur demeliyiz bir şekilde. Benden daha nüfuzlu kişilerin duruma el atması gerektiğini düşünüyorum. Hükümetin bas bas bağırmasına rağmen böyle bir program nasıl yayınlanabilir?

Gökhan Apaydın

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
6331 sayılı kanuna uymak zorunda değil ki, yani hukuken bir sakınca yok ama tabi güvenlik kültürünün oluşmasına olumsuz bir etkisi olacağı kesindir.

Gökhan Karabatman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Devlet kanalında yayınlanan bir program olduğundan her yönüyle örnek teşkil etmelidir, benim de dikkatimi çekmedi değil.
Hiçbir şekilde KKD kullanılmamakta , eğer kaynak göz almasa orada da maske kullanmayacaklar o derece yani

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Herkese iyi forumlar .gerçekten Durum çok acil!
Trt de yayınlanan sanayi savaşları programında iş güvenliği uygulamasından uzak program yapılmaktadır.iş kanununa ve 6331 sayılı İş Güvenliği kanuna aykırı uygulama faaliyetleri sürdürülmektedir. Buna acilen dur demeliyiz bir şekilde. Benden daha nüfuzlu kişilerin duruma el atması gerektiğini düşünüyorum. Hükümetin bas bas bağırmasına rağmen böyle bir program nasıl yayınlanabilir?
Merhaba Sinan Bey.
Bahsettiğiniz programı ben izlemedim. Keşke bu konuyu açarken o programdan İSG uygulamalarına aykırı olan anlara ait fotoğraf, video paylaşsaydınız. Benim gibi izlemeyenler için iyi olurdu.

oğuz1983

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ben de hiç seyretmedim.

olcay altay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
program baştan aşağı fecaat , böyle bir programın trt de olması daha da ne halde olduğumuzu gösteriyor, bırakın trt yı Türkıyede kı hıc bır kanalda yayınlanmaması gerekıyor. program da iş güvenliği yok saygı yok sevgi yok düzgün uslüp yok yazık paralarımızın vergilerimizin böyle programlarda heba edilmesine

Raskoln

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
O kadar olumsuz örnek teşkil eden diziler, evlendirme programları, saçma sapan yarışma programları yayınlanırken , TRT' nin düzenlemiş olduğu bir belgesele takılmanıza şaşırdım doğrusu.

mawitech

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
zaten seyretmeyin yayında kaldırılsın .... :)

AHMETKILIÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Açın Discovery, NatGeo gibi kanallardaki belgeselleri. Dünya üzerinde zirvede olan ülkelerdeki uygulamalarda bile sıkıntı görebilirsiniz ki ben sıklıkla görüyorum. Ama hiçbirinde İngilizlerin ya da Almanların ya da Amerikalıların ya da İrlandalıların (!) çalışmalarında bu eskiklikleri gördüğümde ne kadar geri kalmış ülke, iş güvenliğinden bihaberler demem.

Çünkü bilirim ki bunlar şov amaçlıdır ve aslında gerçek farklıdır. Aslında kamera olduğu için ekstra farklı davranırlar v.s...

Son zamanlarda TRT Belgesel kanalını da sık izlerim ve kalitesi inanılmaz yükseldi; hem çekimler hem de konular itibarı ile.

Gökhan Apaydın

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba Sinan Bey.
Bahsettiğiniz programı ben izlemedim. Keşke bu konuyu açarken o programdan İSG uygulamalarına aykırı olan anlara ait fotoğraf, video paylaşsaydınız. Benim gibi izlemeyenler için iyi olurdu.

Bahsi geçen belgesel bu olmalı, googleda aratarak rahatça bulabilirsiniz, buyrun:

Gökhan Karabatman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Açın Discovery, NatGeo gibi kanallardaki belgeselleri. Dünya üzerinde zirvede olan ülkelerdeki uygulamalarda bile sıkıntı görebilirsiniz ki ben sıklıkla görüyorum. Ama hiçbirinde İngilizlerin ya da Almanların ya da Amerikalıların ya da İrlandalıların (!) çalışmalarında bu eskiklikleri gördüğümde ne kadar geri kalmış ülke, iş güvenliğinden bihaberler demem.

Çünkü bilirim ki bunlar şov amaçlıdır ve aslında gerçek farklıdır. Aslında kamera olduğu için ekstra farklı davranırlar v.s...

Son zamanlarda TRT Belgesel kanalını da sık izlerim ve kalitesi inanılmaz yükseldi; hem çekimler hem de konular itibarı ile.
Bence belgeseli izlemeden karar vermeyin, koruyucu başlıksız kesim motoru kullanmanın, yüz siperliksiz veeya maskesi oksijen kesim/kaynak yapmanın nesi gerçeğinden farklı olabilir?
Patlayan taş motoru yüzü kesmiyor mu? Yüze gelen kaynak ışını zarar vermiyormu ?

AHMETKILIÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Karşılaştırma yapıyorsam izlemişimdir. Tekrar ediyorum bunlar şov amaçlı ve daha beterlerini yabancı belgesellerde de görüyoruz.

Discovery' de, NatGeo' da, BBC' de belgesel yaparken bareti takmayı bilmeyen bir fransız ile,
yalandan toolbox yaptığı çalışanların halinden belli olan amerikan ile,
Güney Afrikadaki madenlerde türlü önlemler aldığını gösteren ama yerli halka AİDS bulaştırıp köle gibi çalıştırmasının yanında (daha nice örnekler var) bizimkilerin çalışmasında yapmacık hareketler yok, ikiyüzlülük yok, her şeyi kazanma uğruna başkalarını köleleştirme yok.

Eğer sanayide yapılan çalışmalara bakarsanız gerçeğinden farksız olduğunu görürsünüz.

Bir çok yabancı firmayı gördüm ve kazaları biliyorum. LTI ve RWA ları kafalarına göre, kendi sağlık kuruluşlarında müdahalelerle sanki kaza yokmuş gibi gösterdiklerini, bilmem kaç milyon saat kazasız çalışma ölçümlerinin ve ödüllerinin nasıl verildiğini.......

Şu anda batı dünyası, neredeyse tüm üretimini çinde ve doğuda yapıyor. Yani üst işveren durumunda, yani oradaki kazalar da onlara ait. Peki Çin' deki iş kazaları hakkında bir istatistik var mı? Yok. Amerikanın ne iş güvenliği ile ne oradaki insanların sağlığı ile ilgilendiği yok.

Ha ben şova inanıyorum derseniz başka :)

mutlu durmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Devlet televizyonu her yönden örnek teşkil etmelidir program isg açısından tam bir facia.Sadece bu program değilki halbank devlet bankası reklamlarda adamın üstünden vinç geçiyor gülüyorlar bu ne perhiz bu ne lahana turşusu...

Murtaza Taş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Karşılaştırma yapıyorsam izlemişimdir. Tekrar ediyorum bunlar şov amaçlı ve daha beterlerini yabancı belgesellerde de görüyoruz.

Discovery' de, NatGeo' da, BBC' de belgesel yaparken bareti takmayı bilmeyen bir fransız ile,
yalandan toolbox yaptığı çalışanların halinden belli olan amerikan ile,
Güney Afrikadaki madenlerde türlü önlemler aldığını gösteren ama yerli halka AİDS bulaştırıp köle gibi çalıştırmasının yanında (daha nice örnekler var) bizimkilerin çalışmasında yapmacık hareketler yok, ikiyüzlülük yok, her şeyi kazanma uğruna başkalarını köleleştirme yok.

Eğer sanayide yapılan çalışmalara bakarsanız gerçeğinden farksız olduğunu görürsünüz.

Bir çok yabancı firmayı gördüm ve kazaları biliyorum. LTI ve RWA ları kafalarına göre, kendi sağlık kuruluşlarında müdahalelerle sanki kaza yokmuş gibi gösterdiklerini, bilmem kaç milyon saat kazasız çalışma ölçümlerinin ve ödüllerinin nasıl verildiğini.......

Şu anda batı dünyası, neredeyse tüm üretimini çinde ve doğuda yapıyor. Yani üst işveren durumunda, yani oradaki kazalar da onlara ait. Peki Çin' deki iş kazaları hakkında bir istatistik var mı? Yok. Amerikanın ne iş güvenliği ile ne oradaki insanların sağlığı ile ilgilendiği yok.

Ha ben şova inanıyorum derseniz başka :)

Evet arkadaş haklı. Onlar kötü o zaman bizim kötü olmamızda sakınca yok

_kaanmert

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Konuyu açan arkadaş teşekkür ederim. İSG konusuna gelmeden önce: Programın kalitesi tartışılabilir. Üslüp, amatör oyunculuk, arada gereksiz gülmeler gibi birçok örnek var. Ama şunu unutmayın ''Benzeri veya daha iyisi yapılana kadar en iyisi bu'' yaklaşımına katılıyorum. Hiç olmamasından iyidir. Örnek olarak milli araba yapılmasına karşı çıkanlara şaşıyorum. Sanki daha önce hepimiz çok daha iyi arabalara mı biniyorduk veya TR de başka araç üretiliyorda biz mi bilmiyoruz (KUŞLAR dışında). Kuşları bilmeyen yoktur. Fakat bizim verdiğimiz vergilerin bu kadar kalitesiz bir programa gitmesi üzücü tabi.Eğer bir şeye muhalefet olmak istiyorsanız aynısından daha iyisini yapmış olmamız gerek. İSG konusuna gelince eksikler dikkatimi çekmedi. Zaten 1 dakika dayanabildim. Bence birileri TRT yi arayıp uyarmalı. Bu kadar büyük kitleye hitap eden bu programda sen KKD takmazsan sanayideki ''SALİH'' amcam neden taksın. ROL MODEL olmaları gerek. Giydikleri KKD ler ile özendirmeleri gerek. Yabancı kanallarda benzer programlarda adamlar ağaç keserken robokop gibi giyiniyorlar(KKD ler yani). AB uyum sürecinden geçtiğimiz yenilenme döneminde ve 6331 in özel sektör üzerindeki bu denli baskısına baktığımızda bu kadar rahat olunmamalı. Veya böyle işler yaparken bir bilene danışılması ve teknik destek alınması gerek. Yoksa oyunculardan birini sakat bırakabilirler.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.