Sağlık Haber : Salgına Karşı Sterilizasyon

Numeko Safety İş Güvenliği Ekipmanları

6666

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Zaten yeni belediye ben de Ankara'da yaşama isteği uyandırıyor. Darısı İstanbul'un başına.

Tolga_34

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İlk resimle ilgili olarak bir iki şey söylemek isterim. Ne kadar yakınlaştırsam da tam net göremedim ancak, bir yandan dezenfektasyon işlemi yapılıyor diğer yandan da siliniyor gibi gördüm. Yanılıyor muyum bilemedim???? Oysa dezenfektasyon sıvısının o bölgede kuruması ve öylece kalması gerekiyor!!??? (Hekim arkadaşlardan bu uygulama hakkında bilgi bekliyorum.)

Bir de anı paylaşayım. Bundan üç yıl önce TÜYAP'ta açılmış Asansör, Yürüyen Merdiven uluslararası fuarında özellikle yürüyen merdiven hareketli tutma bantlarının dezenfektasyonu ile ilgili çalışma yapan bir üretici ile karşılaşmıştım. Özetle, yürüyen merdivenin tutma bantları çalıştıkça bir dezenfektasyon sıvısının içinden geçip gidiyordu. Fakat o sistemi Türkiye içinde hiç bir yerde henüz daha göremedim :)

İstanbul'da da -en azından benim bildiğim kadarı ile- aynı şekilde toplu taşıma alanları ve araçları düzenli olarak temizleniyor ve metroyu kendi gözümle gördüm ilaçlanıyor. Fakat her zaman dediğim gibi, sonuç denetimi nasıl yapılıyor onu bilmiyorum.

Bu meşhur corona virusü ile ilgili bir hekim arkadaşla konuşuyorduk hani kendimi sağlama alayım diye :). Dedim ki "bu karantinaya alınan kişileri getiren gerek askeri, gerek sivil uçaklar sonrasında karantiya alınıp, decontaminasyon işlemine tabi tutuluyor mu?" Aldığım cevap aynen şu oldu "virus oksijene duyarlı, ön arka kapıları açık bir saat kadar doğal hava akımı sağlandığında ölüyor, diye bilgi var." Vallahi bilemedim şimdi :)

Özetle, Çevre ve Halk Sağlığı öneleyici ve koruyucu hekimlik üzerine kuruludur (Kardeşimden biliyorum). Yani sivrisinek ve bataklık örneği gibi. Önemli olan bataklığı kurutmak, ancak istediğiniz kadar ilaçlama (dezenfektasyon, decontaminasyon) yapın, contaminasyondan kurtulamazsınız. Çünkü bataklık hem çok geniş, hem de umursamaz durumda!!!

Tolga_34

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İstanbul'da da -en azından benim bildiğim kadarı ile- aynı şekilde toplu taşıma alanları ve araçları düzenli olarak temizleniyor ve metroyu kendi gözümle gördüm ilaçlanıyor. Fakat her zaman dediğim gibi, sonuç denetimi nasıl yapılıyor onu bilmiyorum.
https://www.haberturk.com/istanbul-da-koronavirus-coronavirus-onlemi-metrobus-ve-duraklar-nasil-temizlendi-haberler-2599222

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.