Soru Şaka Gibi Ama Gerçek !!!

Konu, 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Uzman Özlem tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar;

  Size öncelikle şu an uğraştığım şaka gibi bir durumdan bahsedeyim. İşletmemize itfaiye aracı aldırdı işverenimiz, organize de artan yangın riskinden korktuğu için, haklı olarak. Buraya kadar her şey normal hatta güzel. Kolay kolay işletmeler bu kadar para harcayıp da böyle bir şey yapmazlar. Ama işin komedisi bundan sonrasında başlıyor zaten. Bana itfaiye aracının gelmesinden 1 gün önce ekip kurmamı, eğitim verdirileceğini söylediler. Şaka zannettim önce, çünkü mesaim biterken aracın yarın geleceğini öğrendim ve üstüne üstlük böyle donanımlı bir araç için oluşturulacak ekibin bunu kaldıracak kişiler olması gerekeceğinden dolayı yarına yetişmesinin mümkün olmadığını söyledim. Ve işletme müdürünü aradım direkt olarak, bana olayın büyütülecek bir şey olmadığını, güvenliklerin bu iş için uygun olduğunu söyledi. Daha önceki yazımda yalaka işletme müdürü durumundan bahsetmiştim zaten o yüzden tekrar değinmiyorum. Peki dedim siz bilirsiniz ve tüm güvenlikleri ve vardiya amirlerini( ki bunları dahil etmek için önce sayın işletme müdürünü de ikna etmem gerekti) topladım, eğitim yapıldı. Ben tabii ki başlarındayım. Sonuç mu; anlayıp da kavrayan kişi sayısı = O. Neyse ben kalktım eğitimden sonra İ.K Müdürüne gittim aynı zamanda işveren vekili, onunla çözelim dedim, aramız da iyi, önem de gösterir yaparız. Ben itfaiye aracı için itfaiye ekibi kuralım ve bu adamların işi bu olsun; sonuçta aracın günlük bakımı, kontrolü, işletme içerisinde turlaması, eğitimleri, tatbikatları şusu busu bir sürü şeyi var bu adamların fabrikaya gelir gelmez itfaiyeci tulumlarını giyip bu görevlerini yapmaları lazım dedim. Ama güvendiğim dağlara kar yağdı. Ne lüzumu varmış özel ekibe, içerideki çalışanlardan grup oluşturulacakmış. Sadece aracın başını beklesin diye ve yan gelip yatsın diye kimseyi işe alamazlarmış. O araca milyarları döktünüz ya insan sırf bunun için bile bilen alsın eline aracı der eleman alır ama neyse.Bir yangın anında içerideki işçi koşup aracın yanına gelip tulumunu giyip, yangın yerine gidene kadar zaten her şey yanar biter kül olur ama bunu anlatamıyorum ya kimseye ben ona yanıyorum.İtfaiye için özel personel alınamayan benim işyerim de hurda beklesin diye personel alındı, güler misin ağlar mısın ?


   
  Genco, Haldun ve Gülşen ÇETİN bu yazıya teşekkür etti.
 2. Ufuk Ylc

  Ufuk Ylc TÜİSAG Üyesi

  hurda para ediyo ya :D zihniyete bak ya Allah yardımcın olsun..

   
  ÖZLEM DEMİRÖZ bu yazıya teşekkür etti.
 3. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

  Saolun, cidden ne örnekler var daha yazsam şok olursunuz.
  İşin kötü yanı şunu anladım ki, İSG uzmanlığı sadece işverenin gözünde önemsiz değil, bir çok mühendislik yapan arkadaşım ne iş yapıyorsun ki iki kare fotoğraf 1 rapor keyif valla, ne etliye karışıyorsun ne sütlüye diyebiliyor hala. İşverenle uğraştığım yetmiyor bir de bunlarla uğraşıyorum. Gerçi artık sadece gülüp, haklısın valla 1 hafta denesene işimi diyorum.

     

   
  Yeliz Çelik, ÖZLEM DEMİRÖZ ve Ufuk Ylc bu yazıya teşekkür etti.
 4. fatihsen46

  fatihsen46 TÜİSAG Üyesi

  İşverene de çok yüklenmemek lazım. O kadar da abartılacak bir şey yok gibi duruyor. Sadece yangın için itfaiye elemanı alıp da koymak işverene külfet getirir Özlem hanım. Şirket itfaiye aracı almakla kötü mü etmiş derseniz bence güzel bir davranış. Ama başına 3-5 tane eleman alıp da bekletmez. Ama sürekli yangın çıkan bir yerse ki sanmıyorum ! O zaman kesinlikle size katılabilirdim. Hurda mevzusunu örnek vermişsiniz. Hurdalardan para kazanıyor ve çalınma ihtimalleri var (Arkadaşımın güvenlik görevlisi olarak çalıştığı Bir firmadan 3 dakikada yaklaşık 17000 liralık bakır teller çalındı ). böyle bir işverenle çalıştığınız için memnun olmanız lazım, itfaiye aracı alıp koymak her yiğidin harcı değil gördüğüm kadarıyla.

   
  Last edited by a moderator: 14 Kasım 2014
  uğur göçer bu yazıya teşekkür etti.
 5. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi


  Fatihsen46 bende ilk yazdığımda belirtmiştim zaten, kolay kolay bir işveren kalkıpta o kadar para döküp itfaiye aracı almaz diye, bu yangın mevzusundan korktuğunu ve önemsediğini gösterir. Bu durumdan da gayet memnunum. Benim memnun olamadığım durum işletmemiz gayet büyük bir alan içerisinde ve içerideki adamların bir durum anında araca gelip, üzerlerini değiştirip, aracı kullanacak ve yangına müdahale edecek hale gelmesi zaman açısından ciddi bir sıkıntı doğurmakta. Ben 3-4 kişi talebinde bulunmadım zaten bana başlangıç için 1 kişi bile yeterdi, en azından aracı her detayıyla bilen ve kontrollerini sağlayabilecek. Hem bu kişiyi yatırmazdık, işletme içerisindeki yangın dolapları ve tüplerinden de sorumlu tutardık, ben bunu önermiştim. Yangın konumuz bir düzene girer bir kişi tarafından ve bilen kişi tarafından kontrol edilirdi. Hurda olayına gelince de hurdalarımızın bekletildiği alan güvenlikten müsade alınmadan geçirilemeyecek bir yerde, çalınması gibi bir durum bu zamana kadar hiç yaşanmadı ve öyle bir alanda da ben yaşanılacağını düşünmüyorum. Ama sizin de deiğiniz gibi böyle bir aracı alınıp konulmuşsa, ve o kadar para harcanmışsa yazık günah günlük haftalık kontrollerini bilen biri yapsın istedim ben.

     

   
  Ufuk Ylc bu yazıya teşekkür etti.
 6. ÖZLEM DEMİRÖZ

  ÖZLEM DEMİRÖZ TÜİSAG Üyesi

  İhmale gelmemesi gereken durumlar var tabiki ama çok buyutulmemesi gerekli diye düşünüyorum.. aracı alabilecek gibi bir nezaketi ggösteren bir işveren ekibi de zamanla kurar diye düşünüyorum. .

   
  fatihsen46 ve Ufuk Ylc bu yazıya teşekkür etti.
 7. fatihsen46

  fatihsen46 TÜİSAG Üyesi

  İşveren okadar para verip aldığı şeyi kenarda bakımsız bir şekilde çürümeye bırakmak için almamıştır herhalde, Beni yanlış anlamayın size hak veriyorum ama değişik sektörlerde çok firmaya bakıyorum ve bir iş yaptırana kadar ömrüm bitiyor. Siz üzerinize düşeni yapın gerisini şirket yönetimine bırakın derim ( Nacizhane fikrim ). Kazasız günler geçirmeniz dileğimle.
   
  Uzman Özlem bu yazıya teşekkür etti.
 8. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi

  Merhaba
  Yangın müdahale ekiplerini kurmak, itfaiye araçlarını ve malzemelerini hazırlamak aslında işin ehli kişiler için sorun değil...asıl önemli olan konu işletmelerin yangın güvenliğine duyarlılığı diye düşünüyorum. İşletmenizde bu duyarlılığa sahip anladığım kadarı ile...
  Bence siz ekip için yeterli olacak elemanları toplayıp bu arkadaşlara araç ve yangın ekip eğitimlerini aldırdığınız da (Bu işi verecek eğitimciler,eğitim şekilleri,... önemli ) inanın işletmenizdeki yangın olaylarına çevre itfaiyeler kadar yardımcı olacaklardır.
  kolay gelsin   
 9. yunus er

  yunus er TÜİSAG Üyesi

  O itfaiye aracının 6 ay- 1 yıl sonra çıkacak bir yangında (umarım yaşamazsınız) bir işe yaramayacağını ve hatta çalışmayacağını size neredeyse garanti edebilirim.

  yangın haberi alınacak,

  başka bir işi olan çalışan önce tutulduğu yerden (idari işler, atölye vs) aracın anahtarını almak için koşturacak, tabi o gün işyerinde ise.
  araç uzun zamandır çalışmadığı için aküsü bitmiş olacak, hadi bir şekilde çalıştı ve olay yerine ulaştı.
  hayatında soba söndürmemiş bir çalışan doğru söndürme planlamasını yaparak aracı konumlandırdı!!!!! (inşallah)
  hortumlar açıldı, su verildi, (bunun nasıl yapıldığı bir zamanlar gösterilmiş olan çalışan o panik hali ile bun işleri halletti) ama mevsimlerin etkisi ile çürümüş hortumlar birkaç yerinden patladı.......

  şu ana kadar kaç dakika geçti acaba?

  bu kötü senaryolar uzar gider...

  umarım işyerinizin çalışan bir yangın önleme sistemi vardır ve o araca ihtiyacınız kalmaz.

     

   
  Uzman Özlem bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica