Bilgilendirme - Sağlık Sektöründe Kazalar, Hastalıklar Ve Tehlikeler | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Sağlık Sektöründe Kazalar, Hastalıklar Ve Tehlikeler

Konu, 'Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  SAĞLIK SEKTÖRÜNDE KAZALAR, HASTALIKLAR VE TEHLİKELER
  II.1. Hastalıklar
  II.1.1. Biyolojik Tehlikelerden Kaynaklanan Hastalıklar
  HBV, Hepatit B Virüsü* , tüm dünyada bütün sağlık çalışanları için en önemli risklerden birisidir. Özellikle Asya ve Afrika’da bazı bölgelere özgü hastalıklardan biri olduğundan, bu bölgedeki çalışanlar için daha da tehlikelidir. HBV ‘yüzey antijen pozitif kanla’ deriden temas etmek, hastalığı kapmak konusunda aynı şekilde HIV* -Human Immunodeficiency Virus- pozitif kanla temas etmekten tam 100 kat daha tehlikelidir. Doktorlar ve hemşireler için kullanılan iğnelerin batması ya da keskin obje kesikleri oldukça önemli riskleri beraberinde getirmektedir. Genel olarak kana bulaşmış bütün maddeler, risk taşımaktadır. Bunun için kan bulaşmış materyallerle karşılaşma ve dokunma ihtimali olan bütün çalışanlar, risk altındadır. Bu riskin azaltılması için kan alırken ya da damar içi müdahalelerde, iğnesiz sistemler kullanılmalı ve/veya iğneler ve keskin objeler için özel olarak yapılmış atık kutuları kullanılmalıdır.
  Tüberküloz* da aynı şekilde Nozokomiyal Enfeksiyonlardan (Hastanede Bulaşan) biri olarak sağlık çalışanları için önemli tehditlerden birisidir. Özellikle hastanede karşılaşılan türlerin ilaçlara karşı dayanaklı olması riski daha da arttırmaktadır.
  II.1.2. Kimyasal Tehlikelerden Kaynaklanan Hastalıklar
  Sağlık çalışanları; dezenfektanlar, sterilizanlar, laboratuar malzemeleri, ilaçlar ve anestezikler gibi çeşitli kimysallarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu kimyasallar iritan(vücudun allerjik reaksiyon göstermesine neden olan) ve sensitize(vücudun reaksiyon vermesi) edici olabilmektedirler. Ayrıca bazı dezenfektanlar ve antiseptikler toksik(zehirli) olmakta ve deri ya da solunum yolu rahtsızlanmalarına yol açmaktadırlar. Formaldehit ve etilen dioksit gibi, bazıları mutajen(organizmanın genetik yapısını değiştiren), bazıları teratojen( fonksiyon bozukluklarına neden olan) ve bazıları da karsinojen’dir (kanser yapan).
  II.1.3. Fiziksel Tehlikeler ve Kapalı Ortam Risklerinden Kaynaklanan Hastalıktır
  Binalar inşa edilirken bazı önemli hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bunların en başında havalandırma sistemlerigelmektedir. Laboratuarlarda ya da diğer odalarda kullanılan kimyasalların yaydığı kokular, gazlar ve dumanlar özel olarak ‘yerel cebri çekişli havalandırma sistemleri’ ile ortamdan çekilmeli ve genel havalandırma sistemine asla karışmamalıdır. Tersi durumda kimyasallarla ilgili yukarıda sayılan risklerle, genel ortamdan hava soluyan herkes karşı karşıya kalcaktır. Ayrıca enfeksiyon risklerine karşı uygun filtreler ve UV lambaların kullanılması gerekmektedir.
  Hastaneler ve sağlık merkezlerinde yoğun olarak elektrik kullanılmaktadır. Bunun için binaların içinden pek çok elektrik hattı ve kablosu geçmektedir. Bunların iyi bir şekilde bağlanmaması ve topraklanmaması sonucunda elektrik çarpmaları meydana gelmektedir.
  Radyasyon, radyoloji(x ışınları, anjiyografi, tomografi) çalışanları için önemli riskler oluşturur. Ancak konusunda bilgili teknisyenlerin çalıştığı, ekipmanların yaydığı radyasyonun kamufle edildiği ortamlarda elbette risk faktörü en aza inmektedir. Ne var ki, yoğun bakım üniteleri, acil servis odaları ve ameliyathanelerde kullanılırken radyasyona sunuk kalmayı önleyemeyebilmektedir. Bu ünitelere temizlik amacıyla girip çıkan çalışanlar da risklere karşı çoğunlukla korunmasız olmaktadırlar.
  II.2. Kazalar
  Kazanın Sonucu Kazanın Sebebi Kanama Kesik Morarma Burkulma Kırık çıkık Yanma Isırma Kırık cam Baş ağrısı ve Solunum semptomları İş Diğer UK Toplam
  Efor
  Hasta Taşıma 105 105
  Hasta Kaldırma 83 83
  Hastaya Yardım 4 4
  Hasta Döndürme 27 27
  Düşmeyi Önleme 28 28
  Ekipmanı İtme 1 25 26
  Ekipmanı Kaldırma 1 52 1 54
  Ekipmanı Çekme 14 14
  Ekipman ve Hasta 38 38
  Diğer 74 74
  Düşme 3 45 67 3 1 119
  Çarpma 66 76 5 2 2 1 152
  Sıkışma 13 68 8 1 1 91
  Tehlikeli Maddeler 3 1 4 19 16 12 55
  Ziyaretçi 16 11 51 28 8 3 1 2 120
  Kan dökülmesi 80 1 81
  İlaç Reaksiyonu 2 2
  Enfekyionlara maruziyet 5 5 10
  İğne batması 159 22 181
  Bıçak kesmesi 34 14 48
  Diğer 3 1 29 1 6 40
  Bilinmeyen 8 8
  Toplam 289 136 243 558 5 33 8 7 19 25 29 8 1,360

  Yukarıdaki tabloda ABD’de 1 büyük hastanede 1 yıl içinde meydana gelen kazaların nedeni ve sonucu gösterilmiştir. Bu gerçekten de oldukça faydalı bilgiler içermektedir. İğne batması sonucu 181 kaza meydana gelmiştir. Bunlardan 159 tanesi kanamaya, 22 tanesi kesilmeye neden olmuştur. En çok görülen kaza sonucu, 558 görülme sayısı ile burkulmadır. Kanama 289, morarma 243, ve kesilme 136 sayı ile en çok görülen diğer kaza sonuçlarıdır. Hasta taşıma, ziyaretçi, iğne batması, çarpma ve düşme ise en çok görülen kaza nedenleridir.
  Kaynak : http://www.isguvenligi.net


   
  MuratM, raths, mahmud2005 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Kaan bey İş Hijyeni ve Meslek hastalıkları nın bazılarını yükledim .

   

  Ekli Dosyalar:

  MuratM, metin şahin, hafizegönen ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Meslek Hastalığı nedir

     

   

  Ekli Dosyalar:

  MuratM, hafizegönen, mahmud2005 ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Acil Durum Notları

   

  Ekli Dosyalar:

  Hanzadem, MuratM, metin şahin ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Acil Durum

     

   

  Ekli Dosyalar:

  Hanzadem, MuratM, hafizegönen ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica