Sağlık Personeli Çalıştırma Zorunluluğu

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında nesim tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. nesim

  nesim TÜİSAG Üyesi  merhaba arkadaşalar bu yeni yönetmelikte geçen sağlık personeli çalıştırma zorunluluğu her firma için mi geçerli ve bu personel hemşire mi olacak yoksa sağlık meslek lisesi okumuş olması yeterli mi?Yardımlarınızı bekliyorum;


   
 2. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım bu yönetmelik henüz taslak halinde henüz Resmi gazetede yayınlanmadı. Ama genel çerçevede bu yönetmelikte ufak değişiklerle çıkacağını zannetmekteyim.
  Aşağıda sorularına cevap bulabilirsin.

  İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI
  MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen:
  a) Bakanlık: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını,
  b) Diğer sağlık personeli: İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevlendirilmek üzere Bakanlıkça belgelendirilmiş hemşire, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni veya çevre sağlığı teknisyenini,
  Diğer sağlık personelinin nitelikleri ve görevlendirilmeleri
  MADDE 14 – (1) İşverence diğer sağlık personeli olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe göre geçerli diğer sağlık personeli belgesine sahip olmak zorundadır.
  (2) Tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu değildir.
  (3) Diğer sağlık personelinin görevlendirilmesinde, bu Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla kişiye verilemez. Ancak vardiyalı çalışma yapılan işyerlerinde işveren tarafından vardiyalara uygun şekilde görevlendirme yapılır.

  Diğer sağlık personelinin çalışma süreleri
  MADDE 19 – (1) Diğer sağlık personeli, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar.
  a) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli veya tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 35 dakika
  b) Diğer işyerlerinden;
  1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda ayda en az 6 dakika,
  2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda ayda en az 9 dakika,
  3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda ayda en az 12 dakika,
  (2) Tam süreli işyeri hekiminin görevlendirildiği işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi şartı aranmaz. Ancak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin daha etkin sunulması amacıyla bu işyerlerinde, işyeri hekiminin talebi ve işverenin uygun görmesi halinde diğer sağlık personeli görevlendirilebilir.
  (3) Diğer sağlık personelinin görevlendirilmesinde sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunulur. Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden düşülür.   
 3. nesim

  nesim TÜİSAG Üyesi

  29 aralıkta çıkan resmi gazetede yazıyor olması gerekli ben mi yalnış hatırlyom yoksa.

     

   
 4. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Evet ama Henüz resmi gazetede yayınlanmadı. Yani yayınlanıncaya kadar geçerlideğil .

   
 5. nesim

  nesim TÜİSAG Üyesi

  teşekkürler

     

   
 6. süleymanyılmaz

  süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi

  Çalışma Bakanlığının resmi sitesinde yer alan yönetmelik taslağında buna atıf yapmış.

  Diğer sağlık personelinin durumu
  GEÇİCİ MADDE (2) – (1) Diğer sağlık personelinin işyerlerinde görevlendirilmesinde; 30/6/2013 tarihine kadar sadece 4 üncü maddenin (b) bendinde sayılan unvanlara sahip olması şartı aranır. Ancak bu tarihten sonra görevlendirilecek diğer sağlık personelinin, gerekli eğitimlere katılarak, EK-4’deki örneğine uygun diğer sağlık personeli belgesine sahip olması şartı aranır


  Buna göre kadronuzda hemşire ,ATT, ebe, çevre sağlığı teknisyeni olmasını yeterli görüyor 6 aylık süre için. Zaten bakanlık bu süreçte eğitimler açarak bu sayıyı çoğaltacak.

  Ancak sağlık bakanlığı atamaları nedeniyle sağlık personeli(ATT,Hemşire, ATT) bulmak zor. Çevre sğlığı teknisyeni özel hastanelerde bir gçrevlendirme olmadığı için onlara yönelecekler. Çünkü bugün bir hemşire 1750 den maaşı başlıyor. ama bir çevre sağlığı teknisyenini 1000 tl ye bile çalıştırabilirsiniz

   
 7. Umut özkan

  Umut özkan TÜİSAG Üyesi

  Kimlerin yardımcı sağlık personeli bulundurması gerekiyor. Bununla ilgili bir bilgi var mı ?
   
 8. inangokhan

  inangokhan TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurması zorunlu olan tüm işletmelerin sağlık personeli de bulundurması zorunlu. Tek istisna tam zamanlı işyeri hekimi çalıştıranlar sağlık personeli çalıştırmak zorunda değil.

  Ocak 2015'e kadar sınavla alınması gereken işyeri hemşireliği sertifikası sahibi olma koşulu aranmıyor yani herhangi bir hemşire, ATT veya Sağlık memuru ile sözleşme yapılabilir. Ocak 2015 den sonra yapılacak sözleşmelerde sertifika sahibi olma zorunluluğu var. Mevcut sözleşme yapılan sağlık personellerinin de Ocak 2016 ya kadar sertifika alması gerekiyor.   
  muratsahinx bu yazıya teşekkür etti.
 9. senel

  senel TÜİSAG Üyesi

  Sağlık memurunun ne kadar süre çalışacağı henüz belli değil sanırım? Hemşirelerin çoğu genelde devlet memuru olarak çalışıyor, bu kadar personel nereden bulunacak?

     

   
 10. inangokhan

  inangokhan TÜİSAG Üyesi

  Süreler Belli;

  a) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli veya tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde çalışan başına yılda en az 35 dakika.

  b) Diğer işyerlerinden;

  1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.

  2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 9 dakika.

  3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 12 dakika.

  (2) Tam süreli işyeri hekiminin görevlendirildiği iş yerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi şartı aranmaz.   
 11. senel

  senel TÜİSAG Üyesi

  Hangi yönetmelikte geçiyor, bu taslak henüz sanırım...   
 12. inangokhan

  inangokhan TÜİSAG Üyesi

  Taslak değil, 28713 sayılı resmi gazetede yayınlanan 20 Temmuz 2013 tarihli
  "İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki,Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik"

   
 13. senel

  senel TÜİSAG Üyesi

  Yönetmelik çıkalı 6 ay olmuş ama on tane firmaya gidiyorum bu konuyla ilgili henüz bir girişim yok..
   
 14. inangokhan

  inangokhan TÜİSAG Üyesi

  Bu durumun 2 nedeni olduğu düşüncesindeyim;

  Birincisi henüz sağlıklı bir denetim süreci başlamadığı için firmalar bu işi yeterince ciddiye almıyor,

  İkincisi ise bu konuda işvereni doğru yönlendirme sorumluluğu olan iş güvenliği uzmanlarının 6 aydır yayınlanmış bir yönetmelikten hala haberdar olmaması,

  Lütfen yanlış anlamayın eleştirim yalnızca size değil tabii ki hepimizin eksik bilgisi olabilir ve bunu araştırmak son derece doğal ama iş güvenliği uzmanlarının genel durumunun bu olduğunu düşündüğüm için söylemek istedim.

   
 15. senel

  senel TÜİSAG Üyesi

  Bu
  Bu konuda daha çok bence iş yeri hekimleri firmalara bilgi vermeliydi..   
 16. senel

  senel TÜİSAG Üyesi

  Üstelik yeterince sağlık personeli olmadığı kanısındayım..

   
 17. chemist54

  chemist54 TÜİSAG Üyesi

  50 den az çalışanı olan tehlikeli sınıf için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırmak 1 ocak 2014 den itibaren zorunlu, diğer sağlık personeli çalıştırmakta zorunlumudur? Sağlık personeli atamasıda isg katipten yapılıyor?

   
 18. Emre YA

  Emre YA TÜİSAG Üyesi

  zorunlu, isg katipte diğer sağlık personeli var. ama sistemde sıkıntı var diyorlar. isg katipden olmasa bile kısmi süreli iş sözleşmesi yapılmalı

   
 19. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Kimseyi kötülemek değil amacım ancak son zamanlarda yaptığım iş görüşmelerinde hep karşıma çıkan olay, diğer sağlık personeli hakkında kimsenin bilgisinin olmaması. Evet, son zamanlarda iş görüşmesi yaptığım firmalara bir çok OSGB den teklif verilmiş. Ancak bu tekliflerin hemen hiç birinde sağlık personelinden bahsedilmiyor. Mevcutta çalıştığım bir firmaya bir OSGB tarafından verilen teklifi inceledim, hekimlik teklifi veriyorlar ancak sağlık personelinden hiç bahsedilmemiş. Osgbyi aradığımızda, diğer sağlık personelini sorduğumuzda, firma sahibi bize "böyle bir zorunluluk olmadığı" yönünde bilgi vermiştir. Bunun tek bir anlamı var, o da, iş yaptıkları kanunları ve yönetmelikleri bilmiyorlar. Ve firmalar bu kişilere emanet edilecek. Çok yazık. Ve yine başka bir osgbye diğer sağlık personeli gönderecek misiniz diye sorduğumuzda, OSGB sahibinin verdiği cevap, diğer sağlık personeli diye bir şeyin olmadığı yönündeydi.

  Herhangi bir firmaya gidin, verilmiş olan teklifleri inceleyin, %70 inden fazlasında diğer sağlık personelinin ismi dahi geçmiyor. Ve sorduğunuzda ya bilmiyorlar, ya da ihtiyaç olmadığını söylüyorlar.

   
 20. yaşar can

  yaşar can TÜİSAG Üyesi

  çünki ihtiyaç olma durumunu doktoru tam zaanlı göstererek aşıyorlar...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. özel hastanelerin acil tıp teknisyeni çalıştırmama

  ,
 2. her iş yerinde sağlıkçı

  ,
 3. tehlikeli işyerlerinde yardımcı sağlık personeli

Yandex.Metrica