Sağlık Güvenlik Planı

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında berkuk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. berkuk

  berkuk TÜİSAG Üyesi  arakadaşlar merhaba;
  kafama takılan bi konuyu aydınlatabilirseniz sevinirim. işyeri sağlık ve güvenlik planı hazırlama zorunluluğu ne tür işyerleri için geçerli.yapı işlerinde zorunlu olduğunu biliyorum fakat diğer iş kolları hakkında bilgim yok.teşekürler.


   
 2. ako

  ako TÜİSAG Üyesi

  YAPI İŞLERİNDE SAĞLIK VE GÜVENLİK YÖNETMELİĞİ​

  Koordinatörlerin Atanması, Sağlık ve Güvenlik Planı ve Bildirim
  Madde 5 —Yapı işyerlerinde koordinatörlerin atanması, sağlık ve güvenlik planı ve bildirim ile ilgili hususlar aşağıda belirtilmiştir:
  a) Aynı yapı alanında bir veya daha fazla işveren veya alt işverenin iş yaptığı durumda, işveren veya proje sorumlusu, sağlık ve güvenlik konularında bir veya daha fazla koordinatör atayacaktır.
  b) İşveren veya proje sorumlusu, yapı işine başlamadan önce, 7 nci maddenin (b) bendinde belirtilen sağlık ve güvenlik planı hazırlayacaktır.
  Yapı işinde Ek-II’deki listede belirtilen risklerin bulunmaması halinde koordinatör atanmayabilir.
  c) İşveren veya proje sorumlusu aşağıda belirtilen durumlarda, yapı işine başlamadan önce Ek-III’te belirtilen bilgileri içeren bildirimi Bakanlığın ilgili bölge müdürlüğüne vermekle yükümlüdür;
  - Yapı işi 30 iş gününden fazla sürecek ve devamlı olarak 20’den fazla işçi çalışacaksa,
  - İşin büyüklüğü 500 yevmiyeden fazla çalışma gerektiriyorsa.
  Bu bildirimde belirtilen bilgilerin yer aldığı levha, açıkça görünecek şekilde yapı alanının uygun bir yerine konulacaktır. Gerektiğinde bu bilgiler güncelleştirilecektir.

   
  berkuk bu yazıya teşekkür etti.
 3. berkuk

  berkuk TÜİSAG Üyesi

  cevap için teşekür ederim.bu bölümü okumuştum.yapı işlerine dair bir şüphem yok.merak ettiğim: başka iş kollarında da sağlık güvenlik planı hazırlanır mı yoksa yapı işlerine özel bir plan mı?

     

   
 4. ako

  ako TÜİSAG Üyesi

  ssadece yapı işleri için ayrıca madenler içinde sağlık güvenlik şartları yönetmeliği madde 6-b bendinde doküman hazırlanması tebliğ edilmiştir.

   
  berkuk bu yazıya teşekkür etti.
 5. berkuk

  berkuk TÜİSAG Üyesi

  Teşekkürler, aradığım bilgi buydu.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica