Bilgi : Sağlık Çalışanlarında İş Sağlığı Ve Güvenliği - Tez

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ülkemizde sağlık kuruluşlarının tam ve etkin bir şekilde çalışmasında büyük bir etkiye sahip olan sağlık çalışanlarının, iş ve çalışma ortamlarından kaynaklanan iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle meydana gelen ekonomik ve sosyal kayıplar hem sağlık çalışanını, bakmakla yükümlü olduğu kişileri hem de işvereni etkilemektedir. Sağlık çalışanları bir taraftan sağlığını kaybetmiş insanlara hizmet verirken, bir taraftan da hizmetin özelliğinden kaynaklanan fiziksel, biyolojik, kimyasal, psiko-sosyal ve ergonomik risk faktörleri ile karşı karşıyadır.

Sağlık çalışanları “toplumun sağlığını iyileştirme, koruma ve geliştirme işiyle uğraşan tüm insanlar” olarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından tanımlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Çalışma Örgütü sıklıkla iş kazaları ve meslek hastalıklarından kaynaklanan sosyal ve ekonomik kayıpların önemini vurgulamaktadırlar.

Sağlık çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği konusunda hukuksal olarak bazı sıkıntılar yaşadıkları görülmektedir. Kanunların sağlık çalışanlarının bir kısmına yönelik olarak hazırlanması, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği hususunda mağdur duruma düşmelerine neden olmaktadır.

Bu çalışmada sağlık kuruluşlarında çalışanların karşılaştığı tehlike ve riskler ile iş kazaları ve meslek hastalıkları, yasal düzenlemeler ve alınması gereken önlemler hakkında kapsamlı bir kaynak olması amaçlanmıştır. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği alanında önemi büyük olan kalite yönetimi ve uygulama örneklerine yer verilmiştir. Sağlık kuruluşları yönetiminin ve kalite komitelerinin; hasta güvenliği kadar çalışan güvenliğinin de öneminin anlaşılması için kapsamlı bir kaynak olacağı düşünülmektedir.

Beykent Üniveristesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Yönetim Anabilim Dalı, Hastane ve Sağlık Kurumları Yönetim programına bağlı olarak Yeşim Karaca tarafından hazırlanan Sağlık Çalışanlarında İş Sağlığı ve Güvenliği konulu yüksek lisans tezi ekte yer almaktadır.

Ekli dosyalar

• Sağlık Çalışanlarında İş Sağlığı ve Güvenliği.pdf
    890.1 KB · Görüntüleme: 146
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.