Haber Sağlık Çalışanlarına Mobbing Anlatıldı - Rize

Konu, 'Mobbing Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Rize Halk Sağlığı Müdürlüğünce mobbingin önlenmesine yönelik bilgilendirme ve farkındalık yaratma çalışmaları başlatıldı.

  Halk Sağlığı Müdürü Faik Özşahin, yaptığı açıklamada, mobbingin, iş yerlerinde belirli bir süre sistematik devam eden yıldırma, pasifize etme ve işten uzaklaştırmayı amaçlayan, mağdur kişinin sağlık durumuna, mesleki durumuna ve sosyal ilişkilerine zarar veren, kasıtlı olumsuz tutum ve davranışlar olarak tanımlandığını belirtti.

  Mobbingin sadece maruz kalan kişiler üzerinde değil aynı zamanda iş yerlerinde ve toplumda olumsuz etkilere, ekonomik kayıplara sebep olduğunu ifade eden Özşahin, şunları söyledi:

  "İş yerlerinde mobbingin önlenmesi kapsamında öncelikli olarak mobbing kavramının doğru tanımlanması ve mobbingle mücadele konusunda yönetici ve çalışanlara bilgilendirme yapılması gerekmektedir. Müdürlüğümüz tarafından başlatılan çalışmada birinci basamak sağlık çalışanlarına konuyla ilgili bilgilendirme yapılmakta olup il merkezinde 254 kişi mobbing bilgilendirme programa katılmıştır. İş yerinde mobbing ve mobbingle mücadele bilgilendirme programının ilçe Toplum Sağlığı Merkezi çalışanlarına yönelik çalışmalar da yerinde devam edecek."

  Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğünce organize edilen çalışma kapsamında birinci basamak sağlık çalışanlarına mobbing, mobbingin etkileri, mobbingin yasal boyutu ve mobbingle mücadele konularında psikolog Esra Alemdaroğlu ve sosyal hizmet uzmanı Ezgi Yalım tarafından bilgilendirme yapıldı.

  Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanlarıyla başlatılan bilgilendirme çalışması, Merkez Toplum Sağlığı Merkezi ve bağlı birimler, birinci basamak acil sağlık hizmetleri çalışanları programı ile devam ettirilerek il merkezindeki birinci basamak mobbing bilgilendirme çalışması tamamlanmış oldu.


   
  barisbuyukterzi bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica