Rüzgarlı Havada Çalışma Hızı Nedir ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında ISG-isg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi  Merhaba arkadaşlar rüzgarda çalışma ile ilgili maksimum rüzgar hızı nedir? stok sahamızda boru sevki yapmaktayız. Rüzgarlı bir alanda olduğumuz için hangi konularda dikkat etmek gerekli? Ölçüm cihazını nerden alabiliriz?


   
 2. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Anemometre denen rüzgar hızını ölçen cihazlar var. Kule vinçlerinde 50 km/saat hızlarda çalışılmaz diye biliyorum.

   
 3. isgdemc2216

  isgdemc2216 TÜİSAG Üyesi

  bende max 50 diye biliyrm :)

     

   
 4. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  evet arkadaşların dediği gibi rüzgar hızı 50 km/saati geçince çalışma durdurulur ancak çalışma yüksekliği de önemli tabiiki...vincin ucundaki askıdaki borunun sallanması yol gösterici olabilir bu konuda...tehlike oluşturuyorsa 40 km/saatte de çalışma durdurulur yani...

   
  Taner KARAÇAYLI bu yazıya teşekkür etti.
 5. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  cevaplayan tüm arkadaşlara teşekkür ederim

     

   
 6. geso

  geso TÜİSAG Üyesi

  Maximum rüzgar limiti çalışılan bölgeye çalışılan kaldırma ekipmanına göre değişir.Hafif bomlu makinalarda(manlift) 12.86 m/sn dir,buda 45 km/sa. e eşdegerdir.Mobil vinçlerde 14 m/sn dir buda 50 km/sa e eşdegerdir.Kule vinçler ise standartı 45 km/saat dir.Okan Bey' in yukarda söylediği gibi çalışılan bölgede anemometre ile ölçüm yapılması gerekmektedir.Tabi bu anemometrelerin kalibrsyonlarının yapılıp yapılmadığını dikkate almalısınız.

   
  Burak Altıparmak bu yazıya teşekkür etti.
 7. cemalgazi

  cemalgazi TÜİSAG Üyesi

  Biz firmamızda 35km/h kule ve mobil vinç için sınır değer, portal vinçler için ise 50km/h olarak belirledik. Profesyonel bir hava istasyonu temin ederek hem maill ile bu sınır değerlere rüzgar hızı ulaşınca anında bilgi alıyoruz hemde dışarıda bir panel sayesinde hangisinin durdurulması gerektiği yer alarak çalışanlarda anında bilgi edinebiliyor.
   
 8. dilaver türk

  dilaver türk TÜİSAG Üyesi

  arkadaslar bununla ilgili bir yonetmelik turkiyede veya OSHA da var mi? acil bilgi lazim. ........ madde 0000'a gore ruzgarli havada hiz 45km/h oldugunda vincler durdurulur vs.   
 9. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  Anemometre yi ebay.comdan 10 dolara alabilirsiniz

     

   
 10. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

 11. nestai

  nestai TÜİSAG Üyesi

  OSHA'da var dilaverturk. Fakat İnşaat İşleri olarak değil marine terminal standartlarında yazıyor. 20-25 mph buda saatte 32.9 km 'ye denk geliyor. Benim şantiyemde de anomometre 30 km/h gösterdiğinde sadece kaldırma işleri değil yüksekte çalışmalarıda durduruyoruz.   
  dilaver türk bu yazıya teşekkür etti.
 12. Hüsameddin CEBRE

  Hüsameddin CEBRE TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar igu olup ölçüm laboratuvar açan arkadaş var mı? Bu konuda nasıl bir yol izlenmeli bu konuda bilgi almak istiyorum.Teşekkürler.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. mobil vinçlerde rüzgar ölçü birimi

Yandex.Metrica