Rüzgarlı Havada Çalışma Hızı Nedir ?

ISG-isg

ISGfrm Çalışma Birimi
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar rüzgarda çalışma ile ilgili maksimum rüzgar hızı nedir? stok sahamızda boru sevki yapmaktayız. Rüzgarlı bir alanda olduğumuz için hangi konularda dikkat etmek gerekli? Ölçüm cihazını nerden alabiliriz?

Okan67

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Anemometre denen rüzgar hızını ölçen cihazlar var. Kule vinçlerinde 50 km/saat hızlarda çalışılmaz diye biliyorum.

ihsancan bicer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
bende max 50 diye biliyrm :)

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
evet arkadaşların dediği gibi rüzgar hızı 50 km/saati geçince çalışma durdurulur ancak çalışma yüksekliği de önemli tabiiki...vincin ucundaki askıdaki borunun sallanması yol gösterici olabilir bu konuda...tehlike oluşturuyorsa 40 km/saatte de çalışma durdurulur yani...

ISG-isg

ISGfrm Çalışma Birimi
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
cevaplayan tüm arkadaşlara teşekkür ederim

geso

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Maximum rüzgar limiti çalışılan bölgeye çalışılan kaldırma ekipmanına göre değişir.Hafif bomlu makinalarda(manlift) 12.86 m/sn dir,buda 45 km/sa. e eşdegerdir.Mobil vinçlerde 14 m/sn dir buda 50 km/sa e eşdegerdir.Kule vinçler ise standartı 45 km/saat dir.Okan Bey' in yukarda söylediği gibi çalışılan bölgede anemometre ile ölçüm yapılması gerekmektedir.Tabi bu anemometrelerin kalibrsyonlarının yapılıp yapılmadığını dikkate almalısınız.

cemalgazi

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Biz firmamızda 35km/h kule ve mobil vinç için sınır değer, portal vinçler için ise 50km/h olarak belirledik. Profesyonel bir hava istasyonu temin ederek hem maill ile bu sınır değerlere rüzgar hızı ulaşınca anında bilgi alıyoruz hemde dışarıda bir panel sayesinde hangisinin durdurulması gerektiği yer alarak çalışanlarda anında bilgi edinebiliyor.

dilaver türk

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaslar bununla ilgili bir yonetmelik turkiyede veya OSHA da var mi? acil bilgi lazim. ........ madde 0000'a gore ruzgarli havada hiz 45km/h oldugunda vincler durdurulur vs.

adanascuba

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Anemometre yi ebay.comdan 10 dolara alabilirsiniz

nestai

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
OSHA'da var dilaverturk. Fakat İnşaat İşleri olarak değil marine terminal standartlarında yazıyor. 20-25 mph buda saatte 32.9 km 'ye denk geliyor. Benim şantiyemde de anomometre 30 km/h gösterdiğinde sadece kaldırma işleri değil yüksekte çalışmalarıda durduruyoruz.

Hüsameddin CEBRE

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar igu olup ölçüm laboratuvar açan arkadaş var mı? Bu konuda nasıl bir yol izlenmeli bu konuda bilgi almak istiyorum.Teşekkürler.

Gülcan Emen BALIK1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba, rüzgarlı havalarda çalışma konusu bakanlığın hazırlamış olduğu bir bilgi kartı var paylaşmak istedim.

Ekli dosyalar

• 78-rüzgarlı-havada-çalışma-4.pdf
    620.1 KB · Görüntüleme: 82
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.