Rüşvet

Ahmet B. DÖNMEZ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Selamlar, bu konuda açılmış hiçbir başlık göremedim ama şehrimde müfettişlerin bu yönde eğilimleri olduğunu ilk ağızdan görür haldeyiz. İşin aslı bizzat alındığını tabi ki görmedim, zaten belgesini isteyene de ne dendiği malum :) Ama müfettişlerin bir iş güvenliği uzmanının 10 kadar firma ile anlaşıp hiçbirini İSG-Katip üzerinden işlemediğini görmeleri üzerine, bu durumun düzeltilmesi gereğini bildirdiklerini, aksi durumda belgesinin iptaline kadar süreci götürebileceklerini söylediklerini biliyorum. Bu gelişme benim için çok çok umut verici olmasına rağmen aradan 2 hafta geçmeden yine aynı müfettişlerin gittikleri bir firmada muntazam bir şekilde ve tüm yönetmeliklere uygun olduğunu bildiğim formda hazırlanmış Risk analizi ve periyodik kontrol formlarına uygunsuz ibaresi verdikleri ve bunu konudaki sıkıntıyı az önce bahsettiğim uzman arkadaş tarafından hazırlandığı takdirde çok rahatça aşabileceklerini söylediklerini direk işverenin ağzından öğrendik. Acaba bu konuda tek muzdarip bölge biz miyiz (Denizli) yoksa farklı bölgelerde de buna benzer durumlar olmakta mı merak ediyorum.

Burada daha önce, eli bileğinden kopan bir çalışanın davasında müfettişlerin suçu %50 çalışana %50 ustabaşına verdiklerini, "işverenin bu yönde hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır" yazıldıklarını fakat neyse ki bilinçli bilirkişilerce durumun yargıtaya aksettirildiğini, veya Nisan ayında "15" çalışanı olan bir konfeksiyon firmasının denetim tutanağına "Bu işyeri herhangi bir İSG uzmanı ve İşyeri hekimi ile anlaşma yapmamıştır" ibaresini yazdıklarını ve benzer durumları gördük ama son hal biraz fazla geldi.

Admin'den de ricam lütfen bu konuya dokunmasın, burada et kokarsa tuzlarsın tuz kokarsa ne yaparsın derler, ne yapılabileceği hakkında ve neler döndüğü yönünde biraz bilgi paylaşalım istiyorum. İster isim istensin isterse de etik olarak paylaşılmasın densin ben bu konunun biraz üzerine gidilmesi taraftarıyım.

Saygılar...

bilgi:
lüzumsuz ama; http://www.isgfrm.com/threads/mal-b...rüşvet-ve-yolsuzluklarla-mücadele-kanunu.808/

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.