Soru : Risk Değerlendirmesi

kırmızılı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İyi günler arkadaşlar bir sorum olacaktı.

Risk değerlendirme ve acil durum planı yapılması istenen şirketin merkez biriminin 9 çalışanı var ve ofistir. Fakat resmiyette şirketin nace kodu 473001 yakıt satışı yapan petrol istasyonu.Sahibi de 3 yıldır istasyonu kiralık olarak vermiş.Benden sadece ofis için işlem yapmamı istiyor.Çok tehlikeli işyeri olarak mı işlem yapacağım nace kodunu belirterek ofis olarak mı işlem yapmam gerekiyor.Nasıl bir yol izleme gerekli.Şimdiden teşekkürler.

aysima

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
iş değişikliği olduğu için bildirim falan yapılması gerekmiyor mu?

Onur17

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
nace koduna göre risk analizi yapmanız gerekiyor sanırım.Bir de çalışanların pozisyonlarına bakarsanız size yardımcı olacaktır

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yapılan işe uygun nace kodu alınmalıdır.
Bir işletmede tehlike sınıfı belirlenirken yapılan işler içinde tehlike sınıfı en fazla olan dikkate alınır. Eğer yapılan faaliyet sadece idari kısım , ofis hizmetleri ise nace kodunun değiştirilmesi ve az tehlikeli olarak işlem yapılması gerekmektedir.

kırmızılı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
nace koduna göre risk analizi yapmanız gerekiyor sanırım.Bir de çalışanların pozisyonlarına bakarsanız size yardımcı olacaktır

Nace kodu çok tehlikeli 9 çalışanı var şirket olduğundan onlarda büro işi yapıyor istasyonla alakası yok istasyonda aktif çalışan personeli yok

Onur17

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
O zaman başvurulup nace kodu değiştirilecek,ondan sonra siz büronun rd sini yaparsınız

Mustafa Hakan Bektaş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
işyeri tehlike sınıfları tebliğine göre yanılmıyorsam o işyerinde yapılan asıl iş dikkate alınır gibi bir durum söz konusu . Ayrıca ofis işi yapan işyeri muhasebecisi ile görüşüp kendine has ofis işi için ayrıca münhasır bir nace kodu alması gerekir diye düşünüyorum . Kolay gelsin herkese.

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Nace kodu çok tehlikeli 9 çalışanı var şirket olduğundan onlarda büro işi yapıyor istasyonla alakası yok istasyonda aktif çalışan personeli yok
İstasyon faaliyetiniz yoksa Nace kodunuzu değiştiriniz ve risk değerlendirmenizi az tehlikeli sınıfa göre yapınız.

tuncay

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
SGK dan ayrı dosya açtırıp SGK sicil kodu açılır sizde ona göre ofis için yaparsınız.

Ahmet Gökk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
İyi günler arkadaşlar bir sorum olacaktı.

Risk değerlendirme ve acil durum planı yapılması istenen şirketin merkez biriminin 9 çalışanı var ve ofistir. Fakat resmiyette şirketin nace kodu 473001 yakıt satışı yapan petrol istasyonu.Sahibi de 3 yıldır istasyonu kiralık olarak vermiş.Benden sadece ofis için işlem yapmamı istiyor.Çok tehlikeli işyeri olarak mı işlem yapacağım nace kodunu belirterek ofis olarak mı işlem yapmam gerekiyor.Nasıl bir yol izleme gerekli.Şimdiden teşekkürler.
nace kodu ne ise ona göre yapacaksın. 2 nace kodu varsa ofisi ayırabilirsin. ofis de çok tehlikeli ise ona göre yapacaksin. nace kodu ne ise kaç tane ise ayrı ayrı

Burak Durgun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Risk değerlendirmesi yaparken yönetmeliğe uygun çözümler bulunuyor ve yönetmelikten araştırılıp yapılıyor. Peki yönetmelikte bahsedilmeyen bir risk faktörünü neye göre önlem alacağız? Ya da kişisel düşünceler ile insiyatif konulup risk değerlendirmesi yapılır mı?

Onur17

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
tabiki kişisel düşüncelerimize yer vereceğiz ama bu düşüncelerimizde makul olmak gerekiyor.Yani hem işvereni hem çalışanı hem de kendimizi düşünememiz lazım

Burak Durgun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Yönetmelikler fazlasıyla karmaşık geliyor bana; bilmem size de öyle mi geliyor ???

Onur17

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Baz aldığınız yönetmeliğe göre değişir.Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik biraz uzun ve ayrıntılıdır.Onun dışında yayınlanan yönetmeliklerin çoğu çok yüzeysel geliyor bana:)

Burak Durgun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Tam olarak yardımcı olmuyor yönetmelikler bence şahsi fikrim. tabi hepsi için geçerli değil bu. bazı yönetmelikler gayet güzel bilgi veriyor :) Bir türlü öğrenemiyorum ama unutuyorum :D

Onur17

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Zamanla oturur, firma gezdikçe Burak bey:)

Burak Durgun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
İnşallah :) peki yönetmelikleri nasıl çalışmamı tavsiye edersiniz?

Onur17

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Benim fikrim yönetmelikleri birer kez oku aklında kalır zaten çoğu mantıklı, aklına yatar.Onun dışında sınav için size tavsiyem çözebildiğiniz kadar soru çözün bununla birlikte zaten direkt olarak yönetmelikleri ezberlemiş olursunuz:)

Burak Durgun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Teşekkür ederim Onur Bey :) sizde İzmirlisiniz sanırım, bir fabrikada tam zamanlı uzman olarak mı çalışıyorsunuz yoksa OSGB'ye mi bağlısınız ?

Onur17

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Rica ederim, ben tam zamanlı olarak çalışıyorum OSGB'ye bağlı olarak Burak bey

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.