Risk Değerlendirmesi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Risk Değerlendirmesi

Konu, 'İSG Katip Hakkında Herşey' kısmında Mücahit AK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Mücahit AK

  Mücahit AK TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar. Ben yeni c sınıfı uzman oldum ve şu an semtimdeki bazı esnaflara risk değerlendirmesi yapmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekir. Mesela kasaplar tehlikeli sınıfta yer alıyor. İsg katipten üye olarak bir kaç gün sigortalı kalıp risk değerlendirmesini yapabilr miym? Ayrıca eğitim sertifkası verebilir miyim?


   
 2. umutaltanm

  umutaltanm TÜİSAG Üyesi

  bende yeni bir uzman olarak bildiğim kadarı ile aktarayım, Risk değerlendirmesini yapabilirsiz. Zaten rd'yi hazırlamak için şu an uzman olmanız gerekmiyor, sadece ekibin bir üyesi olabilirsiniz. Eğitimi tek başınıza veremezseniz onuda OSGB verebiliyor. Benim bilgim bu ama tecrübeli arkadaşlar daha ayrıntılı anlatacaktır.

   
 3. 123skayapinar

  123skayapinar TÜİSAG Üyesi

  arkadaşım rd aep eğitim hepsinide yapabilirsin yalnız bir muasebeciyle görüşerek makbuz kesmen ve vergi vermen gerekiyor yanıi evini home ofis gösterip şahıs şirketi kurabilirsin. ben bu şekilde çalışıyorum.

     

   
  FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 4. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Temel İş sağlığı ve güvenliği eğitimini sadece OSGB lerin vereceği diye bir bilgi yanlış olur.İş güvenliği uzmanı bu eğitimi verebiliyor.

   
 5. izmir35

  izmir35 Guest

  İSG eğitimlerini ya OSGB firmaları verebilir yani orada çalışan uzman arkadaşlar ya da firmada sigortalı iş güvenliği uzmanı olarak çalışmanız durumunda verebilirsiniz. Onun dışında eğitim veremezsiniz.... Yönetmelik açık ve net bir şekilde bunu belirtmektedir.

  Teşekkürler.

     

   
 6. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Benim söylemek istediğim de o zaten. Sigortalı çalışanı olduğunuz bir işletmede çalışanlara İş güvenliği uzmanı olduğunuz için iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini verebiliyorsunuz.

   
 7. hato

  hato TÜİSAG Üyesi

  fırınlar hangı gruba gırıyor haberınız varmı nerden baktınız uretım yapan fırınlar
   
 8. hato

  hato TÜİSAG Üyesi

  Fırınların hangi tehlike grubuna girdiğini biri süyleyebilirmi ben ek listeye baktım ama bulamadım   
 9. izmir35

  izmir35 Guest

  upload_2013-11-6_0-18-27.png
  neyini bulamadiniz ki ? 10 saniyede buldum.

     

   
 10. Sait isg

  Sait isg TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar risk değerlendirmesiyle alakalı sorularım olacak.. Lütfen kesin bilgi sahibi olanlar yazsın, malum ortalıkta bilgi kirliliği hat safhada:

  1- Küçük esnafa (kuaför, market,züccaciye v.s.) risk analizi mecburiyeti olması için illaki enaz 1 sigortalı çalışanı olması mı gerekiyor? Sadece işyeri sahibi çalışıyorsa ve hiç elemanı yoksa risk analizini yaptırmasına gerek yokmudur? (bir arkadaş sgkyı aramış farklı cevap almış, ben aradım farklı cevap aldım :hayır:)

  2- Yapacağımız risk analizi illaki olasılık şiddet çarpımı = risk düzeyi rakamlarını içeren tip bir analizmi olması gerekiyor? Yoksa çsgb'ninde yayınladığı ''evet-hayır'' seçenekli risk analizi formatında yapsak olmazmı?

  3- Acil durum - Acil eylem planlarına gerek varmı?

  4-İşyeri sahibi tüm elektrik tesisatını yetkili kişiye yaptırması gerekiyor, peki bu yetkili kişiden kasıt nedir? (Benim bildiğim odaya kaydı olacak ve mühendis olacak)

  5-Küçük esnafa yapılan bazı risk analizi örnekleri gördüm; paratoner takılacak maddesini bile yazmışlar.. Bu mantıklımı? :kararsız:

  Herkes kafasına takılan soruları burdan paylaşsın bence   
 11. Sait isg

  Sait isg TÜİSAG Üyesi

  Mesela ÇSGB'nin bu formu küçük esnafta yeterli olurmu?   

  Ekli Dosyalar:

 12. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar , bakanlık teftişlerinde fine - Kinney methoduna göre Risk Değerlendirmesi istiyor. Matris yöntemi yapanlara duyurulur. Gerekçe; Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği,
  "Risklerin belirlenmesi ve analizi

  MADDE 9 – (1) Tespit edilmiş olan tehlikelerin her biri ayrı ayrı dikkate alınarak bu tehlikelerden kaynaklanabilecek risklerin hangi sıklıkta oluşabileceği ile bu risklerden kimlerin, nelerin, ne şekilde ve hangi şiddette zarar görebileceği belirlenir. Bu belirleme yapılırken mevcut kontrol tedbirlerinin etkisi de göz önünde bulundurulur."
  " Hangi Sıklıkta" ifadesi nedeniyle Riskin frekansının da dikkate alınması isteniyor. Copy - Paste 50 -100 TL ye Risk Değerlendirmesi yapanların işi biraz daha zorlaşacak. Artık zam yaparlar. Aynı zamanda Risk Değerlendirmesinin yapılmasından ve yaptırılmasından sorumlu işverenlere de duyurulur. Matris Yöntemiyle yaptırdığınız RD ler bir denetleme de veya olumsuzluk yaşandığında sizlere yardımcı olmayacak. Görevinizi eksik yapmış olacaksınız. Ayrıca bu 50 -100 TL'lik RDlerin hemen hemen hiçbirinde yine bu yönetmelikte maade 8 'de adı geçen bir çok konuyu da kapsamamaktadır. Herkes şuan kaptığı paraya bakıyor. Ancak piyangonun kime çıkacağı belli olmaz. İşin sonunda hapis ve tazminata kadar giden bir yasal sorumluluk var.

   
 13. Sait isg

  Sait isg TÜİSAG Üyesi

  İyide o zaman benim gönderdiğim dökümanı incelediyseniz onu bakanlık hazırlamış, işyerleri için risk değerlendirmesi diye... Benim demek istediğim küçük esnaf, az tehlikeli ve en çok 1-2 çalışanı var adamın.. Haa belki bir inşaat için şantiye için tehlikeli yerler için dediğini isteyebilir ama sonuçta benim gönderdiğim yani çsgb'nin sunduğu format ta risk analizi yöntemlerinde geçen ''çek list'' yöntemi.. Eğer sizin dediğiniz doğruysa bugün esnafın yaptırmış olduğu risk analizlerinin %99'u geçersiz sayılacak demektir.. Bu da çok saçma bişey olur...
   
 14. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Ceap1) 6331;
  Kapsam ve istisnalar
  MADDE 2 – (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren
  vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.
  (2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:
  a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk
  kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.
  b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.
  c) Ev hizmetleri.
  ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.
  d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim,
  güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri.
  Cevap2)illaki şu yöntemi kullanacaksın diye bir şey yok ancak "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ" nde yazan tüm şartları sağlamalısın ki piyasadaki çoğu risk analizi sağlamıyor.
  Cevap3) Cevap1' deki istisnalardan değilsen "İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK" e uygun yapmak zorundasın.

  Cevap 5) "İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK" şöyle der;
  "9 - Parlayıcı, patlayıcı, tehlikeli ve zararlı maddelerin üretildiği, işlendiği ve depolandığı yerlerde, yüksek bina ve bacalar ile direk veya sivri çıkıntılar gibi yüksek yerler bulunan binalarda, yıldırıma karşı yürürlükteki mevzuatın öngördüğü tedbirler alınır ve tesisler kurulur."
  Senin küçük esnaf bu tanıma giriyorsa paratoner taktıracak veya aynı işi görecek, yıldırımı zarar vermeden toprağa aktaracak bir sistem kurmalı. Bu sistemde sağlam bir elektrik bilgisi gerektirir. Ben anlamam örneğin

   
  sevgay ve Sait isg bu yazıya teşekkür etti.
 15. Sait isg

  Sait isg TÜİSAG Üyesi

  Çok teşekkür ederim verdiğiniz cevap için.. Fakat bi konuda şunu söylemekte yarar var; tüm risk analizi yapan arkadaşlar alo 170'i aramadan adım atmasın, kafanıza takılan her konuda arayabilirsiniz.. Benim yukarda bahsettiğim çsgb'nin yayınladığı çek list yöntemli risk değerlendirme klavuzları geçerlidir dedi telefondaki bayan...   
 16. Sait isg

  Sait isg TÜİSAG Üyesi

  yeterlidir dedi pardon

   
 17. HANDE ÇAVUŞOĞLU

  HANDE ÇAVUŞOĞLU TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar tehlikeli sınıfta hazır beton tesisi ile sözleşme yaptım. İşyeri bir şirkete kiraya verilmiş. Kiralayan firmaya ait bir personel mevcut. Geri kalan personel kiraya verene ait. Ben asıl işveren tarafından atandım. Bu durumda risk analizini hangi tarafın yapması gerekiyor?

   
 18. Seniye Özkul

  Seniye Özkul TÜİSAG Üyesi

  PARATONERLERİN BELLİ KORUMA ALANI MEVCUT EĞER BU ALAN İÇİNDE PAROTONER VAR MI DİYE ARAŞTIRLIMALI ÖRNEĞİN, CAMİLERDE, HASTANELERDE PAROTONER VAR BUNLARIN ÇEVRESİNDEKİLEREDE FAYDASI OLUYOR

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica