Soru Risk Değerlendirmesi Yaptım Ama Beğenilmedi

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında EmreCrn tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. EmreCrn

  EmreCrn TÜİSAG Üyesi  İş Güvenliği Uzmanlığı öğrencisiyim. Stajıma başladım ve de risk değerlendirme ödevine tabi tutuldum. Fotoğraflar çektim gereken herşeyi yaptım ama açıklama kısmında fazla ayrıntıya girmediğimden kabul edilmedi.Örneklendirecek olursak..
  Benim trafo'dan bahsedişim:''Kapağı kilitli olmalı,önünde yalıtkan paspas olmalı,periyodik kontrolleri yapılmalı,kaçak akım rolesi olmalı''
  Sorumlu uzmanımın istediği:''Yönetmeliğin a maddesinin c bendine göre'' vb.
  Ve bana az açıklamanın kaza sonrası beni kurtaramayacağını söylüyor. :kararsız: Açıklamayı artırmak için neler yapmalıyım. Ayrıca sizce de uzmanım haklımı? Kaza sonrası benim bahsettiğim uyarılar yetersiz mi kalır?
  Kıdemli büyüklerim ve kardeşlerimden tavsiyelerini bekliyorum saygı ve selamlar ::-((


   
  Last edited by a moderator: 5 Haziran 2014
 2. engineer_x

  engineer_x TÜİSAG Üyesi

  ben denetleme geçirdim.müfettişlerden böyle bir uyarı almadım.bence sorumlu uzman biraz abartmış

   
  EmreCrn bu yazıya teşekkür etti.
 3. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

  Bugüne kadar bir çok risk değerlendirmesi yaptım, hiç şu maddede geçen duruma göre diye bir açıklama yapmadım. Müfettişlerde hiç takılmadılar. Ama sorumlu uzmanınızın dediği gibi yapıldığı zaman tabiiki de çok daha güzel ve destekli oluyor. Şayet vaktim olsa benimde yapmak istediğim modeldir o. Hem yaparken işi daha çok öğretiyor, hem de işverene sunduğun problemlerin gerekçelerini kanıtlamış oluyorsun, ama yazmasan da sorun oluşturduğunu görmedim hiç.

     

   
 4. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Denetlemelerde böyle bir bilgiye bakılmıyor ben de hiç karşılaşmadım. risk değerlendirme formunda belli bir standart olmadığı için göreceli bir durum. Bazıları yazıyor , bazıları yazmıyor. Genellikle işvereni ikna edebilmek için yazıyorlar. Sizin konunuz staj olması sebebi ile geçerlilikten ziyade imzalayacak olanın görüşüne dönmüş. Bu şekilde her belirlediğiniz riski mevzuatla açıklayamayacağınız (teknik konular hariç her tehlike ve alınacak tedbir mevzuatta yazmaz) için genellikle bu bilgiler yazılmaz. Ayrıca herhangi bir vaka da da gidip mevzuat numarasını yazdın mı diye sormazlar , yazıp yazmadığına bakarlar. Sen yine de stajı halletmek için uzmanının dediğini yap ama imzaladıktan sonra mevzuatta bire bir yer almayan bir tehlike için uzmanına ''ben hangi yön.-tüzük olduğunu ve maddesini bulamadım yardımcı olur musun diye sor'' tırtlasın kalsın...

   
  adnan taşkın bu yazıya teşekkür etti.
 5. halil Özen

  halil Özen TÜİSAG Üyesi

  risk analizinde yün. tüzük numaralarını yazmak bence de hiç önemli değil . kendine güvenmeyenlerin yaptığı işe ciddiyet verme isteğidir. doğru bir formda tüm tehlikeleri görüp risk analizinde belirtmek gerekir

     

   
 6. EmreCrn

  EmreCrn TÜİSAG Üyesi

  Ortak karar o kadar ayrintiya girmek yerine sadece risklerin yazilmasi sanirim. Çok tesekkur ederim.

   
 7. erhan kuzdere

  erhan kuzdere TÜİSAG Üyesi

  Yasal şartlara dayandırmadığın risk analizi keyfi olmaktadır. Ohsas 18001 yönetim sistemini bilenler zaten demek istediğimi anlayacaktır. Yasal şartlara dayandırmamak, bu işe yeni başlayan tecrübesi olmayanların izlediği bir yöntemdir. Saygılar.
   
 8. gurcan1903

  gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

  yasal şartlar diyoruz da tüzükler yürürlükte değil ve bir tehlikeyi riski yasal olarak dayandıracağım yönetmeliklerin %90 ı uygun olacak şeklinde yazılmış bu uygunluk neye göre kime göre bunun analizini yaparkende istediğimiz yönetmeliğe dayandıralım çok bir manası kalmıyor   
 9. erhan kuzdere

  erhan kuzdere TÜİSAG Üyesi

  Iş güvenliği uzmanı yasalara göre hareket etmeli Tüzüklerin yerine yönetmelikler çıktı eklerinde var bir çok yasal şart var. Örnek is ekipmanları Yönetmeliği, binaların yangından korunması yön, standartlar, tebligler...Tabikide % 100 olmayabilir ama ama % 90 dayandirilabilir. Ayrıca yönetmelikler bazı uygulamalarda topu işyeri hekimi ve is güvenliği uzmanına atıyor.

     

   
 10. FEİ

  FEİ TÜİSAG Üyesi

  risk analizinde bir sütun da dayanak kısmı olarak kullanıyorum ve ilgili yönetmelik,kanun,standardı orada belirtiyorum ben.   
  abdulvahap gülezgin bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica