Risk Değerlendirme Yapmak Için Sözleşme Imzalamak

dy86

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
jeo20 piyasadaki A sınıfı uzman eksikliğinden kaynaklı bir ek madde vardı yönetmelikte,kendi mesleğimizle ilgili olan alanlarda a sınıfı uzman oluncaya kadar,yani sanıyorum 7 yıl içerisinde bu madde yayınlandıktan sonra,çok tehlikeli sınıftaki yerlerede bakabiliyoruz.Örneğin bir inşaat mühendisi c sınıfı uzman bu süreçte çok tehlikeli sınıfa giren şantiyelerede bakabilecek.Yani risk değerlendirmesinide yapabilecek.

Diğer konuda ise,bende şu anda firmalara risk değerlendirmesi yaptığımdan dolayı dün bakanlığın alo 170 numarasını aradım aynı soru için.Bana verilen cevap şu oldu.Risk değerlendirmesi yaptığınız firmaların hepsiyle iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi yapacaksınız ve bu sözleşmeleri de bakanlığa bildireceksiniz,risk değerlendirmelerini değil sadece sözleşmeleri.

İşveren az tehlikeli sınıftaki işyerinde kendi kendine de risk değerlendirmesi yapabilir,ama ben bana bu soruyu soranlara ne kadar efektif yapabileceklerini soruyorum.Önemli olan ceza almamak için herhangi birşey yapıp geçmek değil çünkü,biz onlardan daha iyi riskleri görebiliriz ve de yorumlayabiliriz diye düşünüyorum,zira onlar yaptıkları işe alıştıkları için herşey çok normal gözünecektir gözlerine.

Mutlu Sarıkaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar işveren kendi risk analizi yapamayacak olsa yada yaptığı kabul olmayacak olsa neden habire bakanlık check-list yayınlıyor ve sadece bunu yapmak bile yeterlidir diyor.

krmbz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Vermiş olduğum bir seminerde, katılımcılardan birisi bana "işverenlerin kendi risk analizlerini yapma hakkı var mı?" diye bir soru sorduğunda, şu şekilde cevap vermiştim;
Evet, işveren kendi risk analizini kendisi yapabilir, bunun önünde -şimdilik- kanunen herhangi bir engel söz konusu değil ama siz evinizi boyatacağınız zaman kendiniz boyamak yerine boyacı çağırıp yaptırıyorsunuz. Halbuki kendiniz de boyayabilirsiniz. Neden? Çünkü onun yaptığı kadar iyisini yapamazsınız eğer bu işte bir geçmişiniz, deneyiminiz yoksa. Her işi kendi erbabına bırakmak en doğrusudur.

Mutlu Sarıkaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Şimdi işin en doğrusuna gelirsek öncelikle kendimizde arayalım doğruyu. Para kazanmak adına en doğrusu budur demek bence en yanlıştır. Yıllarca taş ocağında çalışmış biri (İşletme Körlüğüne Rağmen) Yeni mezun olmuş yeni yetkilendirilmiş bir İşgüvenliği uzmanından çok daha iyi riskleri görebilir ve eminimki kontrol ve önlemleri hepimizin söylediklerinden daha mantıklı olacaktır ( Keyfi isterse tabi ) Kanunda, bu risk analizini kabul ettiğine göre bence İşini İyi yapan işverenlere saygı duymalıyız.

Kemal Cemciroğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar,

Danışmak istediğim bir konu var. Şimdi benim abimin 30-35 çalışanlı fizik tedavi kliniği var isg konusunda tek eksiği isg uzmanı, yani hekimi ve diğer gereksinimleri mevcut. Şimdi bende C sınıfı uzmanlık sınavını kazandım. Bu hizmeti abime verebilmem için ne yapmam gerekir? Kendim bir proje firmasında tam zamanlı sigortalı olarak çalışıyorum. Fatura kesmem gerekiyor mu, eğer gerekiyorsa nasıl kesebilirim.

Cevap verebilirseniz cok sevinirim,

Saygılarımla,

ANFO797

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar,

Danışmak istediğim bir konu var. Şimdi benim abimin 30-35 çalışanlı fizik tedavi kliniği var isg konusunda tek eksiği isg uzmanı, yani hekimi ve diğer gereksinimleri mevcut. Şimdi bende C sınıfı uzmanlık sınavını kazandım. Bu hizmeti abime verebilmem için ne yapmam gerekir? Kendim bir proje firmasında tam zamanlı sigortalı olarak çalışıyorum. Fatura kesmem gerekiyor mu, eğer gerekiyorsa nasıl kesebilirim.

Cevap verebilirseniz cok sevinirim,

Saygılarımla,

Fatura kesmene gerek yok. Seni kısmi olarak sigortalı göstererek, isg katip ten atamanı yapacaklar sende isg katipten kabul edeceksin. Ama bu işlemi yaparken diğer firman ile sözleşme şartlarında başka bir firmada çalışmaman için bir şart koymuşlarsa buna dikkat et..

nadir karabacak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Sözleşme bile hazırlamanıza gerek yok. Yine geçici maddeden yola çıkarak iş yapacağınız küçük işletmenin risk değerlendirmesinde iş güvenliği uzmanına ihtiyacı yok. Dostunuza yapıyormuş bedava yapıyormuş gibi değerlendirebilirsiniz. Ha ben illa vergimi ödeyeceğim derseniz serbest ticaret makbuzu alırsınız vergi dairesine gidip vergi numarası aldıktan sonra.

Yanlız %18 kdv ve gelir vergisi ödersiniz bu da 1500 tl risk değerlendirme fiyatınıza ya %30 daha eklemelisiniz ya da %30 az almalısınız.
1500 tl risk değerlendirme fiyatı ? Pardon nerede böyle bir fiyat.Adam sanayi sitesine bir baştan girmiş her dükkana sadece 150 tl fix fiyat ne fatura ne fiş..

hülya özayvaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ali bey mikro ölçekli atölyelerin olduğu küçük sanayi sitelerini bilirsiniz, esnaf mantığı tanıdık mantığı hala yaygındır, ben de tanıdığımız birkaç firmaya risk değerlendirmesini ücretsiz sunacağım, bu maliye anlamında sorun olur mu, ya da bir sözleşme hazırlasam ve sözleşmede ücret karşılığı olmadan yapıldığına dair madde eklesem yeterli olur mu acaba
bende serbest olarak risk analizi hazırlıycam serbest meslek makbuzu kesicem hazırladığınız sözleşmeyi paylaşabilir misiniz bende düşünüyorum bir fikir sahibi olurduk

unforgiven2

Üye
TÜİSAG Üyesi
sözleşme örneğini paylaşabilirmisiniz arkadaşlar..çok merak ettim

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.