Risk Analizlerinin Yapım Tarihinin Ocakta Olması !

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında icould1907 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. icould1907

  icould1907 TÜİSAG Üyesi  Bugün bir restoranta risk analizi yapan bir arkadaşım, risk analizi tarihini ocak olarak attığını söyledi. Bu müfettişlerin geriye dönük ceza kesmesini engellemiş olacakmış.

  Bende tecrübesiz bir uzman adayı olarak ona şunu sordum;

  -yarın müfettişler denetlemeye geldi diyelim 4 aydır neden hiç bir düzeltici ve önleyici faaliyette bulunmadınız derse ne olacak?

  Yani iş risk analizini yapıp kenara çekilmekle hallolmuş mu olacak? Risk değ. yönetmeliğine göre döf'leri belirleyip tamamlanacağı tarihleri de analizde belirtmek gerekmiyor mu? işveren zor durumda kalmıyor mu risk analizini yapsa dahi?
  bu konu hakkındaki yorumlarınızı merak ediyorum arkadaşlar.

  Aykut İNCE
  Teknik Öğretmen(Elektronik ve Bilgisayar)
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzman Adayı


   
  Haluk DEMİRCİOĞLU ve AYKUT TEKİN bu yazıya teşekkür etti.
 2. izmir35

  izmir35 Guest

  Herhangi bir sorun olacagini sanmiyorum benim dusuncem. Restorant muhtemelen 50 kisi altinda calisani soz konusuysa isg uzmani arkadasinizda Ocak tarihli risk analinizi onaylamistir ve DOF leri zaten belirtmistir. DOFlerin uygulamaya gecirilmemesi isverinin sorumlulugunda olan bir durumdur.

   
  Selcen bu yazıya teşekkür etti.
 3. bernat

  bernat TÜİSAG Üyesi

  dilekaltinok, ooccanpolat ve sedaisg bu yazıya teşekkür etti.
 4. icould1907

  icould1907 TÜİSAG Üyesi

  Benim babamın 1 merkez 4 şube 5 dükkanı var. Risk analizini kendim yapmayı düşünüyordum ancak bunları düşününce somut adım atmaya çekiniyorum :)

   
  bernat bu yazıya teşekkür etti.
 5. bernat

  bernat TÜİSAG Üyesi

  ben yaptığım risk analizlerinde bittiği tarihi atıyorum, sorun olursa bana ulaşın ben görüşürüm müfettişle dedim. çünkü çalışma bakanlığının sitesindeydi galiba bununla ilgili bir yazı okumuştum. sorumluluğun başladığı tarih 1 ocak diyordu. bulursam o yazıyı paylaşırım burada ;) çekinmeyin bence durduk yere ceza yemesin babanız. hem de oğlum uzman oldu ceza yedirdi bana demesin kötü reklam olur :))

     

   
  icould1907 bu yazıya teşekkür etti.
 6. mahmut çetin

  mahmut çetin TÜİSAG Üyesi

  YAPILAN RİSK ANALİZLERİ BAKANLIĞA BİLDİRİLİYOR BENİM BİLDİĞİM GEİYE DÖNÜK BİR TARİH ATILIRSA GEÇERSİZ KABUL EDİLİR BENCE.

   
  icould1907 bu yazıya teşekkür etti.
 7. icould1907

  icould1907 TÜİSAG Üyesi

  Yapılan risk analizlerinin bakanlığa bildirilmiyor. çünkü bakanlığın yayınladığı örnek apartmanlarda risk değerlendirmesi dökümanında şu geçiyor;
  "
  uBu kontrol listesi doldurulduktan sonra HERHANGİ BİR KURUMA BİLDİRİM YAPILMAYACAKTIR.Yönetim tarafından denetimlerde gösterilmek üzere ilgili DOSYADA SAKLANACAKTIR."
   
  şutchek, enginkucuk ve bernat bu yazıya teşekkür etti.
 8. icould1907

  icould1907 TÜİSAG Üyesi

  :) Doğru söylüyorsunuz hiç iyi bir durum olmaz, başlayayım bakalım ne yapabiliyorum :)   
  bernat bu yazıya teşekkür etti.
 9. enginkucuk

  enginkucuk TÜİSAG Üyesi

  Kaynağı olmayan bilgi paylaşmayalım lütfen.

     

   
  cansuisg ve hamide şahin bu yazıya teşekkür etti.
 10. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  İki gün evvel bir baş iş müfettişi abim ile konuştum, kendisi denetleme ve cezalara hız verdiklerini söyledi. Benimde kafama çok takılıyordu bu geçmişe dönük ceza olayı. Sordum. Geçmişe yönelik ceza yazıyoruz dedi, peki dedim tarih güven vermediği zaman napiyorsunuz, fatura kontrol ediyor musunuz dedim, evet eğer inandırıcı gelmezse işyerinden fatura istiyoruz dedi.

  Bu durumda, eğer müfettiş risk analizi yapıldığı tarihe inanmaz ise, faturasını görmek isteyebilir. Tabi o zaman sıkıntı olur işte.

  Bu arada bu geçmişe yönelik cezaları sadece büyük firmalara yani çok kişi çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli yerlere yazıyoruz, küçük ölçekli işletmelere ceza yazmamaya özen gösteriyoruz dedi kendisi.

  Bilginiz olsun arkadaşlar   
 11. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

  haklısınız bu konuda küçük işletmelerin o kadar zorlanmıyacağını bende duymuştum
  ayrıca risk analizine geriye dönük tarih yazmak yerine bitiş tarihi yazılması ve bu durumda çalışmaların geriye dönük başladığının anlatılması durumu sanırım daha da kolaylaştırır
  neticede müfettişler yanıltılmaya çalışıldığı hissine kapılırsa sanırım işin içinden çıkmak daha zor olacaktır   
 12. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  böyle bir şey yok hiç bir zamanda olmadı, risk analizi bakanlığa gidip onaylanacak bir evrak değil. var ise bir kaynak paylaşın

   
 13. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi


  arkadaşlar böyle bir kaynak aramaya gerek yok zaman kaybı olur aksi kaynak isteniyorsa var icould1907 yukarıda zaten belirtmiş
  bakanlık sitesinde özellikle oluşturacak gereksiz yoğunluktan dolayı önceden uyarmış kesinlikle göndermeyin diye...
   
 14. A.Bilgin

  A.Bilgin TÜİSAG Üyesi

  Risk analizine tarih atmayan arkadaşlar da var. Çözüm yolu olarak onu bulmuşlar. Fatura istendiğinde de "zaten fatura kesmiyoruz, işveren diyor ki biz uzmandan ücretsiz destek aldık" diyor.
  Fatura olayında da; bakanlığın bu hizmetin para karşılığı yapılıp yapılmadığının takibinin yapılamayacağını öne sürüyorlar.
  Anlaşılan herkes minare-kılıf ilişkisiyle bu sektörde birşeyler yapmaya çalışıyor.! Herşeyin hayırlısı :)


  Ahmet BİLGİN
  İmza İSG / Yetkili Müdür
  Elektrik Teknik Öğretmeni
  C Sınıfı İSG Uzmanı

   
  dilekaltinok, hamide şahin ve icould1907 bu yazıya teşekkür etti.
 15. volkan başdemirci

  volkan başdemirci TÜİSAG Üyesi

  Geriye donuk cezayi ben sordum is teftis kuruluna su cevabi verdiler: geldigimiz ilk.denetimde ya ceza keseriz yada ihtar yazariz noksanliklari gidermesi icin bir sure veririz o surede yapilmazsa zaten denetime tekrar gittigimizde o aradaki surenin cezasini keseriz dedi yani geriye donuk bu anlamda dedi...

  GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi   
  bernat bu yazıya teşekkür etti.
 16. fehmi

  fehmi TÜİSAG Üyesi

  ya beyler C sınıfı olarak akaryakıt istasyonuna risk analizi ve işgüvenliği eğitimi yapabilirmiyiz

   
 17. ALTUĞ01

  ALTUĞ01 TÜİSAG Üyesi

  Fatura kesen arkadaşlar için ; Fatura tarihiyle verdiğiniz hizmet tarihi arasında maksimum 15 gün fark olmalıdır yani rapor tarihini ocak yazıp fatura tarihini nisan yazarsanız ufak bir müfettiş kontrolünde hem siz hemde işveren maliye açısından zor duruma düşer ve ceza yersiniz. Kazandığınız meblağnın birkaç katını cezaya yatırmak zorunda kalırsınız.

   
 18. hamide şahin

  hamide şahin TÜİSAG Üyesi

  Her işyeri risk analizini 30 hazırana kadar yapmak yada yaptırmak zorunda değilmi? yani geriye dönük küçük işletmeler için en fazla uyarımı gelir acaba?

   
 19. brktbk

  brktbk TÜİSAG Üyesi

  yaptığınız risk analizleri için mutlaka fatura kesin arkadaşlar. bu ayın 15inde bir risk analizini tamamladım.raporla fatura tarihi aynı 15/04/2013

  ikinci bir konu sahte uzmanlar da piyasada cirit atıyorlar.bunların bir an önce önüne geçilmesi gerek. sınava hazırlanan henüz uzmanlık belgesini almamış kişiler yada ISG'yle uzaktan yakından alakası olmayan kişiler risk analizi yapıyorlar. fatura kesmeden ve herhangi bir yetkiye sahip olmadan..

   
  hamide şahin bu yazıya teşekkür etti.
 20. Ömerisg

  Ömerisg TÜİSAG Üyesi

  Risk analizleri için Bakanlık tarih vermedi. Bu tarihler neye göre yazılıyor? Çok tehlikeli işyerleri 1 ocakta uygulama kapsamına alındı tehlikeli işyerleri ise 1 temmuz itibariyle isg uzmanlığı ve iş yeri hekimliği çalıştırma zorunluluğu kapsamına alınacak. Piyasanın ve müfettişlerin kafası allak bullak. Kimsenin sokak sokak gezip şu işletmelere ceza yağdırayım diye bir amacı yok. Sİstem yeni uygulanmaya başlıyor ve bu süreç Türkiye için çok yeni. Bakanlık da bunu biliyor. Sistem karışık olmasa bütün yönetmelikler, tüzükler hızlıca yenilenir, direk tarihler vererek yaptırım zorunluluğukları hatırlatılırdı. Şu an sadece kapsamlar belirtiliyor... Piyasada bir sürü adam var. risk analizi şu tarihe kadar yaıplmazsa şöyle şöyşe olurmuş, bakanlıkta sizin şirketin sayfasında yeşil ışık yanacak buna göre ceza ödenmeyecekmiş. Ayıp valla, yazık....
  İşyeri yasanın kapsamı altına girmişse zorunluluklar hatırlatılsın. Yalanla, desteksiz bilgiyle esnaf ve işveren kazan kaldırır...Bakanlıkda ağır önlemlere gidebilir. Kulağa küpe olsun.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica