Risk Analizleri Hakkında

Konu, 'Risk Değerlendirmeleri Hakkında' kısmında Kerem ÖZTÜRK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kerem ÖZTÜRK

  Kerem ÖZTÜRK TÜİSAG Üyesi  Kıymetli forum üyeleri,

  Bildiğiniz gibi, risk değerlendirmesi yönetmeliğinde;

  MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
  a) İşveren veya işveren vekili.
  b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile iş yeri hekimleri.
  c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
  ç) İşyerindeki destek elemanları.
  d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve iş yerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.

  Risk analizinin bir ekip tarafından yapılması yazılmış.
  Ben c sınıfı bir uzmanım. Değişik tehlike sınıflarından, farklı iş yerleri için risk analizi yaparken, bir hekime ihtiyacım var mı? İhtiyacım var ise eğer, herhangi bir iş yeri hekimi ile, OSGB kurmadan risk analizi yapabilir miyim? Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar, tehlike sınıflarına göre, bu konuda bilgilerini paylaşırlarsa çok memnun olurum.


   
 2. burhanadıgüzel

  burhanadıgüzel TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi istihdam zorunluluğu olamayan bütün işyerlerin risk analizini yapabilirsiniz. işyeri faaliyetinin özelliğine göre hekime ihtiyaç duyuluyorsa bir hekimle beraber yapmakta fayda var. diğer türlü tekbaşınıza yapabilirsiniz. hatta aztehlikeli olan işyeri sahibi kendisi bile yapabilir. bakanlığın hazır formatı mevcut.

   
  Kerem ÖZTÜRK bu yazıya teşekkür etti.
 3. Kerem ÖZTÜRK

  Kerem ÖZTÜRK TÜİSAG Üyesi

  Geçtiğimiz günlerde, bir OSGB firması ile iş görüşmesine gittim. Firma yetkilisi " Eline çanta alan kişiler, uzmanım diye piyasa da iş yapıyordu. Bakanlık olaya el attı ve bu şekilde bireysel uzmanlık yapanların bellerini iptal etti." gibisinden cümleler kurdu.
  Yönetmeliklere de göz attığımda; iş verenin ekip kurması ve bu ekip içerisinde de hekim ve uzman bulundurması gerektiği yazılı ama bu bir zorunluluk mudur bilmiyorum. Açıklama olarak, sadece, 10 kişinin altında ve az tehlikeli iş yerlerinde risk analizini, iş verenin kendisi yapabileceği belirtilmiş. Yani uzman ve hekim şartı yok.
  Merak ettiğim, örneğin, az tehlikeli ve 15 çalışanı olan bir iş yerinin risk analizini hazırlamak için hekim şartı var mı?

     

   
 4. fehmi

  fehmi TÜİSAG Üyesi

  bakanlık niye belgeyi iptal etsinki belgeyi birey alıyor gidip anlaşıp iş yapıyor OSGB lerde hep bana diyor yahu

   
 5. Davut

  Davut TÜİSAG Üyesi

  risk analizi çalışmalarında, 10 kişinin altında ve az tehlikeli işler hariç, hekim gerekiyor.

     

   
  Kerem ÖZTÜRK bu yazıya teşekkür etti.
 6. mustafa murat ergün

  mustafa murat ergün TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,biz avm içerisinde olup bijuteri sektöründe faaliyet gösteren, 2-3 kişinin çalıştığı bir mağazayız .Bu risk değerlendirmesi konusunda neler yapmamız gerektiği konusunda yardımlarınız bekliyorum.Teşekkürler...

   
 7. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi


  ÇSGB'nin internet sitesinde nasıl yapacağınız anlatılmakta orda aradığınız tüm bilgiler mevcut orayı incelerseniz sorunuza cevap bulacaksınız.
   
  mustafa murat ergün bu yazıya teşekkür etti.
 8. mustafa murat ergün

  mustafa murat ergün TÜİSAG Üyesi

  Öncelikl yardımınız için teşekkür ediyorum.Ancak ÇSGB nin sitesini inceledim ama istediğim bilgilere ulaşamadım.Sitenin hangi bölüm başlığı altında konunun açıklandığını yazabilirseniz çok memnun olurum.İyi günler dilerim.   
 9. yasemin altınok

  yasemin altınok TÜİSAG Üyesi

  Mimarım. Dekorasyon ve proje işleri yapıyorum.İşyerimde 1 ad çalışanım var. Bu durumda risk analizi için ne kadar ödemem gerekiyor?

     

   
 10. Sercan SELÇUK

  Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi


  normalde bana göre ödemeniz gereken fiyata bi uzman risk analizini yapmaz . Kendiniz de yapabilirsiniz isterseniz. Ancak uzman daha faydalı olacaktır.(eğer işini layıkıyla yaparsa). işyeriniz zaten az tehlikeliyse 6 yıl geçerli olacak o değerlendirme. Tehlikeli sınıftaysanız 500 -1000 arası az tehlikeli ise 300-750 arası makul gibi bana göre. çünkü 6 yıl gibi bir süre yeniletmiceksiniz tabi yeniletmek istemezseniz   
 11. kovboyyy

  kovboyyy TÜİSAG Üyesi

  Risk analizini kendiniz yapabilirsiniz. Çalışanınızla birlikte imzalamanız yeterlidir. Profesyonele yaptırmanız halinde 50 TL ile 500 TL arasında ücret talep edebilirler.   
 12. Sercan SELÇUK

  Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi

  ben şahsen 50 liraya hiçbir evraka imza atmam :) her ne kadar az tehlikeli de olsa gene de bir tehlike vardır ve gün gelir o tehlike başınızı ağrıtabilir. o yüzden böyle az kişi çalışan işyerlerinde risk analizini kendileri yapmaları en dogrusu bence . bir uzman ne olursa olsun 50 lira taban fiyattan başlamamalı ve kopyala yapıştır risk değerlendirmesi değil gerçekten yapmalı . ve böyle olunca emek olur emek olursa yemek yani para fazla olur.

   
 13. senerji

  senerji TÜİSAG Üyesi

  hocam lütfen cevaplayınız,kimse risk anlizlerinize imza atmayın diyor az tehlikeli sınıfta belgeleriniz askıya alınır falan diyorlar,4 kişi için eğitim zorunlu mudur nasıl yapacağız teşekkürler
   
 14. Sercan SELÇUK

  Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi

  neden askıya alınsınki? belgenizin askıya alınması ölümlü iş kazası yada yaralanma halinde olur diye biliyorum. tabiki bence ne kadar az imza atarsak okadar iyi . İmza atmadan işvereni ikna edebilirseniz imza atmayın derim genede. Ancak az tehlikeli sınıfta C sınıfı uzmanlarına yetki verilmiş anladıgım kadarıyla devlet az tehlikeli 10 kişi altına destek vermesiyle ilgili bu sorunuz. tabi suanda hersey bulanık tam net değil . Ancak devletin belgenizi alması bana mantıksız geldi .neye dayanarak alırlar diyorlar?? 4 kişi için eğitim de yapılabilir. çalışanlar ile cıkmıs yönetmelik var yeni cıktı onu bir inceleyin. Orada sınıflara göre saatlere ayırıyor sadece benim bildiğim . En sağlıklı bilgiyi gene bakanlıktan öğrenin sizi yanlış yönlendirmeyim ben. bir de az tehlikeli sınıfta da risk analizi yapamıyacaksak nerde yapacağız:)

   
 15. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  ne alakası var hekim gerekmiyor.Arkadaşlar hekime falan gerek yok.O madde gelecekte her işyerinin bir hekimi,bir uzmanı olacağı düşünülerek var.Ancak şu anda uzmanlar tek başına risk değerlendirmesi yapabilir.   
 16. Sercan SELÇUK

  Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi


  50 kişinin altı ç.tehlikeli ve tehlikeli yerlerde uzman ve hekim çalıştırma zorunlulugu temmuzda başlayacak . risk ekibinde de hekim olunca belki ondan böyle düşündü herkes hekim zorunlu diye ancak temmuzda olabilir mi? yani mevzuatta hiç görmedim ben ama uygulamayı bilmiyorum

   
 17. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  şu anda bütün uzmanlar risk analizi yapıyor hekim olmadan bütün tehlikeli sınıflara.Bakanlığı aradım tabiki de yapabilirsiniz dediler.gidin risk analizi yapın para kazanın osgblerde çalışmayın yeter ki.ben ce bu soruyu tartışmak bile yersiz sitede bireysel çalışan uzmanların binlerce risk analizi örneği var arkadaşlar OSGB sahipleri sizi onu yapamssınz bunu yapamazsınız diyerek sizi kendine çekmeye çalışıyor.bireyl olarak bir OSGB nin yaptığı her şeyi yapabilirsiniz.eğitim ,acileylem,risk analizi hepsini bireysel yapabilirsiz.

   
 18. Sercan SELÇUK

  Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi


  teşekkürler cevabınız için . ancak yeni calışanların eğitimi ile ilgili yönetmelikte eğitimi verebilecekler; a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
  b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından verilir. Peki sizin dediğiniz gibi nasıl yapacağız ? yada siz nasıl yapıyorsunuz anlatırmısınız?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica