Risk Analizinde Denetim

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında laajaconde tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. laajaconde

  laajaconde TÜİSAG Üyesi  merhabalar,
  bir müfettiş denetlemesinde benden,
  ' Gerek risk değerlendirmesi çalışmalarında, gerekse diğer sağlık ve güvenlik çalışmalarında, tehlikelerin tanımlanması ve risklerin belirlenmesi ile ilgili çalışanların iş güvenliği ve sağlığı sürecine katılımı ile ilgili olarak öneri sistemi oluşturulmamıştır.' dendi.
  bununla ilgili bilgisi olan arkadaşlardan ACİL YARDIM bekliyorum.


   
 2. kayhankubat

  kayhankubat TÜİSAG Üyesi

  işyerinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerine etkin bir şekilde katılımını sağlamanız gerekiyor. bu olmadığı takdirde yapılan işler boş kabul edilebilir.

   
  laajaconde bu yazıya teşekkür etti.
 3. kayhankubat

  kayhankubat TÜİSAG Üyesi

  ilk önce iş yerinde çalışanların kaza ve ramak kala olaylarını size yazılı olarak bildirmesi için bir form oluşturun. ikinci olarak İSG konularında öneri ve şikayetlerini iletebilmeleri için bir form oluşturun. sonrada bunları size iletmeleri için küçük bir anket sandığı oluşturun. böylece çalışanların katılımını sağlamak için altyapı hazır hale gelir. sonrada çalışanları özendirecek bir ödül sistemi kurun ve çalışanlara duyurun. bunları da yazılı olarak belgeleyin. İSG kurulunuz varsa kurul kararı ile yaparsanız daha iyi olur.

     

   
  umittt ve laajaconde bu yazıya teşekkür etti.
 4. akif.dogan

  akif.dogan TÜİSAG Üyesi

  çalışanlara ramak kala ve başından geçen olayları ve tehlike gördüklerini alabileceğinizbir form oluşturun ve bunları çalışanlara dağıtıp doldurmalarını sağlayın. ramakkala kayıtlar için sandık yapıp yemekhanede kilitli koyun ve bunlardan oluşan bir irsk değerlendirme oluşturun. katılımı sağlamış olun

   
  laajaconde bu yazıya teşekkür etti.
 5. laajaconde

  laajaconde TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Yarın 2.denetimi geçireceğim. dediklerinizi yapıp yarın olumlu olması halinde burda örnek olarak paylaşacağım.

     

   
 6. erkanersoy

  erkanersoy TÜİSAG Üyesi

  Denetim gecirecegiz bolge neresidir?

   
 7. malibucan

  malibucan TÜİSAG Üyesi

  İnşallah denetlemeyi geçersiniz. Fakat düşüncem herşeyden geçersiniz ama risk analizinden geçemezsiniz gibi geliyor (sizin yapmış olduğunuz yanlıştan dolayı değil) Çünkü ben de bir denetim yaşadım, risk analizim temmuz tarihliydi (denetleme şantiyede ağustos ayında gerçekleşti) yönetmelik güncel değil güncellensin denildi. Risk analizini güncelledim, yeni yönetmeliğe uygun, tehlike risk belirlenmiş kinney metodu kullanılmış, gerekli önlem ne zamana kadar alınmalı termin verilmiş, önlem alındıktan sonra risk seviyesi neye düşecek belirtilmiş, yetkili personel kim, risk analizi ekibine eğitim verilmiş, bunların hepsini yapmıştım. Risk değerlendirmesine ek olarak risk değerlendirme yönetmeliğini eklemiştim. Vermiş olduğum en erken termin 7 gün idi denetleme gerçekleştiğinde risk analizine ceza yazıldı nedeni risk analizinde en geç en erken değil en geç termin 2 gün olmalıymış 2 günden sonrası aktif risk değerlendirmesi olmuyormuş, yönetmelikte yazıyor dedi. Yönetmeliği sundum şantiyenin kapanması gerekli dedi itiraz etmedim ceza yazıldı. İnşallah başınıza böyle birşey gelmez.
   
  kenana ve Burcum bu yazıya teşekkür etti.
 8. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  Müfettiş; "İşyerinde tespit edilen riskin giderilmesi için en çok 2 gün süre verilmesi gerekir." diyerek kapatma cezası mı verdi? Ceza nedeni olarak tam ne yazıyordu acaba? Ayrıca ben ne yasada, ne de yönetmelikte böyle bir şart görmedim.   
 9. Şahin Hamarat

  Şahin Hamarat TÜİSAG Üyesi

  Umarım yardımcı olur...:)

     

   

  Ekli Dosyalar:

  erkan aktaş, Aslı AKBABA, alibey ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 10. kayhankubat

  kayhankubat TÜİSAG Üyesi

  termin verdiğiniz riskin seviyesi çok mu yüksekti acaba   
 11. Y.ÖZDOĞAN

  Y.ÖZDOĞAN TÜİSAG Üyesi

  İnşaat şantiyesinde yaptığınız risk analizinden mi denetlemeye girdiniz ??   
 12. Burcum

  Burcum TÜİSAG Üyesi

  ben çok şaşırdım bu söylediklerinize,ben de termin konusunda 29 kasıma kadar uzattığım faaliyetler oldu,2 gun dıye bı surec nasıl olabılır.sanırım gelen mufettısın insıyatıfı ıle alakalı olacaktır bu.inş insaflı,anlayışlı mufettısler ile muhattap oluruz

   
 13. kenana

  kenana TÜİSAG Üyesi

  Her tehlike için termin tarih olarak yazılamaz.
  örn. yağmur yağdığında bir tehlike oluşuyorsa buna nasıl termin tarihi yazarız.
  Termin diğer mevzuatlar ve iş güvenliğinin amacıyla çelişmektedir, hayati önem arzeden bir tehlikeye siz 2 gün termin verirseniz işverenin veya işveren temsilcisinin çalışanları hayati önem arz eden tehlike altında 2 gün çalıştırabileceği manası çıkar. Verdiğiniz termin tarihleri içerisinde iş kazası yaşanırsa risk analizleriniz incelenir ve bu konuda neden hemen aksiyon alıp düzenleyici faaliyetler almadığınız sorgulanır.
  ayrıca 29 kasıma kadar olan termin tarihi nedir?
  insanlar o tarihe kadar o tehlikelerle içerisinde çalışacaklar mı?
   
  Sorgulayan Adam bu yazıya teşekkür etti.
 14. Burcum

  Burcum TÜİSAG Üyesi

  29 kasıma kadar olan termin şu şekilde,şuan benim çalıştığım işyerinde işler tamamen durmuş durumda(şirketin maddi durumu gittikçe kötüye gidiyor),bikaç küçük iş dışında iş yok,çalışanların izinde zaten çoğu.ekimin sonunda yeni projeye başlayacağız ve bu sürece kadarda ben mevzuat gereği ne varsa onları yapıyorum,ayrıca eğitimleri tekrarlıyorum revize ediyorum vs.mesela 2 aydan bu yana hiç çalışmayan kaynak makinesinin başına lokal bir aspirasyon sisteminin yapılmasını 29 kasıma erteledim ve yahut boyahanedeki iyileştirmeyi.bu terminler şuanki durumumuz için oldukça reel.zaten denetime gelseler dahi işlerin olmadığı irsaliye,fatura,izin vs türlü şekillerde ispat edilir.benim risk analizi yaptıgım çok tehlikeli sınıfta bulunan bir işyeri denetim geçirdi,gerçekten müfettişler inanılmaz insiyatıflı davrandı ve fazlasıyla yol gösterdi(ki zaten böyle olmalı,eğer gerçekten bu iş güvenliği bilincinin yerleşmesine katkı sağlamak istiyorsak),risk analiziyle alakalı sıkıntı yaşamadık,firmanın zaten eksikleri vardı,onları tamamlaması içinde 15 gün süre verildi,elimizden geleni yaptık ve çok şükür cezasız atlattık.
  sonuç olarak ileri vadeye atılacak döf var,atılmayacak döf var..yeterki farkındalık olsun,1.)para için mi,2.)istihdam için mi 3.)yoksa iş güvenliğinde kazaları,hastalıkları önlemek için mi,neyi ne için yaptıgımızı bilelim;)

   
 15. emreemre

  emreemre TÜİSAG Üyesi

  müfettiş arpalanmak istemiş besbelli :) yoksa oda biliyor 2 günde bu işlerin yapılmayacağını. Burası Türkiye oluyor maalesef. Genede Biz işimizi iyi yapmaya bakalım. Saygılar herkese.   
 16. kenana

  kenana TÜİSAG Üyesi


  Kusura bakmayın işin durmuş olduğunu bilmiyordum sizi haksız yere yargılamışım byee
  Ama piyasada termin sürelerini çok uzun olduğu risk analizleri gördüm. Ben termin süresi kavramının iş güvenliği ile çeliştiği kanısındayım. Bu düşüncemi fırsat bulduğum takdirde bakanlık yetkililerine anlatmayı düşünüyorum

   
 17. malibucan

  malibucan TÜİSAG Üyesi

  Cevap geçti ilerin yoğunluğundan kusura bakmayın, risk şiddeti yüksekti evet ama şantiyenin işleyişine göre (şantiye tamamen planlı gidiyor hatta kimse altlı üstlü çalışmıyor aynı katta 2 farklı ekip çalışmıyor) risk analizinden şantiye kapanmıyor, ama ceza yazılıyor hatta tüzükten bile ceza yazıldı. Tabi bunu resimli şekilde sizinle paylaşamam ama müfettiş ile yaşadığım durum bu.

   
 18. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  bakanlık iş verenlere risk analizini kendi yapabilme yetkisi verdi.risk analiz formları dağıttı risk analizinde para kazanmamız için her şeyi yaptı. müfettiş ilk okul mezunu işverenlerin yaptığı analizi onaylıyorsa bizimkine en ufak bir laf söylemeye hakkı yok.

   
 19. tacder

  tacder TÜİSAG Üyesi

  RD nin içeriği eksik diyerek hangi yasal dayanağa göre ceza kesebilir ihtimal vermiyom. bakanlığın yayınladığı kontrol listelerine bakılırsa bizler risk analizlerini abartıyoruz bile.

   
  Y.ÖZDOĞAN bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica