Risk Analizi

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında tubacakmak tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. tubacakmak

  tubacakmak TÜİSAG Üyesi  Merhaba Arkadaşlar
  C sınıfı İş Güvenliği Uzmanıyım, aynı zamanda Çevre Görevlisiyim çalışmıyorum. Geçen sene aldım sertifikamı ve hiçbir yerde çalışmadım. Sizlerden birkaç konuda yardım etmenizi rica edicem:
  Çevre görevlisi olarak bir danışmanlık firmasında çalışıyorum, aynı zamanda serbest olarak İş Güvenliği danışmanlığı yapabilir miyim?(Mesela risk analizi, Eğitim vb.)
  risk analizi yapılması için az tehlikeli sınıfa giren firmalardan iş teklifi aldım, en fazla kaç yerin risk analizini yapabiliyoruz sınır var mı? risk analizi yapacağımız firmayla sözleşme mi imzalamamız gerekiyor, gerekli yasal prosedür nedir? Serbest olarak çalışacağım için vergi, fatura, sigorta vs. gibi prosedürler nasıl işler?
  Bu konularda yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Kazasız günler..


   
 2. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  217 saat/ay içinde gerekli sayıda işverenle onaylanacak sözleşmelerinizle kısmi sürelerle çalışabilirsiniz. Kalın sağlıcakla.

   
  AHMETYİLDİZ81 bu yazıya teşekkür etti.
 3. mustafa yıldız44

  mustafa yıldız44 TÜİSAG Üyesi

  kemal bey 50 kişiden az tehlikeli ve çok tehlikeli işler için dışardan OSGB olmadan risk analizi yapılıyormu.kanunen bu mümkün mü?
  benim bildiğim risk analizi, serbest çalışan isg uzmanları yapamıyor.?

   
 4. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Değil serbest çalışan haricen yapılmış iş yeri yetkililerince imzalanmış risk analizi , risk değerlendirmesi ve acil eylem planlarını bile 50 çalışandan az tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde 1.7.2013; az tehlikeli işyerlerinde ise 1.7.2014 tarihine kadar OSGB olmadan ve sözleşmeli iş güvenliği uzmanı olmadan rahatlıkla yapılabiliyor. Tam tersine bu grupta yer alan iş yerlerinin bu işlemler için sözleşme yapmayan ve eleman hizmeti vermeyen OSGB'lere ödeme yapmaları sakıncalıdır. Bu konuda sayın Dr. Müslim Güney'in değerli yazısını bilgilerinize sunarım. Sağlıcakla kalınız.

     

   
  enzetsafety ve Onur Gül bu yazıya teşekkür etti.
 5. doğa34

  doğa34 TÜİSAG Üyesi

  Kemal Bey,serbest olarak firmalara bu hizmeti vermek için tehlike sınıfı fark edermi yani ben c sınıfı olarak çok tehlikeli sınıftaki bir inşaat firmasına risk analizi yapabilirmiyim(50 den az çalışanı olan)ve sadece risk analizi için bir firmadan ne kadar ücret talep etmek gerekir.Cevaplarsanız çok memnun olurum,iyi çalışmalar.

   
 6. mustafa yıldız44

  mustafa yıldız44 TÜİSAG Üyesi

  açıklamalarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.baya bir açıklayıcı olmuş.kafamdaki soruların hepsine cevap buldum.teşekkürler iyi çalışmalar
   
 7. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Tabii ki bu hizmeti verebilirsiniz. Tarafınızdan 1.7.2013 tarihine değin bu hizmetin verilmesinde sakınca yoktur. Ancak söz konusu işyeri için; bu tarihten sonra kısmi süreli olarak iş güvenliği uzmanından( A veya B veya çok tehlikeli sınıfta üç yılı aşkın deneyimi olan C) ve işyeri hekiminden hizmet almak süreci başlayacaktır. Söz konusu firma işterse OSGB'lerden de hizmet alabilir. Kalın sağlıcakla.   
  doğa34 bu yazıya teşekkür etti.
 8. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Yanıtım kısmi süreli çalışmanıza yönelikti. Dışarıdan verilecek risk değerlendirme ve analizleri için sınır söz konusu olamaz. Serbest meslek makbuzu veya işveren gider makbuzunu imzalayarak ve stopajınızı kestirerek söz konusu hizmetleri gönül rahatlığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Kalın sağlıcakla.

     

   
  isgdemc2216, eski, Onur Gül ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica