Soru Risk Analizi Yapmak Için Fatura Kesmemiz Gerekiyor Mu?

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında gozd3 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. gozd3

  gozd3 TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar ilk kez risk analizi yapacağım ve herhangi bir OSGB de çalışmıyorum.risk analizi ve acil durum eylem planı hazırlayacağım.Bunun için fatura kesmem gerekiyor mu? Nasıl yapabilirim? bir ceza-i durum söz konusu mu?
  Bir de artık işçilere eğitimi osgbler, eğitim kurumları vb. yerler veriyor. Biz işyerinde işgüvenliği uzmanı olarak çalışmadan eğitim veremiyoruz.Bunun için işverene sadece risk analizi ve acil durum eylem planını yapıp, eğitimi başka kurumlardan almasını söyleyebilir miyim?


   
  esin deniz, aydan tokalıoğlu ve atex137 bu yazıya teşekkür etti.
 2. mer1234

  mer1234 TÜİSAG Üyesi

  bu fatura meselesi bnm de kafamı karıstırıor ilerde bıze sorun çıkarır mı fatura kesmeden yaptığımz RD.ler.?

   
 3. tamer mert

  tamer mert TÜİSAG Üyesi

  cikarma ihtimali yuksektir cunku bir sure sonra devlet uzmanlari denetliyecektir ondan faturalari duzgun tutmakta yarar var

     

   
  adbana bu yazıya teşekkür etti.
 4. imsiyat

  imsiyat TÜİSAG Üyesi

  ben 170 ile görüştüm 3 kişi 3 farklı cevap verdi .

  1 - Fatura kesmenize gerek yok , serbest meslek erbabı olmanıza gerekte yok .

  2- rd yapamazsınınz sizin belgeniz C o yüzden sadece az tehlikelilere yapabilirsiniz ( ki ben makbuzu sordum bu cevap geldi :) )

  3- Rd yapabilmeniz için sizin orada çalışıyor olmanız gerekli yoksa yapamazsınız .

  en son çıkan kişiye bağırdım dalga mi geçiyorsunuz dedim bugün 3 kere aradım aynı şeyi sordum 3 kişi farklı cevap verdiniz :k_kızgın: sonuç olarak 3 iş günü sonra arayın dedi....

  ilk cevaptan sonra kafam karıştı tekrar aradım dahada karıştı tekrar aradım kafa gitti :D

   
 5. civiluzman

  civiluzman Guest

  Fatura kesmeye gerek yok sonra bide muhasebiciyle uğraşmak zorunda kalmayın. Elden alın parayı

     

   
 6. psychotan

  psychotan TÜİSAG Üyesi

  Bakanlıktan müfettiş geldiğinde çıkart risk değerlendirmeni diyor. Faturasını da çıkart göreyim mi diyecek. Boşverin faturayı.

   
  OGNSZMS bu yazıya teşekkür etti.
 7. uzman_26

  uzman_26 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bende detaylı araştırmam sonucunda KESİN oldugunun düşündüğüm şu sonuca vardım,
  Vergi kaçırmamanız için yaptığınız işin karşılığını alıp makbuzunuda kesmelisiniz,gittim serbest gelir makbuzu bastırdım muhasebeciyle anlaştım evimi işyeri adresi göstererek o kadar zor değil içim vicdanım rahat ben işimi doğru yapayım allah verir rızkımı diyorum,
  birde risk analizi yaptığımız bakkal kasap vs. katip üzerinden sözleşme yapmalıymışız kimse böyle yapmıyormuş ve b şekilde yapılan risk analizleri geçersiz sayılacakmış( 170 öyle diyo)
   
  ebruışıker ve emirbuyuran89 bu yazıya teşekkür etti.
 8. mahdum

  mahdum TÜİSAG Üyesi

  sayın uzman_26 , bende sizinle aynı düşüncedeyim , vergisiz kazanç kutsal değildir. serbest meslek erbabı olmak için ne tür belgeler hazırladınız ve ne kadara mal oldu , bilgi verebilir misiniz ?   
 9. uzman_26

  uzman_26 TÜİSAG Üyesi


  teşekkürler hayırlı ramazanlar bu arada..
  muhasebeciye gittim ben malum bi muhasebeciniz olmalı,evinizi işyeri adresi gösteriyosunuz(bu şekilde bir işyeri tutup kira vs ödemiyosunuz) evinizin yıllık kira bedeli üzerinden vergi ödüyosunuz benim yıllıkkiram 2100 gösterildi(o da evin bedeline göre belirleniyo muhasebeciniz halleder) yıllık kiranın yüzde 20 sini vrgi ödüyosunuz yıl sonu ödemeli gösterirseniz bugün başvursanız ocakta ödüyosunuz.benden 100 tl aldı aylık 100 alaak heralde çünkü onların en alabilecekleri bedelleri falan var bizim gibi belirsiz değil..bu kadar sonra makbuz kartvisit kaşe felan (120 tl tuttu) 300 makbuz+1100 kartvisit)bu kadar
  ama sonuçta iç huzurum paha biçilemez:)
  bir sıkıntım var bu eğitimi veremiyoruz ya o işletmede kendini çalışıyor göstermen gerek vs bu konular işimizi zaorlaştırıyor.
  öbür şekil OSGB de çalışırken ben işveren tüm vergileri çıkarıp(kaşesini makbuzunu kullanıyorum ya) kar payının yarısını istedi benden birde işi benim arayıp bulmam şartıyla kendimi çok aşağılanmış birde kullanılmış hissettim zaten 4 ay geçirdim oaraada tek kuruş kazanmadım tek bir iş ayarlanmadan..sonuç hiç olmazasa kendim çabalarım kendim yerim kendim öderim vergimi
  İŞAALLAH ALLAH HAKKIYLA KAZANMAYA ÇALIŞAN KİMSEYİ YARI YOLDA KOYMASIN
  KOLAY GELSİN

     

   
  mahdum bu yazıya teşekkür etti.
 10. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Fatura veya serbest meslek makbuzu şunun için gerekiyor. İşyeride bir kaza olduğu zaman kazadan önce hazırladığı dokümanarı işveren bilirkişiye sunacak. Ancak bu risk analizinin kazadan önce hazırlandığının tek ve geçerli ispatı yine o tarihte kesilmiş fatura veya SM makbuzudur.   
 11. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  sözleşme yaparsan sigortalı gösterecekler seni , sigortalı olursan fatura kesmene gerek kalmaz   
  uzman_26 bu yazıya teşekkür etti.
 12. uzman_26

  uzman_26 TÜİSAG Üyesi

  ben bu konuda 170 den şüphe duymaya başladım her arandığında farklı cevaplar onlarında sistemleri bu konuda oturmamış ... yahu bu kadar küçük esnafla nasıl sözleşme yapılacakmış böyle işmi olur fatura kesiyorum daha ne istiyorlarmışş.. küçücük kazancımın bile hesabını veriyorum..
  ben sözleşme işinde bir tuhaflık seziyorum oturduğum bölgede 200 tane esnaf var gisem hepsine ne yani tek tek sözleşme mantıksız bunu istediklerini sanmam...
  bazı forumlardaki konulardada sadece eğitim için gerekli yazıyor?

   
 13. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  uzman bulundurma zorunluluğu yok ise neden sözleşme yapılsın ki, OSGB bu adamlara risk analizi yaparken sözleşmemi yapıyor hayır sadece fatura kesiyor. bu iş net değil ayrıca bireysel uzman eğitim veremez deniliyor bana eğitim yetkisini veren ÇSG B değilmi eğitim verme yetkim var mı var sorun ne o zaman , ALO 170 her arandığında net değil bilmiyorum amaç ne.
   
  uzman_26 bu yazıya teşekkür etti.
 14. mahdum

  mahdum TÜİSAG Üyesi

  Sayın uzman_26 ,

  forumdan biraz araştırma sonucunda serbest meslek erbabı olabilmek için noterden imza sirküleri ve dilekçe hazırlamamız , apartman yöneticilerinden ve oturanlardan evimi ofis olarak göstermek için izin , ikametgah ve onaylı nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte vergi dairesine müracaat etmek gerekiyormuş. Eğer sizin dediğiniz gibi yaparsak işlemler çok kolay olacak ..

   
  uzman_26 bu yazıya teşekkür etti.
 15. uzman_26

  uzman_26 TÜİSAG Üyesi

  ben ev sahibimden izin aldım yani o kadarı yeterli dendi o da verdi zaten işlemlerim 2 günde bitti sakin bi vergi dairemiz var küçük bir ilçe olduğu için ,kolaydı yani hayırlısıyla kazanırsamda işler iyi gidecek işaallah yoksa ocakta vergiyi cepten ödeyeceğiz..   
 16. uzman_26

  uzman_26 TÜİSAG Üyesi

  Ama sonuç olarak eğitim veremiyoruz değilmi? başka bir çıkış yolu bulabilen var mı bu eğitim konusunda ?

   
 17. Enver_Gür

  Enver_Gür TÜİSAG Üyesi

  hayırlı ramazanlar. karı koca çalıştırdıkları pastane imalathanesi için risk analizi yaptıracak risk analizini işyeri sahibi yapabilir mi yoksa illa isg uzmanı mı yapması gerekiyor?

   
 18. mahdum

  mahdum TÜİSAG Üyesi

  işyeri sahibi kendisi de yapabilir , ama bir uzmanın yapması en sağlıklı olanıdır ( copy paste RD yapılmadığı sürece )

   
  uzman_26 bu yazıya teşekkür etti.
 19. uzman_26

  uzman_26 TÜİSAG Üyesi


  işveren kendisi çalışanlarla birlikte bir risk aalizi ekibi kurarak yapabilir, aynı şekilde isg uzmanını destek elemanı olarak göstererek yine yapabilir,veya isg uzmanını sormlu göstererek te yaptırabilir.bence isg uzmanı destek elemanı olarak görünmeli

   
 20. kral5357

  kral5357 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ben bir firma ile normal mühendislik (isg uzmanı değil) için kısmi süreli olarak anlaşmak üzereyim. fakat isg uzmanlık belgemi aldığımda geri kalan zamanlarımda başka firmalara risk analizi yapmak istiyorum. kafamı karıştıran nokta şu ki yukarıda 170 den alınan bir bilgi var; risk analizi yapacak olan uzman sigortalı gösterilecek diye... anlaşmak üzere olduğum firma zorunluluğundan dolayı sigortamı tam olarak yatırmak istiyor o halde boş günüm olmadığı için risk analizi yapamam değil mi? ya da boş zamanlarımda isg uzmanlığı yapmama engel teşkil eder mi? cevap verirseniz çok teşekkür ederim bu mevzuat işleri çok kafamı karıştırdı üstelik daha işin neresinden başlayacağım ne yapacağım bilmiyorum ama şu net ki; ben isg uzmanlığı yapıp bağımsız çalışmak istiyorum.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica