Risk Analizi Yapabilir Miyim? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Risk Analizi Yapabilir Miyim?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında ema tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ema

  ema TÜİSAG Üyesi  Ben jeoloji müh, c sınıfı isg uzmanıyım, ayrıca 9001 kalite yönetim sistemi başdenetçisiyim. Bir belgelendirme firmasında planlama sorumlusu olarak çalışıyorum. Yani isg uzmanı olarak çalışmıyorum. Ben tehlikeli sınıfa giren bir firmaya risk analizi yapabilir miyim? risk analizi yapmam için bakanlığa bir işyerinden isg uzmanı olarak çalışıyor gözükmem mi gerekir, yoksa elimdeki C sınıfı belgem yeterli midir? Sonuçta yapılan analizin altına isg uzmanı olarak imza atıcam. İmza yetkim her halükarda var mı?


   
 2. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Evet yapabilirsiniz bakanlıkla bunu hiçbir alakası yoktur kimlerin risk analizi yapacağı Yönetmelikte vardır.
  MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
  a) İşveren veya işveren vekili.
  b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
  c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
  ç) İşyerindeki destek elemanları.
  d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
  (2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.
  (3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.
  (4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.
  (5) Risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişiler işveren tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri korur ve gizli tutar.

   
  ema ve Erman Polat bu yazıya teşekkür etti.
 3. ema

  ema TÜİSAG Üyesi

  Benim sigortam isg uzmanı olarak yatmıyor. Yani bakanlığa göre etkin bir isg uzmanı değilim. Bu tür işlerin bakanlıkla bir alakası olmadığını söylüyorsunuz. O zaman bu durumda yaptığım risk analizinin altına attığım imza geçerli. Firma bu evrakları bakanlığa bildirse ya da denetim esnasında gösterse firma da ben de sıkıntıya girmem, diye anlıyorum sizin söylediklerinizden. Doğru mu anlamışım Ali bey?

     

   
 4. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Sizde bakanlığın verdiği belge yokmu var. Kaldiki belgeniz olmasa bile yapabilmektesiniz yukarıdaki maddeleri iyi okursanız daha kolay yorum yapacağınızdan eminim. kendiniz tek başınıza ve çalıştığınız işyerinde tecrübeliyseniz yani iş yerini iyi tanıyorsanız yine yapabilirsiniz yasal hiç bir engel yok.

   
  ema bu yazıya teşekkür etti.
 5. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  hanfendi,isg uzmanı oalrak sözleşme imzalamıyorsanız eğer risk analizi için zaten isg uzmanı belgenize ihtiyacınız yok.
  isg uzmanı çalıştırma yükümlülüğü gelmeyen işyerleri kendileri bile yapabilir risk analizini.
  sonuc itibariyle denetimlerde risk analizinin altına attığınız imza için herhangibir sıkıntıya girmezsiniz.

     

   
 6. acidburnr

  acidburnr TÜİSAG Üyesi

  Benim size tavsiyem risk analizini yapın, işverenize temsil edin. İmzanızı atmayın.
  İş yerinizde şu sıralar isg uzmanı çalışmıyor ise anladıgım kadarı ile daha zorunluluk tarihi gelmemiş bir firma da çalışıyorsunuz.
  Bu karmaşık kanun, tüzük, yönetmelik halinde;
  Aynı kanunlarda yazan işveren yapar ve yaptırır kısmından, işvereniz herhangi bir belge istendiğinde gösterir. Sizde sorumluluk altında kalmamış olursunuz.

   
 7. acidburnr

  acidburnr TÜİSAG Üyesi

  işveren yapar veya yaptırır olacaktı, yanlıs yazmısım.

  Hazır sırası gelmisken, mesajlara edit secenegi acık olsa da 2. bir mesaj ile database i gereksiz şekilde yormasak sayın admin ve moderatorlerim.
   
 8. merve tekin

  merve tekin TÜİSAG Üyesi

  ancak bu işyerindeki işçilere eğitim vermek için isg uzmanı olmak gerekir mi   
 9. ibrahim şenol

  ibrahim şenol TÜİSAG Üyesi

  çok güzel ceveplar verilmiş. fakat şöyle bir durum var. sigortalı olarak mühendis statüsünde çalışmaktayım. bir mühendislik bürosu açıp (home office) yapılan risk analizlerinin faturalandırılmasını gerçekleştirebilirmiyim? herhangi bir sorun yaşarmıyım..

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica