Risk Analizi Ücret Taleplerimiz Ne Kadar Olmalıdır? | Sayfa 7 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Risk Analizi Ücret Taleplerimiz Ne Kadar Olmalıdır?

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında rs_6 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi  Serbest piyasa ve türkiye koşullarında asgari ücret tarifesi uygulaması getirilse söz konusu amaca ulaşılması diğer iş kollarında yapılan düzenlemelere karşın başarı sağlanamadığı gerçeği karşısında olanaksızdır.


   
  aysunk86 bu yazıya teşekkür etti.
 2. Metin Baykara

  Metin Baykara TÜİSAG Üyesi

  Sizin fiyatınız da düşük. Diğer firmanın fiyatı için yorum bile yapmaya gerek yok. Bir meslek bu kadar ayaklar altına alınmaz. Böyle giderse İGU olduğuma pişman olacağım.

   
 3. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Evet.

     

   
 4. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Kısaca yanıtlamak gerekirse OSGB'ler hekim ve uzman çalıştırarak söz konusu hizmetleri gerçekleştirecek kurumlardır. Danışmanlık ve OSGB'lerin verdikleri hizmetlerin sorumlulukları ve yaptırımları kuruluş yönetmeliklerindeki hükümlerde ayrıca yazılıdır. Kalın sağlıcakla.

   
  brktbk bu yazıya teşekkür etti.
 5. bülent dinçer

  bülent dinçer TÜİSAG Üyesi

  risk analizini iş yeri sahipleri kendileri yapabiliyormu.

     

   
 6. hamide şahin

  hamide şahin TÜİSAG Üyesi

  benim anlamadıgım olay su 50 kısı ve altı calısanı var az tehlıkelı yer bunu kendıde yapabılır ısveren ama bılmedıgı ıcın ısg uzmanından yardım alıyo ve yaptırıyo bunun degerıde 300 tl mıdır?

   
 7. k. eşref

  k. eşref TÜİSAG Üyesi

  1000 TL her iş için
   
  brktbk bu yazıya teşekkür etti.
 8. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Hamide hn. Mrb,
  Fiyatlar değişiklik gösterebilir. Isgum böyle bir fiyat listesi bulunmus. Ancak cogu arkadaş israrla nedense bu fiyat listesinden on incelemeyi atlıyor. Bir fabrika ise is adimlari veya prosesler detaylanir buna gore on inceleme gunu artabilir. Bazi isyerlerinde bu 1 gündür, bazi isyerlerinde 4 gündür. Dolayısıyla isgum icin rd 600 tlden başlar.

  Daha önce yazdığım gibi dışarıdan is sağlığı ve iş güvenliği uzmanı rd yapacak ekibe destek verir.   
 9. brktbk

  brktbk TÜİSAG Üyesi

  Benim 1000 TL + KDV fiyat verdiğim işyerlerine OSGB'ler 200-300 TL civarı fiyat veriyor. Bu adamlar eminim risk analizini kopyala yapıştırla matbu evrak oluşturmuş durumdalar. Benim bir işyeri için minumum 15-20 günde emek edip hazırladığım yönetmelikleri teker teker açıp incelediğim raporu OSGB ertesi sabah teslim ediyor. Aslında hata onlarda değil orada çalışan uzmanlarda doktorlarda. OSGB'ler uzmanları 1500-2000 TL karşılığında resmen sömürüyorlar.

  Eğer bu şekilde OSGB'ler 300 lira civarına piyasayı öldürürlerse, risk analizi hazırlanırsa bu iş yapılacak iş değil. Çünkü emeğime haksızlık ve en önemlisi zaman kaybından başka bişey değil. Bundan sonra az tehlikeli veya tehlikeli sınıftaki birkaç şirketle yarı zamanlı Uzmanlık sözleşmesi imzalamak istiyorum.

     

   
  Onur S. bu yazıya teşekkür etti.
 10. Ömerisg

  Ömerisg TÜİSAG Üyesi

  Burada bazı fiyatlar nasıl 1000 TL+KDV yazılıyor. 5 işçisi olan bir 200 m2 lik bir depoya veya 5 işçisi olan atölyeye nasıl bu kadar yüksek fiyat verirsiniz. Bu adamlar çok mu para kazanıyor. Bir uzman bir atölyeyi kaç günde bitirebilir? Bir uzman yönetmelikleri hala ezberlemedi mi? Bireysel çalışanlar kendi kendini ateşe atıyor. Küçük bir deponun işini 6 saatte herşey dahil bitirdim. 300TL/gün değil miydi ücretler. Başka bir uzman 750 TL+Kdv vermiş. Neye göre? İşyerinde 19 yıldır kimsenin burnu bile kanamamış. İş yerinde paletler araca yükleniyor, iş sadece bu. Lütfen fiyatları yazarken gerçeklerden kopuk yazmayalım...   
 11. süperman

  süperman TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar 300-500- 5000. Biz bu işten para kazanıyorsak belirli bir aralığı olmalı. Bugün 300 veren adam yarın 200 ertesi gün 100 tl ye inecektir. Bu böyle gelmiş, böyle gidecek. Ben 10-15 çalışanı olan yerlere 750+Kdv diyorum. 1-2 çalışanı olan yere 250 + Kdv dedim oda tanıdık diye.( Dişçi yada ufak bir iki odası olan yerler). Sonuçta biz her ay 20- 30 yere bu işi yapamayız. 3-5 tane yapacaksam dişe dokunur fiyat veriyorum. Piyasayı düşürmüyorum. 7000 tl alanlar var risk analizinden. Bu adamlar salak değil. Herkes ne kadar toplayabilirse o kadar toplamaya çalışıyor. Sonuçta iş yapıyoruz, ticaret yapıyoruz, para kazanıyoruz. Bu işin belirli bir piyasası yok fakat düşürmemek lazım. Özellikle atölyeler için 100-200 tl aşırı komik rakamlar. Ben 250 den sadece 1-2 çalışanı olan ufacık dişçiyi yapıyorum. Tehlike namına neredeyse hiçbir şey yok.   
 12. okkakaka

  okkakaka TÜİSAG Üyesi

  fiyatı belirleyen abilerimizi söylemek istiyorum A sertifikalı iş güvenliği uzmanları .... size 1500 tl den aşağı düşürmeyin derler bi bakarsınız arkanızı döndüğünüzde 600 tl ye fiyat verdiklerini görürsünüz ...

   
 13. Ayşe Bekoğlu

  Ayşe Bekoğlu TÜİSAG Üyesi

  ben kendi çapımda şöyle bir belirleme yapmıştım;
  az tehlikelide 500TL + (çalışan sayısı x 50 TL) + KDV
  Tehlikeli 750 + (çalışan sayısı x 50 TL) + KDV
  Çok Tehlikeli 1000 + (çalışan sayısı x 50 TL) + KDV
  Gerçi çok tehlikeli bşr yere risk analizi ya da acil eylem planı yapmadım ama kendimce oluşturduğum liste bu
   
 14. SS001

  SS001 TÜİSAG Üyesi

  Yani çok tehlikeli 500 çalışanı (en fazla 500 kişi alabileceğiniziçin) olan bir iş için 26000tl+KDV mi alacaksınız? Oldu mu sizce?
  Hesaplar 3 kademede olabilir.
  Çok tehlikeli için: 200-500 arası çalışan işyerleri için (çalışan sayısı *20)+ KDV (4000TL- 10000TL)+KDV
  100-199 arası çalışan işyerleri için 500+(çalışan sayısı*17)+KDV (2200TL- yuvarlak3900TL)+KDV
  10-99 arası çalışan işyerleri için 700+ (çalışan sayısı *15)+ KDV (850TL- yuvarlak2200TL) +KDV
  0-9 arasını devlet karşılayacak.
  Çok da ince vakit ayırmadan yaptığım bir hesaplama. Bu oranlar düşünülürken, işe ayırılacak vakit, geriye kalan zamanda kaç işyerine gidebileceğiniz vs de katılmalı. Diğer tehlike grupları için de benzer oranlar yapılabilir. Sizin hesabınız ütopik geldi bana:(

   
  H. Berkay Yalçın bu yazıya teşekkür etti.
 15. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Değerli arkadaşlar,
  Çevremdeki bir çok işveren fiyatların tutarsızlığından şikayetçi. Ben de saçma kapitalizmin gerçeğinden ve serbest piyasa ekonomisinden bahsetsem de bazı konularda haklılar.
  Aynı işyeri için 4.000 TL ile 200 TL arasında değişkenlik göstermesi sahiden enteresan. Bu sebeple işverenlerin güven konusunda doğal olarak bireysel çalışanlara değil, OSGB'lere yönelmesi söz konusudur.

  Şuan elle tutulur olarak İSGÜM'ün 600 TL'den başlayan (300 TL Saha Fizibilite/gün + 300 TL RD danışmanlığı) fiyat listesi söz konusudur.

  Bir RD danışmanlığı için fiyat teklifinde bulunacaksanız elle tutulur bu fiyat listesini örnek gösterebilirsiniz. Ve ekliyorum, dışarıdan bir iş yerinin risk değerlendirmesini yapamazsınız, ekibe destek olabilirsiniz.   
  gevele bu yazıya teşekkür etti.
 16. SS001

  SS001 TÜİSAG Üyesi

  KONU SADECE RİSK DEĞERLENDİRME ÜCRETLERİYSE BENİM HESAPLARIMIN İŞ GÜVENLİĞİ UZMAN MAAŞLARI OLDUĞUNU BELİRTMEK İSTERİM. SADECE RİSK DEĞERLENDİRMELERİ İÇİN BU FİYATLAR OLAMAZ.

   
 17. MehmetC

  MehmetC TÜİSAG Üyesi

  Saygılı büyüklerim ve sevgili arkadaşlar öncelikle belirtmek isteri bir mühendislik danışma firması sahibi olarak bünyemizde A,B ve C sertifikalı çalışanlarımız mevcut. Bu kadar farklı bir görüş ve fiyatlar benimsendiği takdirde emek vererek almış olduğumuz ve gerçekten bir isg kültürü oluşturup sahip olduğumuz sertifikaların geçerliliği ve devamlılığı açısından lütfen yanlış anlamayın ama bu işi çok hafife almak olarak değerlendirdiğim komik ücretler ile bu iş yapılmaya devam edilecek olunursa daha önceden yapılan hatalara tekrar düşülüp tıpkı ISO ve ÇED raporları gibi bizlerde kum taneleri gibi rüzgarda dağılmaya mahkum olacağız. 300 TL lik bir ücretle yapabilinecek bir risk analizinde neleri kapsaması bekleniyor bizler terzi modeliyle çalışan bir iş grubu değiliz iş veren üzerime göre olsun demiyecek, üzerimi örtsün yeterli diyecek,tabii ki işten en az masrafla çıkmak istiyecektir. Fakat bizim dikkat etmemiz gereken husus iş alanında var olan tüm risk etmenlerini gözetmek olmalıdır. Kaç senedir kimsenin burnu bile kanamamış olabilir, fakat bu kanamayacığı anlamına gelmez öyle değil mi? Vicdani, sosyal ve mühendislik olarak bir sorumluluğumuz olduğunu lütfen unutmayalım. Ama rekabet te özel sektörde göz ardı edilemeyecek bir etmen. İSG kültürü oturmuş firmalarada yaptığınız işin kalitesi doğrultusunda gerekli ücretleri tabii. Ki talep edeceksiniz fakat herhengi bir şekilde İSG kültürü oturmamış olan firmalarda da bu kültürü kazandırmak bizlerin gayesi olmalı. Aksi takdirde bu almış olduğumuz tüm sınıflardaki sertifikaların geçerliliği birkaç sene içerisinde yitip gidecek bu kültürle çalışmayan firmalarda yasal sorumlulukları çerçevesinde aynı sonu paylaşacakları kanısındayım. Bilinmelidirki gayri safi milli gelirin % 4 ünü devletimiz iş yerlerinde meydana gelen kazalara ve meslek hastalıklarına ödemekte ve bu kamburu sırtından atmak istemektedir. Oldukça da haklı bir istektir bu. Herhangi bir şekilde meydana gelecek kazalar zaman içinde hata payları ile dağıtımının yapılacağını lütfen aklımızdan çıkarmayalım. Saygılarımla.

   
  SABRİ BAYRAM, baransely ve ozhan erkal bu yazıya teşekkür etti.
 18. MehmetC

  MehmetC TÜİSAG Üyesi

  Değerli arkadaşım,
  Sadece ufak bir hatırlatma yapmak istedim. Hali hazırda muayenehaneler tehlikeli sınıfta yer almaktadır. Ve insan sağlığına ve çevreye etkileri olarakta böyle olmalıdır( röntgen cihazları, elektrik donanımları, bulaşıcı hastalıklar- sterilizasyon vb.). Tabii ki sizin kararınız alacağınız ücret fakat lütfen yaptığınız işi küçümseme yanılgısına düşmeyelim.
  Saygılarımla

   
 19. Ömerisg

  Ömerisg TÜİSAG Üyesi

  Bireysel çalışanlar sürekli mağdur oluyor. Bazen 5 firma sizi görüşmeye çağırıyor ve yasayı okumak yerine birçok soru soruyorlar. Sonuçta da "bir değerlendirelim" denerek görüşme bitiriliyor. Bu kültürü oturtmak ve gerekliliklerini anlatmak için her soruya cevap veriyorum. Fiyat konusunda da ben ISGUM ü örnek alıyorum. 20m2-30m2 işyerleri var. Bir yetkili ile görüştüm bu durumu, örnek aldığın yer uygun ama o küçük işletmeler için fiyatları biraz kırmanız lazım dedi.. Kimse tam olarak bir şey bilmiyor açıkcası.

  Geçenlerde bir soru sordum. 10 çalışanı olan tehlikeli sınıfta bir işyerine ayda 2,5 saat hizmet yapıyorum dedim. Risk değerlendirmesi neredeyse 12 saati buluyor dedim. yani yaklaşık 4 ay ve acil eylem planları var dedim. Tam 2. ayımızda denetlemeye girsek evraklarımız eksik kalacak ve ceza yiyeceğiz dedim. Bu durumun sorumlusu kim olacak dedim. Yetkili güldü.....

   
 20. ahm47

  ahm47 TÜİSAG Üyesi

  Kurumsal gibi gözüken bir OSGB firmasının risk değerlendirme+Acil Durum Planı+Eğitim için verdiği fiyatı ekli dosyada görebilirsiniz.Üçü bir arada hizmet=100 TL:şaşırma: Artı vergiler dahil!!!:şaşırma::düşünceli:risk fiyat 001 (2).jpg

   
  baransely ve ardaderi bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica