Risk Analizi Ücret Taleplerimiz Ne Kadar Olmalıdır?

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında rs_6 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi  Yönetmeliğe göre yalnız 50 ve üzeri çalışanı bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri dışında yer alan işyerleri için iş güvenliği ve işyeri hekimi bulundurma yükümlülüğü yasal olarak bulunmamaktadır. Ancak rik analizi ve değerlendirilmesi,
  işe giriş raporlar, acil durum planları, vb.leri uygulamalar için aşağıdaki bilgilerin göz önünde bulundurulması önemlidir:

  1) İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği’ne geçici bir madde koydu ve işyerindeki risk değerlendirmesi yapacak olan ekipteki işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanını, bu kişilerin çalıştırma yükümlülükleri başlamadıysa ekibin dışına çıkarttı. Yani, işverene “eğer işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğün başlamadıysa risk değerlendirmesini mevcut ekibinle yap” dendi. Denilen başka bir şey daha var: ihtiyaç duyuyorsan bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilirsin!
  2) Ayrıca; Bakanlığımızca, işyerlerine yapılacak risk değerlendirmelerine yol gösterecek ve bu değerlendirmenin işverenlerin kendileri tarafından yapılması konusunda yol gösterecek kontrol listelerinin hazırlık çalışmaları devam etmektedir.”

  Peki, 50′dan az çalışanı olan işyerleri işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülükleri başlayana kadar bu konuda ne yapmalıdır:

  1. İlgili yönetmelik bu konuda gerekli opsiyonu size tanımış durumda. İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı olmadan risk değerlendirmesine başlayın!
  2. Bunun için, işyerinizde hemen bir “risk değerlendirme komisyonu” oluşturun. Komisyonun kimlerden oluşacağı ilgili yönetmelikte mevut. Yalnızca işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı doğal olarak şimdilik komisyonun bir üyesi değil.

  3. Bu komisyon, risk değerlendirmesinin ilk aşaması olan “tehlikelerin tanımlanması” kısmı için düzenli olarak toplanmaya başlasın. Örneğin, bir toplantıda, işyerinin A bölümündeki tehlikeleri tanımlayın, bir diğer toplantıda B bölümündeki. Bu tehlikeleri kişisel ya da deneyime dayalı olarak tanımlayın, sorun yok! Yani, diyelim ki, o bölümde gürültü size yüksek mi geliyor, bunu bir tehlike olarak yazın! Ya da tozlu gibi mi geliyor, bunu da yazın! Kullandığınız kimyasal maddelerin isimlerini yazın. vb vb… Bu tehlikelerin gerçekten bir tehlike olup olmadığı ölçümler ve bir takım bilimsel bilgiler olmaksızın mümkün değil zaten. Bunu, yarın işyeri hekiminiz ve iş güvenliği uzmanınız yapacak ya da yaptıracak zaten.
  4. Bu toplantılar sizin risk değerlendirmesine başladığınızın kanıtıdır. Ancak, gerçek bir kanıt olabilmesi için toplantıya katılanlar tarafından imza altına alınmalıdır. Bir tutanak ile her bir toplantıyı, konuları ve sonuçları ile kayıt altına alın, toplantıya katılanlara birer nüsha olarak dağıtın, bir nüshasını saklayın!

  5. Şubat ayında bu toplantılara başlarsanız, 1 Temmuz’a geldiğinizde, yani işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanınız çalışmaya başladığında, işyerinizdeki tehlikeleri önemli ölçüde tanımlamış olacaksınız. Buna rağmen, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminiz başka tehlikeler bulacaklardır. Onların işi bu!
  6. Bu arada, Bakanlık, risk değerlendirmesiyle ilgili bir rehber ya da rehberler yayınlarsa, (ki öyle olacağını söylüyor, çünkü, tehlikeler tanımlansa bile risk değerlendirmesi için bilimsel araçlar ve yöntemler gerekir) tehlike tanımlamanızı bir sonraki aşamaya geçirir, risk değerlendirmesine de başlarsanız. 1 Temmuz 2013 geldiğindeyse, işyeri hekiminiz ve iş güvenliği uzmanınız sizi bu “ızdırap”tan kurtarır.

  7. Yukarıdaki açıklamalarım, daha çok, 1 Temmuz 2013 tarihinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı yükümlülüğü başlayacak olan 50′nin altında çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki işyerleri içindir. Ancak, az tehlikeli sınıf için de önerilerim farklı değil! Muhtemelen, yakınlarda yayınlanacak bu rehberler de zaten en çok onların işine yarayacak.
  8. Yine de kafanız karışık ve çok garanticisiniz! O zaman size önerim, risk değerlendirmesi için vereceğiniz parayı, bugünden kısmi zamanlı işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmaya verin! Hem yalan yanlış bir risk değerlendirmesi yaptırma “risk”inden kurtulmuş olursunuz, hem de iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimini erken çalıştırmaya başlayarak diğer başka sorunların da şimdiden önünü almış olursunuz. Hatta size bir tüyo daha, iş güvenliği uzmanını bile daha erken çalıştırmaya başlatsanız yeterlidir. Çünkü özellikle iş kazaları açısından daha etkin tanımlamalar getiren onlardır ve işyeri hekimi çalıştırmayı yasal süreye kadar geciktirmenizde bir sakınca yoktur.
  Kalın sağlıcakla


   
  Ekrem ONAY, Batu OSGB, yaseminaytekin ve 10 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. edakina

  edakina TÜİSAG Üyesi

  apartman yöneticisi olarak 52 daireli bir çalışanımız var.risk analizini bakanlığın vermiş olduğu formu mu dolduracağım acil eylem planı için herhangi birşey doldurmam gerekirmi? formun üzerine tarih olarak ocak ayınımı yazacagız yoksa şimdiki tarihi mi ocakta doldurmyanlar için ceza var deniliyor bilgilendirirseniz memnun olurum.

   
 3. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Risk değerlendirmesini örnek forma ve işyeri koşullarına göre güncelleştirmeniz yeterli olacaktır. İş yerinize uygun acil eylem planı da oluşturmanız gereklidir. Ocak ayı itibariyle süreç başlayacağı için tarih o kadar önemli olmayacaktır sayın edakina. Önemli olan riski yönetmektir. Ceza konusunda endişelerinize katılmıyorum. Kalın sağlıcakla.

     

   
  edakina bu yazıya teşekkür etti.
 4. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  risk değerlendirme formunu kendiniz doldurabilirsiniz. Bu konuda bir sıkıntı yok. Ancak iş güvenliği eğitimleri çok önemli. Hafta sonu sizin büyüklüğünüzde bir sitede iş güvenliği temel eğitimi, kişisel koruyucu donanımlar eğitimi, acil durumlar eğitimi, elle kaldırma eğitimlerini verdim. Risk değerlendirmesinide yöneticiye kendilerinin yapabileceğini bildirdikten sonra yaptım. Acil durum eylem planlarını teslim ettim ve apartman olduğu için çok az bir ücret karşılığı bunları yaptım. İsterseniz risk değerlendirmesini, acil duurm eylem planını kendiniz hazırlayın ama unutmayın ki eğitimleri uzman vermek zorunda. Tarihe takılı kalmamanızı öneririm sonuçta muhasebeciniz sizi resmi olarak uyarmadıysa herhangi bir sorun yok. Denetlemeler etkin bir şekilde başladı ivedilikle zorunluluğunuzu yerine getirmeniz faydalı olacaktır. Hane başı 10 - 15 tl arası bir ücretle bütün zorunluluğunuzu yerine getirebilirsiniz.

   
  sefers ve Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 5. ngkazak

  ngkazak TÜİSAG Üyesi

  Selamlar arkadaşlar biz şuan da saha uygulamaları yapmaktayız az tehlikeli tehlikeli yada çok tehlikeli 50 den az çalışanı olan her yere şunu diyoruz risk değerlendirmesi yapacaksınız. Ancak sahada komik durumlarla karşı karşıyayız örneğin yukarıdaki bazı mesajlarda bir saatte olmaz diyoruz. bir çalışanı olan bir avukatlık bürosu ofis cheklistlerindeki soruları ve bunun cevaplarını hem avukat hemde sekretere sorarak ve gerekli gözlemleri büro içinde yaparak ne kadar zamanda bitirirsiniz . cevap da vereyim en fazla 1 saat çünkü siz isg uzmanısınız gözlem ve kanunen yapılması gerekenleri siz tespit edersiniz . o nedenle fazla kafa kurdalamayın risk değerlendirmesi seri bantlarla üretim yapan yerlerde günlerce sürebilir şuan sahadaki talepler konu başındaki arkadaşımın yaptığı bir sektörler listesi gibi talepler bunlar fiyatlarıda zamanı da siz belirlersiniz .

     

   
  Erdal YILMAZ bu yazıya teşekkür etti.
 6. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ne kadar konuşursak konuşalım hiçbir faydası yok. küçük ofisler için falan 100 lira fiyat veriyorlar. çıktısı ve yakıtı düşün geriye ne kalıyor. bir de sorumluluk boyutu var.

   
 7. cİSG

  cİSG TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,
  Bir tabakhaneye(deri ) risk analizi yapapmam istendi. 21 çalışan 3 tanede sigotasız var. toplamda 24 kişi çalıışıyor. Ne kaadar ücret talep etmem uygundur.
   
 8. Levent Özden

  Levent Özden TÜİSAG Üyesi

  Temmuz 2013 e kadar 50 nin altındaki işyerlerinin risk değerlendirmesini kendimiz yapacağız. temmuzdan sonra işyeri hekimi ile beraber yapacağız. (Tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerini) yanlış bilmiyorum değil mi?   
 9. KADİR MERT

  KADİR MERT TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar maalesef yaptığımız işi ucuzlatan yine bizleriz. Biz kendi fiyatlarımızı belirleyemezsek OSGB'lerinin ve firmaların oyuncağı olur çıkarız. Geçen bir OSGB beni iş görüşmesine çağırdı. Son olarak konu ücrete geldi. C sınıfı uzmanların ücretlerinin 850 ile 1500 TL arasında değiştiğini söylediler. Ben de 850 TL 'ye çalışan uzman varsa 10 kişi bana ayarlamalarını ve bir mühendislik danışmanlık firması kuracağımı söyledim. Kararlı olduğumu görünce iş tecrübeniz aldığınız eğitimler vs. deyip 2500 TL teklif ettiler. Bende 3000 altı düşünmediğimi şartlarım uygun gelirse bana geri dönüş yapmalarını rica ettim ve ayrıldım. Fakat iş görüşmesine gelen diğer arkadaşlar içerisinde 1500 TL'yi hiç düşünmeden kabul edecekler olduğunu görmek içimi sızlattı. 2 gün sonra 60 çalışanı olan bir firma danışmanlık için beni çağırdı. Bu firma benim aile dostum. OSGM verdiği teklifleri gösterdi. 1. firma doktor için 900 İSG uzmanı için 500 toplam 1400, 2. firma doktor için 800 İSG uzmanı için 750 TL toplam 1550 TL fiyat vermiş. OSGB'lerin aldığı fiyat ortalama hemen hemen aynı. Fakat benim artık bu adamlara 500 TL'den fazla fiyata iş yapma şansım yok. Bu işi maalesef serbest olarak yapma şansımız kalmayacak. Benim tavsiyem aynı şehirde bulunan ve serbest çalışan uzmanların bir araya gelerek firmalar kurmaları. Yoksa atı alan Üsküdar'ı geçecek...

     

   
  ngkazak, sefers, Batu OSGB ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 10. fmumcu

  fmumcu TÜİSAG Üyesi

  OSGB'ler ellerindeki sektörler için hazır risk analizlerinden fiyat düşürüyor.Firma adını değiştirip veriyorlar.
  OSGB firmalarına girmeyi düşünen arkadaşlara tavsiyem kendinizi ümitsiz işsiz psikolojisinden çıkarıp gidin görüşmeye aldığınız risk fazlasına değer.Ayrıca isg uzmanlarının yetersiz olduğunu unutmayın 3000 net veriliyor yeterki kendinize güvenin.
  Bana saçma gelense isg uzmanının doktordan az ucretlere çalıştırılması.
  iş yükü, risk bizim üzerimizdeyken
  Biz 4-5 arkadaş danışmanlık şirketi kurup hizmet vermeyi planlıyoruz.
  işyeri hekimiyle sözleşme yapıp firmalara tek faturada "iş sağlığı ve güvenliği hizmeti" faturası kesebilirmiyim.   
  Erdal YILMAZ, Batu OSGB ve S.O.45 bu yazıya teşekkür etti.
 11. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Sayın fmumcu,
  Söz konusu hizmetler karşılığı oluşturacağınız danışmanlık şirketi aracılığı ile yapacağınız faaliyet göstererek talep edeceğiniz ücretleri faturalandırma suretiyle serbest piyasa koşulları ve rekabet ortamında iş potansiyeliniz oranında kazanç sağlayabilirsiniz. Ancak; birikimsiz yola çıkmanızın sizi ilk yıllar oldukça yıpratabileceğini de unutmamalısınız. Bu bağlamda elde edeceğinizin gelirlerin içinde yaklaşık %40 oranında ücret, sigorta, vergiler, işletme masrafları ve genel gider katkı paylarının olduğunu da unutmamalısınız. Ayrıca uzman arkadaşlarıma, uzman ve hekim ücretlerinin oluşmasında da en büyük etmenin acımasız koşullar dışında daha çok, arz talep dengesinden kaynaklandığını da gözden uzak tutulmamasını özellikle burada anımsatmayı bir görev bilirim. Bakanlar kurulundan karar çıkması durumunda ise önümüzdeki yıl bakanlığın 10'dan çalışanı bulunan az tehlikeli sınıflardaki iş yerlerini desteklemek amacı ile "Türkiye çapında toplu ihale açarak" iş yeri hekimleri ve iş güvenliği uzman yükümlülüklerini karşılayabileceğini de anımsatmadan geçemeyeceğim. Bilgilerimden yararlandıklarını düşünen arkadaşlarımın teşekkür butonuna basmalarını rica ederken tüm okurlarıma iyi geceler dilerim. Kalın sağlıcakla.   
  123skayapinar, Ekrem ONAY, toyanc ve 22 kişi daha buna teşekkür etti.
 12. fmumcu

  fmumcu TÜİSAG Üyesi

  Kemal bey ilginize çok teşekkürler. Firma için araştırma yapmadan ve sermayesiz girilmez. fiyat verirken %33'ünün vergiye(%18 kdv+stopaj) gittiğini söyleyebilirim ek giderler ofis,araç, yakıt vb.
  İşyeri Hekimiyle benim yaptıgım sözleşmeyle Danışmanlık şirketiyle firmalara hekim ve uzman faturası kesebiliyormuyuz.

   
 13. ngkazak

  ngkazak TÜİSAG Üyesi

  Yİne yazma ihtiyacı gerekli arkadaşlar OSGB ler diyor ki siz bireysel isg uzmanları piyasamızı düşürüyorsunuz bizde diyoruz ki asıl siz piyasayı düşürüyorsunuz . örneğin adam OSGB ben bireysel isg uzmanıyım bende fatura kesiyorum risk analizi için oda fatura kesiyor ben diyorum ki 1 işçisi olan bir ofise 300 artı kdv OSGB diyorki ben bedava yaparım ama benimle prensipte anlaşırsan hizmeti benden alırsan . nasıl güzel mi biz OSGB lere düşman değiliz ama onlarda bize düşman olmasınlar nihayetinde OSGB isterse 500 doktora 250 isg uzmanına fiyat teklifinde bulunsun yarın dönecek yine bana muhtaç olacak bir isg uzmanı yada işyeri hekimi kanunen kaç saat veya kaç işçiye bakabilecek lütfen biz uzmanız uzman gibi davranalım hiç olmazsa bu işi bilmiyorsak bile taklit edelim biz bu işi biliyoruz diye 1000 tl ye 1500 tl çalışmayalım
   
 14. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  OSGB'lerde olduğu gibi danışmanlık şirketleri ve bireysel hizmet verecek iş güvenliği uzmanları ile iş yeri hekimleri de fatura keserek yapacakları işlerin karşılığı olarak kuşkusuz fatura kesebilirler. Piyasada bu şekilde çalışan meslektaşlarımız vardır. Ancak onlar da yeterli sermaye ve uygun ücretle iş yeri hekimi bulduklarında ileride daha avantajlı olacaklarını düşündükleri OSGB'lerini kurmak için fırsat kollamaktadırlar. Sağlıcakla kalınız.

   
  fmumcu bu yazıya teşekkür etti.
 15. brktbk

  brktbk TÜİSAG Üyesi

  Kemal Bey iyi günler. Sormak istediğim soru şu:

  İşyerlerine risk değerlendirmesi yapan danışman şirketlerle OSGB'ler aynı sorumluluğu mu taşımakta?   
 16. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  30 Haziran 2012 tarihli resmi gazete’ de yayımlanan İş Sağlığı Güvenliği Kanunun “İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri” başlıklı 6. Maddesinde;

  “iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
  - Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir”
  Hükmü yer almaktadır.
  Bu bilgiler doğrultusunda iş sağlığı ve güvenliği konularında:
  1) OSGB'ler İSG konularında paket hizmet verecek kuruluşları
  2) İSGB'ler ise kısmen veya tamamen işveren sorumluluğunda oluşturulacak birimleri
  3) Danışmanlık firmaları ise kısmen yerine getirebilecek tüzel kişilikleri
  4) Ferdi olarak serbest çalışarak iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri
  vb. kamu kurum ve kuruluşları ile eğitim kuruluşları vb.
  kişi ve/veya kuruluşlar fatura, serbest meslek ve gider makbuzları ile yasal olarak hizmet verebilirler.
  Not: Bu hizmetleri sözleşme yaparak ve/veya imza atarak görev alarak gerçekleştirecek uzman ve hekimler öncelikle ferdi peşisıra da kurumsal olarak kusurları oranında sorumlu olacakları tartışmasızdır. Sağlıcakla kalınız.

   
  Metin Baykara, Murat Diker ve brktbk bu yazıya teşekkür etti.
 17. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,

  haftalardır "risk analizi ücretlerinin ne kadar olması gerektiği" hususunda konuşuyoruz. herkes birşeyler söylüyor. ama aşağıdaki linke bakarsanız herşeyin boş olduğunuz görüyorsunuz. sanırım boşu boşuna yorulmuşuz. tek kelimeyle yazık!!!
  http://www.kocaelismmmo.org.tr/v3/File/ANLAŞMA.pdf

   
  futboldans, caferyetim, ngkazak ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 18. fatma özlem yaylagül

  fatma özlem yaylagül TÜİSAG Üyesi

  inanamıyorum, bu işi kopyala yapıştır yöntemi ile yapmayı planlıyorlar anlaşılan, bu işinde çantacıları hemen türedi
  bence böyle piyasayı al aşağı eden ve belli kalite standartlarını sağlayamayanların belgeleri ellerinden alınmalı, kocaelindeki bütün firmaları kendi tekeline almaya çalışıyorlar pess doğrusu

   
  Selcen ve alix bu yazıya teşekkür etti.
 19. rs_6

  rs_6 TÜİSAG Üyesi

  Bu iş için özellikle muhasebeci ve mali müşavirlerin, paket programlar satın aldıkları, bu programlarda sadece iş yeri bilgileri kısmını doldurarak (iş yeri ünvanı,adres çalışanlar vs vs) diğer kalan tüm yerleri şablon,kalıp şeklinde risk değerlendirmesi için bu fiyatlar çok. bunu yapan OSGB'de aynı taktikle çalışıyor. klavyede 50 kareter yazı + print = 30+ kdv iyi para.

  Niçin iş yerine gideceksin,fotoğraf çekeceksin, ön değerlendirme yapacaksın, saatlerce exellde veri girişleri yapacaksın, mevzuaat okuyacaksın, işverene konu ile ilgili bilgiler aktaracaksın vs vs vs. ndn kendini yoracaksın.

  Bu işi bu ücretlere,bu şekilde yapan tüm OSGB'lere, OSGB'ler adına bu belgelere imza atan tüm iş güvenliği uzmanlarına yazıklar olsun.

   
  FUNDA3426, kayhankubat, Sercan SELÇUK ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
 20. rs_6

  rs_6 TÜİSAG Üyesi

  planlamıyorlar, aylardır yapıyorlar copy+paste

   
  İbrahim bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica