Risk Analizi Standartı

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında osalman tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. osalman

  osalman TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar Merhaba,

  Piyasada birden çok risk analizi var. Doğal olarak herkes kendi tablosunu oluşturuyor. Benim öğrenmek istediğim, bununla ilgili standartlar nelerdir. Bakanlığın kabul edeceği risk analizi tablsounda olması gerekenler nelerdir? Özellikle Kinney Metodu için bunu soruyorum. Çünkü benim gördüğüm bir çok analiz tablosunda farklılıklar var. Örneğin; kiminde hangi mevzuata dayandırıldığı ile ilgili sütun var iken kiminde yok.

  Birde bu Kinney Metodu için belirlenen risk değeri için olasılık, zarar ve frekansın değer ve tanımlamaları da standart mıdır? Çarpanlar kişiye göre yada yapılan işe göre değişiklik gösterir mi? Gerçi baktığım tüm Kinney Metodu risk analizlerinde hep aynı çarpanlar mevcut, ancak bununla ilgilide Kinneyde çarpanlar bu şekildedir diye bir kaynak bulamadım.

  Benim hazırlamış olduğum tablo ekteki gibidir. Fikirlerinizi paylaşırsanız ve bu konu hakkında beni biliçlendirirseniz sevinirm.


   

  Ekli Dosyalar:

  bio.turgut, alibey, Şahin Hamarat ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. ISG74

  ISG74 TÜİSAG Üyesi

  risk analizi konusunda Bazı uzman arkadaşlarımızın Firmalara Risk Değerlendirmesi yapılırken A,B,C ayrımı olmaz İş Güvenliği Uzmanı olması yeterli.Eğitim,Risk Değerlendirmesi,Acil durum Eylem Planı hazırlayabilir her uzman dıye acıklama yapılıyormuş.Bu konuda aydınlatırsanız sevınırım.Tehlike sınıfına gore iş guvenliği uzmanının bu çalışmaları yapması gerektıgını bılıyorum.Teşekkur ederim.

   
 3. osalman

  osalman TÜİSAG Üyesi

  ISG74, anlattığından hiç birşey anlamadım. Daha net yazabilir misin??

     

   
 4. unforgiven2

  unforgiven2 TÜİSAG Üyesi

  exel i yokmu

   
 5. ISG74

  ISG74 TÜİSAG Üyesi

  İşyerlerine risk analizi hazırlarken tehlike sınıflarını dikkate alacak mıyız? Tehlike sınıfında olan bir işyerine C sınıfı uzman risk analizi,eğitim,acil durum eylem planı hazırlayabilir mi? Ben hazırlayamaz diye biliyorum.Bazı uzmanlar hazırlıyorlarmış tehlike sınıfını gözetmeksizin.Aydınlatırsanız sevınırım.

     

   
 6. osalman

  osalman TÜİSAG Üyesi

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
  ...
  Risk değerlendirmesi ekibi
  MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
  a) İşveren veya işveren vekili.
  b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
  c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
  ç) İşyerindeki destek elemanları.
  d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
  ...

  İş güvenliği uzmanlarının görevleri
  ...

  b) Risk değerlendirmesi;
  1) İş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapılmasıyla ilgili çalışmalara ve uygulanmasına katılmak, risk değerlendirmesi sonucunda alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemleri konusunda işverene önerilerde bulunmak ve takibini yapmak.

  Öncelikle C sınıfı uzmanlar Tehlikeli ve Az Tehlikeli sınıflarda çalışabilir. Buna görede yukarıda belirtilen yönetmeliklerde olduğu gibi söylemiş olduğun değerlendirmeleri yapabilir hatta yapmalıdır. Bunları yapmadıktan sonra bizim çalışmamızın anlamı ne? Şu anda tüm OSGB ler de C sınıfı uzman çalışakta ve de adamlar deli gibi risk analizi hazırlamakta.

  Bu arada ben bi konu actım geldin konumun içinde konuyu değiştirdin. Varsa sorun ayrı bir başlık altında yazar mısın???

   
  ISG74 bu yazıya teşekkür etti.
 7. osalman

  osalman TÜİSAG Üyesi


  Excel dosyasını verince mi cevaplayacaksın soru mu??
   
 8. Gözde YURTBİLİR

  Gözde YURTBİLİR TÜİSAG Üyesi

  sevgili isg uzmanı arkadaşlarım size bir sorum olacak :) ben bir muhasebeci vasıtasıyla birkaç işyerine risk analizi yaptım işverenin isteği üzerine son sayfaya imza attım,işveren imzası ve kaşesini bastırdım tüm çalışanlara imzalatın da dedim. Ancak ilk tecrübesizlikle yönetmelikte dediği gibi tüm sayfalara paraf atmadım ve ekibin kimlerden oluştuğunu ayrıca yazmadım. Sizce bir sorun olur mu?   
 9. civiluzman

  civiluzman Guest

  Risk Değerlendirmesinin bir standardı yoktur. Önemli olan risklere öncelik sırasına göre belirlemektir. Bu riskin skoruna 1,2,3,4... şeklinde sayı verilerekte yapılabilir, a, b,c,d gibi harf verilerek de yapılabilir. Eğer riski mevzuata dayandırmak isterseniz daha düzgün bir çalışma olur. İşverene sunduğunuzda sizin belirlediğiniz riskin hangi yönetmeliğin hangi maddesine dayandığını belirterek kanun ve mevzuatı işaret etmiş olursunuz. Ben yaptığım risk değerlendirmelerinde para cezalarını bile ekliyorum bir sütun. Kendi kanaatınıza kalmış bir konu. Ama çok karmaşık bir hale getirmek anlaşılmasınıda zorlaştırılabilir. Bence önemli olan risk değerlendirmesinde doğru adreslemeyi yapabilmektir.

     

   
  JFM58 ve osalman bu yazıya teşekkür etti.
 10. ibrahim durgut

  ibrahim durgut TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar banada sağlık sektöründe risk analiz örneği lazım   
 11. Erdem Öz

  Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

  Bana da risk analizi istemeyen , düşünüp riskleri kendi belirleyip , düşünme yeteneği olan uzman lazım . Lütfen varsa paylaşırmısınız ?   
  uekinci724, ISG74 ve trapezuslu bu yazıya teşekkür etti.
 12. ilyasmuratt

  ilyasmuratt TÜİSAG Üyesi

  bireysel olarak bir firmaya risk analizi ve acil eylem planı yapsak çalışanlara ise isg eğitimi versek bunu belgelendirmek zorunda mıyız

   
 13. bilgesena

  bilgesena TÜİSAG Üyesi

  Firma sizi sigorta yapacak sigorta yaptığı 1-2 günde eğitiminizi tamamlayın ve belgelendirin
   
 14. blackjackk1

  blackjackk1 TÜİSAG Üyesi

  tşkler ama ben sigortalı bir işte çalışıyorum zaten ekstradan sigorta mı yapılacak

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica