Risk Analizi Kesilen Fatura Hakkında

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında beyazmermi tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. beyazmermi

  beyazmermi TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar merhaba,

  C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım ve elektrik mühendisiyim. Bir firmada çalışıyorum ve çevrem dolayısıyla firmalara risk analizi yapıyorum. Sormak istediğim soru; risk analizi için firmalara kesilen fatura bilgileri nasıl oluyor?
  Ben firmaya aslında bir danışmanlık yapıyorum o yüzden fatura bilgisine danışmanlık ücretimi yazılmalı yada İSG yönetmeliklerinde belirtilen bir husus var mı?

  Birde şahıs olarak risk analizinde eğitim de veriyorum, eğitim sertifikası verebilmem için bir sıkınıt yok değil mi?(ben yok biliyorum çünkü)


   
 2. mustafa danışmaz

  mustafa danışmaz TÜİSAG Üyesi


  kişisel olarak oraya hizmet verebilmen için oaranın sigortalı elemanı olman gerekir. eğer elemanı değilsen hiç bir şey yapamazsın

   
 3. beyazmermi

  beyazmermi TÜİSAG Üyesi

  ne ilgisi var şimdi:) danışman olarak dışardan iş yapan herkes o firmanın sigortaı elemanı mı oluyor:) arkadaş biraz farklı cevap olmuş. Ben elektriksel anlmada firmalara danışmanlık yapıyorum şu an, sadece isg için kesilen fatura detayı nasıl onu merak ediyorum

     

   
 4. Nikter

  Nikter TÜİSAG Üyesi

  iş güvenliği hizmeti danışmanlığı yapıyorsan eğer ya o firmada sigortalı çalışan olmalısın (danışmanlık saatine göre firma seni sigortalı yapmalı) yada bir OSGB üzerinden fatura kestirebilirsin

   
 5. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi


  O firmanın sigortalı çalışanı olması yetmez İSG Katip üzerinden sözleşmeli uzmanı olması lazım. OSGB faturası kullanması içinde OSGB nin o firma ile İSG Katip üzerinden anlaşma yapması gereklidir.
  Arkadaş risk analizi yapmak için fatura kesemez bu tip hizmetleri sadece OSGB ler verebilir. Ancak risk değerlendirmesine dökümantasyon ve format konusunda danışmanlık yaptığına dair bir fatura kesebilir. Ancak risk değerlendirmesine kendi adını yazmaması lazım. Eğitim konusuna gelince bu konuda ne sertifika hazırlayabilir nede fatura kesebilir. Ancak firmanın İSG Katip üzerinden sözleşmeli uzmanı ise eğitim verip sertifika hazırlayabilir ve sadece kendi uzmanlık alanındaki konuların eğitimini verebilir Doktorun vermesi gereken eğitimleri veremez dolayısıyla çalışanların alması gereken eğitim eksik kalır. Bu arada çok karıştırılan bir konu var eğitimi OSGB de İSG katipten sözleşme olmadan veremez ancak gördüğüm kadarıyla OSGB ler risk analizinide eğitimide kafalarına göre veriyor hepsi GEÇERSİZ.

     

   
  mustafa danışmaz bu yazıya teşekkür etti.
 6. Faturaya risk analizi ücreti yazmalısın. sadece risk analizi yaptıysa, mimsenin sigortalısı da olman gerekmiyor.

   
 7. Gazihan YILDIZ

  Gazihan YILDIZ TÜİSAG Üyesi

  Sen devlete danışmanlık faturası olarak kes vergini ver kimse sesini çıkarmaz. Çünkü risk analizi ve acil durum eylem planı için zaten kimseye gerek yok.Yönetmelik açık işveren yapar veya yaptırır diyor. Bireysel uzman olarak risk analizine destek elemanı olarak destek verirsin faturanı da kesersin devlet bedavadan vergi almış olur ve kimse sana geçersiz falan demez.Sen yeterki devlete vergi öde:)
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica