Soru : Risk Analizi Ekibi Üyeleri

Mehmet Kibar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Öncelikle Merhabalar,

Kendim bir kamu kurumunda çalışmaktayım ve C sınıfı İSG Uzmanı belgesine sahibim.
İstek üzerine farklı bir kamu kurumunun risk analizini yapıyorum.
Bu kurumda 50' den fazla sayıda çalışan bulunmakta ve az tehlikeli sınıfta yer almakta.
Binada genel olarak fiziksel şartlarla ilgili gözlemlerde bulundum.
Forumdaki yazıları mümkün olduğu kadar okuyup fikir sahibi olamaya çalışıyorum. Fakat bazı konularda yardıma ihtiyacım var. Sizler tecrübelerinize dayanarak yol gösterirseniz çok sevinirim.

1- İlk olarak ekip oluşturmam gerekiyor fakat bu kurumun bir işyeri hekimi mevcut değil. Bu durumda ne yapmam gerekiyor? Ayrıca ben de sürekli olarak bu kurumda görevli değilim. Ekip içerisinde İSG Uzmanı olarak kendimi de eklemem gerekir mi?
İSG Ekibinde İşveren Vekili, Çalışan Temsilcisi, Destek Elemanı, İSG Uzmanı, İşyeri Hekimi bulunması gerekiyor sanırım ama bu noktada Uzman ve Hekim konusunda iş tıkanıyor.

2- Bina içerisinde çay ocağı bulunmakta. Burada mutfak tüpü mevcut. Bu tüplerin bina dışında bulunma zorunluluğu var mıdır? Ayrıca gaz algılayıcı dedektör konması gerekir mi? Çay ocağında çalışanların "portör muayeneleri" ve " Hijyen Eğitimleri" yok. Son değişikliklere göre Hijyen Eğitimi almaları yeterli olur mu?

3- İSG Eğitimlerini benim vermem mümkün müdür yoksa herhangi bir OSGB tarafından mı verilmesi gerekir?

4- Termin süreleri neye göre belirlenmektedir? Forumda 2 günden fazla yazılan sürelerde problem çıktığını okumuştum. "Hemen" gibi bir ibare kullanmak hatalı olur mu?

Umarım sorularım çok fazla sayıda olmamıştır. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

muratevlice

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
1. Öncelikle analizi yapmak işveren yani kurumun amirinin görevi. Ekip ataması hekim ve uzman istihdam edilen yerlerde gecerli. Haricen sizin şuan yaptığınız danışmanlık. Bu noktada sizin yanınızda belgeye imza atacak arkadaşlar sizin bakış açınız ı genisletir. Haaricen sorumluluk işveren yani amirdedir. Not: uzman ve hekim istihdam zorunlulugu baslamadigi için.

2. Bir işletmede kullanılan tüpleri n birde yedekleri bulundurulabilir. Yani 2 tüp varsa 2 de yedek olabilir. Onlarinda montajı tüp üreten firmanın yetkili personeli tarafindan yapılmalı. Fazla tüpler tse nin ilgili standardına uygun depolanmali. Portör zorunlulugu kalktı ama hijyen eğitimi almalıdır.

3. Eğitimleri sizin vermeniz için o işletmenin personeli olmalısınız. Haricen veremzsiniz. Yönetmelik açık.

4. Hemen derhal gibi ibareler sizi yukumlulukten kurtarmak icin kullanılan yuvarlak ifadelerdir. Sakıncası yok. Uzak terminler sizin için risk termin sureainde kaza olduğunda bu termini neye göre verdin sorusuna muhattap olursunuz. Zaman belirtmeksizin yuvarlak ifadeler sizi garanti altına alir.

5. Ayrıca gaz ocaklarında dedektör zorunlulugu olmamakla beraber faydalı bir uygulama tavsiye edilmeli.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mehmet Kibar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Murat Bey öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Anladığım kadarıyla işyeri hekimi istihdam edilmediği için imza kısmında ihtiyaç duyulmuyor.
Benim bu kuruma yapacak olduğum Risk analizinde kimlerin imzasının bulunması gerekir?
İşveren Vekili, Çalışan Temsilcisi, Destek Elemanı, İSG Uzmanı imzaları yeterli midir?
Yoksa ben sadece danışmanlık yaptığım için ve o kurumda sürekli çalışmadığımdan İSG uzmanı olarak imza atmamalı mıyım?

İSG Eğitimlerinin yetkili bir kurum tarafından verilmesi gerektiğini risk analizi içerisinde bir madde olarak eklemem yeterli olur mu?
Çay ocağı ve temizlik personeline hijyen eğitimi verilmelidir diye ayrıca bir madde yazmıştım.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.