Risk Analiz Örneği

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında ulku tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi
  Kemal Bey, diş hekimleri birliği bir form hazırlamış ve onun kullanılması için yönlendirme yapmış. Linkini veriyorum: http://www.tdb.org.tr/riskdegerlendirme/index.php Buna bakarak rahat çalışmalar yapabilirsiniz diye düşünüyorum..


   
 2. mtsk

  mtsk TÜİSAG Üyesi

  En az 5 kişiye kadar çalışanı olan az tehlikeli iş yerleri için risk analizi örnekleri elinde mevcut olan var mı?

   
 3. Corc

  Corc TÜİSAG Üyesi

  mtsk,

  http://www.isgdosya.com/

  sayfasının sağ tarafta kategori listesinde risk değerlendirmelerini görebilirsin.

     

   
  s_eyithan ve merve tekin bu yazıya teşekkür etti.
 4. _ali_

  _ali_ TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar Merhaba, Tavuk çiftliği için bir risk analizi yapıyorum. Elinizde bir örneği varsa paylaşır mısınız?

   
 5. EGE81

  EGE81 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ne olacak bizim halimiz? Düzce'de yaşıyorum, Bazı Meslek odaları risk analizi için bir yerlerle anlaşmışlar oda hesabına 125 TL yatırmaları halinde risk analizi ve Acil Eylem Planları yapılacakmış... Allah bilir Odanın bu işte bir avantası olabilir, bu işten OSGB para kazanacak... eeee, 125 TL'den Uzman kardeşe kaç para kalacak? Bu işin bedeli bu mu olacak..... 1.300 - 1.400 TL'ye OSGB'de çalışan uzmanlar var, ben anlamıyorum, bu kadar para kazanmak için mi: SBS'ye hazırlandın, iyi bir lisede sayısal okudun, bir fakülte bitirdin, uzmanlık için bir sürü para verip kursa gittin ve sınava girip kazandın? ... Çok samimi söylüyorum pazarda limon satsa 1.300 TL'den fazla para kazanır. Hem limon satmak için fakülte bitirmeye, kursa gitmeye, bakanlığın sınavını kazanmaya falan gerekte yok .....

     

   
  Tolga_YILMAZ, FUNDA3426, volkankim ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Sayın EGE81 bence hem haklı hem de haksızsın, haklısın çünkü bu rakamlar cidden komik ama yapacak bişey yok kapitalist düzende yaşıyoruz isteyen istediği fiyatı vermekte özgür, haksızsın çünkü şuan türkiye'de inanılmaz hızla İSG uzmanı sayısı artıyor ve bu fiyatları kesinlikle daha da düşürecek ve de kimseyi zorla İSG uzmanı yapmıyorlar daha fazla kazanabileceği bir iş varsa ona yönelebilir insanlar.

   
  Last edited by a moderator: 9 Mart 2014
 7. mansurozturk

  mansurozturk TÜİSAG Üyesi

  Burada 5 farklı numara vermenin amacı bana göre önceliği belirlemektir. Ciddi ve ciddi değil diye ayırma yaparsak, ölüme sebep olan tehlike ile ayakta tedaviye sebep olan tehlikeyi aynı kefeye koymamız gerekir. Sonuçta ikisi de ciddidir. Sizce hangisi daha ciddidir (Çok ciddidir) sayın experience? hangisi daha önceliklidir.
   
  Last edited by a moderator: 9 Mart 2014
 8. Forummynet

  Forummynet TÜİSAG Üyesi

  Toptan yedek parça satan bir firma için risk analizi örneği paylaşabilirmisiniz?   
 9. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Sayın mansur kardeşim risk prosedürlerinde bu kadar hassas ayırımlara dikkat eden sevgili İG Uzmanı meslektaşlarımızın,benim ve sizin yaptığımız Risk değerlendirmelerini incelediğimizde o derece hassas olmadığımız da ortada.Ben kendi yaptığım RD ler de dahil birçok RD yi tarafsız gözle incelediğimde prosedürdeki o hassas çizgiyi yakalama arzusunu RD lerde nedense göremedim.Bir iki istisna hariç onların hakkını yiyemem.
  Şimdi önceliği belirlemek dediniz de şunu bir örnekleyelim.Bir devlet hastanesinde risk değ.yapalım ve konu kayarak düşme olsun.Sizce bir çalışanın kayarak düşme sıklığı ne olabilir.Gördüğüm bir prosedürde diyor ki,hergün yaşanabilecek olay için 5,her hafta yaşanabilecek olay için 4,her ay yaşanabilecek olay için 3,her yıl yaşanabilecek olay için 2,her 10 yılda birkez yaşanabilecek olay için 1 puan kullanılır.Şimdi puan versek ve anket yapsak acaba kaç farklı görüş çıkar valla merak ediyorum.
  Şiddet konusuna gelelim.Ölüm 5,ağır yaralanma 4,ilkyardım veya tıbbi tedavi geektiren 3,ayakta tedavinin ve dinlenmenin yeterli olduğu 2,tedavi gerektirmeyen basit yaralanma 1 puan.Gel şimdi burdan yakalım.Sizce öncelik belirlemeğe çalışırken şiddete ne yazabiliriz. Veya buraya başka bir puanlama listesi yazın oradan puanlayalım.Benim için fark etmez.Şimdi benim öncelik listemde 25 puanla zirveye oynarken bir başkasının öncelik listesinde 1 puanla sonlarda kalırsa hem de aynı prosedür üzerinden,o hassas tanımlamaların anlamı nerede kalır?

     

   
 10. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Ben bir süt fabrikasına RD yaptım geçenlerde,tam iki ay sürdü,en az 10 kere gittim fabrikaya.Önce RD'yi birlikte yapacağım ekibi seçtik işverenle.Gıda mühendisi,kazan ustası,peynir üretimindeki 2 kişi,bir şoför ve bir elektrikçi seçtik.Dedim ki işverene her geldiğimde bu arkadaşlarla RD için toplanmamız lazım.O da mecbur kabul etti çünkü yasa işyerinde kurulacak bir ekip yapar diyor.Sonra arkadaşları topladım,RD nedir,nasıl ve ne için yapılır konularında eğitim verdim,birkaç Örnek çalışma yaptık ve topu topu bu iş 2-3 saat sürdü.Sonra herkes kendi tesbitlerine ve bakış açılarına göre bir tehlike listesi oluşturmak üzere ayrıldık.Sonraki toplanmalarımızda tek tek tehlikeleri ele aldık,önlemleri belirledik,sonra da imza altına aldık ve iş bitti.Bu arada şunu da söyliyim,Öncelik sırasında kırmızı renkle tepelerde olan pek çok tehlike vardı,Sarı renkte ortalarda yer alan tehlikler de.Baktık ki kırmızılı olanların giderilmesi için biraz yatırım ve biraz da zaman gerekiyor.Sarı olanlara baktık ve çok basit ve hızlı tedbirlerle giderilebileceklerini gördük.Bir ay içinde sarıların hepsini yeşile çevirdik.Kırmızıları yeşile getirmek için yaklaşık bir yıllık bir süreç belirledik.Şimdi soruyorum bu öncelik sırasını belirlerken neyin önceliğini belirliyoruz bilen var mı?Puanlamalara göre kırmızılar öncelikli olmalıydı ama nedense sarılar önce tamamlanmış oldu.
  Ben o fabrikaya gidip gelirken en az 500 TL benzin yaktım.Her gidişimde 5-6 saatimi orada harcadım,evimde harcadığım süreler hariç.Eğitim yaptım,bi dünya çene çaldım,gürültülü yerlerde yüksek sesle açıklamalar yapmaya çalışırken iki kez sesim kısıldı ama alın terimin karşılığını aldım.Aynı işi yapan yakındaki bir fabrikaya başka bir şehirden İG uzmanı gelmiş her şey dahil 600 TL ye anlaşmışlar.Bu kişi iki kez fabrikaya otobüsle gelse gitse 200 TL yapar.sizce gelip gider mi hayır.Oturup önceden yazdığı RD Formunu mail atacak ya da imzalayıp kargoyla gönderecek.Patronda onları alıp arşivleyecek.Yıllarca tozlu raflarda kalacak.Ne o patron o RD nin ne olduğunu ne işe yaradığını bilecek,ne de müfettiş geldiğinde gayriciddi hazırlanmış bir RD gördüğünde bunun hesabını soracak.Bu böyle sürüp gidecek.Ha bi de öyle RD ler gördüm ki A sınıfı (emekli iş müfettişi)uzmanların yaptığı,Yani afedersiniz ama sistemi ve düzeni en iyi onlar bildikleri için en sallama RD lerde onların bürolarından çıkmış.Bizim yeni genç arkadaşlar da onların izinden gidiyor kanımca.Ama istisnalar var onları kesinlikle tenzih ederim.Benim 5000 TL fiyat verdiğim bir fabrikaya bir başka OSGB 8000 TL fiyat vermişti ve fabrika pazarlık istediğinde OSGB kabul etmedi.Yapılacak RD ler için zaman ve emek gerektiğini bu fiyatın altında yaparlarsa para kazanamayacaklarını söylediler.İşi ben aldım ama ne yalan söyliyim dolu dolu üç ayımı da bu fabrika yedi.Gerçekten de 5000 TL az fiyat vermişim.Zaten koskoca fabrikaya 1000 TL gibi komik rakamlar vrenlerin olduğunu da duyduk,ama fabrika yönetimi bilinçli olduğundan o kişleri pek kaale de almamışlar.   
 11. mansurozturk

  mansurozturk TÜİSAG Üyesi


  Sizi çok iyi anlıyorum sayın exprience, Maalesef bahsetmiş olduğunuz sıkıntıların tamamını bende yaşıyorum. Sizin yaptığınız tartışmasız doğrusu. Benimde zaten şikayet ettiğim konu bu. Daha öncede söyledim, ben Uşak ta yaşıyorum. İşyeri ayrımı yapmadan bir arkadaşımız tüm işyerlerine 70 TL fiyat vermekte. Tüm işletmelere tek fiyat vermek nasıl bir durumdur anlamış değilim. Bir tekstil atölyesi ile bir elbise mağazası nasıl aynı fiyata yapılabilir. İşte burada, masa başında yapanlarla, sizin gibi emek harcayanların maaliyetleri aynı olmuyor. O yüzden bence risk analizi için bir işletme ile görüşmeye gittiğimizde işi almak için en düşük fiyatı vermek yerine, bu işin ciddiyeti hakkında işvereni bilinçlendirmek için efor sarfetmeliyiz. Zaten bu iş iyice miğdemi bulandırdı. Elimde iki tane iş kaldı. Onları bitirdikten sonra başka iş almamayı düşünüyorum.
  Risklerin öncelik sırasına gelince, tabi ki işletmenin mali durumunu göz önünde bulundurmak gerekir. Ama kırmızı renkli olup yakın tarihe tamamlanamayacak olması onun ölümcül bir risk olmadığı manasına gelmez. İki yılda da tamamlanacak olsa 10 yılda da tamamlanacak olsa risk ölümcül ise ölümcüldür.
  Yalnız sevgili kardeşim bu konu ile ilgili isteğinizi anlayamadım. Risklerin tümü sarı mı olsun, ya da kırmızı mı. Bu renklendirme mi hoşunuza gitmiyor. Matris metodu hoşunuza gitmiyorsa diğer metotları kullanın. Bazı metodolojiler de yanılma payı da daha az Matrise göre.   
 12. SafakCoban

  SafakCoban TÜİSAG Üyesi

  Ben de 18 ağustosta ki sınav ile beraber aranıza katılacağım kısmetse..Üni.den 2012 de mezun oldum,kimyagerim..Kendi alanımda deneyim sahibi olduktan sonra mı bu işe atılmalıyım acaba?

   
 13. elvan taş

  elvan taş TÜİSAG Üyesi

  şimdiden çalışmaya başlayabilirsin bu işle ilgili.belgeni aldıktan sonra hem işi biliyor olursun hemde belgen olur.başarılar
   
  Last edited by a moderator: 9 Mart 2014
 14. Arzuhan

  Arzuhan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaslar kuaför ve kuru temizleme risk örneği yapan arkadaşlarım varmı yardımcı olursanız çok sevınırım lütfen....

   
 15. DEHA

  DEHA TÜİSAG Üyesi

  Arzuhan hanım bakanlığın (ÇSGB) kuaför ve güzellik salonları için yayınladığı risk analiz örneğinden faydalanabilirsiniz.   
 16. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  mansur hocam
  sıkıntınızı anlıyorum. yakında dertlerimiz bitecek derneğimizi kuracağız. uşaktaki diğer arkadaşlarla da buluşacağız. o bahsettiğiniz arkadaş Aydın dan gelen arkadaş mı?

   
  Last edited by a moderator: 9 Mart 2014
 17. kime ne

  kime ne TÜİSAG Üyesi

  Herkese iyi çalışmalar;
  Kereste fabrikası için çok acil risk analizi yapmam gerekiyor. Elinde örnek olan arkadaşlar varsa ve paylaşırsa çok sevinirim.
  Teşekkür ederim şimdiden.

   
 18. elif yıldırım

  elif yıldırım TÜİSAG Üyesi

  çok acil hastane için risk analiz formu gerekiyo lütfen gönderir misiniz

   
 19. meltemsezgin

  meltemsezgin TÜİSAG Üyesi

  İPLİK ÜRETİM İÇİN VE TEKSTİL İÇİN RİSK ANALİZİNE İHTİYACIM VAR YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ...

   
 20. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Direkt risk analizi örneği isteyen arkadaşlara tavsiyem şudur;önce ciddi bir emek ve mesai harcayarak hazırladığınız çalışmaları parça parça da olsa burada yayınlayın ve ben ve diğer İG Uzmanı arkadaşlar da eksik gördüğümüz ya da yanlış olduğunu düşündüğümüz noktaları size bildirelim.Herkes birbirinin eksiğini veya yanlışını düzeltebilir veya küçük de olsa bir katkı koyabilir.Hazır bir risk değerlendirmesini birisinden istemek bana biraz abes geliyor..Çünkü bazı arkadaşlar bu RD ler üzerinde gerçekten de uzun süreler harcıyor,bazan aylar süren uzun çalışmalar sonucu RD leri oluşturuyor.Biraz emeğe saygı noktasında daha hassas olmamız gerektiğini düşünerek herkese bu yolda başarılar diliyorum.

   
  tuncakaptan, Fatih YEDİC, mahdum ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica