Raf Zorunluluğu Hakkında

88aydin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba. 3 metre üzeri istiflemede raf zorunluluğunu içeren yönetmeliği paylaşabilir misiniz? Teşekkür ederim

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

Şurada zorunluluğun kalktığı konuşulmuş. Ben de araştırdım, sayısal bir ifade yok bu konuda. Ama yine de siz Yapı İşlerinde İSG Yönetmeliği'ne bir göz atın.

88aydin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

Şurada zorunluluğun kalktığı konuşulmuş. Ben de araştırdım, sayısal bir ifade yok bu konuda. Ama yine de siz Yapı İşlerinde İSG Yönetmeliği'ne bir göz atın.
teşekkür ederim. kolay gelsin

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Eskiden ( hep eskiden diyorum! Eski İSİGT) malzemelerin 3 metreden fazla istiflenmesi yasaktı. Tabi bu istifleme iptidai bir şekilde üst üste istiflenen malzemeler için geçerliydi.Tabi o zamanlar yani 1970 li yıllarda zamanımızdaki gibi modern ve sağlam istifleme rafları yok idi. Modern zamanımızda böyle bir kısıtlama yoktur. Önemli olan raf sisteminin sağlam zemin üzerinde ve konacak malzemenin ağırlığını taşıyabilecek kapasitede ve de devrilmeyecek dizaynda olması gereklidir. Bir de tabi köşeleri forklift çarpmalarına karşı korunmalıdır. Bu durumda mevcut depo yüksekliğinde bile olabilir.Örneğin büyük mağazalar ve işyerlerinin depo kısımlarında bu uygulama vardır.

Aykut Gümüş

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Eğer istiflenen malzeme devrildiğinde, etrafında bulunan çalışanları yaralamaya yönelik bir duruma yol açarsa, raf zorunluluğu otomatik olarak doğar. Yani illa bir yönetmeliğe atıfta bulunulacaksa, bu kanaldan ilerlenebilir.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba. 3 metre üzeri istiflemede raf zorunluluğunu içeren yönetmeliği paylaşabilir misiniz? Teşekkür ederim
Yürürlükten kaldırılan tüzükte (şu ana kadar iş güvenliği konusunda yapılan en büyük hatalardan biri) 3 metreden daha yüksekte istifleme yasaktı. (madde 489). Buna dayanak arıyorsanız risk analizine ekleyebilir, tespit öneri defterine yazabilirsiniz. Yani İGU olarak haklı gerekçe ile siz bir risk görüyorsanız bu uygulanmak zorunda yasal bir dayanağa ihtiyacınız yok.

experience

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
İstifleme için sabit bir sınır değer olması zaten saçma bişeydi,her malzemenin,bu malzemelerin ambalajlarının büyüklükleri,cinsleri ,istiflendikleri yerlerin zemini vb pek çok değişken vardır ve zaten risk değerlendirmesi de zaten bunun için var,istiften sorumlu personel , yükleyici operatör vb ilgili şahıslar ,işveren ve teknik açıdan görüş belirtebilecek kişilerden oluşan bir ekiple yapacağınız küçük bir toplantıdan sonra o işyerinde risk teşkil edecek istif yüksekliğini belirleyebilirsiniz.
Örneğin benim işyerimde 4 metre olarak belirlemişiz,50 kg lık çuvalları rastgele istiflemiyoruz zaten,piramidal şekilde ve duvar örer gibi istif yapmak koşuluyla bu 4 metre geçerli,bu yıl bi değerlendirme daha yapıp belki 5 metreye çıkaracağız çünkü belli bir noktada 6 metrelik bir deneme istifi yaptık ve şuan o istifin 1 yıllık süreçte ne kadar zarar gördüğünü veya ne kadar bozulduğunu gelecek günlerde kontrol edicez ve istif hala taş gibi sağlamsa sınırımızı 5 metreye çıkarıcaz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.