Haber - Radyoloji Teknisyenleri Risk Altında | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Radyoloji Teknisyenleri Risk Altında

Konu, 'Meslek Hastalıkları Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Erciyes Üniversitesi Hastanesi'nde 12 radyoloji teknisyeninin tiroit kanseri olduğuna dair iddialar üzerine Türk Radyoloji Derneği (TRD) ile Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER) bir açıklama yaptı.

Medyada yapılan haberlerde Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görev yapan radyoloji teknisyenlerinin rutin muayenelerinde 12 kişide tiroit nodülü tespit edilmiş ve yapılan biyopsi sonrası iki radyoloji teknisyeninin kanser teşhisi ile tedavi amacıyla ameliyat edildiği 10 kişinin de tiroit nodülü tanısıyla tıbbi takiplerinin yapıldığı yer almıştı.

İki derneğin açıklamasında ise şu görüşler yer aldı: "Radyasyon güvenliğinde öncelikle radyoloji departmanlarının standartlara uygun ve kurumlarca onaylanmış olması önemli olmakla birlikte tek başına yeterli bir kriter değildir. Departmandaki iş yükü, çalışma esnasında kişisel koruyucu ekipmanların uygun olmaması veya uygun kullanılmaması, radyasyon uygulamalarında gerekli hassasiyetin gösterilmemiş olması, bu ve buna benzer sonuçların ortaya çıkarmasını kolaylaştırmaktadır. Çalışanların radyasyon maruziyetini arttıran diğer durumlar, personel sayısının yetersizliği ve ehliyetsiz, eğitimsiz kişilerin radyasyon alanında çalıştırılması, çalışma süresinin fazla olması gibi durumlardır."

BIZIM_GAZETE_20160616_2.jpg

2. İşGüvUzman

İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

Gerçekten önemli bir konu başlığı,
    Normalde Radyolojik cihaz kullanan tüm kurum veya kuruluşların Radyasyondan Korunma Sorumlusu (RKS) İstihdam etmesi gerekir. Bu kişi aralıklarla ölçüm yaparak ilgili kişilerin radyasyona maruziyetlerini takip eder. Ancak ne yazık ki Ülkemizde RKS istihdam etmesi gerekliliğini bile bilen firma sayısı o kadar az ki. Bu kurumda bir RKS olsa idi. Durum buralara gelmezdi diye düşünüyorum.

Gamze bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica