Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. fatih akbulut

  fatih akbulut TÜİSAG Üyesi  Kamu kurumu yazısı (hizmet süresi) Cümlesini anlayamadım.prim dökümü ile aynı şey değil mi


   
 2. perfect

  perfect TÜİSAG Üyesi  sonuna kadar katılıyorum bencede 750 prim gunu olmalıydı
  sonuna kadar katılıyorum bencede 750 prim gunu olmalıydı

   
 3. perfect

  perfect TÜİSAG Üyesi

  sonuna kadar katılıyorum bencede 750 prim gunu olmalıydı

     

   
 4. davut1976

  davut1976 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar b yi aldıktan sonra 3 yıllığına çok tehlikeli işlere bakabiliyormuyuz.

   
 5. Halikarnassos

  Halikarnassos TÜİSAG Üyesi

  Kamu kurumunda çalışıyor iseniz yada daha önce kamu kurumunda çalışmış iseniz 4c'li (Emekli Sandığı-eski adı ile) çalışmalarınızı SGK sitesi üzerinden dökemiyorsunuz,kastedilen işte bu çalışmalarınızı belgelemek için halen yada geçmişte çalıştığınız kurumdan alacağınız hizmet sürenizi gösterir belge...

     

   
 6. N.SERTEL

  N.SERTEL TÜİSAG Üyesi

  size katılıyorum. Yeni mezun arkadaşlarında başarılı olacaklarından eminim ancak tecrübe ve deneyim şart.Şu an yönetmelikleri okuyorum. Primi yeterli arkadaşlara tek tavsiyem yönetmelikleri okumaları ve soru çözmeleri ... Tüm uzman arkadaşlarıma başarılar dilerim.

   
  Last edited by a moderator: 20 Ekim 2013
  osman onur, volkankim ve metin yurtsever bu yazıya teşekkür etti.
 7. talk

  talk TÜİSAG Üyesi

  kimse işin güvenliğinde filan değil.. herkes işine nasıl geliyorsa öyle yorum yapıyor. bende işime geldiği gibi bir yorum yapayım dedim ; kimisi 25 yaşındaki kişi nasıl A sınıfı uzman olur. olsa da yapamaz edemez. emekli olanlara, aldığı diplomayı bir kenara koyup yıllardır başka iş koşturan ve bugün gelip ssk primiyle olmamasını umduğum kişiler A -B İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI olacaklar. benim gibi binlerce kendini geliştirmeye çalışan mühendislere taş koyacaklar. Ve hayatında görmediği fabrikaları, makineleri ,ekipmanları,tehlikeleri,riskleri hemen görecek. işi ve işçiyi koruyacak. bu kadar kolay mı bu iş.. hepimiz kendi çalıştığımız işte uzmanlık kazanırız. makinacı, madenden anlamaz. madenci elektronikten anlamaz... maden mühendisi arkadaşlar bilir. maden ocaklarındaki tüm yasal sorumluluklar üstlerine yüklenmiştir. ve olmadık çalışma koşullarıyla. 18 sinde üniversiteye girip 22 sinde mezun olduktan sonra işe başlayan maden mühendisleri zaten ezelden beri iş güvenliğinden sorumludur.
  şimdi ise iş güvenliğinden sorumlu olduğumuz halde, asker borçlanmasını yatırırsam su kadar eksik, yok bu kadar daha lazım , doğum borçlanması yapabilsem tam 3000 olacak. eşim doğum yaparken bende 9 doğurdum benimde doğum borçlanması yapmam gerekir diye çeşitli şeyler düşünür olduM.
  ZATEN SORUMLUSU OLDUĞUM İŞ GÜVENLİĞİNDEN NEDENse ŞİMDİ BU KADAR PARA, ZAMAN , EMEK HARCAMAM GEREKİYOR.
  BİLİYOR MUSUNUZ. ÇÜNKÜ İŞVEREN 1 TAŞLA 2 KUŞ VURMAK İÇİN HEM MADEN MÜH. HEM İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI..
  ÜNİVERSİTELERDEN ALDIĞIMIZ DİPLOMALARIN ÖNEMİ YOK..
  KAÇ GÜN PRİMİN VARSA O KADAR KÖFTE VAR..
  Ben bi daha hesaplayayım şu ssk.
  belki AA İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLURUM.
  saygılarımla..
  Ceyhanın c'sı iş güvenliği uzmanı
   
  Ebi Bibi, eliferen, Brolin ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu iş güvenliği işini bir istihdam fırsatı olarak görmeyin. Kendi ana mesleğiniz ne ise o konuda çalışmaya gayret edin. Çünkü bu uzmanlık meselesi yılbaşından sonra, üniversitede her hangi bir teknik bölümden mezun olan her kişide bulunması gereken standart bir yetenek haline gelecek. Tıpkı iyi bir firmada iş bulabilmek için çok iyi bir veya bir kaç yabancı dili bilmek gibi. Mesleğiniz; ne olursa olsun iyi derecede yabancı dil bilginiz yoksa iyi bir iş bulma şansın nasıl yoksa, bundan sonra iyi bir iş yerinde iş bulabilmek için yabancı dil, tecrübe ve bilgisayar bilgisi gibi kriterlere, İG belgesi sahibi olmakta eklenecek. Yani bu belge hiç bir ayrıcalık size kazandırmayacak. Zaten rekabet ortamının getirdiği sahip olmanız gereken temel bir kriter olacak. İş verenler bu işten karlı çıkacak. Adamı hem mühendis, hem de İG uzmanı olarak kullanacak ve kendi yasal yükümlülüğünü yerine getirecek. OSGB ' lerin adını bile anmıyorum. Çünkü onların bir kaç seneden fazla ömürleri yok. Bundan sonra işe adam alacak bir işverenin İG belgesi olmayan adayı işe alacağını sanmıyorum. Hal böyle olunca OSGB'lerin kapısını, 4 yıllık üniversite mezunu personel istihdam etmeyen çok, çok küçük işletmeler dışında kimse çalmayacak. Sadece İH ihtiyacını karşılamak için OSGB kurmak da pek mantıklı değil. Çünkü İH ücretleri 50 den az işletmelerin de devreye girmesiyle daha da artacak. Bir çok hekimin kendisi doğrudan iş yerleriyle anlaşma yoluna gideceklerdir. Üreticiden tüketiciye doğrudan satış. Aracıyı ortadan kaldır. Hem hizmeti sunan hem de hizmet alan daha karlı olsun.   
  osman onur ve degiray bu yazıya teşekkür etti.
 9. perfect

  perfect TÜİSAG Üyesi

  güzel seylerden bahsetmıssın talk sen ceyhanın c sı bende adananın a'sı :)

     

   
 10. okaliptus

  okaliptus TÜİSAG Üyesi

  E-devletten aldığımız hizmet dökümü aldıktan sonra çalıştığımız kurum yazısına gerek var mı? TC kimlik numarasını direk yazmak yeterli mi? Ne olur ne olmaz diye nüfus cüzdanı fotokopisini koyalım mı?   
 11. okaliptus

  okaliptus TÜİSAG Üyesi


  Bir de şu an C sınıfı uzmanlığı aldım 3000 küsur prim günüm olduğu için A sınıfı uzmanlık için 21 aralık sınavına hazırlanacağım. Nasıl çalışacağız, nerelere dikkat etmeli, kitap test kitabı öneriniz var mı? Çalışma konusunda neler önerirsiniz?   
 12. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  katılmıyorum.bu belgeden herkezte olabilir. ancak herkez o sorumluluğu almaz hem mühendis hem uzmanlık yapanlar ölümlü bi kazada 400 bin tazminat öderse ne olur.hadi sıkıyorsa girin sıkıyorsa hem uzmanlık hem mühendislik yapın geçiniz efendim.

   
 13. mskosen

  mskosen TÜİSAG Üyesi

  Sınıf yükseltmeye dilekçe ile başvuruyoruz hangi adrese son baş vuru ne zaman teşekkürler
   
 14. Yuri

  Yuri TÜİSAG Üyesi

  Yönetmelik ve resmi duyurular 1 yıl içinde 2 sınav hakkınız var diyor. İlk sınavda B'yi alıp 2. sınavda A olmamıza engel olan bir ibare bulamadım.(Prim günüm 2600+Askerlik Ödemesi ve çoğul prim ödemesi yapacağım.)

  Sn.Levent Kavlak Bey, önce B'yi sonra A'ya girmek mümkün değil demiş. Neye göre bu kadar kesin ve net konuştular bize dayanak bildirebilirlerse aydınlanmış oluruz.

  Zira sabahtan beri İSGGM Yetkilendirme Daire Başkanlığı'nı arıyorum tabi ki açan yok:)

  Ne yapacağız? Aralık'ta B'ye sonra A'ya mı? Yoksa Şubat sınavını bekleyip direk A'ya mı giricez?(Askerlik borçlanması ve bir ay içinde birkaç işyerinden prim ödemesi yaptırarak.)

   
 15. First Safety

  First Safety TÜİSAG Üyesi

  Selamlar,

  Facebook'da "İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü" resmi sayfası mevcut. Gördüğüm kadarıyla da tüm sorulara geri dönüş yapılmış. Net olmayan konular için denemenizi öneririm.
  https://www.facebook.com/isggmd

  Benim için net olmayan konu hizmet süresi dökümü ile ilgiliydi. Sanırım e-devlet şifresi edinip buradan giriş yaparak döküm almak daha garanti olacak.
   
 16. okhan

  okhan TÜİSAG Üyesi

  Bahar Hanım, başvuru şeklini biliyorsunuz o zaman. Bizimle paylaşır mısınız?

   
 17. Yuri

  Yuri TÜİSAG Üyesi

  Bahar Hn. bilgi için teşekkürler.

  İlgili sayfaya çelişkili bu durumu yazdım cevap bekliyorum. Ama sanırım bu ve benzeri birçok konuyu henüz bakanlık da kendi içerisinde çözümleyebilmiş değil gibi görünüyor bugünkü temaslarımızdan.

   
 18. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Mevcut duyuru ve çıkan yönetmelik uyarınca Aralıkta B daha sonra da A olunması konusunda bir sıkıntı yok. Hatta aynı ayda 2 farklı 30 günü 60 gün saymakta mümkün , Bakanlığın derdi bol uzman olunca bunlarda otomatik olarak geliyor. Tmmob tabiki boş durmayıp durdurma davası açacak. Ancak bu sefer bakanlık sağlam oynuyor gibi

   
  Yuri bu yazıya teşekkür etti.
 19. First Safety

  First Safety TÜİSAG Üyesi

  * Eğer (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iseniz (Not 1.) ; 1500 gün prim (Not. 2) ödenmiş ise (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına, 3000 gün prim (Not. 2) ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
  dilekçe ve hizmet dökümü (Not. 2) ile birlikte başvurabilirsiniz.
  Başvuruların 12.11.2013 tarihine kadar yapılması gerekiyor. bu nedenle 11.11.2013'te yayınlanacak duyuruyu beklememenizi tavsiye ederim. Başvuru elden veya kargo, iadeli taahhütlü posta ile yapılabilir.

  Eğer hali hazırda B sınıfı iseniz (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan; 1800 gün prim ödenenler (not 2.) (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına başvurabilirsiniz.

  Not 1: 18.08.2013 sınavında hak kazananlar dahil, şu an belgeniz ulaşmadıysa bile İSG-Katip programında sertifika no. dahil görüntüleyebiliyorsunuz.
  Not 2. : İşe başlama tarihinden itibaren SGK veya Kamu'da (İSG Uzman olarak çalışma şartı aranmamaktadır) ödenmiş prim gün sayınızı internete girip TC kimlik no. ve e-devlet şifresi ile e-devletten sorgulayabilirsiniz. Buradan kurumlara vermek üzere barkodlu çıktı da alabiliyorsunuz.

   
  Duygu Cıngır bu yazıya teşekkür etti.
 20. hilal1040

  hilal1040 TÜİSAG Üyesi

  http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=21aralik_sinavi


   
  İsmailDEMİR bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica