Tartışma : Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bir ayda 30 günden fazla prim ödemesi olan arkadaşlar için bir açıklama yapmak isterim.

Aynı ay için fazla yatırılan primler ile bir ay 30 günden 60 güne çıkmaz. O ay için elde ettiğiniz gelir artmış olur. Emekli maaşınız belirlenirken ortalama aylık kazanç tutarınız yükseleceği için emekli maaşınıza olumlu katkısı olur.

SGK'ya gidip hizmet dökümünü aldığınızda, size verilen belgede göreceğiniz toplam gün sayısı esastır. Gerçekte süre olarak kaç gün çalışmışsanız ve bu günlerin primi ödenmişse, ödenmiş prim gün sayınız bu olacaktır.

NeşeB

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Levent Bey Merhaba,
Benim prim günüm 2817 ve c sınıfı uzmanım bu durumda önce aralıkta B sınıfına (sınavda başarılı olursam) geçip sonra da A sınıfına geçebiliyor muyum yoksa 3 ay daha bekleyip direk A sınıfına mı geçeyim(tabi sınav sonucuna göre ) Bu durum için öneriniz ne olur. Şimdiden teşekkür eder Herkese iyi bayramlar dilerim....

alifizik10

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
c den a işgüvenliği sınavına giriş için bakanlığa yazılacak yazı ile ilgili dilekçe örneği var mı
varsa link vs verebilir misiniz

degiray

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Bir ayda 30 günden fazla prim ödemesi olan arkadaşlar için bir açıklama yapmak isterim.

Aynı ay için fazla yatırılan primler ile bir ay 30 günden 60 güne çıkmaz. O ay için elde ettiğiniz gelir artmış olur. Emekli maaşınız belirlenirken ortalama aylık kazanç tutarınız yükseleceği için emekli maaşınıza olumlu katkısı olur.

SGK'ya gidip hizmet dökümünü aldığınızda, size verilen belgede göreceğiniz toplam gün sayısı esastır. Gerçekte süre olarak kaç gün çalışmışsanız ve bu günlerin primi ödenmişse, ödenmiş prim gün sayınız bu olacaktır.
Evet emeklilik konusunda çok haklısnız. Ancak sgk dan belge üretildiğinde 1 ayda ki 2 farklı 30 günü topluyor ve 60 olarak toplam prime sayıyor. Nitekim bakanlık duyurusunda da ne olursan ol gel yeter ki sınava gir şeklinde bir duyuru var. Ve döküm üstünde ki toplam gün sayısına bakacağım diyor. Bu emeklilik filanla karıştrmayalım bunları bakanlık benim anladığım belge üstünde ki toplam sayı yeterli ve C belgesi varsa sınava sokacak.

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Evet emeklilik konusunda çok haklısnız. Ancak sgk dan belge üretildiğinde 1 ayda ki 2 farklı 30 günü topluyor ve 60 olarak toplam prime sayıyor. Nitekim bakanlık duyurusunda da ne olursan ol gel yeter ki sınava gir şeklinde bir duyuru var. Ve döküm üstünde ki toplam gün sayısına bakacağım diyor. Bu emeklilik filanla karıştrmayalım bunları bakanlık benim anladığım belge üstünde ki toplam sayı yeterli ve C belgesi varsa sınava sokacak.

Böyle bir durumla karşılaşmamış olduğum için, verilen herhangi belgeyi inceleme fırsatım olmadı. Sistemde söylediğiniz gibi bir açık varsa ve hizmet dökümü belgesinde toplam günü gösteriyorsa, bu suistimale açık bir durumdur.

30 günden fazla ödemeler ödenmiş prim günü olarak sayılacaksa, bir kişi birden fazla işyerinde çalışır gibi görünerek bir ayda belki 100-150 gün, istediği kadar prim toplar. Sınava kadar ihtiyaç duyduğu günleri toplamak için işyeri arayışına girer.

dilekaltinok

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar geçen gün bazı arkadaşlar askerlikle ilgili prim günlerinden bahsetmişti. 5510 sayılı SGK Kanunun 6. Maddesinde aşağıda ki maddeyi okumanızı öneririm, ama çoğunuz er ve erbaş olarak yapmamıştır değil mi?
Sigortalı sayılmayanlar

MADDE 6- Bu Kanunun kısa ve uzun vadeli sigorta kolları hükümlerinin uygulanmasında;
........
d) Askerlik hizmetlerini er ve erbaş olarak yapmakta olanlar ile yedek subay okulu öğrencileri,

Soydan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar geçen gün bazı arkadaşlar askerlikle ilgili prim günlerinden bahsetmişti. 5510 sayılı SGK Kanunun 6. Maddesinde aşağıda ki maddeyi okumanızı öneririm, ama çoğunuz er ve erbaş olarak yapmamıştır değil mi?
Sigortalı sayılmayanlar

MADDE 6- Bu Kanunun kısa ve uzun vadeli sigorta kolları hükümlerinin uygulanmasında;
........
d) Askerlik hizmetlerini er ve erbaş olarak yapmakta olanlar ile yedek subay okulu öğrencileri,
Dilek Hanım;

5510'un 41. maddesini de okumak gerekir diye düşünüyorum.

Sigortalıların borçlanabileceği süreler

MADDE 41- Bu Kanuna göre sigortalı sayılanların;

b) Er veya erbaş olarak silâh altında veya yedek subay okulunda geçen süreleri,

metin yurtsever

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
C sınıfından A sınıfı iş güvenliği sınavına giriş için bakanlığa yazılacak dilekçe örneği var mı ? örnek lütfen..

snakedoc

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Prim günü ile geçiş hakkı ile ilgili bir tebliğ yayınlanması bekleniyor anladığım kadarı ile, dilekçeler için biraz daha beklemenizi öneririm, nasılsa daha süre var.

Mehmet ÖZKAN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bu kadar önemli bir sektör de bile böyle pervasızca hazırlanmış bir yönetmelikle nasılda berbat bir hale getirdiniz bu sektörü.

muratts

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Murat kardeş herşey bu kadar açıkken nasıl böyle bir karmaşa içine düştün anlamak mümkün değil...
C sınıfı uzman isen ve 3000'den fazla prim günün varsa direk A sınıfı sınavına giriyorsun..
Yalnız sınava girersen de tavsiyem biraz mevzuat yorumlamaya vakit ayırarak, çalış derim..
Kolay gelsin...
öncelikle teşekkür ederim..bu hususu sorma nedenim;gittiğim kursta bana önce b sınavına sonra a sınavına girebileceğim söylendi..prim günün tutsa bile önce b sonra a olacak denildi..

serpil sayın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hiçbir yerden net bilgi edinemiyorum, cevaplayan olursa sevinirim. 18 ağustos 2013 sınavını geçerek C sınıfı iş g.u. olmaya hak kazandım. Kimya mühendisi olarak 3400 gün prim ödemem var. Bu durumda 23 Kasım'daki sınava girerek A veya B sınıfı i.g.u. olma hakkım var mı? Yararlanabiliyor muyum?
Girebilirsiniz.

Halikarnassos

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
öncelikle teşekkür ederim..bu hususu sorma nedenim;gittiğim kursta bana önce b sınavına sonra a sınavına girebileceğim söylendi..prim günün tutsa bile önce b sonra a olacak denildi..

gittiğin eğitim kurumunu yazsa idin bari ki hiç kimse bir daha o kuruma para kaptırmasın...

Duygu Cıngır

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
İSG konusunda yazıları bulunan bir yazar, 21 aralık 2013'teki sınava giriş için yazılacak dilekçeye prim dökümü ve kamu kurumu hizmet süresi yazısı eklenmesi gerektiğini belirtilmiş. SGK prim dökümünü e-devlet şifresiyle internetten indirip ekleyebilirim, değil mi? SGK'ya gitmek şart mı?
Kamuda çalışıyorum ama bu kamu kurumu hizmet süresi yazısı neden gerekli? Kamu kurumunda sözleşmeli çalıştığım süre de dahil olmak üzere 3000 prim gününü tamamlıyorum. Bu süre hariç tutulursa 2000 prim günüm var. A sınıfı için başvurmamda sakınca var mıdır? Aydınlatan olursa sevinirim.

Halikarnassos

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İSG konusunda yazıları bulunan bir yazar, 21 aralık 2013'teki sınava giriş için yazılacak dilekçeye prim dökümü ve kamu kurumu hizmet süresi yazısı eklenmesi gerektiğini belirtilmiş. SGK prim dökümünü e-devlet şifresiyle internetten indirip ekleyebilirim, değil mi? SGK'ya gitmek şart mı?
Kamuda çalışıyorum ama bu kamu kurumu hizmet süresi yazısı neden gerekli? Kamu kurumunda sözleşmeli çalıştığım süre de dahil olmak üzere 3000 prim gününü tamamlıyorum. Bu süre hariç tutulursa 2000 prim günüm var. A sınıfı için başvurmamda sakınca var mıdır? Aydınlatan olursa sevinirim.

SGK'ya gitmen şart değil,e-devlet üzerinden prim dökümünü indirip yapabilirsin SGK A veya C prim günlerin toplatılmamış ise Kamu kurumundan yazı alman gerekli olabilir ama total prim günün 3000 günü dolduruyor ise A sınavına girebilirsin (C sınıfı uzman belgen var ise tabii) ...

Ali GÜLEN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Gercekden de bu yönetmeliğin iptal edilmesi gerekiyor.
Bu konuyla alakalı ilk yönetmelikde Diyorki C den B ye gecmek için 3 yıl birfiil olarak İSG uzmanı olarak calışacaksın bunu belgelendireceksin birde kursa gidip sınavdan gececeksin sonra ben seni B yapacam.

Ben askerliği 547 gün er olarak yaptım. daha sonra üniversite okudum. 1000 gün mcdonaldsda motorla servis cektim. askerlik borclanmasıylada 547 gunum var. Toplamda 1500 gun oluyor sanırsam... Ve ben şuan C belgeye sahip biri olarak sınava girebiliyorum. veya üniversiteyi okudukdan sonra Ayşe hanım evlenir. Evde can sıkıntısı ders calışır ve C belgeyi alır. Kocasınında durumu musait demişki hanıma. Sen calışma bizim şirkete giriş yapalım zamanla emeklı olursun. bizim Ayşe hanımın belkide 3000 gun prımı var evden dışarı cıkmadan ve A sınavına gırecek...

Arkadaşlar,

Avukat degılım. ama şunu görecek kadarda kör degılım. Bir haksızlık var. ve bence daniştaydan bu iptal olmalı.

Yönetmeliklede durum şu şekle getirilmeli,(fikir elbet ve geliştirilebilir)

şu tarihden önce C veya B sınıfı uzmanlık belgesi olanlar, (xx-xx-2013) prim gunu doldugunda en yakın sınava isterse (c-1500,b-3000) bir üst uzamanlık belgesini almak için başvurabilirler.

Sonuç, bakkalda marketde cayocagında prim yatırıp sınava gıreceklere kolay gelsın:)

volkankim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Gercekden de bu yönetmeliğin iptal edilmesi gerekiyor.
Bu konuyla alakalı ilk yönetmelikde Diyorki C den B ye gecmek için 3 yıl birfiil olarak İSG uzmanı olarak calışacaksın bunu belgelendireceksin birde kursa gidip sınavdan gececeksin sonra ben seni B yapacam.

Ben askerliği 547 gün er olarak yaptım. daha sonra üniversite okudum. 1000 gün mcdonaldsda motorla servis cektim. askerlik borclanmasıylada 547 gunum var. Toplamda 1500 gun oluyor sanırsam... Ve ben şuan C belgeye sahip biri olarak sınava girebiliyorum. veya üniversiteyi okudukdan sonra Ayşe hanım evlenir. Evde can sıkıntısı ders calışır ve C belgeyi alır. Kocasınında durumu musait demişki hanıma. Sen calışma bizim şirkete giriş yapalım zamanla emeklı olursun. bizim Ayşe hanımın belkide 3000 gun prımı var evden dışarı cıkmadan ve A sınavına gırecek...

Arkadaşlar,

Avukat degılım. ama şunu görecek kadarda kör degılım. Bir haksızlık var. ve bence daniştaydan bu iptal olmalı.

Yönetmeliklede durum şu şekle getirilmeli,(fikir elbet ve geliştirilebilir)

şu tarihden önce C veya B sınıfı uzmanlık belgesi olanlar, (xx-xx-2013) prim gunu doldugunda en yakın sınava isterse (c-1500,b-3000) bir üst uzamanlık belgesini almak için başvurabilirler.

Sonuç, bakkalda marketde cayocagında prim yatırıp sınava gıreceklere kolay gelsın:)
yeni mezunların tehlikeli sınıflara bakabilmesi de iptal edilsin o zaman.23 yaşında ki c sınıfı Sibele tehlikeli sınıfta koca fabrika'nın can güvenliği emanet edilir mi.Kimse heveslenmesin ve sınava hazırlanan arkadaşların hevesi kırılmasın bakanlık bu yönetmeliği hiç bir şekilde danıştayda veya herhangi bir adli makamda iptal olamayacak şekilde çıkardı.Danıştayda yönetmelik ancak kanuna aykırı bir durum varsa durdurulur.zaten yönetmeliğimiz meclis kararı kanuna dayanarak çıkarıldı.bence 3000 günü olan belli bir yaşa gelmiş ayşe hanım iş güvenliği konusunda çok daha saygılı çok daha titiz çok daha başarılı olacaktır.Allah bu yönetmeliği çıkaranlardan razı olsun. ben iş güvenliğinin 25 yaşında bir yeni mezuna emanet edilmesinden ziyade 40 yaşında Ayşe hanıma emanet edilmesini isterim.kendi çocuklarını korur gibi işçileri korurlar. haydi tecrübeli arkadaşlar ders çalışalım ve bize verilen bu şansı iyi kullanalım.

Duygu Cıngır

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
SGK'ya gitmen şart değil,e-devlet üzerinden prim dökümünü indirip yapabilirsin SGK A veya C prim günlerin toplatılmamış ise Kamu kurumundan yazı alman gerekli olabilir ama total prim günün 3000 günü dolduruyor ise A sınavına girebilirsin (C sınıfı uzman belgen var ise tabii) ...
Daha çok yeni ama var. 18 Ağustos 2013 sınavına girdim ve C sınıfı uzmanlık belgesini almaya hak kazandım. SGK sadece A prim günüm 3411.

dilar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar; aşağıdaki yazıyı iyi okuyun, sorularınızın çoğuna cevap bulabileceğinizi düşünüyorum.
............................................................................................................
İş Güvenliği'nde Gündem
Adnan Ağır
14 Ekim 2013
YÜKSELME SINAVI İÇİN BAŞVURULARINIZI YAPMAKTA GECİKMEYİNİZ

YÜKSELME SINAVI İÇİN BAŞVURULARINIZI YAPMAKTA GECİKMEYİNİZ

Dr. Adnan AĞIR Ph. D

Devlet ciddiyetinden uzak bir yaklaşımla 21 Aralık 2013 sınavına doğru yol alıyoruz. Önce sınav tarihi açıklanıyor, ardından öteleniyor, yarın ne olacağı belli değil. İşte bu nedenle adayların müracaatlarını son güne bırakmamalarını öneriyorum.

Neden mi? Bir de bakmışsınız ki yeterli müracaat yok o nedenle 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici maddesinden kaynaklanan yetkimi kullanmıyorum diyen birisi olur mu? olur. O nedenle, 12 Kasım 2013 tarihini beklemek yerine derhal, şimdi başvuru yapmakta yarar var. Türk insanı malum, elektrik, su ve doğalgaz parasını son güne bırakır, bankalarda kuyruk olur, sistem kilitlenir, bilgisayarlar arızalanır, derken vatandaş parasını yatıramaz, hem ceza yer hem de evinde elektrik kesilir değil mi?

Prim gün sayısında sorunu olmayanlar< hemen başvuruyu yapsın, sınav listesine adını yazdırsın. Prim borcu olanlar, askerlik ya da doğum borçlanmasını saydıracak olanlar elini çabuk tutsun. Bir de baktınız SGK’nın sistemi arızalanır, her şey sizi bulur. Sonra da Adnan hoca bizi uyarmıştı demeyesiniz.

Eğer, 12 Kasım 2013 tarihine kadar prim gün sayısında az bir farkla kaybeden olacaksa başvuru için o tarih beklenebilir, ancak 1500, 1800 ve 3000 gün primleri tamam olanlar sadece bir dilekçe ve ekindeki yazı ile başvuru yapabilirler.

Başvurunuzu elden, kargo, taahhütlü ya da iadeli taahhütlü posta yöntemlerinden birisi ile yapınız. Normal posta yolu ile sakın yapmayınız. Bu ülkede devletle iş yapıyorsanız işinizi sağlama almak zorundasınız. Adi posta kaybolsa derdimi kime anlatacağım? O nedenle işimizi resmi yöntemlerle yapalım.

Dilekçe örneğini de aşağıda veriyorum. Haydi kolay gelsin. 30.000 C sınıfından 15.000 kişinin şartları tutar ve bunların da sınav başarısı % 50 ve üzerinde olursa piyasa belki rahatlayacaktır, aksi halde bu şarkı birkaç sene daha böyle çalınır gider. O zaman da yeni bir kampanya yapar sınıf ayrımlarını ortadan kaldırırız.

Bir kez daha tekrarlıyorum: Yükselme sınavı bir yıl içinde iki sınav hakkını kullanma şeklinde olacaktır. Yani 21 Aralık 2013, Şubat 2014 ve Mayıs 2014 şeklinde önümüzde üç sınav var, bunlardan ikisine girme ve başarma zorunluluğu var. Aralık 2013’de C olabilecekler elbette ileriki sınavlarda A olabileceklerdir.

Başarmak sizin elinizde. 14.10.2013

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

(Yetkilendirme Daire Başkanlığı)

Konu: İş güvenliği uzmanlığı sınavı

Bakanlığınızca verilen ….. sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahibim.

İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik’in Geçici 2. maddesine göre ……. sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girmek istiyorum.

21 Aralık 2013 günü yapılacak sınava girebilmem için sınav listesine eklenmem konusunda gereğini arz ederim. …../……/2013

EKLER:

1-Prim dökümü

2-Kamu kurumu yazısı (hizmet süresi) Adı-Soyadı-İmza-T.C. Kimlik No

ADRES:

Moderatör tarafında düzenlendi:

sdn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Başvurunun nasıl yapılacağı hakkında kesin ilgiye rastlamadım.Elden mi kargoyla mı..
170 e sordum onlarında bilgisi yok.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.