Tartışma - Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum | Sayfa 54 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi  Bir ayda 30 günden fazla prim ödemesi olan arkadaşlar için bir açıklama yapmak isterim.

  Aynı ay için fazla yatırılan primler ile bir ay 30 günden 60 güne çıkmaz. O ay için elde ettiğiniz gelir artmış olur. Emekli maaşınız belirlenirken ortalama aylık kazanç tutarınız yükseleceği için emekli maaşınıza olumlu katkısı olur.

  SGK'ya gidip hizmet dökümünü aldığınızda, size verilen belgede göreceğiniz toplam gün sayısı esastır. Gerçekte süre olarak kaç gün çalışmışsanız ve bu günlerin primi ödenmişse, ödenmiş prim gün sayınız bu olacaktır.


   
  gamsız baykuş bu yazıya teşekkür etti.
 2. NeşeB

  NeşeB TÜİSAG Üyesi

  Levent Bey Merhaba,
  Benim prim günüm 2817 ve c sınıfı uzmanım bu durumda önce aralıkta B sınıfına (sınavda başarılı olursam) geçip sonra da A sınıfına geçebiliyor muyum yoksa 3 ay daha bekleyip direk A sınıfına mı geçeyim(tabi sınav sonucuna göre ) Bu durum için öneriniz ne olur. Şimdiden teşekkür eder Herkese iyi bayramlar dilerim....

   
 3. alifizik10

  alifizik10 TÜİSAG Üyesi

  c den a işgüvenliği sınavına giriş için bakanlığa yazılacak yazı ile ilgili dilekçe örneği var mı
  varsa link vs verebilir misiniz

     

   
 4. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Evet emeklilik konusunda çok haklısnız. Ancak SGK dan belge üretildiğinde 1 ayda ki 2 farklı 30 günü topluyor ve 60 olarak toplam prime sayıyor. Nitekim bakanlık duyurusunda da ne olursan ol gel yeter ki sınava gir şeklinde bir duyuru var. Ve döküm üstünde ki toplam gün sayısına bakacağım diyor. Bu emeklilik filanla karıştrmayalım bunları bakanlık benim anladığım belge üstünde ki toplam sayı yeterli ve C belgesi varsa sınava sokacak.

   
 5. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  Böyle bir durumla karşılaşmamış olduğum için, verilen herhangi belgeyi inceleme fırsatım olmadı. Sistemde söylediğiniz gibi bir açık varsa ve hizmet dökümü belgesinde toplam günü gösteriyorsa, bu suistimale açık bir durumdur.

  30 günden fazla ödemeler ödenmiş prim günü olarak sayılacaksa, bir kişi birden fazla işyerinde çalışır gibi görünerek bir ayda belki 100-150 gün, istediği kadar prim toplar. Sınava kadar ihtiyaç duyduğu günleri toplamak için işyeri arayışına girer.

     

   
 6. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar geçen gün bazı arkadaşlar askerlikle ilgili prim günlerinden bahsetmişti. 5510 sayılı SGK Kanunun 6. Maddesinde aşağıda ki maddeyi okumanızı öneririm, ama çoğunuz er ve erbaş olarak yapmamıştır değil mi?
  Sigortalı sayılmayanlar

  MADDE 6- Bu Kanunun kısa ve uzun vadeli sigorta kolları hükümlerinin uygulanmasında;
  ........
  d) Askerlik hizmetlerini er ve erbaş olarak yapmakta olanlar ile yedek subay okulu öğrencileri,

   
 7. Soydan

  Soydan TÜİSAG Üyesi

  Dilek Hanım;

  5510'un 41. maddesini de okumak gerekir diye düşünüyorum.

  Sigortalıların borçlanabileceği süreler

  MADDE 41- Bu Kanuna göre sigortalı sayılanların;

  b) Er veya erbaş olarak silâh altında veya yedek subay okulunda geçen süreleri,
   
  trapezuslu bu yazıya teşekkür etti.
 8. metin yurtsever

  metin yurtsever TÜİSAG Üyesi

  C sınıfından A sınıfı iş güvenliği sınavına giriş için bakanlığa yazılacak dilekçe örneği var mı ? örnek lütfen..   
 9. snakedoc

  snakedoc TÜİSAG Üyesi

  Prim günü ile geçiş hakkı ile ilgili bir tebliğ yayınlanması bekleniyor anladığım kadarı ile, dilekçeler için biraz daha beklemenizi öneririm, nasılsa daha süre var.

     

   
  zacnider bu yazıya teşekkür etti.
 10. Mehmet ÖZKAN

  Mehmet ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  bu kadar önemli bir sektör de bile böyle pervasızca hazırlanmış bir yönetmelikle nasılda berbat bir hale getirdiniz bu sektörü.   
  eliferen bu yazıya teşekkür etti.
 11. muratts

  muratts TÜİSAG Üyesi

  öncelikle teşekkür ederim..bu hususu sorma nedenim;gittiğim kursta bana önce b sınavına sonra a sınavına girebileceğim söylendi..prim günün tutsa bile önce b sonra a olacak denildi..   
 12. serpil sayın

  serpil sayın TÜİSAG Üyesi

  Girebilirsiniz.

   
  Duygu Cıngır bu yazıya teşekkür etti.
 13. Halikarnassos

  Halikarnassos TÜİSAG Üyesi

  gittiğin eğitim kurumunu yazsa idin bari ki hiç kimse bir daha o kuruma para kaptırmasın...
   
  pembo bu yazıya teşekkür etti.
 14. Duygu Cıngır

  Duygu Cıngır TÜİSAG Üyesi

  İSG konusunda yazıları bulunan bir yazar, 21 aralık 2013'teki sınava giriş için yazılacak dilekçeye prim dökümü ve kamu kurumu hizmet süresi yazısı eklenmesi gerektiğini belirtilmiş. SGK prim dökümünü e-devlet şifresiyle internetten indirip ekleyebilirim, değil mi? SGK'ya gitmek şart mı?
  Kamuda çalışıyorum ama bu kamu kurumu hizmet süresi yazısı neden gerekli? Kamu kurumunda sözleşmeli çalıştığım süre de dahil olmak üzere 3000 prim gününü tamamlıyorum. Bu süre hariç tutulursa 2000 prim günüm var. A sınıfı için başvurmamda sakınca var mıdır? Aydınlatan olursa sevinirim.

   
 15. Halikarnassos

  Halikarnassos TÜİSAG Üyesi

  SGK'ya gitmen şart değil,e-devlet üzerinden prim dökümünü indirip yapabilirsin SGK A veya C prim günlerin toplatılmamış ise Kamu kurumundan yazı alman gerekli olabilir ama total prim günün 3000 günü dolduruyor ise A sınavına girebilirsin (C sınıfı uzman belgen var ise tabii) ...   
  Duygu Cıngır bu yazıya teşekkür etti.
 16. Ali GÜLEN

  Ali GÜLEN TÜİSAG Üyesi

  Gercekden de bu yönetmeliğin iptal edilmesi gerekiyor.
  Bu konuyla alakalı ilk yönetmelikde Diyorki C den B ye gecmek için 3 yıl birfiil olarak İSG uzmanı olarak calışacaksın bunu belgelendireceksin birde kursa gidip sınavdan gececeksin sonra ben seni B yapacam.

  Ben askerliği 547 gün er olarak yaptım. daha sonra üniversite okudum. 1000 gün mcdonaldsda motorla servis cektim. askerlik borclanmasıylada 547 gunum var. Toplamda 1500 gun oluyor sanırsam... Ve ben şuan C belgeye sahip biri olarak sınava girebiliyorum. veya üniversiteyi okudukdan sonra Ayşe hanım evlenir. Evde can sıkıntısı ders calışır ve C belgeyi alır. Kocasınında durumu musait demişki hanıma. Sen calışma bizim şirkete giriş yapalım zamanla emeklı olursun. bizim Ayşe hanımın belkide 3000 gun prımı var evden dışarı cıkmadan ve A sınavına gırecek...

  Arkadaşlar,

  Avukat degılım. ama şunu görecek kadarda kör degılım. Bir haksızlık var. ve bence daniştaydan bu iptal olmalı.

  Yönetmeliklede durum şu şekle getirilmeli,(fikir elbet ve geliştirilebilir)

  şu tarihden önce C veya B sınıfı uzmanlık belgesi olanlar, (xx-xx-2013) prim gunu doldugunda en yakın sınava isterse (c-1500,b-3000) bir üst uzamanlık belgesini almak için başvurabilirler.

  Sonuç, bakkalda marketde cayocagında prim yatırıp sınava gıreceklere kolay gelsın:)

   
  eliferen, yucel krc ve Brolin bu yazıya teşekkür etti.
 17. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  yeni mezunların tehlikeli sınıflara bakabilmesi de iptal edilsin o zaman.23 yaşında ki c sınıfı Sibele tehlikeli sınıfta koca fabrika'nın can güvenliği emanet edilir mi.Kimse heveslenmesin ve sınava hazırlanan arkadaşların hevesi kırılmasın bakanlık bu yönetmeliği hiç bir şekilde danıştayda veya herhangi bir adli makamda iptal olamayacak şekilde çıkardı.Danıştayda yönetmelik ancak kanuna aykırı bir durum varsa durdurulur.zaten yönetmeliğimiz meclis kararı kanuna dayanarak çıkarıldı.bence 3000 günü olan belli bir yaşa gelmiş ayşe hanım iş güvenliği konusunda çok daha saygılı çok daha titiz çok daha başarılı olacaktır.Allah bu yönetmeliği çıkaranlardan razı olsun. ben iş güvenliğinin 25 yaşında bir yeni mezuna emanet edilmesinden ziyade 40 yaşında Ayşe hanıma emanet edilmesini isterim.kendi çocuklarını korur gibi işçileri korurlar. haydi tecrübeli arkadaşlar ders çalışalım ve bize verilen bu şansı iyi kullanalım.

   
  nasibal35, dilekaltinok ve Ali TUFAN bu yazıya teşekkür etti.
 18. Duygu Cıngır

  Duygu Cıngır TÜİSAG Üyesi

  Daha çok yeni ama var. 18 Ağustos 2013 sınavına girdim ve C sınıfı uzmanlık belgesini almaya hak kazandım. SGK sadece A prim günüm 3411.

   
 19. dilar

  dilar TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar; aşağıdaki yazıyı iyi okuyun, sorularınızın çoğuna cevap bulabileceğinizi düşünüyorum.
  ............................................................................................................
  İş Güvenliği'nde Gündem
  Adnan Ağır
  14 Ekim 2013
  YÜKSELME SINAVI İÇİN BAŞVURULARINIZI YAPMAKTA GECİKMEYİNİZ


  YÜKSELME SINAVI İÇİN BAŞVURULARINIZI YAPMAKTA GECİKMEYİNİZ


  Dr. Adnan AĞIR Ph. D


  Devlet ciddiyetinden uzak bir yaklaşımla 21 Aralık 2013 sınavına doğru yol alıyoruz. Önce sınav tarihi açıklanıyor, ardından öteleniyor, yarın ne olacağı belli değil. İşte bu nedenle adayların müracaatlarını son güne bırakmamalarını öneriyorum.


  Neden mi? Bir de bakmışsınız ki yeterli müracaat yok o nedenle 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici maddesinden kaynaklanan yetkimi kullanmıyorum diyen birisi olur mu? olur. O nedenle, 12 Kasım 2013 tarihini beklemek yerine derhal, şimdi başvuru yapmakta yarar var. Türk insanı malum, elektrik, su ve doğalgaz parasını son güne bırakır, bankalarda kuyruk olur, sistem kilitlenir, bilgisayarlar arızalanır, derken vatandaş parasını yatıramaz, hem ceza yer hem de evinde elektrik kesilir değil mi?


  Prim gün sayısında sorunu olmayanlar< hemen başvuruyu yapsın, sınav listesine adını yazdırsın. Prim borcu olanlar, askerlik ya da doğum borçlanmasını saydıracak olanlar elini çabuk tutsun. Bir de baktınız SGK’nın sistemi arızalanır, her şey sizi bulur. Sonra da Adnan hoca bizi uyarmıştı demeyesiniz.


  Eğer, 12 Kasım 2013 tarihine kadar prim gün sayısında az bir farkla kaybeden olacaksa başvuru için o tarih beklenebilir, ancak 1500, 1800 ve 3000 gün primleri tamam olanlar sadece bir dilekçe ve ekindeki yazı ile başvuru yapabilirler.


  Başvurunuzu elden, kargo, taahhütlü ya da iadeli taahhütlü posta yöntemlerinden birisi ile yapınız. Normal posta yolu ile sakın yapmayınız. Bu ülkede devletle iş yapıyorsanız işinizi sağlama almak zorundasınız. Adi posta kaybolsa derdimi kime anlatacağım? O nedenle işimizi resmi yöntemlerle yapalım.


  Dilekçe örneğini de aşağıda veriyorum. Haydi kolay gelsin. 30.000 C sınıfından 15.000 kişinin şartları tutar ve bunların da sınav başarısı % 50 ve üzerinde olursa piyasa belki rahatlayacaktır, aksi halde bu şarkı birkaç sene daha böyle çalınır gider. O zaman da yeni bir kampanya yapar sınıf ayrımlarını ortadan kaldırırız.


  Bir kez daha tekrarlıyorum: Yükselme sınavı bir yıl içinde iki sınav hakkını kullanma şeklinde olacaktır. Yani 21 Aralık 2013, Şubat 2014 ve Mayıs 2014 şeklinde önümüzde üç sınav var, bunlardan ikisine girme ve başarma zorunluluğu var. Aralık 2013’de C olabilecekler elbette ileriki sınavlarda A olabileceklerdir.


  Başarmak sizin elinizde. 14.10.2013  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

  (Yetkilendirme Daire Başkanlığı)  Konu: İş güvenliği uzmanlığı sınavı


  Bakanlığınızca verilen ….. sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahibim.


  İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik’in Geçici 2. maddesine göre ……. sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girmek istiyorum.


  21 Aralık 2013 günü yapılacak sınava girebilmem için sınav listesine eklenmem konusunda gereğini arz ederim. …../……/2013


  EKLER:

  1-Prim dökümü

  2-Kamu kurumu yazısı (hizmet süresi) Adı-Soyadı-İmza-T.C. Kimlik No


  ADRES:

   
  Last edited by a moderator: 19 Ekim 2013
  İsmailDEMİR, Ali KÖKSAL, vgrkan ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 20. sdn

  sdn TÜİSAG Üyesi

  Başvurunun nasıl yapılacağı hakkında kesin ilgiye rastlamadım.Elden mi kargoyla mı..
  170 e sordum onlarında bilgisi yok.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica