Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi  100 gün olayı çok yerde sigortalı görünmenize yarar. Hak olarak 30 gün kabul edilir.


   
 2. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  Yoruma açık.

   
  hulusan bu yazıya teşekkür etti.
 3. scaloglu

  scaloglu TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Levent Bey; prim gün sayılarına bakılırken nerede çalıştığımızın bir önemi varmı? Örnek vermek gerekirse 1000 gün ssk primi özel hastanede , 2 yıl (700 gün) tarım bağkuru yani toplamda 1700 gün.. C'den B'ye geçmek için sınava girme hakkına sahipmiyim ?

     

   
 4. pembo

  pembo TÜİSAG Üyesi

  forumu birkac gundur takip ediyorum.Ayni sorularin tekrar tekrar sorulmasi mesaj kirliligi yapiyor.konu basligi belli sorusu olanlar biraz geriye donuk mesajlari okurlarsa zaten cevaplarini alirlar.

  tehlike sinifina gore belirlenen surelerin kisalmasi osgblerin isine yarayacak yorumu Turkiye icin reel gelse de kisisel yorumum sudur, isini iyi yapmak isteyen bu surelere bakmaz zamani kendi ayarlar.tehlikeli grup bir firmaya gittiginizde orda 5 kisi calismasiyla 100 kisi calismasi arasindaki fark aritmetik degismiyor.Bakanligin verdigi surede degil risk analizi, personel bilgilendirme bile yapilamaz.OSGB bu konuda baski yapip sizi daha cok yere gondermek istiyorsa, 4000 prim gununun verdigi tecrubem durusunuzun net olmasi gerektigi yonundedir.Yoksa herkes sirtiniza biner.Kimse osgbde calismaya mecbur degil, boyle bir zihniyete boyun egecekseniz gunde 5 yere de gidersiniz.Oysa gercekten hakkini vererek kisisel olarak bulup sozlesme yapacaginiz 5 yer sizi ayni maddi imkani saglar.Kendinize daha cok gelisme imkani saglarsiniz,kafaniz da rahat olur.

  Kisisel tavsiyem ve yorumumdur

   
  perdeler, Figen124, Ali Üstün ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. erkanozturk

  erkanozturk TÜİSAG Üyesi

  İşte bu konu üzerine konuşmak lazim. Zira boş boş mesajlar yaziliyor... Hulusan ben bu şekilde yapmayi düşünüyorum yönetmelik izin veriyor ama şu var: Genel Müdürlük inceleme yapılacak diyor. Ondan geçer mi soru işareti malesef

  SM-T210 üzerinde Tapatalk ile gönderildi

     

   
  hulusan bu yazıya teşekkür etti.
 6. hakan11

  hakan11 TÜİSAG Üyesi

  bir sorum olacak 01/01/2015 de 1500 gün doluyor diyelim yönetmelikte diyor ki
  Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına hak kazanır ibaresi anlamadığım sadece 2014 içinmi geçerli yoksa 1500 günü dolanlar şu tarihe kadar girermi anlamadım.

   
 7. aragon34

  aragon34 TÜİSAG Üyesi

  Levent Bey, bu yönetmelik kendi içinde çelişkilerle dolu. Yönetmelikte yeni sınav hakları, bir üst sınıfa geçiş hakları gibi sonsuz olanaklar mevcut. Gerekçe olarak uzman sayısının yetersiz olduğu gösteriliyor. Buraya kadar anlaşılır gibi gözüküyor. Ancak, yeni yönetmelikte uzman çalışma süresi yarıya indirilmiş. İşte bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Bu yönetmeliğe kim rehberlik etti, kim hazırladı, merak ediyorum. Bu anlayışla iş güvenliği kültürünü geliştirmek mümkün değildir.

  Acilen çalışma süreleri düzeltilmelidir. Bu sürelerde bu işi yapmak eşyanın doğasına aykırıdır.
   
 8. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Hayır . 1 yıl diyor mevzubahis yönetmelikte yani 11.10.2014 tarihine kadar olan sınavlara girilebilir.   
 9. aragon34

  aragon34 TÜİSAG Üyesi

  Teorik olarak doğru düşünüyorsunuz. Ancak, işler pratikte dediğiniz gibi gitmiyor. İş güvenliği uzmanlığı hizmetine talip olduğunuz yere iş yeri hekimi de gerekli. Bu yüzden iş yerleri uzman ve hekimi aynı yerden almak istiyorlar, hekim için ayrı bir uğraş vermek istemiyorlar. Bildiğiniz gibi bunun adresi OSGB'ler.

  Kanunlar, yönetmelikler kişilerin niyetlerine göre çıkarılmamalı. Yönetmelikte en az süre yazıyorsa, bilin ki bizim ülkemizde daha da azı uygulanır. O yüzden yönetmeliği doğru çıkarmak zorundasınız. İşveren saat üzerinden hizmet satın alıyor. İşveren şunu der mi? : "Yönetmelikteki süre çok az, bu yetmez, ben daha fazla süre satın alayım." Sizce bunu der mi? Bence demez. Eğer derse sorun yok, sizin belirttiğiniz gibi.

     

   
 10. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Bu yönetmelik 6331' e eklenen geçici maddeye dayandırılarak hazırlandı. Dolayısıyla ana çerçeve o maddede. O madde de 2 Ağustos 2013' te hükmünü yitiriyor. Neticede 2 Ağustos 2013' ten sonra bakanlık sınıf yükseltme için sınav açamaz.   
 11. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  2 Ağustos 2014 yazacağıma 2 Ağustos 2013 yazmışım:)   
  didem27 bu yazıya teşekkür etti.
 12. murat mert çakıroğlu

  murat mert çakıroğlu TÜİSAG Üyesi

  toplam 3400 prim günüm var.
  1800 SGK
  1600 bağ kur

  soru 1_bunları birleştirmeye gerek varmı ?
  soru2_bağkur borcum hala ödenmedi. bu 1600 günü kullanamaz mıyım ?


  teşekkür ettim.

   
 13. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Yön. kanuna atıf yapıyor 02.08.2014 tarihine kadar girebilir olacak.
   
 14. Abdulkadir SARIALTIN

  Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

  Yönetmelikte bir sıkıntı görünmüyor geçmek için... Kuvvetle muhtemelde kabul edilir engelleyici bir madde yok...

   
  hulusan bu yazıya teşekkür etti.
 15. hulusan

  hulusan TÜİSAG Üyesi

  Evet denemeden göremeyeceğiz. Ben de bu durumdayım, bugün itibarı ile 1804 prim günüm var. Aralık sınavına girip eğer başarılı olabilir isem, bir sonraki sınava 1800 den fazla prim günü olan bir B sınıfı uzman olarak girmeyi deneyeceğim.   
 16. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi   
  nasibal35 bu yazıya teşekkür etti.
 17. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  Bildiğim kadarıyla devlet memurları komisyon başkanından alabilirler bu yazıyı.

   
  Fatma Zişan bu yazıya teşekkür etti.
 18. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  Değeri meslektaşlarım,
  şu durumda ilerleyen günlerde C sınavına girecek adaylarda belge aldıktan sonra A sınıfı olmak için yada B sınıfı uzman olmak için şans bulabilecekler.Ama şu olmayacak,C den B ye gien birisi B olduktan sonra tekrar A olmak için başvuramayacak.Tüm bu kafamızdaki soru işaretlerini yakında tebliği ile açıklayacaklar sanırım.

   
  engineer17 bu yazıya teşekkür etti.
 19. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  Burak Tuna kardeşim mecburi sürelerle ne kadar çok işyeri varsa alalım diyorsunuz.Bu İş güvenliği uzmanı olamanın fıtratına aykırı değilmi.Çok işyeri çok para demek bunu mu kastediyorsunuz? Siz bu işi para için yapıyorsanız size bol kazançlar.6331 sayılı iş sağlığı ve Güvenliği kanunu çıktığından bu yana sürekli yönetmeliker değişiyor,hepsindede amaç yeterli uzman yok.Bence yeterli uzman var ama maalesef A-B-C sınfılandırmaları yüzünden rantı yitirmemek adına alınan kararlar yüzünden işyerlerinde yeteri kadar uzman bulamıyorlar.Bu işin çözümü süreleri kısaltmak değil aksine süreleri uzatarak uzmanların sınıf farkını kaldırarak meslek tecrübesi olan kişileri sisteme entegre etmeleri gerekiyordu.2004-2005 yıllarında A sınıfı uzmanlık sertifikası dağıtlırken neye bakıldıysa şimdide o yapılmalıydı.Eğer bu çözüme gidilseydi bu kadar insan sınav cenderelerine,eğitim kurumu milyarderlerine para vermek zorunda kalmayacaklardı.

   
  ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 20. murat mert çakıroğlu

  murat mert çakıroğlu TÜİSAG Üyesi  levent bey merhaba
  bu sorumu sizede sorayım


  1800 SGK ödenmiş primim var
  1600 bağkur prim günüm ödenecek veya taksitlendirilecek durumda

  1800 hazır prim günü
  1600 bağkur prim gününü kullanabilmem için ödemem mi gerekir
  yoksa o dönemde çalışmış olduğumu belgelemem yeterli olurmu

  alo 170 te bu sorulara net cevap bulamadım
  isg kursundanda herhangi bir cevap bulamadım

  sizce buradaki sonuç ne olmalı ?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica