Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi  yargı yolu kapalı meclis kararı çünkü.kıskançlığın alemi yok 35 yaşında bir mühendisle yeni mezun 25 yaşında bir mühendis bir değildir.biz 25 yaşındayken asgari ücrete çalıştık.biz o yollardan on sene önce geçtik.


   
  mfk44, Ali TUFAN ve abdulkerimozgur bu yazıya teşekkür etti.
 2. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  danıştaya dava açamassınız meclis kararı ile alınmış çıkarılmış bir kanuna istinaden yapılan bir düzenleme.hazımsızlık çekenler soda içsin .

   
  talha, mfk44, Ali Üstün ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  Dilek Hanım Merhaba,

  Aslında böyle bir değişiklişği hiç birimiz beklemiyordukBiz bu ülkede hekim sayılarının az olduğunu biliyoruz ve hekimlerinde bu yüzden as süre ile çalışması sonucu açığın kapanması fikrine herkes sıcak bakıyoruz.Fakat İş Güvenliği Uzmnalarının sayısının yetersiz olduğu kanısında değilim.Zaten C den B veya A sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığına geçiş sonucu sisteme binlerece B ve A sınıfı entegre edilmiş olacak.Kabaca bir tahmin yaparsak şu an mevcut 20-25 arası iş güvenliği uzmanı var.Bu uzmanlardan 5000 tanesi B yada A sınıfı olsa eldede 1000-1500 arası B ve A sonofo uzman olduğunu düşünürsektoplam 5000 ile 7500 arası uzman olacak.Mevcut sayılar şayet 50 den az çalışanı olan çok tehlikeli işyerlerinde yeteri kadar olmayacaka bunun izahı gerekebilir.Diğer bir konus ise biliyorsunuz belge alan sayısı her zaman belge kullanan sayısına eşit olmuyor.Diyelim 8bin yada 10 bin şişi A ve B sınıfı oldu.Bu arkadşalarımızın 5 bin tanesi belge kullansa istenilen sayıya ulaşaılmadığını düşünerekmi bu sayıları düşürdüler.Şayet endişeler bunda kaynaklanıyorsa başka bir çözüm bulunabilirdi.Sürelerin kısıtlanması mesleğin gelişimine engel olacağı gibi bir uzman aynı anda bir çok yere bakmak zorunda kalacak.İşyeri sayısı artacak ama kazanacağı ücret aynı kalacak.Buda neye yolaçacak, işyerlerindeki başarının ve motivasyonun düşüklüğüne yani nitelik düşecek artacak değerli meslektaşlarım.Burada yetkililer işyerlerinde uzman boşluğu olmasın.Heryerde uzman olsun diye düşünmüşler.Fakata uzman orada 5 dakikak çay içmeyemi gidecek.Bu kadar sürelerle ne kadar etkin bir bilimsel çalışma yapabilir.Benim anladığım işyerinde uzman varmı var işte diyecek işverenler.Olay yasak savma durumuna dönüşecek.Diyecek benim işyerimd euzmanım var ,nerde diye sorsan arada bir gelir ider ama yüzünü bile görmüyorum gibi.Meslek saygınlğımızın yok olması zaman içerisinde hızla artmaya başlayabilir.Değerli meslektaşlarım OSGB ler daha az personelle,işverenler daha az ücretle İSG kanununu yerine getirdim diyecek.Bu uygulamanın doğru olmadığını ifade ediyoruz.Bu konuda sizden destek almamınıznda tek yolu dernek üyeliklerinizi yaptırmanız ve bize destek vererek sesimizin daha çok çıkmasını sağlamaktır.En derin saygılarımla

  Levent KAVLAK
  TÜİSAG -BAŞKAN
  leventkavlak@hotmail.com
  Gsm:532 232 91 05

  Dernek üyelik: www.isag.org.tr adresindenn resmi üyelik şartları vardır.

     

   
 4. Basri Varlı

  Basri Varlı TÜİSAG Üyesi

  Elden teslim etmeyi düşünüyorum.

   
 5. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar hiç kimse bu yönetmeliğe itiraz edemez . zira ziraat mühendisleri madenlerde uzmanlık yapabiliyorsa, 3000 prim gününü dolduran tecrübeli uzmanlar elbette A grubu olabilir.o da sınavı geçerlerse ,niçin bir su ürünleri mühendisinin bir inşaat firmasına bakmasına dava açmıyorsunuz da tecrübeli uzmanların a grubu olmasına dava açıyorsunuz.hem dava bile açamazsınız çünkü bu gibi davalardan yönetmeliğin korunması için yönetmeliğin ilgili maddeleri meclis çoğunluğuna dayalı torba yasa ile düzenlendi.(prim gün sayısı baz alınarak üst sınıflara geçiş hakkı.İlgili madde mahkeme yolu ile değil yalnızca meclis kararı ile değiştirilebilir.

     

   
  Ali Üstün ve Forumdan Üye KaydımıSİlin bu yazıya teşekkür etti.
 6. Arkadaşlar, bence birbirimizle mucadele etmek yerine, iş kazaları ve meslek hastalıkları ile mücadele etmek daha evladır.
  Süreleri düşürmeseydiler, 1 Ocak tarihini ertelemek zorunda kalabilirklerdi. Bu hiç arzu edilecek bir durum değildir.
  Burada kastedilen süreler minimum sürelerdir. Çünkü, eğitim Yönetmeliği ne bakıldığında eğitim sürelerinin 4 saat ve katları şeklinde olma zorunluluğu görülmektedir. Buna göre de minimum sözleşme süresi 4 saatin uzerinde olma zorunluluğu doğmaktadır. Çünkü, eğitim in haricinde saha denetim ve gözetimi, planlamalar, dokümantasyon çalışmaları da bir süre alacaktır.
  Ayrıca, mecburi süreleri baz alarak sözleşmelerimizi yapalım ve bu sayede çok fazla işletmede görev alalım, zaman yetmiyorsa da sözleşme üzerinde mesai harcayalım. Ama lütfen yüzeysel bakmayalim.
  Birilerine uymuş, birilerine uymamıştır.Bu da çok doğaldır. Pratik olmakta ve önce ülkemizin sonra da bizlerin yakalamış olduğu bu fırsatı doğru kullanalım düşüncesindeyim.

   
 7. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

  bu söylediklerini gelde işletmelere anlat bakalım işveren ne diyecek korkma hepsinin avukatı var İ.K sı var kanunları takip ediyorlar. Size geçerli sürelerin üzerinde süre verecek ve bunu karşısında ödeme yapacak işletme sayısı kurumsal firmalar dışında çok zor kusura bakmayın kendimizi kandırmayalım.
   
 8. muratts

  muratts TÜİSAG Üyesi

  şimdi 3000 den fazla günü olan C sınıfı bir uzman önce B sınavına,kazanırsa A sınavına mı girecek,yoksa direkt olarak A sınavına mı girecek..

  Eğer böyleyse B sınavını kazanan bir uzman bir kaç aylığına B grubunda kalacak sonra A'yı da kazanırsa A grubu olmuş olacak..saçma değil mi bu..bence vakit kaybı..   
 9. Aydın bey şu anda bunu anlatabildiğim 10'un üzerinde işletmem var ve eğer istersem daha fazlasına da anlatabilirim, ki istemiyorum. Ben şahsım adına hem kendimi hem de başkalarını kandırmıyorum. Sadece kişisel fikrimi beyan ettim.

     

   
  ilker1959 bu yazıya teşekkür etti.
 10. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

  Ama şöyle bir gerçekte var sizin görevini işini düzgün yapabilen kaç uzman var. Siin işverenlerinizin bakış açısı kaç işveren de var.   
 11. senai tirali

  senai tirali TÜİSAG Üyesi

  BU PIRIM SAYSININ DUSME IHTIMALI VARMIDIR 1500-4YIL 1000-3 YIL OLABILIRIMI   
  Fatma Zişan bu yazıya teşekkür etti.
 12. senai tirali

  senai tirali TÜİSAG Üyesi

  C SINIFI UZMANIN B SINIFI SINAVA GIRMESI ICIN BU PIRIM SAYSININ DUSME IHTIMALI VARMIDIR 1500-4YIL 1000-3 YIL OLABILIRIMI

   
  Fatma Zişan bu yazıya teşekkür etti.
 13. nasibal35

  nasibal35 TÜİSAG Üyesi

  Levent Bey, Bakanlığa başvurular nasıl yapılacak bilginiz var mı? Yani istenilen belgeleri elden yada kargo yada elektronik ortamdan mı göndereceğiz ve başvuru aralığı nedir, bir açıklama göremedim. Bilginiz varsa yada olduğunda paylaşırsanız çok sevinirim.
   
 14. senerji

  senerji TÜİSAG Üyesi

  hocam aynen saçmalığın dansikası yahu 750 gün prim meselesi bile daha mantıklıydı hiç yoktan nace koduna göre belirlemişlerdi,sırf uzman olsun diye yapılıyor ben size söyliyeyim.

   
  talha, perfect ve ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
 15. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Başvuru aralığı belli. 12 Kasım mesai bitimine kadar da diğerleri muallak.
  "Söz konusu adaylar; 12.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, Bağ-Kur ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ na tabi çalışanlar prim ödeme gün sayısını gösteren hizmet dökümünü gösterir belge, Emekli Sandığına tabi çalışanlar ise Kurumlarından alacakları resmi yazı ile ) Bakanlığa başvurmak zorundadır. İstenilen belgelerde herhangi bir onay şartı aranmamaktadır."   
 16. Fatma Zişan

  Fatma Zişan TÜİSAG Üyesi

  LEVENT BEY DEVLET MEMURLARI İŞYERİNDEN NASIL BİR YAZI ALACAKLAR ,,İŞE BAŞLAMA TARİHİNİ ALACAZZZZZZ

   
  irem111 bu yazıya teşekkür etti.
 17. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayıları dikkate alınacaktır.


  Söz konusu adaylar; 12.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, Bağ-Kur ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ na tabi çalışanlar prim ödeme gün sayısını gösteren hizmet dökümünü gösterir belge, Emekli Sandığına tabi çalışanlar ise Kurumlarından alacakları resmi yazı ile ) Bakanlığa başvurmak zorundadır. İstenilen belgelerde herhangi bir onay şartı aranmamaktadır.  Bu duyurunun 7. maddesi doğrultusunda 21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak olan sınava girenler, başarılı olsalar dahi, daha sonra Genel Müdürlüğümüzce yapılacak incelemelerde durumları ilgili Kanun ve Yönetmelikte belirtilen hükümlere uymayanlara kesinlikle belge düzenlenemeyecek ve herhangi bir hak talep edemeyeceklerdir.  8- 18 Ağustos 2013 tarihinde yapılan sınavda başarılı olan ancak henüz belgesi düzenlenemeyenler ve 7.maddede belirtilen şartları taşıyanlar da bir üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına yukarıda belirtilen başvuru şartları doğrultusunda 21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınava doğrudan katılabileceklerdir.  9- Adayların sınav başvuru işlemlerini sağlıklı yapabilmesi için öncelikle 11.11.2013 tarihinde www.meb.gov.tr ve www.isggm.gov.tr adreslerinde yayınlanacak uygulama duyuru metnini incelemesi gerekmektedir.

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

   
 18. Abdulkadir SARIALTIN

  Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

  Hatalardan bir
  Hatalardan biride belgesi olanları kapsaması deniliyor orada bir tarih konulmalıyı en son Ağustos sınavına girmiş başarılı olnalar dahil edilip diğerleri dahil edilmemesi gereklidir. Yoksa ne anlamı var adam yasadaki açık yüzünden girecek C alacak ardından A sınıfı olacak, buda yasadaki açık sebebiyle su istimallere sebep olacaktır. Saygılarımla...

   
 19. yenibirdost

  yenibirdost TÜİSAG Üyesi

  Bu dediğiniz sınav sorularındaki bazı yanlışlıklar yüzünden Ağustos sınavında mağdur olan %83'e haksızlık olmazmı zaten bir yıllık bir kısıtlama var bu yeterli bence

   
 20. hulusan

  hulusan TÜİSAG Üyesi

  Ağustos 2014 tarihine kadar 2 ya da 3 sınav yapılacak. Konuşulan konulardan bir tanesi de, 1500 prim günü olan C sınıfı uzmanlar sınava girip başarılı olmaları halinde, bir sonraki sınavda da B sınıfı uzman olarak 1800 günden fazla prim günleri var ise A sınıfı uzmanlık sınavına girebilirler. Bunun önünde bir engel göremedim. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?
  Bu arada 51 sayfalık bu konuda ya da diğer başlıklar altında görüşüldü ise kirlilik nedeni ile özür diliyorum.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica