Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. snakedoc

  snakedoc TÜİSAG Üyesi  selma hanım primler, tehlike sınıfı veya meslek grubu diye sınırlandırılmamış.Sadece istenen gün prim yatmış olması yeterli.Özetle, hali hazırda eğer C veya B sınıfı uzmansanız, A sınavına girebilirsiniz.


   
 2. ferruhferman

  ferruhferman TÜİSAG Üyesi

  arkadaşım çevre mühendisi. uzmanlık belgesini yeni aldı. hiç uzmanlık yapmadı. çevre mühendisi oldu olalı 1,5 yıldır çevre mühendisi olarak çalıştı. üniversite okurken sinemada çalıştı sigortası yatırıldı. 1600 prim günü var ve B sınavına girecek.
  ben ise 1320 prim günü inşaat sektöründe faal olarak çalıştım. inşaat mühendisiyim. c sınıfı belgem var ama prim günüm dolmadığı için B ye giremiyorum.

  yani demem o ki bu üniversite öğrencisiyken sinemada orada burada çalışıpta sigortası yatanlar yaşadı.
  hele bir arkadaş var biyolog. pizzacıda çalıştı yıllarca onunda primi doldu. şimdi c belgeyi alıp hemen b ye geçme derdinde.

   
  arwen ve hjknunuk bu yazıya teşekkür etti.
 3. Mehmet Emin DİNCEL

  Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

  mühendislerin öğretmen, teknik öğretmenlerin mühendis olması ne kadar yanlış ise, mezun olur olmaz 15 günlük eğitimle uzman olması da o kadar yanlıştır. iki ucu da pis değnek neresinden tutarsanız tutun. rakamları küçümseyen arkadaşlar 4,2 yıl veya 8,5 yıl çalışmayı neden küçümsüyorsunuz ki. baba parası ile okuyup daha hiç kimsenin yanında çalışmadan alınteri bilmeyen insanlar C sınıfı belgeyle uzmanım diye geçinebiliyorken, gece çalışıp gündüz okuyan ya da tam tersi şekilde çalışan insanlar var yine dişinden tırnağından arttırıp bu uzmanlık belgesini alanlar var. o insanların emekleri neden bu kadar boş olsun ki. lisans veya yüksek lisans mezunu olup ilkokul mezunu bile olmayan insanların karşısında önünü iliklemeyen insanlar için çalışma süresini küçümsemek çok doğaldır. simitçilik mesleğini de hor görmeyin. o soğuklarda sabahtan akşama kadar ortalıkta dolaşarak taze simitlerim var diye bağırmak o tabladaki simitleri satabilmek şuan uzman geçinenlerin %95inin bile harcı değildir. yönetmeliği küçümseyen arkadaşlar 4 yıl bu bölümü okuyan arkadaşların emeğini çalıp 15 günlük kursla onlarla eşdeğer çalışabilmeyi hak görmesinler.

     

   
  mfk44, pembo ve öz madenci bu yazıya teşekkür etti.
 4. selimmuratilgaz

  selimmuratilgaz TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği uzmanlarına işyeri hekimliği yolunu açın!!!!!!!!!!!
  Bu kadar mantıksız iş içinde hiç de fena olmaz

   
  yağmuryyl, trapezuslu ve ferruhferman bu yazıya teşekkür etti.
 5. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  sende şaka gibisin valla.. ister 900 tl ye çalışsın ister 9000, tecrübesi yok ne demek? 3000 günü dıldurmamış demek.. e 3000 i doldurmuşsa tezgahtar bile olsa tecrübelidir.. tecrübeli olması için bizzat isgu olarak çalışmasına gerek yok demiş bakanlık.. 8 senede neler görmüştür neler demiş.. eğitiminide almış, C sınavına girmiş geçmiş, daha nolsun demiş bakanlık..
  bu hakkı kazanan insanlarada haksızlık etmemek lazım..

     

   
  N.SERTEL bu yazıya teşekkür etti.
 6. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  kimse kimseden üstün değil yağmur hanım.. sadece birilerimiz diğerlerimizden daha uzun süredir bu gezegende ve bu sebeple daha tecrübeli.. fark bu.. ;)

   
  volkankim bu yazıya teşekkür etti.
 7. eflatun

  eflatun TÜİSAG Üyesi

  geçiş haklarını sadece prim gün sayısına baglamaları başkaca kriter koymamaları biraz enteresan olmuş. Kendi mezun oldugu meslek dalında belirli bir prim gün sayısını dolduran çalışanlara bu hak tanınacak dendiğini hatırlıyorum.Fakat şuan sadece nerede çalışmış olursan ol prim gün sayın tutuyorsa bu sınavlara girme hakkın var..
   
 8. ferruhferman

  ferruhferman TÜİSAG Üyesi

  Görün bakın bu yönetmelik yargıdan döner iptal olur.   
 9. oguz ali

  oguz ali TÜİSAG Üyesi

  Şükretmenin neresi kötü isyanmı etmek lağzım. siz bu işi faal olarak yaparken bende 10 yıl boyunca sizin gördüğünüzden daha fazla ölümlü yada yaralanmalı iş kazası gördüm.sektörde çalıştık boş durmadık. kaldı ki sadece sektördeki birikimlerimle başarı oranı%20 yi geçmeyen 18 ağustos sınavından da başarılı olarak belge sahibi oldum. benim gibi niceleri vardır.kendi mesleğini icra etmeksisizin sadece yatırılmış prim gün sayıları ile bu hakkı kazanmış arkadaşlar da var elbet. dediğm gibi herkes rızgını yer. pastaya birileri ortak oldu, bak bu benden daha şişman, benden de fazla yer demek pek etik gelmiyor bana..

     

   
  M.Ates, Ali Üstün ve First Safety bu yazıya teşekkür etti.
 10. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  dostum bunlar uç örnekler..
  böylelerine isyan edicem derken gerçekten mühendislik yapmış insanları kırıyorsunuz, farkında değilsiniz..
  kimse kusura bakmsın, isgu okusa bie 3 sene tecrübe ile ben süperim diyen birine saygı duyarım, ama onun tecrübesinin benimkinden yukarı olduğunu asla kabul etmem..   
 11. nasibal35

  nasibal35 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar birbirinizi yemeniz bittiyse prim günler açıklandı.
  11 Ekim 2013 Tarihli ve 28792 Sayılı Resmî Gazete'de

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE
  EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK
  YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK  "GEÇİCİ MADDE 2 –(1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

  b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

  girmeye hak kazanırlar.

  (2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

  girmeye hak kazanırlar."
   
  perdeler bu yazıya teşekkür etti.
 12. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  :) Zaten bu günün yemeği bu yönetmelik. Dün gece yayınlandı resmi gazetede.

   
 13. Levent ACAR

  Levent ACAR TÜİSAG Üyesi

  yönetmeliğin iptali için bir konu başlığı açtım. Bakmanızı tavsiye ediyorum.
   
  yağmuryyl bu yazıya teşekkür etti.
 14. öz madenci

  öz madenci TÜİSAG Üyesi

  bak 1,5 sene diyorsun. hele bir 10 sene çalış senin de bir takım hakların olur.

   
  N.SERTEL, mfk44 ve Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
 15. Murat Karlık

  Murat Karlık TÜİSAG Üyesi

  Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayıları dikkate alınacaktır.
  Söz konusu adaylar; 05.11.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, Bağ-Kur ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ na tabi çalışanlar prim ödeme gün sayısını gösteren hizmet dökümünü gösterir belge, Emekli Sandığına tabi çalışanlar ise Kurumlarından alacakları resmi yazı ile ) Bakanlığa başvurmak zorundadır. İstenilen belgelerde herhangi bir onay şartı aranmamaktadır.
  Bu duyurunun 7. maddesi doğrultusunda 14 Aralık 2013 tarihinde yapılacak olan sınava girenler, başarılı olsalar dahi, daha sonra Genel Müdürlüğümüzce yapılacak incelemelerde durumları ilgili Kanun ve Yönetmelikte belirtilen hükümlere uymayanlara kesinlikle belge düzenlenemeyecek ve herhangi bir hak talep edemeyeceklerdir.
  8- 18 Ağustos 2013 tarihinde yapılan sınavda başarılı olan ancak henüz belgesi düzenlenemeyenler ve 7.maddede belirtilen şartları taşıyanlar da bir üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına yukarıda belirtilen başvuru şartları doğrultusunda 14 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınava doğrudan katılabileceklerdir.
   
  Bora Çağlayansu, Ali TUFAN, nasibal35 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Biraz konuyu dağıtayım,
  Bu yönetmelikte verilen sınav hakkı genelin söylediği gibi 3. sınav değil bir yıl içerisindeki tüm sınavlara girme hakkı (3., 4., 5. gibi) veriyor yazılana bakılırsa ve 2 sınav sınırını da metinden çıkartmışlar. Bundan sonra eğitim alan arkadaşlar için herhalde sadece 3 yıllık sınır şartı var. 3 yıl içerisindeki tüm sınavlara girilebilir diye yorumluyorum. Yanlışmı yorumluyorum?
  "
  sınav hakkı

  GEÇİCİ MADDE 3 – (Ek: RG-11/10/2013-28792)

  (1) 15/8/2009 tarihinden sonra Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim alıp sınav hakkını kaybedenler, bu maddenin yayım tarihi itibariyle 1 yıl içinde ilgili sınavlara katılabilirler."


  "...
  Sınavlar

  MADDE 28 – (1) Eğitim programlarını tamamlayan adayların sınavları (Değişik ibare: RG-11/10/2013-28792) Bakanlıkçayapılır veya yaptırılır.

  (2) Adaylar, en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde (Mülga ibare: RG-11/10/2013-28792) (…) ilgili sınavlara katılabilir. Bu sınavlarda başarılı olamayan veya eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde sınava katılmayan adaylar yeniden eğitim programına katılmak zorundadır."

   
 17. sdn

  sdn TÜİSAG Üyesi

  hatta 1.5 ay diyor ne yazıkki

   
  Ali Üstün ve öz madenci bu yazıya teşekkür etti.
 18. First Safety

  First Safety TÜİSAG Üyesi

  Pasta küçüldü :)
  Asıl itiraz edilmesi gereken nokta kişi başına ayrılan eğitim sürelerinin azalması ve tam süreli uzman çalıştırmak için gereken çalışan sayısının artmasıdır. İş kazalarının bu kadar yüksek olduğu bir ülkede tam tersi bir uygulama olması gerekirdi.

   
  arwen ve Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
 19. nasibal35

  nasibal35 TÜİSAG Üyesi

  Metin Bey bu duyurunun kaynağını ve biliyorsanız başvuru şeklini yazarmısınız.

   
 20. Levent ACAR

  Levent ACAR TÜİSAG Üyesi

  Doğru düzgün okursan 1,5 ayımı Ankara 'da harcadım yazıyor.

   
  Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica