Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. HAKAN AKARSU

  HAKAN AKARSU TÜİSAG Üyesi  Şimdi ne olacak. 3600 gün primim var. C sınıfı uzmanlık belgem var. Ne yapmam gerekiyor şimdi?


   
 2. HAKAN AKARSU

  HAKAN AKARSU TÜİSAG Üyesi

  A sınıfı uzmanlığı sınavına girmek için eğitim kurumuna gitmek gerekiyor mu?

   
 3. nosh

  nosh Guest

  Şimdi birşey sormak istiyorum bu alınanan kararla benim toplam 2 hakkımmı var. Yani 2 kere girip başarılı olamassam hakkımı tamamiyle kaybetmişmi oluyorum. Yoksa bu mevzu her yıl en fazla 2 kere girebileceğim anlamınamı geliyor ?

     

   
 4. bedri günal

  bedri günal TÜİSAG Üyesi

  bugün resmi gazete de yeni yönetmelik yayınlandı

   
 5. nosh

  nosh Guest

  benim toplam prim günüm 2850 gün. şimdi ben B ye girip 150 gün sonra A yamı girsem. Toplam hakkım 2 mi. 2 kerede veremessem başka hakkım yok değilmi?

     

   
 6. First Safety

  First Safety TÜİSAG Üyesi

  Belge sahibi iseniz (C ya da B) ve prim gün sayınız yeterli ise (C'den B'ye geçmek için 1500 gün, C'den A'ya geçmek için 3000 prim gün sayısı ; B'den A'ya geçmek için ise 1800 gün) istediğiniz sınıf için sınava girebiliyorsunuz.

   
 7. duygutoprak

  duygutoprak TÜİSAG Üyesi

  a sınavına gireceğim bende ama yönetmeliklerin ucu bucağı yok nasıl yapacağız...
   
 8. duygutoprak

  duygutoprak TÜİSAG Üyesi

  Sayın Kaan Bey ; yeni bir konu başlığı açsakda bu a ve b sınavı için nasıl çalışacağımızı paylaşsak zaman kaybetmesek....Bunu yapmayı başaramadım sizden rica edeceğim..   
  Ayşe Bekoğlu ve HAKAN AKARSU bu yazıya teşekkür etti.
 9. okhan

  okhan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, müracatta gereken belgeleri bakanlık açıklayacakmış şimdi ders çalışalım aynı zamanda da bunu takip edelim. Süre kısa, dikkat

     

   
  volkankim bu yazıya teşekkür etti.
 10. pelina1986

  pelina1986 TÜİSAG Üyesi

  Ne büyük bir saçmalık. Elini sallasan İş güvenliği uzmanına çarpıyor. Adamı zorla isg uzmanı yapıyorlar resmen. Neymiş efendim açık varmış. Açık olmasını sağlayan da sensin. 1 kişi çalışanı olan yere isg hizmeti! Şimdi de iş güvenliği ile yakından uzaktan alakası olmayan bir işte çalışmış, yine iş güvenliğiyle alakasız bir bölümden mezun olmuş kişilere al sana A sınıfı B sınıfı belge hadi git şantiyeye, boyaya, kimyasallara vs. Eminin çok kaliteli olacak bu şekilde bir sistemin sunduğu hizmet. Sonra da Türkiye ölümlü iş kazalarında Avrupada 1. Ne güzel. Bir alanda başarılı olabilmişiz !! Gerçekten . Vatana millete hayırlı olsun.   
  knozhh, ebru isg, olgun34 ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 11. pelina1986

  pelina1986 TÜİSAG Üyesi

  Az dakika çok fabrika. Süper kalitede hizmet bence :) !   
 12. First Safety

  First Safety TÜİSAG Üyesi

  [

  Endişenizi anlamakla birlikte üslubunuzun hoş olmadığını belirtmeliyim

  Sektörde C sınıfında çok fazla yığılma oldu ve yeterli sayıda A ve B sınıfı uzman yetişmedi, belge sahibi olanların maliyeti işveren yüksek geliyor, şimdi talebi karşılamak için böyle bir uygulama yapılması zorunlu oldu. İleride uzmanlar arasında sınıflandırma kalkabilir, belki okuduğu bölüme göre belirli iş kollarında çalışmalarına izin verilecektir.
  Bununla birlikte hali hazırda öğretmen, dershaneci vb olan kişilerin sınav sonunda belge sahibi olsa dahi bu alanda tecrübeleri yok ise böyle bir işe atılabileceklerini sanmıyorum, çünkü İSG Uzmanı olmak, sadece belgeden para kazanmak değil bir fiil işin içinde olmayı gerektirir, eğitim, kurul toplantısı, kaza analizi, risk analizi vs.
  Bu sınav hakkı, en azından kendim gibi olduğunu düşündüm sektörde mühendislik/teknik elemanlık tecrübesi, bilgi birikimi olan kişiler için iyi bir fırsat olacak.
  İşverenler de zaten yeni bir İSG Uzmanı /Yöneticisi işe alırken hangi alanlarda tecrübesi olduğuna bakıyor mutlaka.

   
  Last edited by a moderator: 11 Ekim 2013
  res_hes(Bora) bu yazıya teşekkür etti.
 13. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Maşallah...
   
 14. Levent ACAR

  Levent ACAR TÜİSAG Üyesi

  19.01.2011 tarihinde C sınıfı iş güvenliği uzmanı olup 2 yılı aşkındır iş güvenliği uzmanı olaraktan aktif çalışan birisi olaraktan hakkım yeniyor.neymiş 1500 gün prim günüm yokmuş. yazıklar olsun.

   
  öznurömer, pelina1986 ve hjknunuk bu yazıya teşekkür etti.
 15. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Aslında alıntı yapmıştım ama internette sorun var sanırım. Bu Maşallah Hüseyin Bozoklar' a idi.   
 16. Neslihan Burabak Koç

  Neslihan Burabak Koç TÜİSAG Üyesi

  Evet arkadaşlar bu yönetmelik bugün itibariyle yayınlandı ve C sınıfı olup aynı zamanda mesleki tecrübeye sahip olan arkadaşlarımız için (bende dahil) çok da iyi oldu yeni mezun olan arkadaşlarımız lütfen alınmasınlar ama aynı şartlarda olmadığımız aşikar. Sahada çalışan biri ile yeni mezun biri arasında tecrübe anlamında çok fark var. Bence adil olanda buydu. Artık bu prim güne sahip arkadaşlar B sınıfı olup tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta çalışabilecek. Emekli iş müfettişi abilerimizde artık biraz dinlensin diyorum ben.

   
  volkankim, cansediment, Ali Üstün ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 17. hjknunuk

  hjknunuk TÜİSAG Üyesi

  Şakamı bu ya:)) Demek tecrübesi olmayan 900 tl ye çalışan fizik mezunu olupta mağzada çalışan arkadaşım,prim gün sayısı 3000 olup,c sınıf belgesi var diye bu işe girmeyecekmi diyorsun:D neyse konu kapanmıştır:)) vay be...demek açığı böyle kapatmakta haklılar ve kımsede girmez diyosun:D vela havle...yahu 4 msj yukarısında elemanın biri "sınava nasıl çalışırız ne soracaklar" diye yazan vardı ya:)) odamı sektöre girmeyecek:D

   
  yağmuryyl ve Levent ACAR bu yazıya teşekkür etti.
 18. Fatih Bozoklar

  Fatih Bozoklar TÜİSAG Üyesi

  Sayın hjknunuk isterseniz 10 yıldır A sınıfı olmuş olunsun.
  Tecrübenin yanında yeni yönetmeliklere de hakim olabilmek çok önemli.
  Yeni uzman olanların bilgileri daha taze.
  Uzmanlar için 5 yılda bir eğitim isteniyor. Bence 5 yılda bir sınav da olmalı.

   
 19. First Safety

  First Safety TÜİSAG Üyesi

  Olabilir tabii ki üniversite eğitimi almış, fakat okuduğu bölüme uygun olmayan bir işte çalışan arkadaşlarımız, neden eğitimlerine uygun bir işte çalışmasınlar ki ? Yeter ki mevzuata hakim olsunlar ve bu işe kendilerini adasınlar. Daha önceki örneklerinizden yola çıkarak bazı kişilerin tercih etmeyeceğini veya bulunduğu işlerini değiştirmeyebileceğini söylemiştim.

  Yeni mezun veya çok fazla tecrübesi olmayan, C sınıfı uzman arkadaşlar da ciddi bir telaşlanma var ama daha önlerinde uzun bir yol olduğunu, bu kadar ümitsizliklere kapılmamalarını tavsiye ediyorum :)

   
 20. hjknunuk

  hjknunuk TÜİSAG Üyesi

  Fatih bey, eğitim kurumuz var.uzaktan eğitim verileceği zaman(görüntü yok ses ile) çoğu zaman ben verdim.mevzuata hakimim,güncel olarak her sabah resmi gazeteye bakmak işim gereği var. saha tecrübesini geçtik hadi,fakat şimdikiler mevzuattan bir haber. İş sağlığı güvenliği tüzüğünü bile 1475 sayılı kanun zamanında çıkartıldığını 4857 nin geçici 2 .maddesi ile tekrar bağlayıcı olduğunu 6831 sayılı kanun ile kaldırıldığını bilmeden,bu radaki elemanlar sadece merdiven korkuluğunu, emniyet kemeri kaç metre yükseklikte takılacağını anca bilirler...yahu söyletmeyin bana nolur ya...neyse hayırlıs olsun size şimdiden...sözüm size değildi dostum bu yönetmeliği yayınlayan zihniyete

   
  Fatih Bozoklar bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica