Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Halikarnassos

  Halikarnassos TÜİSAG Üyesi  Evet,İkinci üniversite okuyanlar Açık Öğretim sınavlarına giremiyecekler ama Bakanlık 14 Aralık günü sınav merkezi 5 il'de sınav yapılacak yeri nasıl bulacak,malum AÖ de sınava gireceklerin sayısı belli öyle olunca çok önceden ihtiyacı olan sınav yerleri için planlamayı ve görevlendirmeyi yapıyor ama İSG sınavı müracatları sonuçlanana kadar kaç kişinin sınava gireceği belli olamadığından bakanlık sınav salonu bulmakta ayaz da kalacak gibi gözüküyor...


   
 2. snakedoc

  snakedoc TÜİSAG Üyesi

  Peki prim gün için hangi tarih baz alınır sizce ? yönetmeliğin yayınlanacağı tarihmi ?,sınav tarihi mi? kanun tarihi mi?

   
 3. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  size demiyor arkadaşım. bir yerlerde simit satan bir mühendis varmış, bayat simit satarmış, ona diyor.

     

   
  Hakan Pekey bu yazıya teşekkür etti.
 4. eyikar

  eyikar TÜİSAG Üyesi

  şu prim günleri açıklansa çok iyi olacak.
  bana mantıksız gelen bir durum var normalde C sertifika ile 3 yıl çalışmak gekiyor B ye geçmek için
  Ama çalışma sürem (prim) 1500 gün olması deniyor (4 yıl)
  bence C den B ye geçmek için prim günü 1100 felan olmalı

   
  öznurömer ve uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
 5. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  Yağmur Hanım bunu bize kursta öğrettiler.. O arkadaşlarada öğretmişlerdir eminim ki..
  Siz bence iş bulduysanız boşuna serzenişte bulunmayın..
  Ben 1.5 senedir isgu olan ve bu işi yapan arkadaşla çalışıyorum, 5800 prim günüm var, çoğu şeyi arkadaşa amlatıyorum, yardımcı oluyorum, hatta termal konforsan tutun, ekranlı çalışmalarda isg yönetmeliğine uygun aparatlarıda ben üretirdim, getirttim..
  neyin noldunu biliyorduk zaten..
  size katıldığım tek nokta, ev hanımı gibi pirimlerini dışardan ödeyen mühendislerin bu işe girmesidir..
  yoksa mesleklerini yapan insanlar için bunu söyleyemeyiz.
  kaldıki ben asla A sınıfı iş yapmam.. B yi geçmeyeceğim.. isgu olmamdaki sebepte iş yerime katkım olması.. harici zaten çalışmam.. çoğu kişide böyledir inanınki..
  sizin B olmak için daha 1.5 seneniz var, doğrusuda budur, emin olun ki..
  Saygılar..

     

   
 6. Ali TUFAN

  Ali TUFAN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar 18 ağustos sınavında belge alanlar bu haktan yaralanabilecek mi? Bu konuda net bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim.

   
  BarisSelcuk bu yazıya teşekkür etti.
 7. efe64

  efe64 TÜİSAG Üyesi

  mantıken girilmesi lazım ama net bilgi yönetmelik yayınlanınca belli olur bende ağustosta c oldum ben ders çalışmaya başlıyacağım
   
 8. Hakan Pekey

  Hakan Pekey TÜİSAG Üyesi

  Memleketimin her birimi amatör çalışıyor. Günlük kararlarlarla günü geçiştiriyoruz.   
 9. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Şuan ki durum itibariyle yorum yapıyorum, siz hele 14 Aralıkta başarılı olun, C sınıfı uzman olun ek bir sınav çıkmaz ise 3 yıl uzman olarak görev yaparsınız yada yüksek lisans yaparsanız B sınıfına girme hakkına sahip olursunuz, bu herhangi bir yükseltme sınavı açılmaz ise durumdur, ama sınav açılabilir ve siz de 1600 prim günü ile otomatikman B sınıfına giriş hakkı elde edebilirsiniz diye yorumlamaktayım, bunlar benim fikirlerimdir :)

     

   
  öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
 10. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  sahiden... o gün yollar felfecir olacak.. kaldı ki öyle olmasa bile, açık öğretim sınavlar okullarda mı yoksa üniversitelerde mi olur bilen var mı?   
 11. Halikarnassos

  Halikarnassos TÜİSAG Üyesi

  hem üniversite hem de liselerde oluyor...   
 12. BarisSelcuk

  BarisSelcuk TÜİSAG Üyesi

  C sınıfı uzmansanız eğer sıkıntı yok bence. Ben de 18 ağustosta sınava girdim ve kazandım. Bakanlığın sayfasında "İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda 02 Ağustos 2013 tarihinde yapılan değişiklikle; iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmiştir." demekte yani falanca tarihten önce demiyor. İş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar demekte. Benim kanaatimce cümleden çıkan anlam şu oluyor ki uzmanlık belgesine sahip olan ve gerekli prim gün sayısını karşılayan herkes sınava katılabilir.

   
 13. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlarda, bu A sınıfı merakını anlayamıyorum.Prim günü yetip B olunsa da yeterlidir ve iyidir.B sınıfı olmak yetiyor diye biliyordum.Yoksa mevzuat mı değişti?Benim bildiğim ,B sınıfı uzmanlarda çok tehlikeli iş yerlerinde uzmanlık yapabiyor.Ben etrafımda hiç B sınıfı uzmana rastlamadım.Herkes ya A sınıfı ya da C sınıfı...
   
 14. alp_d

  alp_d TÜİSAG Üyesi

  şimdi benim A sınıfı uzmanlık sınavına girmek için pirim gün sayısı tutuyor diyelim (3500 prim günüm var) ancak A sınıfı sınav çok zor ve kazanmamın 14 aralıkta zor olduğunu düşünürsem (fazla vakit kalmadı çalışmak için ) B sınıfı için sınava girmeme tercih hakkım olur mu? :)

   
 15. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  hmmm.. bu önemli bir konu.. bende bu sınav yüzünden müzdaribim.. benim eleman aöf sınavına girecek, o hafta izin aldı. e benimde en az son 2 gün izin almam lazım, alamıyorum.. patladım.. işalla aöf sınavı ertelenir..   
 16. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  vaay.. süper bir soru.. her geçen gün güzel sorular geliyor :D

  benim naçizane fikrim olmaz.. ama korkmayın, A sınıfı sınav şimdiye kadar zor olmamış.. olcanı sanmam..

   
  alp_d bu yazıya teşekkür etti.
 17. eraly60

  eraly60 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar benimde 1310 prim günüm var ve C sınıfı İGU belgem var. Inş 1300 e yakın olur 1500 olarak dillenen rakam. Meslekten soğuyor insan birkaç günle böyle fırsatları kaçırınca. Herkese kazasiz bol sabırlı işler ve akşamlar diliyorum.

   
 18. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  C, A olabilecekken niye B olmak istesinki? aynı işi yapmalarına rağmen vekil öğretmen ile kadrolu öğretmenin aynı muameleye tabi tutulduğunu gördünüz mü hiç? B lerin A gibi çalışabiliyor olmalarına rağmen A kadar para aldığını gördünüz mü hiç?

   
  Filizisg, Halikarnassos, Ali Üstün ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 19. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

 20. mehtapkorkmaz

  mehtapkorkmaz TÜİSAG Üyesi

  11 Ekim 2013 CUMA
  Resmî Gazete
  Sayı : 28792
  YÖNETMELİK
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE
  EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK
  YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
  MADDE 1 –
  29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin 3 üncü maddesinde geçen “30 uncu” ibaresi “3 üncü ve 30 uncu” olarak değiştirilmiştir.
  MADDE 2 –Aynı Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, aynı bentten sonra gelmek üzere aşağıdaki (g) ve (ğ) bentleri eklenmiş, diğer bentler buna göre teselsül ettirilmiş ve mevcut (ğ) bendinde geçen “üniversitelerin fen veya fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya bölümleri mezunları” ibaresi “fizikçi, kimyager veya biyolog unvanına sahip olanlar” olarak değiştirilmiştir.
  “f) İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı,”
  “g) Kanun: 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılıİş Sağlığı ve Güvenliği Kanununu,
  ğ) Komisyon: Bakan veya Bakanlık Müsteşarı tarafından belirlenecek bir yetkilinin başkanlığında İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ve İş Teftiş Kurulu Başkanlığından seçilecek üyeler ile gerek görüldüğünde üniversitelerin tıp, hukuk, eğitim, mühendislik ve iletişim fakültelerinden seçilecek öğretim üyelerinden oluşan Komisyonu,”
  MADDE 3 –Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, (b) bendi kaldırılmış ve (c) bendi teselsül ettirilmiştir.
  “a) Çalışanları arasından 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (f) bendindeki niteliklere sahip çalışanı, işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu yükümlülüğünü ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden veya yetkilendirilmiş toplum sağlığı merkezlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.”
  MADDE 4 –Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde, ikinci fıkrasında geçen “(4) ve (5)” ibaresi “(3) ve (4)” olarak değiştirilmiştir.
  “(1) İş güvenliği uzmanlığı belgesinin sınıfları aşağıda belirtilmiştir:
  a) (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
  1) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara,
  2) Mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanlardan; iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında doktora yapmış olanlara,
  3) Genel Müdürlük veya bağlı birimlerinde en az on yıl görev yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanlara,
  4) İş sağlığı ve güvenliği alanında müfettiş yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl görev yapmış mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişlerine,
  5) Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde uzman yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl fiilen görev yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanı olan iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına,
  EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.
  b) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
  1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlara,
  2) İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında yüksek lisans yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlardan (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara,
  3) İş sağlığı ve güvenliği alanında teftiş yapan mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişleri hariç, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında müfettiş yardımcılığı süresi dahil en az on yıl görev yapan müfettişlerden (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara,
  EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.
  c) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
  1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlara,
  2) İş sağlığı ve güvenliği alanında teftiş yapan mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişleri hariç Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında müfettiş yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl görev yapan müfettişlerden (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılanlara,
  EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.”
  MADDE 5 –Aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendine (4) numaralı alt bentten sonra gelmek üzere aşağıdaki alt bent eklenmiştir.
  “5) Bakanlıkça belirlenecek iş sağlığı ve güvenliğini ilgilendiren konularla ilgili bilgileri, İSG KATİP’e bildirmek.”
  MADDE 6 –Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi aşağıdaki şekilde, ikinci fıkrasında geçen “1000” ibareleri “2000” olarak, üçüncü fıkrasında geçen “750” ibareleri “1500” olarak, dördüncü fıkrasında geçen “500” ibareleri “1000” olarak, beşinci fıkrasının ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “b) Diğer işyerlerinden;
  1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.
  2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika.
  3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 12 dakika.”
  “Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden sayılmaz.”
  MADDE 7 –Aynı Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin ikinci fıkrasında geçen “(ç) ve (g)” ibaresi “(ç), (g) ve (h)” olarak değiştirilmiştir.
  MADDE 8 –Aynı Yönetmeliğin 16 ncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “Derslik pencerelerinin; doğal havalandırmaya müsaade edecek şekilde binanın dış cephesinde olması, pencere alanının bulunduğu bölümün taban alanının %10’undan az olmaması ve yerden yüksekliğinin 90 santimetreden fazla olmaması gerekir.”
  MADDE 9 – Aynı Yönetmeliğin 18 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “MADDE 18 –(1) Eğitim kurumları,
  a) İş güvenliği uzmanlığı ve diğer sağlık personeli eğitimi için bu Yönetmelikte belirtilen eğitici belgesine sahip olan en az dört eğiticiyle tam süreli iş sözleşmesi yapar. Bu eğiticilerden en az biri mühendis olmak zorunda olup en fazla ikisi aynı meslek dalından olabilir.
  b) İşyeri hekimliği, iş güvenliği uzmanlığı ve diğer sağlık personeli eğitimi için bu Yönetmelikte belirtilen eğitici belgesine sahip olan biri işyeri hekimi olmak üzere ikisi hekim, ikisi mühendis ve kalan ikisi farklı meslek dalından olmak üzere en az altı eğiticiyle tam süreli iş sözleşmesi yapar.
  (2) Bakanlık ve Sağlık Bakanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşları;
  a) İş güvenliği uzmanlığı ve diğer sağlık personeli eğitimi için bu Yönetmelikte belirtilen eğitici belgesine sahip olan en az iki eğiticiyi tam süreli ve en az iki eğiticiyi de kısmi süreli görevlendirir. Bu eğiticilerden en az biri mühendis olmak zorunda olup en fazla ikisi aynı meslek dalından olabilir.
  b) İşyeri hekimliği, iş güvenliği uzmanlığı ve diğer sağlık personeli eğitimi için bu Yönetmelikte belirtilen eğitici belgesine sahip olan biri işyeri hekimi, biri mühendis ve kalan ikisi farklı meslek dalından olmak üzere en az dört eğiticiyi tam süreli ve en az iki eğiticiyi de kısmi süreli görevlendirir.”
  MADDE 10 –Aynı Yönetmeliğin 21 inci maddesinin sekizinci fıkrası ve onikinci fıkrasının üçüncü cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “(8) Eğitim kurumunda sorumlu müdür olarak görevlendirilen kişinin değişmesi veya bu kişinin görevinden ayrılması halinde durum en geçüç gün içinde Genel Müdürlüğe yazıyla bildirilir. Görevden ayrılan sorumlu müdürün yerine en geç 30 gün içerisinde yeni sorumlu müdür atanır ve durum Genel Müdürlüğe yazıyla bildirilir.”
  “Günlük olarak, programa ait derslerin tamamının bitiminde katılımcı devam çizelgesi sorumlu müdür tarafından onaylanır.”
  MADDE 11 –Aynı Yönetmeliğin 22 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde geçen “sağlamak” ibaresi “takip etmek” olarak değiştirilmiş, (c) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bent eklenmiş ve ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “ç) Bu Yönetmelikte belirtilen diğer görevleri yapmak.”
  “(2) Eğitim kurumlarından talep edilen veya eğitim kurumlarınca bildirilen her türlü belgeye ilişkin iş ve işlemler sorumlu müdür tarafından imzalanarak Genel Müdürlüğe gönderilir.”
  MADDE 12 –Aynı Yönetmeliğin 23 üncü maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde, ikinci fıkrasında geçen “hukuki” ibaresi “hukuki ve cezai”şeklinde ve dördüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “(1) Eğitim kurumları eğitime başlayabilmek için; Komisyonca belirlenen müfredat esas alınarak hazırlanan teorik eğitim programını, eğitim verilecek konulara uygun en az bir en fazla iki olmak üzere eğiticilerin yedeklerinin de yer aldığı eğiticiler ile eğitime katılacakların listesini eğitimin başlangıç tarihinden en az üç iş günüönce Bakanlığa elektronik ortamda bildirirler.”
  “(4) Adaylar, teorik eğitimde mazeretli veya mazeretsiz en fazla altı ders saati devamsızlık hakkına sahiptir. Ancak uygulamalı eğitimin tamamına katılım zorunludur. Katılım zorunluluğuna aykırılığın 5 yıl içerisinde tespiti halinde kişi hakkında belge düzenlenmiş olsa dahi 32 nci maddenin ikinci fıkrası hükümleri gereğince belgeleri iptal edilir.”
  MADDE 13 –Aynı Yönetmeliğin 25 inci maddesinin birinci fıkrasında geçen “Genel Müdürlükçe” ibaresi “Komisyon tarafından” olarak değiştirilmiştir.
  MADDE 14 – Aynı Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin birinci fıkrasında geçen “Genel Müdürlükçe” ibaresi “Komisyon tarafından” olarak değiştirilmiştir.
  MADDE 15 –Aynı Yönetmeliğin 27 nci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aşağıdaki dördüncü fıkra eklenmiştir.
  “(2) Yenileme eğitim programlarının süresi iş güvenliği uzmanlığı belgesi sahibi olanlar için 30 saatten az, diğer sağlık personeli belgesi sahibi olanlar için 18 saatten az olamaz. Bu programlar, yüz yüze eğitim şeklinde uygulanır ve programın içeriği ile programda görevli eğiticilerin nitelikleri Komisyonca belirlenir.”
  “(4) Yenileme eğitiminin tamamına katılım zorunludur. Katılım zorunluluğuna aykırılığın tespiti halinde kişi hakkında vize işlemi tamamlanmış olsa dahi belgesi geçersiz sayılarak vize işlemi iptal edilir.”
  MADDE 16 –Aynı Yönetmeliğin 28 inci maddesinin birinci fıkrasında geçen “Genel Müdürlükçe” ibaresi “Bakanlıkça” olarak değiştirilmiş, ikinci fıkrasında geçen “en fazla iki defa” ibaresi madde metninden çıkarılmış ve üçüncü fıkranın birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “Bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin ikinci alt bendi uyarınca eğitim alma şartı aranmaksızın sınavlara katılım hakkı tanınanlar, bu haklarını en fazla iki defada kullanabilirler.”
  MADDE 17 –Aynı Yönetmeliğin 29 uncu maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve ikinci fıkrasında yer alan “Genel Müdürlükçe” ibaresi madde metninden çıkarılmıştır.
  “(1) İşyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitici belgesi:
  a) Pedagojik formasyona veya eğiticilerin eğitimi belgesine sahip olan;
  1) En az beş yıl (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı yaptığını belgeleyen (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlarına,
  2) En az on yıllık mesleki tecrübeye sahip olup iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında doktora yapmış mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
  3) Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde uzman yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl görev yapmış iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, en az on yıl görev yapmış mühendislik, mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanlara,
  4) Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında müfettiş yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl görev yapmış müfettişlere,
  5) Uzman yardımcılığı süresi dâhil en az on yıl görev yapmışçalışma ve sosyal güvenlik eğitim uzmanlarına,
  b) Bakanlıkça ilan edilen eğitim programlarına uygun olarak üniversitelerde en az dört yarıyıl ders veren mühendis, mimar, fizikçi, kimyager, biyolog, teknik öğretmen, hukukçu ve hekimler ile bu alanlarda lisansüstü eğitim almış olan öğretim üyelerinden Komisyonca belirlenen eğitim müfredatına uygun ders verdiğini belgeleyen ve Bakanlıkça belgeleri uygun görülenlere
  EK-7’deki örneğine uygun olarak düzenlenir.”
  MADDE 18 –Aynı Yönetmeliğin 30 uncu maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “(1) İşyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğiticisi, müfredatta belirtilen konu içeriklerinin tamamının derslerde ele alınmasını ve öğrenim hedeflerine ulaşılmasını sağlar. Müfredatta ve Yönetmelikte belirtilen diğer görevleri yapar.”
  MADDE 19 –Aynı Yönetmeliğin 31 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde geçen “Genel Müdürlükçe” ibareleri “Bakanlıkça” olarak değiştirilmiştir.
  MADDE 20 –Aynı Yönetmeliğin 32 nci maddesinin başlığı“Genel Müdürlüğün görev, yetki ve sorumlulukları ile denetim” olarak, altıncı fıkrası ise aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
  “(6) Eğitim kurumlarında görev alan eğiticilerin listesi Genel Müdürlükçe Sosyal Güvenlik Kurumuna İSG-KATİP üzerinden bildirilir.”
  “(7) Eğitim kurumlarının ilk başvuru incelemesi ve işleyiş denetimi Genel Müdürlük tarafından, katılımcıların devam durumlarının ve eğitici uygunluğunun denetimi ise Genel Müdürlük personeli ile Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri bünyesinde görev yapan Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafından yapılır. Yapılan tespitler Genel Müdürlüğe bildirilir.”
  MADDE 21 –Aynı Yönetmeliğin 34 üncü maddesinin üçüncü fıkrasının ikinci cümlesi ve beşinci fıkrasının (ç) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “ Ancak, yetki belgesinin geçerliliği askıya alınan veya belgesi doğrudan iptal edilen eğitim kurumunun faaliyeti onaylı programlar bitinceye kadar devam eder.”
  “ç) Yetki belgesinin amacı dışında kullanıldığının veya yetki aldıkları adreste Genel Müdürlükçe yetkilendirilmedikleri konularda hizmet verdiği veya faaliyette bulunduğunun tespiti,”
  MADDE 22 –Aynı Yönetmeliğin geçici 2 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “Sınıflar arası yükselme
  GEÇİCİ MADDE 2 –
  (1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
  b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
  girmeye hak kazanırlar.
  (2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
  girmeye hak kazanırlar.
  (3) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar Kanunun Geçici 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde düzenlenecek sınavlara iki defaya mahsus girme hakkı kazanırlar. Başvuruda istenecek belgeler Bakanlıkça ilan edilir.
  (4) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar, yapılacak sınavda başarılı olamadıkları takdirde sahip oldukları belge ile çalışmaya devam ederler.
  MADDE 23 –Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici maddeler eklenmiştir.
  sınav hakkı
  GEÇİCİ MADDE 3 –
  (1) 15/8/2009 tarihinden sonra Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim alıp sınav hakkını kaybedenler, bu maddenin yayım tarihi itibariyle 1 yıl içinde ilgili sınavlara katılabilirler.
  Eğitim kurumlarını uyumlaştırma
  GEÇİCİ MADDE 4 –
  (1) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce kurulan eğitim kurumlarıüç ay içinde 18 inci maddede belirtilen eksikliklerini tamamlarlar.”
  MADDE 24 – Aynı Yönetmeliğin EK-5’inde yer alan İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Kurumu Günlük Katılımcı Devam Çizelgesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “……………………………………….. İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI
  EĞİTİM KURUMU GÜNLÜK KATILIMCI DEVAM ÇİZELGESİ
  Program ID Kodu ve Türü:
  Tarih:
  Derslik Kontenjanı:
  1. Ders
  2. Ders
  3. Ders
  4. Ders
  5. Ders
  6. Ders
  Ders Saati
  Ders Kodu / Adı*
  No
  Katılımcı Adı Soyadı**
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  Eğitici Adı Soyadı***
  İmza
  Sorumlu Müdür Onayı
  Adı Soyadı
  İmza
  *Bu alanın matbu olması zorunludur.
  **Katılımcı isimlerinin alfabetik sırayla ve matbu olarak yazılması zorunludur.
  ***Eğitici adı ve soyadının doldurulması zorunludur.”
  MADDE 25 –
  Aynı Yönetmeliğin EK-8’inde yer alan İş Güvenliği Uzmanları, Eğiticiler ve Sorumlu Müdürler İçin İhtar Tablosuna yedinci maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki maddeler eklenmiştir.

  8.
  Onaylanmış programda kendisine tanımlanmamış derse girmesi durumunda eğiticiye ders başına
  Ağır
  40
  9.
  Tam süreli eğitici olarak görevlendirilenlerin, iş güvenliği uzmanlığı veya işyeri hekimliği sözleşmesi yapmaları durumunda
  Ağır
  50

  MADDE 26 –Aynı Yönetmeliğin EK-9’unda yer alan İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Kurumlarıİçin İhtar Tablosu aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI EĞİTİM KURUMLARI İÇİN İHTAR TABLOSU
  Sıra No.
  İhlalin Adı
  İhlalin Derecesi
  İhtar Puanı

  1.
  Eğitim kurumlarınca, kurumun girişinin bulunduğu kısma ilgili maddede belirtilen tabelanın asılmaması durumunda
  Hafif
  10
  2.
  Eğitim programının eğitim kurumu içerisinde ilan edilmemesi durumunda
  Hafif
  10
  3.
  Eğitim kurumlarının görev ve sorumlulukları olarak belirtilen hususlara aykırılık durumunda her bir aykırılık başına
  Hafif
  10
  4.
  Eğitim kurumlarına ve katılımcılara ilişkin kayıtların eksik tutulması veya tutulmaması durumunda eğitim programı başına
  Hafif
  10
  5.
  Genel Müdürlükçe belirlenen eğitim kriterlerine aykırılık durumunda ihlal başına
  Orta
  20
  6.
  Tabela veya basılı evrakında yetki belgesinde belirtilen isim ve unvanlardan farklı isim ve unvan veya yabancı dildeki karşılıklarının kullanılması durumunda
  Orta
  20
  7.
  Eğitim programı süresince sorumlu müdür veya vekâlet eden eğiticinin kurumda bulunmaması durumunda
  Orta
  20
  8.
  Genel Müdürlükçe belirlenen eğitim kriterlerine uygun eğiticinin görevlendirilmemesi durumunda
  Ağır
  40
  9.
  Mekân ve donanım ile ilgili şartlara uygunluğun devamının sağlanmaması veya yerleşim planında Genel Müdürlük onayı alınmadan değişiklik yapılması veya yerleşim planında belirtilen bölümlerin amaçları dışında kullanılması durumunda uygunsuzluk başına
  Ağır
  40
  10.
  Onaylanmış eğitim programının herhangi bir unsurunda Bakanlığın onayı alınmadan değişiklik yapılması durumunda uygunsuzluk başına
  Ağır
  40
  11.
  Eğitici belgesi olmayanların veya eğitici belgesi askıya alınmış olanların derse girmesi durumunda eğitici başına
  Ağır
  50
  12.
  Onaylanmamış programlarla eğitime başlanması durumunda program başına
  Ağır
  50
  13.
  Tam süreli iş sözleşmesiyle istihdam edilmesi gereken eğiticilerin ayrılmasına rağmen30 gün içinde yeni eğitici istihdam edilmemesi veya görevlendirilmemesi durumunda atanmayan eğitici başına
  Ağır
  50
  14.
  Yönetmeliğe uygun olmayan meslek dalından kişilerin eğitime alınması durumunda kişi başına
  Ağır
  50
  15.
  Yapılacak denetimlere engel olunması, yapılacak denetim ve kontrollerde istenen bilgi ve belgelerin verilmemesi veya denetim görevinin tamamlanmasına engel olunması durumunda
  Ağır
  100

  MADDE 27 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
  MADDE 28 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.
  Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete'nin
  Tarihi
  Sayısı

  29/12/2012
  28512
  Yönetmelikte Değişiklik Yapan Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete'nin
  Tarihi
  Sayısı

  31/1/2013
  28545
  haftalardır konuştuğumuz tartıştığımız yönetmelik çıktı birçok değişiklik var
  hayırlı olsun.Sürelerde de değişiklik olmuş iyi incelenmesi ve yorumlanması gerek bence


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica