Tartışma - Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum | Sayfa 4 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Selcen ÖZBAY

  Selcen ÖZBAY TÜİSAG Üyesi  Feyzullah Bey, yanlış bilgilendirme olmasın.Yukarıda belirttiğiniz yönetmelik 29 Aralık 2012 CUMARTESİ tarihinde yayınlanan İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK ile yürürlükten kaldırılmıştır.

  Yürürlükten kaldırılan yönetmelik

  MADDE 36 (1) 27/11/2010 tarihli ve 27768 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkındaki Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.


   
  leventsert bu yazıya teşekkür etti.
 2. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  Tebliğ ne zaman yayınlanır. Bu konuda bilgisi olan var mı?

   
 3. Feyzullah GENÇKAYA

  Feyzullah GENÇKAYA TÜİSAG Üyesi

  Düzelteyim o zaman....


  29 Aralık 2012 CUMARTESİ
  Resmî Gazete
  Sayı : 28512
  YÖNETMELİK
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
  İş güvenliği uzmanlığı belgesi
  MADDE 8 (1) İş güvenliği uzmanlığı belgesinin sınıfları aşağıda belirtilmiştir:

  EK-1deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.
  b) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
  1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
  2) İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği alanında yüksek lisans yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlardan (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara,

  Yürürlükten kaldırılan yönetmelik
  MADDE 36 (1) 27/11/2010 tarihli ve 27768 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkındaki Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.


     

   
 4. HediyeBaydemir

  HediyeBaydemir TÜİSAG Üyesi

  danıştay geçici maddeyi durdurdu sayın üye. bana sorarsanız su anda c sınıfı b ye bakamaz bu durumda.

   
 5. egemensnt

  egemensnt TÜİSAG Üyesi


  çoğunluk bakar diyor.. bence de bu durum da bakamaz..

     

   
 6. MetinS

  MetinS TÜİSAG Üyesi

  Bu sınav hakkının mantıklı olması için iş güvenliği uzmanı sıfatıyla çalışılmış SGK prim gün sayısı olmalı ki bir anlamı olsun.Yoksa sen git iş güvenliği ile alakasız bir işte 3 yıl çalış sonra sınav hakkı al olur mu hiç? Bu yüzden bu şekilde 360 gün prim sayısı uygundur bence.Çunku bu kadar surede iş güvenliği uzmanı sertifikası ile işe girip çalışmaya başlayanları ve hem gün sayısını tamamlayanları bir de sınavı geçebilenlerin sayısını düşünürsek ihtiyacın karşılanabilmesi için bu gün sayısı 360 ı geçmemelidir.Tabi benim dediğim gün sayısı iş guv. Uzm. Olarak çalışılan gün sayısıdır.

   
 7. Selcen ÖZBAY

  Selcen ÖZBAY TÜİSAG Üyesi

  Danıştayın hangi iptal kararından bahsediyorsunuz?Eski yönetmeliğin mi yoksa yeni kanunun geçici maddelerinin iptalinden mi?
   
 8. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Merhaba,
  Durdurma kararı aşağıdaki gibidir;
  "Bilindiği üzere 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı resmi gazete’de yayımlanan “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik” in, 31/01/2013 tarih ve 28545 sayılı resmi gazete’de yayımlanan yönetmelikle eklenen Geçici 2 inci maddesinin birinci fıkrasına açılan dava sonucunda Danıştay 10.Dairesince 2013/919 Esas no ile ilgili maddenin yürütmesinin durdurulması kararı verilmiştir."
  Durdurulan yönetmeliğin geçici 2. maddesi.
  C' nin 3 yıl B'ye, B' nin 4 yıl A' ya bakması 6331 sayılı kanunun geçici 4 maddesi 1. fıkrasında yer alıyor. İkisi apayrı şeyler.   
  leventsert, uzmannn ve Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
 9. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Danıştay bir kanun maddesi hakkında durdurma veya iptal kararı veremez. Danıştay yönetmelikler hakkında hüküm sahibidir. Kanun maddelerini esas ve usul açısından inceleyen kurum Anayasa Mahkemesidir. O yüzden kanunun geçici maddesi hakkında Danıştay'ın olumlu veya olumsuz bir tasarrufu olamaz. Yanlışım varsa düzeltin.

  C'ler 2015'e kadar Tehlikeli, B'ler ise 2016'ya kadar Çok Tehlikeli sınıftaki işyerlerine bakabilirler. Aksi halde hiç birimizin sözleşmelerinin onaylanmaması gerekirdi.

     

   
  Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
 10. MetinS

  MetinS TÜİSAG Üyesi

  Aynen ayrı şeyler 6331 deki madde değil kaldırılan .Bu nedenle C 'ler 3 yıl B ' ye ,B ' ler 4 yıl A ' ya bakabilir.   
  fırattek ve Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
 11. Mustafa AYKUL

  Mustafa AYKUL TÜİSAG Üyesi

  Danıştay tarafından durdurulan C sınıfı uzmanın Mesleki tecrübe ile geçici olarak (7yıl) A sınıfı olarak çalışabilmesini düzenleyen tebliğdi. 6331 de geçen C sınıfının B yerine, B sınıfının A yerine çalışması kanun maddesidir. Yürütmesi durdurulan tebliğ. Bu durdurma kararının arkasında A sınıfı bir uzmanın açtığı dava var. C sınıfı bir Uzmanın 2010 dan bu yana geçen süreçte A ya yükselemeyeceğini göz önünde tutarsanız, haksız bir düzenleme olduğunu iddia ederek dava açan zat, İş müfettişliğinden direk A sınıfı belge alan bir zat olmalı. Tecrübeyle bu belgeyi alıp, tecrübeyle alacaklara engel olmak nasıl bir zihniyettir.   
  simyacı, ISGurusu, fırattek ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 12. HediyeBaydemir

  HediyeBaydemir TÜİSAG Üyesi

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

  GEÇİCİ MADDE 2 – (Ek:RG-31/1/2013-28545)(1)
  Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler. Bu hüküm, maddenin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren yedi yıl geçerlidir.

  danıştayın durdurduğu yönetmelik kararı budur.
  kanun demedim zaten ben sayın üyeler. kanunlara anayasa mahkemesi bakar dimi :)

  bu durumda şimdi C sınıfı uzman olarak tüm tehlike sınıflarına bakabiliyorsam harika o zaman.

   
 13. Selcen ÖZBAY

  Selcen ÖZBAY TÜİSAG Üyesi

  Hediye Hanım,
  Tüm tehlike sınıflarına değil, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun geçici 4. maddesinde belirttiği gibi, şimdi yalnızca tehlikeli sınıfa giren iş yerlerine bakabilirsiniz.Ancak bu forumda konuştuğumuz gibi yeni kanun değişikliğiyle birlikte B sınıfı uzmanlık sınavına hak kazanabilmemiz için bir tebliğ çıkmasını bekliyoruz.
   
  Mustafa AYKUL bu yazıya teşekkür etti.
 14. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Hanımefendi. "Bana sorarsanız C'ler B'ye bakamaz bu durumda..." demişsiniz yukarıda. Ona muhalefeten yazıldı bunlar. Bahsettiğiniz gibi bir uygulama yok ki. C'ler tüm tehlike sınıflarına bakamıyor zaten. Olmayan bir şey için, olmaması gerekir demek ne kadar anlamlı? Cevap verdiğiniz yorumda yazan madde de kanun maddesi. "30 Haziran 2013 Cumartesi - İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu - Geçici Madde 4" diyor. Lütfen, "Pardon" diyip, kapatabileceğiniz bir konuyu sürdürmeyin. Özür dilerim kimseyi kırmak istemem ama, böyle olduğunda bunları söyleme gereği duyuyorum.

   
  Last edited by a moderator: 11 Ekim 2013
 15. hdagdeviren

  hdagdeviren TÜİSAG Üyesi

 16. HediyeBaydemir

  HediyeBaydemir TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar maksadım sizlerden bilgi almak kimseyi zor duruma düşürmeye çalışmıyorum kendi adıma. nacizane bilgi paylaşımı için burdayız hepimiz. cevapla butonunu görünce yazdım alıntı şeklinde bi cevap olacagını düşünmemiştim. bu yüzden bir art niyet yoktur sayın mert fatih... art niyetli insanlar belli eder zaten art niyetini.

   
  Mert Fatih Kesgin bu yazıya teşekkür etti.
 17. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  Diplomayı C sınıfı uzmanlık sınıfı kabul ediyorlar bunla birlikte 750 gün prim gün sayısı diyorlar.170 arayınca bu cevabı verdiler.

   
 18. muhtesem yolac

  muhtesem yolac TÜİSAG Üyesi

  Daha onceki yazinizda belgeyi aldiktan sonra 750 gun demistiniz degistirmislermi?

   
 19. muhtesem yolac

  muhtesem yolac TÜİSAG Üyesi

  Ayrica durdurulan tebligde c lere cok tehlikeli islerde a nin yerine bakma yetkisi vermisti acaba yeterli SGK primi olursa c ler a imtihanina girebilecekmi?

   
 20. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  yok değişmedi uzmanlık sertifikası aldıktan sonra 750 gün prim gözüküp sınava girme hakkı tanınacağı söyledi 170 aradığımda. 170 in yalancısıyım.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica