Tartışma : Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

glryvz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yanıma gelen stajyerler ile ilgili gözlemlerim.
1-) %70 i 1500 gün sgk yatırmış
2-) Kesinlikle risk değerlendirmesinin R sinden anlamıyorlar
3-) Hiçbiri staj raporunu yazamıyor. Ben yazıyorum.
4-) Eğitimde uyukaldıklarını itiraf ediyorlar
5-) Uzaktan eğitimi bile yakınlarına tamamlatmışlar
6-) Geçmişlerinde iş güvenliği ile alakalı hiçbişey yapmamışlar. Aslında hala işi tam olarak tanımlayamıyorlar bile
7-) Görev yetki ve sorumlulukları ile ilgili bilgileri yok denecek kadar az
8-) Yönetmelik falan hak getire..
9-) Teknik bilgi sıfır
10-) Zaten 3. günden sonra benim stajı bitirelim mi?, gibisinden kıvranmaya başlıyorlar. Çünkü benimle beraber bütün işyerini santim santim arşınlamak ağırlarına gidiyor.Zor geliyor Çünkü Ben harbi harbi staj yaptırırım. Benimle beraber terlemek zorunda stajyer.

11-)Ama bişeyi çok iyi öğrenmişler 'YENİ TEBLİĞ ÇIKINCA B OLACAKLARINI'

Her staj raporunu imzalamadan önce (ki o raporuda ben dolduruyorum) bir kez yutkunuyorum...
%50 sinin uzman olmayı haketmediklerini düşünüyorum ama ne yazıkki imzalıyorum. (buda benim hatam)

Ben şu grup A olmasın şu B olmasın demiyecem.

Bu mesleğe gerçekten sevgi ve saygı duymayan kimse uzman olmasın.
Ben şahsım adına bu tarz insanlarla beraber anılmak istemiyorum.
sizin yanınıza gelen stajerler bence çok şanslıymış ama kıymet bilmiyorlarmış.biz bulunduğumuz şehirde(samsun)staj yapacak yer bulamadık.hiçbir iş yeri ve osgb ler kabul etmiyorlardı stajerleri. zorla ve araya kırk kişi koyarak hatıra binayen naylon staj yapabildik...gerekçe olarakta bizleri rakip olarak gördüklerini söylüyorlardı.ne kadar iş bilen, iş güvenlik uzmanı ,o kadar para, yani....sonuç...şimdi belgem var ama işi bilmiyorum.

Deniz Devrim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
C sınavında %17 di.
A sınavında %100 olmadığını nerden biliyorsun:)

Halikarnassos

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Şu an 1500 -2000 tl yi beğenmeyen C sınıfı uzman arkadaşım..
Bilmelisin ki muhtemelen B sınıfı olarak seneyede aynı parayı alacaksın..

Çünkü 1 seneye kadar 10.000 lerce B sınıfı ve A sınıfı üretilmiş olacak.
Ve tabi bununla birlikte büyük bir kısmımız işsiz gezmeye devam edecek...

Toplu şekilde iş aramaya devam edeceğiz değişen hiçbişey olmayacak.

Hasbel kader işe girip de çalışan uzmanlar patronun mobingine maruz kalacak. Patron istediğini iş güvenliği konusunu ihlal edecek ve uzman olarak buna seyirci kalmak zorunda kalacağız. Çünkü seneye onbinlerce uzman olduğu için patronlar birimizi kovup yenisini işe alabilecek...
İş güvenliği ileri gideceğine aksine gerileyecek.... İş güvenliği uzmanlığı saygısız ve itibarsız bir meslek olarak hafızalara kazınacak...
Ben 10 yıldır bu işteyim. Görünen köy kılavuz istemez.

Tanınacak 2 sınav hakkına bahsedilen prim gün sayısını doldurmuş kaç kişinin başvuracağını öngörüyorsunuz da kısa zamanda on binlerce B sınıfı uzman olacağını varsayıyorsunuz,bu konuda
elinizde bir veri var mı ? bu iki sınava kaç bin kişi girecekte sınav sonucunda on binlerce B sınıfı uzman olacak ???

Deniz Devrim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Son A sınavındaki başarı oranın 22 iptal sorusu nedeniyle çok yüksek olduğunu düşünüyorum.

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
şu an mevcut 40000 e yakın ;yaklaşık b sınavına 17000 kişi sınava girecek 8000 kişi b olacak ;yaklaşık 6-7000 kişi a sınavına girecek 2500-3000 kişi a olacak .alın size binlerce ve uzman

Deniz Devrim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Biraz 'Yetmez ama evet'çilerin tersi olacak ama;
Evet ama yetmez diyorum :) :) :)

DUAYEN18

Banned
Meslek
Uzman (B)
Tanınacak 2 sınav hakkına bahsedilen prim gün sayısını doldurmuş kaç kişinin başvuracağını öngörüyorsunuz da kısa zamanda on binlerce B sınıfı uzman olacağını varsayıyorsunuz,bu konuda
elinizde bir veri var mı ? bu iki sınava kaç bin kişi girecekte sınav sonucunda on binlerce B sınıfı uzman olacak ???
1500 gün dediğiniz nedir ki? 5 yıl..
Sokakta kimi çevirseniz 1500 gün sgk sı vardır zaten.
Sırf 2000-3000 kişi tezsiz yükseklisanstan gelir, 1500 gün olayından yararlanarak gelen sayısıda 10000-15000 arası olur diye düşünüyorum. Özellikle 1 yıl içinde 2 sınav hakkı olayını kaçırmak istemeyen millet işini gücünü bırakır bu sınava gelir...
Sırf kasım ayında C sınavına 60000 kişi girecek...

Kısaca 1 yıl içinde rahat A+B 20000 kişi olur.

Zaten bakanlığın hesabıda bu yönde.

muhtesem yolac

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
1.1.2014 de 225000 iş yeri devreye girecek uzman yeterli olacakmı bakalım

Deniz Devrim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Kasımdan 60000 gelsin
Meslek yüksek okulundan gelsin
Açıköğretimden gelsin
Yüksekten gelsin
Gel ne olursan ol gel :)
Açık olsan da gel
Yüksek olsan da gel
İşçiysen de gel
İşverensen de gel
Sgklıysan da gel
Bağkurluysan da gel
Gel ne olursan ol gel :)

İsg koksun heryer,
Amaç isg'yi yaşamın her alanına yaymak değil miydi zaten :):):):)
Daha ne yapsın adamlar :):)

Deniz Devrim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Kasım sınavının duyurusu yayınlandı. 11 ekime kadar başvurmak gerekiyor. Yani kasım sınavına giremeyeceğimizi biliyorduk ama kesinleşmiş oldu.
23 KASIM 2013 TARİHİNDE YAPILACAK İŞYERİ HEKİMLİĞİ VE

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAV DUYURUSU

Bilindiği üzere; işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarının eğitim, sınav ve belgelendirilmesi işlemleri ilgili mevzuat kapsamında yürütülmektedir.

Bu itibarla; 23.11.2013 günü yapılacak merkezi sınavla ilgili açıklama aşağıda belirtilmiş olup, adayların bu takvime göre hareket etmeleri önem arz etmektedir.

1- Sınav uygulama duyuru metni 07.10.2013 tarihinden itibaren www.meb.gov.tr ve www.isggm.gov.tr adreslerinde ilan edilecektir.

2- 23.11.2013 günü yapılacak işyeri hekimliği sınavına, ilgili Yönetmeliğin 8/1-c maddesinde belirtilen kişiler (Hekimlik diplomasına sahip iş sağlığı, iş sağlığı ve güvenliği bilim doktorları, iş sağlığı ve güvenliği alanında yardımcılık süresi dahil en az sekiz yıl teftiş yapmış olan hekim iş müfettişleri, Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde iş sağlığı ve güvenliği alanında en az sekiz yıl fiilen çalışmış hekimler) doğrudan girebileceklerdir.

Söz konusu adaylar; 11.10.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploması örneği, lisansüstü eğitim mezuniyet belgesi, hizmet çizelgesi ile) Bakanlığa posta yoluyla veya elden başvuru yapmak zorundadır. Hizmet çizelgesi sadece Bakanlık mensupları için gereklidir.

3- 23.11.2013 tarihinde yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına, ilgili Yönetmeliğin 8/1-a-2 maddesinde belirtilen kişiler (Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde mühendis, mimar veya teknik eleman olarak en az 10 yıl görev yapmış olanlar) başvurmaları halinde doğrudan girebileceklerdir.

Söz konusu adaylar; 11.10.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploması örneği, doktora eğitimi alanlar için mezuniyet belgesi, hizmet çizelgesi ile) Bakanlığa başvurmak zorundadır.

4- 23.11.2013 tarihinde yapılacak B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına ilgili Yönetmeliğin 8/1-b-2 maddesinde belirtilen kişiler (iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği alanında yüksek lisans yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlar) doğrudan girebileceklerdir.

Söz konusu adaylar; 11.10.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploma örneği, yüksek lisans diploma örneği,) Bakanlığa başvurmak zorundadır.

5- 23.11.2013 tarihinde yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavına ilgili Yönetmeliğin 8/(2) maddesinde belirtilen kişiler doğrudan girebileceklerdir.

Söz konusu adaylar; 11.10.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploma örneği, hizmet çizelgesi ile) Bakanlığa başvurmak zorundadır.

Halikarnassos

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1500 gün dediğiniz nedir ki? 5 yıl..
Sokakta kimi çevirseniz 1500 gün sgk sı vardır zaten.
Sırf 2000-3000 kişi tezsiz yükseklisanstan gelir, 1500 gün olayından yararlanarak gelen sayısıda 10000-15000 arası olur diye düşünüyorum. Özellikle 1 yıl içinde 2 sınav hakkı olayını kaçırmak istemeyen millet işini gücünü bırakır bu sınava gelir...
Sırf kasım ayında C sınavına 60000 kişi girecek...

Kısaca 1 yıl içinde rahat A+B 20000 kişi olur.

Zaten bakanlığın hesabıda bu yönde.

şu anda 35000 bin civarı C sınıfı uzman var,bunların önemli bölümü kendi mesleğinden umudunu kesip buraya yönelmiş yeni mezunlar,birçoğunun daha ödenmiş tek gün bile sigortası yok ama sizin varsayımınızı kabul edelim, bu 35000 nin %30'u 1500 prim gününü diğer bir %30'u da 3000 prim günün aşmış olsun ve ilk sınava B için 10500 kişi A için de 10500 kişi girsin malum üst sıfa geçiş sınavı olduğu için başarı oranı yine %20 lerde olsun bu hesapla yaklaşık 2100 kişi B 2100 kişi de A olarak bir üst sınıfa geçmiş olsun ve ikinci sınav dada bunu tam anlamı ile ikiye katlayıp abartalım 4200 kişi bu sınavda B ve 4200 kişide A olsun ve üst üste toplayalım Sayın 'DUAYEN18' uzman arkadaşım tüm abartma ve köpüğünü kabartma girişimlerimize rağmen A+B ancak 12600 adeti bulabildik yani 1600 eldeki A+B uzman adedi ile ancak 14200 A ve B sınıfı uzman sayısına ulaşabildik ihtiyacı dikkate aldığımız da hala size iş var yani öyle C sınıfının yanına yazılıp beraber iş aramanıza falan gerek yok ama Risk analizinizi yaparken olasılıklarıda yukarda A+B uzman sayısını hesapladığınız gibi yapıyorsanız C sınıfı uzman arkadaşın yanına katılıp iş aramak sizin için belki de daha hayırlı olabilir,Yoksa alimallah Allah Korusun !...

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar Bakanlık 23 Kasım 2013 sınavı ile ilgili duyuru yapmış. Bizi ilgilendiren kısmını aşağıya ekliyorum.
"
8- Öte yandan; “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik” de değişiklik yapılmasına dair Yönetmelik taslağı Başbakanlığa gönderilmiş olup, söz konusu taslakta;

a- Bakanlığımızca yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim almış ancak bugüne kadar girdiği her iki sınav hakkını da kullanarak başarısız olan iş güvenliği uzmanı adaylarına da yeniden,

b- 2 Ağustos 2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” un 55.maddesi doğrultusunda iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumu’ na ödenmiş olan prim gün sayısına göre üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı,

sınav hakkı verilmesi ile ilgili düzenleme bulunmaktadır.

Bu husustaki gelişmelerin Genel Müdürlüğümüz web sayfası www.isggm.gov.tr adresinden takip edilmesi uygun olacaktır."

Deniz Devrim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Ahaaaaa burda yazmışlar, en altı okuyunnnnnn

Deniz Devrim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
b-2 Ağustos 2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” un 55.maddesi doğrultusunda iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumu’ na ödenmiş olan prim gün sayısına göre üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı,

Bu husustaki gelişmelerin Genel Müdürlüğümüz web sayfası www.isggm.gov.tr adresinden takip edilmesi uygun olacaktır.

DUAYEN18

Banned
Meslek
Uzman (B)
1.1.2014 de 225000 iş yeri devreye girecek uzman yeterli olacakmı bakalım
Hemen yanıtlayım Türkiyede yaklaşık 11 milyon sgklı çalışan var. Bunun yaklaşık %60 i tehlikeli ve çok tehlikeli grupta ne eder 6,6 milyon kişi. Bir uzmanın ortalama 700 kişiye baktığını kabul etsek
6,6 milyon/700= 9428 uzman yeterli olacaktır.

Hadi yuvarlayalım rakamı 10000 uzman yeterli olacaktır . (Tehlikeli ve .çok tehlikeli için)

Pekii sırf kasımda kaç kişi girecek?? 60000.

Artık gerisini siz düşünün...

Deniz Devrim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Taslak varmış gerçekten

Deniz Devrim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Kasıma yetişecek miyiz yoksa

Moderatör tarafında düzenlendi:

DUAYEN18

Banned
Meslek
Uzman (B)
şu anda 35000 bin civarı C sınıfı uzman var,bunların önemli bölümü kendi mesleğinden umudunu kesip buraya yönelmiş yeni mezunlar,birçoğunun daha ödenmiş tek gün bile sigortası yok ama sizin varsayımınızı kabul edelim, bu 35000 nin %30'u 1500 prim gününü diğer bir %30'u da 3000 prim günün aşmış olsun ve ilk sınava B için 10500 kişi A için de 10500 kişi girsin malum üst sıfa geçiş sınavı olduğu için başarı oranı yine %20 lerde olsun bu hesapla yaklaşık 2100 kişi B 2100 kişi de A olarak bir üst sınıfa geçmiş olsun ve ikinci sınav dada bunu tam anlamı ile ikiye katlayıp abartalım 4200 kişi bu sınavda B ve 4200 kişide A olsun ve üst üste toplayalım Sayın 'DUAYEN18' uzman arkadaşım tüm abartma ve köpüğünü kabartma girişimlerimize rağmen A+B ancak 12600 adeti bulabildik yani 1600 eldeki A+B uzman adedi ile ancak 14200 A ve B sınıfı uzman sayısına ulaşabildik ihtiyacı dikkate aldığımız da hala size iş var yani öyle C sınıfının yanına yazılıp beraber iş aramanıza falan gerek yok ama Risk analizinizi yaparken olasılıklarıda yukarda A+B uzman sayısını hesapladığınız gibi yapıyorsanız C sınıfı uzman arkadaşın yanına katılıp iş aramak sizin için belki de daha hayırlı olabilir,Yoksa alimallah Allah Korusun !...

Sakin ol şampiyon..:)

14200 rakamı bile çok Türkiyenim 10000 tane A+B ye ihtiyacı var.
Bence sen risk değerlendirmesini falan unut...
Git matematik dersi al.
Az önce Türkiyenin uzman ihtiyacını açıkladım iyi oku orayı sonra tekrar görüşelim...
Sinir yapma hayat güzel...:)

Deniz Devrim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
8- Öte yandan; “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik” de değişiklik yapılmasına dair Yönetmelik taslağı Başbakanlığa gönderilmiş olup, söz konusu taslakta;

a- Bakanlığımızca yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim almış ancak bugüne kadar girdiği her iki sınav hakkını da kullanarak başarısız olan iş güvenliği uzmanı adaylarına da yeniden,

b- 2 Ağustos 2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” un 55.maddesi doğrultusunda iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumu’ na ödenmiş olan prim gün sayısına göre üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı,

Bu husustaki gelişmelerin Genel Müdürlüğümüz web sayfasıwww.isggm.gov.tr adresinden takip edilmesi uygun olacaktır."

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.