Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. erdal_kar

  erdal_kar TÜİSAG Üyesi  başbaknlık bilgilendirme dairesini yanı Bimer i aradım az evel tam 4 ayrı bırımle gorusme yaptım bi haberler yonetmelık ten tam 4 ayrı bırıme pasladılar en son kendımı halkla ılışkıler bolumun de şikayet te bulunuyorken buldum. Yarım saat gorusme trafıgı elde var sıfır .Kısacası memlektın halı bu yazık


   
  ISGurusu ve Sorgulayan Adam bu yazıya teşekkür etti.
 2. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Kanun kabul tarihi değil, kanunun yürürlüğe girdiği tarih geçerli ki zaten maddenin içinde bu yazıyor. Yanş resmi gazetenin çıktığı tarih.

   
 3. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Keşke sana katılabilseydim. C ler A olmayı çabalamasınlar da ne yapsınlar? Osgblerde kullanılmaya ezilmeye devam mı etsinler?
  Türkiye gerçeğini unutmamak gerekir.
  Adam mühendis olacak sonra hem 1500 tl alacak hem sorumluluk alacak hem de iş yapacak vs. Dalga geçmekten başka birşey değil bu. Tabiki C ler A olmak isteyecekler. 1500 tl alıp ezilmek tecrübe değil KULLANILMAKTIR, SAÇMALIKTIR. Tecrübe maskesi ile mesleği bu kadar da ayaklar altına almaya gerek yok. Biraz ayağınız yere bassın lütfen. C sınıfındakiler A olduktan sonra o osgbler tıpış tıpış uzmanların ayağına gidecekler. İşte o andan sonra uzmanın kendini geçekten yetiştirmesi geliştirmesi önemlidir. Yetiştiren geliştiren bir adım önde olur, bunu yapmayan bir adım geride olur. Bu kadar basit. TECRÜBE MASKESİ ile mesleği bu kadar ayaklar altına alan C ler değil, osgbler ve C lerin A olmasını istemeyenlerdir. Tabiki iş güvenliği hşeyden önce gelir. Bunun için uzmanın mutlu olması gerekir. Uzmanın mutlu olabilmesi için 1500 tl ye tamah etmesi ile değil daha insanca yaşayabileceği şartları elde etmesi ile olur. Uzman mutlu olursa ve işini seviyorsa çaba ve tabiki iş güvenliği sonrasında gelir. UZMANIN İŞ GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYABİLMESİ İÇİN ÖNCE KENDİSİNİN HER TÜRLÜ GÜVENLİĞİNİN OLMASI GEREKİYOR. Bunun da yolu bu kapitalist sistemde A olmaktan geçiyor maalesef.

     

   
  nasibal35, Emrah ERKEK, yasin190538 ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. gilgin

  gilgin TÜİSAG Üyesi

  Ogsb'lerin potansiyelleri ileri tarihe ertelendi, bunu unutmayalım arkadaşlar. 2016-1 Ocak tarihine kadar pazar henüz yetersiz olacaktır. 2014-1 Ocak'ta A olabilmeyi başaranlar için ciddi bir pazar olacak. Maaş beklentisi içindeki arkadaşlar patron niteliğinde Ogsb sahiplerini eleştirirken bu çerçeveden baksınlar derim.

   
 5. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Ne ilgisi var? 2016 da olacak da şu an aldığı C yi B niyetine çalıştırıyor bahsettiğim fiyatlara. Eziyor TECRÜBE MASKESİ ile, üstelik B olarak kullanıyor. OSGB miş, geçin bunları. Biraz da siz uzman çerçevesinden bakın bence.

     

   
 6. gilgin

  gilgin TÜİSAG Üyesi

  Piyasada uzman sayısı artmazsa ve 2016'da tüm iş yerleri devreye girerse bu adamlar nereden adam bulup çalıştıracak Deniz Bey? Şimdi uzman çok, iş az, yarın iş çok, uzman sınırlı olacak. O zaman 1200TL'ya çalışmazsınız. Sistem henüz oturmadı, bunun neresi yanlış? Ben uzman çerçevesinden bakarken diğer tarafın durumunu da değerlendirebiliyorum. Sonuçta rekabet var, iş beklentileri kanunun ötelenmesi ile suya düşmüş, onca yatırım yapılıyor, nasıl bir pencereden bakalım ki?

   
 7. gilgin

  gilgin TÜİSAG Üyesi

  Uzman sayısının artmayacağı fikrine Ağustos sınavının soru standartları nezdinde bakıyorum. Yani eskisi gibi olmayacak bu iş, orası belli...
   
 8. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Tecrübe yemi ile 1500 tl ye mi çalışsın C ler? Ezileceğine A olmayı çabalar, olduktan sonra tecrübesini ezilmeden istediği gibi kazanır.   
  volkankim ve elif_35 bu yazıya teşekkür etti.
 9. Açılan 12 tane üniversitedeki yüksek lisans programları ve yayınlanması beklenen prim günlerinden sonra 1 yıl içinde B sınıfı uzman dolacak etraf ,merak etmeyin şuan C sınıfı uzmanların aldığı ücretleri B sınıfı uzmanlar alacak. OSGB lerde (Kurumsal olanlar dışında) elindeki uzmanları bırakıp asgari ücretle uzman istihdam edecek. Kapitalist düzende bundan başkası da beklenemez zaten doğal olanı da budur her zaman az olan değerlidir arkadaşlar.

     

   
  ilker1959, DUAYEN18 ve Abdulkadir SARIALTIN bu yazıya teşekkür etti.
 10. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  1200 tl verdiğin bir uzmandan ne beklersin? Neyin bakış açısı? Siz uzman olduğunuzda eğitim almışsınızfır. diyor ki
  Sağlık: ruhen, bedenen ve sosyal olarak tam iylik halidir.
  Siz daha bu TEMEL KURALI OSGB leri haklı görerek PİYASA ŞARTLARI-REKABET diye çöpe attınız. Sonra da UZMANLIKDAN bahseceksiniz ve TECRÜBE bekleyeceksiniz. Yok böyle bişey.
  Uzman sayısının fazla olması kalitenin düşmesi için neden olmamalı. Ben işveren olsam ve amacım gerçekten isg nin sağlanması ise bilsemki uzmanına 1500 tl maaş veriyor inanın işimi o osgbye vermem kalitesizdir diye. Çünkü uzmanına bu fiyatları veren osgbler KALİTESİZDİR.   
  ilker1959 bu yazıya teşekkür etti.
 11. ilker1

  ilker1 TÜİSAG Üyesi

  baştan sona tam bir hüsran iş güvenliği uzmanlığı.   
  izmitli bu yazıya teşekkür etti.
 12. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Sayın Gilgin;
  Hiç düşündünüz mü iş hukuku neden nispi emredicidir diye? Yani işçinin tarafını tutar diye? Devletler kendi kendine 'ay biz işçileri çok seviyoruz, onlar çok değerli' mi dediler? Hangi aşamalrdan geçildi de iş hukuku nisbi emredici oldu.
  Yada İLO, WHO niye kuruldu? Bu örgütler PİYASA ŞARTLARI-REKABET mi dedi? Siz rekabet gözlüğünüzü takarsanız işinizi yapamaz verimli olamazsınız.
  Konumuz İş Sağlığı ve Güvenliği. Kendiniz için bunu sağlayamıyorsanız başkası için hiç sağlayamazsınız.

   
  nasibal35 ve Halikarnassos bu yazıya teşekkür etti.
 13. ngkazak

  ngkazak TÜİSAG Üyesi

  Hocam durumu iyi anlatamadim galiba yeni tasarida 1500 gun isteyeckler ya bunu isg uzmani olarak calistiginizi ispat edin diyolar bende soruyorum 2012 hazirandan once 50 den az calisani olan ve cok tehlikeli sinifta olan bir iste calismak bi anlam ifade etmeteckmi bakanlik mufettisleri buna evet bi anlami olmayacak dedi
   
 14. ngkazak

  ngkazak TÜİSAG Üyesi

  Ayrica cok tehlikelide c uzman olarak yada b uzman olarak zaten hizmet veremiyodun yasadan once bakanliga bildirsende sinif olarak kabul etmiyodu bu nedenle ben kendi durumumda sunu anladim sigortaliligimi beyan etsemde meslegim icabi cok tehlikeli olan madenlerde calismam bi isime yaramayacak

   
 15. gilgin

  gilgin TÜİSAG Üyesi

  Sayın Devrim Bey, ben olanı söylüyorum, siz ideali anlatıyorsunuz. Hepimizin amacı ideale ulaşmak, ama bakanlığın izlediği yol orman kanununa götürüyor olayı. Yani rekabete. Rekabet kurallara uygun yapılırsa kaliteyi arttırır, kalitenin artması için "Sağlık: ruhen, bedenen ve sosyal olarak tam iylik halidir. " gereklidir, bunun için de işverenin işçilerinin haklarını dağıtması gerekir. Basitçe konu bu, burada görev bakanlığın tam manasıyla iş yeri denetimlerini önce iyi niyet çerçevesinde uyarıcı, sonra da ciddi cezalar verici şekilde yaparak biz İSG uzmanlarını desteklemeleri gerekir ki OGSB'ler bozulmasın. Biz bu senaryonun yapı denetim versiyonunu yaşadık. İdealler ile kurulan tüm yapı denetim şirketleri batarak piyasayı kalitesiz firmalara bıraktı. Şimdi ise kaliteli hizmet verebilecek mühendisler bu sektöre girmemeyi tercih ediyor.   
 16. gilgin

  gilgin TÜİSAG Üyesi

  Bir de olaya OGSB tarafından bakamazsak işverenle aramızdaki ilişkiyi nasıl sağlıklı kurabiliriz, ben işin bu tarafındayım (lafım Deniz Bey'e değil). Hayat tecrübelerim, iş tecrübelerim bana bunları öğretti. İSG konusunda da bize öğretilen olayların başında bu gelmiyor mu? Kırmadan, dökmeden, ikna ederek, işçiyi - işvereni bir yere getirmeliyiz. Ben kendi iş yerimde 1 senedir çalışan taşeronlarımızın zihnine işliyorum.

   
 17. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Yanlış olan terazinin kefesine birilerinin basıyor olması. Kendi tarafı ağır bassın diye herkes bi yerlerde zıplamaya çalışıyor. Zaman geliyor iş çok uzman az, bi zaman gelecek iş az uzman çok olacak... Bu dengesizlikleri çözmek kimin işi? Sırf uzman sayısı yetsin diye bazı şeylerden taviz vermek ne kadar doğru? Ömründe bir sanayi kuruluşunun kapısından girmemiş insanlara A sınıfı uzman yetkisi verilmek üzere. Bu adamların sorumlu olduğu kazalarda ölecek insanların sorumluluğunu kim alacak? Adam öğrencilik yıllarında cafede çalışmış, sigorta primi var diye B sınıfı sınavına giriyor. Gidip bir firmada A sınıfı yetkisiyle çalışacak. Bunları hesap etmezseniz, gazetelerdeki haberlere sorumlu ararsınız. Rekabet eşit şartlar altında ve güvenli bir ekonomi ile olur. İşinizi ne kadar iyi yaptığınızla ilgili olmalıdır. Bu konunun ise rekabetle alakası yok. Kendi yanlışlarını birilerine imtiyaz sağlayarak kapatmaya çalışıyorlar. Bu kişilerin ben veya bir başkası olması bi şey değiştirmez. Bu yanlıştır. İyi hesaplamadan, iyi irdelemeden yapılrsa bu işlerden çok kişinin başı ağrır...

   
  ISGurusu, DUAYEN18 ve Brolin bu yazıya teşekkür etti.
 18. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  Bir ÇARŞI' lıya bu yazı yakışır, harika özet.

   
  Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
 19. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar çocuktan bahseder gibi 4 yıl mat-fizik-kimya okumuş akıllı zeki insanlardan bahsediyorsunuz. Tecrübesi olmayan fabrika içine girmez

   
  volkankim bu yazıya teşekkür etti.
 20. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  Sistem dengeyi kurar, uzman aranır hale gelmez bir daha. 1 yıl daha pasta yenir o kadar

   
  Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica