Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Brolin

  Brolin TÜİSAG Üyesi  yasanın ve diğer şartların oluşumundaki eksiklikleri zaten bilen biriyim ve kusurlu bir düzenleme olarak görüyorum 6331'i. özellikle kanunun yürürlük tarihleri ile ilgili kısmı zaten yanlış. elindeki uzman sayısını bildiği halde, uzmanlığının sınıfını yükseltecek kişi sayısının hangi tarihte B olacağını bildiği halde yürürlük tarihlerinde çuvallamıştır bakanlık.
  ancak haklardan bahsediyorsak, hakkın nasıl edinileceğini de bilmemiz açısından bir yönetmelik vardır zaten. kişiler bu mesleğe girerken torbadan tombala çekilişi yapılacağını bilmiyordu.
  insanlar iş güvenliği uzmanlığı mesleğinden önce de sonra da ölümlü kazalara maruz kalıyordu. elbette kimsenin ölmesini istemek gibi bir sadist yanım yok!
  o arada ölecek insan derken , zaten türkiye'de SGK tarafından açıklanan rakamlar uzmanlık mesleğinden sonra da artış göstermiştir. bunun içerisinde istihdamın kayıtlı ve kayıtsız çalışan olarak düşünürsek, sadece iş kazalarındaki artış aşikardır. bunu uzmanlar da engelleyemez.
  herkes layıkı ile iş yapsın bu konuda da herhangi bir sıkıntı yok.
  sorularımla genel düşünce yapısını merak ettiğim için bir yazı yazdım. burada kayıtlı 55binden fazla kişi var.
  iyi günler   
  alix ve Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
 2. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Yani sizin söyleminize göre;
  Kanun çıktığında nerdeydin?
  Cevap: kurstaydım, boştaydım vs
  Yani senin söylemine göre bu cevaba verilecek cevap: oldu canım.. Geçti Bor'un pazarı sür eşşe Niğde'ye :) :)

   
  Last edited by a moderator: 2 Ekim 2013
 3. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  bakanlık 1500 gün kendi mesleğinde çalışmış olma şartı mı istiyor? gün sayısını kim açıkladı peki? bu fıkradan çok farklı sonuçlar da çıkabilir

     

   
 4. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Bilmiyorum. Tamamen söylenti.

   
 5. tunca amanvermez

  tunca amanvermez TÜİSAG Üyesi

  Ya ne spekülasyon ettınız konuyu bea

     

   
 6. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  aynen öyle.. kanun çıktığında şartları sağlayan kanundan hakkını alır.. sağlamayan sonradan sağlasa bile kanun kapsamına girmiosa eşitlik yok diye itiraz edemez.. yapacak bişi yok..
  öbür taraftan kanun çıkar ve 18 ağustostan önce isgu olanlar dahildir, sonrası hariçtir denirse bu o kada abesle iştigal olurki, iptali şart hale gelir..

   
 7. es55061

  es55061 TÜİSAG Üyesi

  yayınlansa da herkes rahatlasa
   
 8. es55061

  es55061 TÜİSAG Üyesi

  yayınlansa da herkes rahatlasa   
 9. Davutt

  Davutt TÜİSAG Üyesi

  Bence asıl konu şu; prim gün sayısı deyince hangisi baz alınacak ssk primlerimi yoksa muhendis veya uzman gün sayısımı, diger seyler hep teferruat...

     

   
 10. ngkazak

  ngkazak TÜİSAG Üyesi

  Bu arada arkadaşlar ben C sınıfı uzmanım ve benim kesin olarak yeni yayınlanacak yönetmeliğe göre bir üst sınıf sınavına girme hakkım yokmuş . Nerden mi biliyorum bugün eğitim kurumumuza denetlemeye gelen iş müfettişleri ile bu konuyu konuştum ve sizin 2010 dan bu yana uzman olmanız önemli değil çalıştığınız kurumlarda isg uzmanı olduğunuzu ispat etmeniz gerekecek dedi bende madenlerde c sınıfı uzman olmanın bir anlamı olmadığını çünkü benim uzman olduğum yıllar itibari ile sadece A sınıfı uzmanların yetkili olabileceğini biliyosunuz dedim işveren de beni bakanlığa bildirmedi bünyemde iş güvenliği uzmanım var diye bizim emekler boşamı gitti dedim. Maalesef evet dedi artık varın siz düşünün bundan ne sonuç çıkacak ve bu arada duyum doğru 1500 1800 ve 3000 gün şartları aranacak ama dediğim gibi isg de görevli iseniz ben gelen müfettişlerin yalancısıyım   
 11. gilgin

  gilgin TÜİSAG Üyesi

  Sn. ngkazak,
  bence o arkadaşa da eksik bilgi vermişler. Ayrıca sizin çalıştığınız yerde İSG uzmanı olmasanız da İSG uzmanının verdiği görevlerin yerine getirilmesinden maden mühendisi olarak siz görevli değil miydiniz? İlgili işyerinden bununla ilgili bir yazı alırsınız, zaten bil fiil yaptığınız işin bu olduğunu düşünüyorum. Yani bir maden mühendisi bizim inşaat işlerinde şantiye şefi olarak üstlendiğimiz tüm görevleri üstleniyorsa İSG'den direkt olarak sorumludur. Asıl İSG uzmanı saatli çalışır, gerekli talimatları verir, yapılması gerekenleri periyodik takip eder, ancak tedbirlerin alınmasından işveren veya işverenin iş yerindeki vekili sorumludur. Yani maden mühendisi olarak siz. Gelen müfettişin kafası bir dünyaymış bence. Boş verin böyle gereksiz muhabbetler yapan şahısların sözlerini.
  Bu durumda adam doğru söylüyorsa benim şantiye şefliklerinden dolayı İSG sorumlusu olarak çalışmışlığım var, ama başkalarının duyumuna göre biz de 18 Ağustos sınavında uzman olduğumuz için giremezmişiz sınava. Bu haberde bence asparagas. Rahat olun, böyle saçma işler yapmazlar. Ya da yaparlarsa da kalite standardımız buymuş der, işimize bakarız...   
 12. Soner Çıtakoğlu

  Soner Çıtakoğlu TÜİSAG Üyesi

  ya gerçekten hiç uzmanlık yapmadan şimdi bizi bi sınavla A yapacaklar. Aylardır yıllardır c uzmanı olanlara büyük haksızlık. Diyor arkadaşlar.
  Evet uzman olarak kaç iş kazası gördüler, kaç kere helezondan kol bacak topladılar, kaç kere kazadan ölü çıkardılar, kaç kere günlerce kabus gördüler, hayallerine bile gelmeyecek sebeplerden ne kazalar olduğunu gördüler, hiç bir yetkileri olmadan bunlarla savaşmaya çalıştılar evet gerçekten tecrübe önemsiz, önemli olan uyduruk bir eğitim sonrası alınan sınavın tarihi .
  Vicdanı ile yapacak kazaları engellemek için herşeyi yapacak herkesin A olması dileğiyle ..

   
 13. murat erçevik

  murat erçevik TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Ferdi beyin prim gün sayısı baz alınacağı hatta simitci örneğini hatırlatmak isterim.Ayrıca 3000 prim günü uzman olarak çalışan sayısı dikkate alıcak olursak sadece prim günü dikkate alınacağı kanısındayım. Özetle şu Tebliğin çıkması dır artık
   
 14. Önce Kasım'a yetişiyordu şimdi Şubat oldu :) Arkadaşlar Kanunda bir yıl içinde 2 sınav hakkı denilmekte Temmuz ayında yasa çıktı 4 ay geçti geriye kaldı 8 ay unutmayın derim !!

   
 15. Kanun Kabul Tarihi 12/07/2013   
 16. yağmuryyl

  yağmuryyl TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ne kadar saçma şeylere tartışıyorsunuz hele bi çıksın sanki bütün şartları sağladınızda bi torba yasanın tarihinin uyup uymaması kaldı :/

   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 17. sedattopcu

  sedattopcu TÜİSAG Üyesi

  herkes kolay para peşinde kimse demiyor ki bugün beni A sınıfı yapsalar işi nasıl yapacağım bu kadar az tecrübeyle o kadar riskin altından nasıl kalkarım bunları düşünen yok.

   
  Brolin, ISGurusu ve DUAYEN18 bu yazıya teşekkür etti.
 18. Bora Çağlayansu

  Bora Çağlayansu TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım C sınıfı isgu olarak 3 sene çalışırsan zaten B sınıfına geçiş hakkı,B sınıfı olarak 4 sene çalışırsan A sınıfına geçiş hakkı kazanıyorsun.Yani demek istediğim senin bahsettiğin durum zaten var.Yeni çıkacak yönetmelikte bu şart olmadığı için bekleniyor zaten merakla:)

   
  eengin, duygutoprak, sevgay ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 19. Erol Bayrak

  Erol Bayrak TÜİSAG Üyesi

  6495 sayılı kanunun 55. maddesi ile 6331 ek 4 md. ilave olan fıkranın yayınlandığı resmi gazete 02.08.2013-28726 dır.Dolayısıyla 2 sınav hakkı verilen 1 yıllık süre 02.08.2014 de dolmaktadır.

   
 20. Halikarnassos

  Halikarnassos TÜİSAG Üyesi

  Herkes genellemesi haksız olmuş.Düzenlemeyi bekleyenler arasında geçmişte sınavsız olarak belgeyi alma
  hakkı var iken gerek ihmalden ve gerekse yoğun iş yaşamı nedeni ile fırsat bulamamış olmaktan dolayı
  bu hakkı kaçırmış pek çok kişi var,bu kişiler kendileri ile aynı tecrübeye sahip olan arkadaşlarından faklı
  olarak Eğitim Kurumlarında eğitime gidip bir de sınava girerek C sınıfı uzman belgesini anca alabildiler,
  sınav ile ilgili düzenleme yapıldığında bir kez daha sınava girip eğer başarılı olurlar iseler arkadaşlarından
  7-8 yıl sonra eş değer bir belgeyi alabilecekler...

   
  Levent kon, ilker1959, İdil_e ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica