Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. semilalp

  semilalp TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar bir simitçi muhabbeti gidiyor,Türkiye 'de öncelik insan değil paradır.Bunun ispatı sermaye sahiplerinin baskısıyla kanunun ötelenmesidir.Arkadaşlar çalıştığınız OSGB ler çok tehlikeli sınıftaki bir fabrikaya da c sınıfı uzmanı 1500 tl maaşla göndermektedir,kimse burda piyasadaki gerçeği gözardı edip ahkam kesmesin,


   
  Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
 2. rüveyda sinan

  rüveyda sinan TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bir duyumdur c den b ye geçiş 1500 deniliyor ya öyle olursa açık gene kapanmayacağı için 1000 prim günü olacakmış diye duydum hade hayırlısı

   
  öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
 3. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Diyorsunuzki mayıs ve ağustostakiler aynı hakka sahip olur. Umarım olur. Bu durumda sizin mantığınıza göre 1500-3000 şartı için kanunun çıkış tarihi önemli değil, prim gçn sayısını bahsi geçen 1 yıl içinde doldurmuş ve sınava yetişiyor olması yeterli anlamı çıkar. Yani size göre bu yine eşitlik ilkesine aykırı. O zaman sizin mantığınıza göre 2015 de sertifika alan bir kişide diyebilirki 'eşitlik ilkesi var onlara iki sınav hakkı verdin bana da vermek zorundasın'. Eşitlik ilkesini nasıl yorumladığına bağlı. Torba kanun çıkarken amacı a açığını kapatmak için mevcut c lerin b yada a olması idi. Ağustos gibi sonradan olacak uzmanları a yapmak değildi. Kanun çıktığında ağustostakiler yoktu tıpkı 2015 dekilerin olmaması gibi. Dediğim gibi sizin mantığınıza göre 2015 de uzman olan biri de eşitlik ilkesi deyip 'yok arkadaş bana da hak tanımak zorundasın eşitlik ilkesine göre' diyebilir. Bu benim yorumum temennim değil. Umarım dahil ederler. Ayrıca siz eşitlik ilkesinin gerçekten uygulandığını mı düşünüyorsunuz? Eşitlik ilkesiymiş.

     

   
  Forumdan Üye KaydımıSİlin ve alix bu yazıya teşekkür etti.
 4. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Burada söylenmek istenen, araştırma zahmetine katlanmayı göze alan bir uzman arkadaş için her türlü referansa ve kaynağa ulaşma imkanı olduğunu belirmektir. Yoksa Copy - Paste durumunda bahsedilmiyor.

   
 5. Bilgehan Ergün

  Bilgehan Ergün TÜİSAG Üyesi

  B ler ve A lar böyle bir şeye izin vermez, yine mahkeme kapılarından döner. :)

     

   
 6. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  İhtiyaç çok, herkese ekmek var

   
 7. Halikarnassos

  Halikarnassos TÜİSAG Üyesi

  A sınıfı uzmanların önemli bölümü de geçmişte tanınan bir imtiyaz ile sınavsız uzman olduklarının bilincindedirler umarım,o zaman müracat etmemiş kendi konumlarında ki arkadaşları şimdi eğitim
  kurumlarında kurs görüp sınava girerek anca C sınıfı uzman olabiliyorlar,o da sınavı geçebilirlerse...
   
  Levent kon bu yazıya teşekkür etti.
 8. Bilgehan Ergün

  Bilgehan Ergün TÜİSAG Üyesi

  ekmek var ama yedirtmek istemeyenler de var. zaman ilerledikçe süreci göreceğiz.   
 9. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Bence niteliği kurs belirlememeli. Bence nitelik bakanlıkta kayıtlı uzmanlık sözleşmeleri olmalı. Benim bir tanıdığım maden mühendisi ama kendisi yaklaşık yıldır manifatura dükkanı işletiyor babasıyla. Şimdi diyorlar ki, 1500 gün prim varsa B sınıfı olacak. Bu adam babasının yanında yatırdığı sigortasıyla manifaturacıda B veya A sınıfı uzman mı olacak? Bu sizce de saçma değil mi?

     

   
 10. Erol Bayrak

  Erol Bayrak TÜİSAG Üyesi

  Evet bence de kendi meslek dalında çalıştığını gösterecek olan sigorta priminin ödenmiş olması gerekir.Burada dolaylı olarak kişinin mesleki tecrübesini de öğrenmiş olacaklar..   
 11. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  benzetme ve yorumlarına hayranım.. gerçekten.. o zaman 2012 aralıkta isg sınavına girseydim 85 alıyordum.. 18 ağustos 2013 de girdim 70 le geçtim.. haksızlık, eşitlik ilkesine aykırı beni 2012 aralık sınavına göre değerlendirin mi demem lazım?

  eşitlik ilkesi şu an için geçerli.. yasa çıktığında, kim isgu. o, bu, şu.. ama bende isgu yum, yok sen olmaz.. neden? e sen 18 inde girmişin sınava, önce girenler dahil.. e peki yönetmelik şimdi çıktı.. olsun dahil değilsin..
  işte bu hakka sahipken hakkın alınmasıdır.. eşitlik burda devreye girer.. 2015 be belge alan adam geçmişe yönelik talep yapamaz.. yaparsa sorarlar adama, 2013 de nerdeydin? yanıt: öğrenciydim, e o zaman kusura bakma, isgu olmak için şartları sağlamamışın.. peki diğer yanıt, sınava girmemiştim ama isgu olma şartını sağlıodum, şimdi duydum, 2015 de girdim sınava kazandım, 2013 deki yönetmeliğe tabi edin beni.. oldu canım.. geçti Bor' un pazarı, sür eşşe Niğde' ye derler adama..

  lütfen çArşı, hereyede olma karŞııı cukkacukka   
 12. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  herşeye yazacakken hereyede yazmışım özür.. 8-)

   
 13. Brolin

  Brolin TÜİSAG Üyesi

  4857 sayılı kanun ile birlikte hayatımıza giren ve 2004 yılında iş güvenliği uzmanlığı şartlarının belirlendiği zamanlardan bugüne gelindiğinde, karşımıza 6331 sayılı kanun ve ilgili uzmanlığın şartlarının hangi hükümlerde olacağı yine tarif edilmiştir.

  6331 öncesinde 4857'ye tabi olarak iş güvenliği uzmanlığına başlamış kişilerde -bende dahil- var.
  benim merak ettiğim şey şudur:
  1. bu mesleğe girerken ne gibi hedefleriniz vardı?
  2. bu mesleğe girerken hangi şartlarda yükseleceğinizi bilerek mi karar verdiniz?
  3. son duruma bakılınca yani torba yasa ile hayatımıza yepyeni bir yön verecek olan duruma gelirsek
  bu durumun eşitlik hak ve vicdanen nasıl bir çerçevede değerlendirilebileceğini düşünüyorsunuz?

  teşekkürler,
   
  Deniz Devrim, abdulkerimozgur ve ebru isg bu yazıya teşekkür etti.
 14. gilgin

  gilgin TÜİSAG Üyesi

  Mesleki tecrübe bir şekilde ispat edilir aslında, ama prosedür uzar. Tercih meselesi...

   
 15. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  her işte öyle değil mi.fark yaratarak aradan öne geçmek gerekiyor.farkı nasıl yaratırız.daha fazla bilgi, azim, tecrübe, güvenilirlik.   
 16. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  şu a ve b lerle çatışmayı bırakıp onların seviyesine nasıl ulaşırız o azmi göstermek gerek. yönetmelikleri sürekli okuyarak ezberlemeye çalışmak, örnek saha çalışmaları yapmak gibi...

   
  öznurömer ve DUAYEN18 bu yazıya teşekkür etti.
 17. mesut65

  mesut65 TÜİSAG Üyesi

  peki arkadaşlar 2 yıldır uzmanlık yapıpta 1000 gün primi olan tecrübeli c uzmanlar ne yapsın. onlara haksızlık olmuyor mu

   
  M. Yasemen AYDIN YILDIZ, Levent ACAR ve uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
 18. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  dostum bu sorulardan ben bir mana çıkaramadım..
  burada A sınfıı yada B sınıfı hak edip etmeme durumu mu tartışılmalı, yoksa torba yasa ile C sınıfı olanların sınıf atlama şartlarımı?
  burada yasayı çıkaranlara söylemek lazım.. ama onlarda 7 sene beklemek zorundalar mı yasa çıkarmak için? yani 7 seneyi bekleyelim de hak yerini bulsun millet hakkınan A sınıfı olsun? Öylemi olmalı sence?
  PEki o arada iş kazasından ölen yada yaralananlar nolacak?
  Hadi onu geçtim, A sınıfı olan varsın işi yapsın.. zaten şi layıkı ile yapmazsa emekli olunca bile içeri girme, mahkemelerde sürüne riski olduğu aşikardır.. bunu bilmiyorsa zaten A sınıfı olamamış demektir, o zaman hak yerini bulur..

   
 19. mesut65

  mesut65 TÜİSAG Üyesi

  1500 veya 3000 prim şunu mu demek istiyor..kardeşim sen daha gençsin 3 yıl önce mezun oldun daha yaşlılar bu sınava katılma hakkı elde ediyor mu demek istiyor....yaşlıdan kastım en az 5 yıldır çalmış insanlar

   
 20. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  yaşlıdan ziyade tecrübeli demek istiyor bence.. iş hayatını bilen tecrübeliler..

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica