Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kadayifci

  kadayifci TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar sürekli bu konu tekrarlanıyor. Açıklamayı defalarca dile getirdik. Isag fuarda verilen seminerde ,C den 1500 gün prim B ye ,3000 gün A ya, B den 1800 prim gün A sınıfı sınavına girecek, sınav 2014 Şubat ayında yapılacak. Bu bilgi net ve açıktır.,bakanlık yetkililerinin duyurusudur.


   
  nasibal35, Nuran AYDEMİR ve es55061 bu yazıya teşekkür etti.
 2. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  bencede bişi olmaz. kanun yürürlüğe girse bile 2-3 ay bişi olmaz.. teftiş etmezler..
  6 ıncı ayda A lar B ler işlere yerleşir, yaşam başlar..

   
 3. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  Yani başka rd lere bakarak iş bitecek. Kolay gelsin diyelim.

     

   
  ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
 4. es55061

  es55061 TÜİSAG Üyesi

  Bu konuda bırakın taslağı çalışma bile olmadığpını söyleyende var aslına bakarsanız 1500 gün 1800 gün 3000 gün az da değil

   
 5. barisileri

  barisileri TÜİSAG Üyesi

  kamu kurumları içinde geçerli mi bu prim gün vs.

     

   
 6. es55061

  es55061 TÜİSAG Üyesi

  bence geçerli önemli olan ssk lı bağkurlu memur hiç farketmez

   
 7. tolga karaca

  tolga karaca TÜİSAG Üyesi

  herkes c den b ye geçiş sartlarını konusuyor primler konusuluyor,sınavsız sadece primle gecilmeyecek.c sınavını zar zor kazanmısken b ve a sınavlarını kazanacak kadar kendinize güveniyor musunuz
   
 8. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Kadayıfcı;
  Ben bunu ne zaman yazmışım? İSAG fuarı ne zaman olmuş? Siz bunları burada ne zaman dile getirmişsiniz? Bunları yazdığımda fuardan ilgili açıklamalar gelmemişti.   
 9. ngkazak

  ngkazak TÜİSAG Üyesi

  siz avukat olarak bu belgeye nasıl sahip oldunuz öncelikle onu sorayım hocam ikinci bir üniversitemi okudunuz

     

   
  Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
 10. ngkazak

  ngkazak TÜİSAG Üyesi

  ayrıca tüm arkadaşlara sesleniyorum 2013 mayıs da sınava girecen c uzman olacan sonra gelecen ve ben 10 yıldır zaten çalışıyodum kendi mesleğimde diyecen ve A uzman olmak için sınava girecen .
  Peki o zaman 2004 2007 de 2010 da sınava girenler belge alanlar fakat 1500 günü olmayan c ler ne olacak c de hayatlarına devammı edecekler .   
  kral0609 ve M. Yasemen AYDIN YILDIZ bu yazıya teşekkür etti.
 11. ngkazak

  ngkazak TÜİSAG Üyesi

  bide olaya görev anlayışıyla bakmak lazım daha bugün 2013 mayıs da belge alan bir c sınıfı uzmanla şunu konuştuk inşaatta ben risk analizi hazırlamam hazırlasam da imza atmam dedi ki bu inşaat kendilerinin inşaatı . arkadaşım makine mühendisi ve 8 yıldır da mühendis olarak çalışıyomuş. acaba soruyorum şimdi biz buna A uzmanlık versek yine ben inşaatta risk analizi yapmam mı diyecek ne diyecek ne yapacak . lütfen bırakın bu meleği yapmak isteyenler yapsın parası bol diye sınıf atlama hayallerine kimse kapılmasın sonra ufacık bir hatadan dolayı hem insan hayatına hemde kendi hayatına mal olur .   
  ARİS İSG, ISGurusu, Brolin ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 12. ngkazak

  ngkazak TÜİSAG Üyesi

  benden bu kadar biraz öfkelendim kusura bakmayın arkadaşlar ben c de olsam b de olsam a da olsam önce insan hayatı diyorum ki ben 2010 dan bu yana maden ocaklarında çalışnaların hayatını korumak adına çaba harcıyorum. umarım tüm isg uzmanlarıda bu çaba için görevlerine devam eder

   
  serdarpala ve Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
 13. beran21db

  beran21db TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bu isg sınavına girenler mühendis unutmayalım. ben hiç simitçilik yapan mühendis görmedim. bu simitçi mühendis hikayesini sonlandırsak..
   
  nasibal35, cansediment, efe64 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 14. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  Dostum sende kendince haklısın ama geçmişte böyleydi, onların hakkını yemeyelim diye gelecekte de farklı olmasın demek çok doğru gelmedi bana..
  misal, bebeğimiz oldu, 1 gün sonra torba yasa çıktı, yalvardık kabul etmediler, erken doğum sebebi ile doğum iznine eklenmesi gereken 4 haftamız heba oldu..
  sonra vergi indirimi çıkardılar, benim arkadaş öncesinde 42 bine araç aldı, vergi indirimi ile araç 36 bine düştü.. geçen gün de aracı 38 bine sattı.. şimdi bunun gibi bir sürü örnek verilebilir.. belki sen bu örneklerin konu ile alakası yok dicen ama şöle var, hak hukuk yenmesi ise mesele, milyonlarca böyle konu var..

  al biri daha geldi aklıma, ek oto vergisi toplamıştı hükümet.. sonra mahkeme iptal etti.. geri ödenecekti, bir türlü alamadım.. mahsup edemedim. .dilekçe verdim, hesabınıza yatacak dendi yatmadı.. sonra ev taşıdırm, evrakları kaybettim şimdi ne vergisi diolar? noldu? hakkım yendi die isyan mı edim.. napalım diyoruz..
  kaldıki 10 sene iş hayatında az bir zaman değil.. 10 sene çalışan birine A sınıfı verirlerse alır işi yaparsa ve hakkın ıverirse ne ala.. zaten işini iyi yapamazsa vay haline.. sonuçta hepimiz önce insan diyoruz ve bizde insanız, önce can sonra canan demeyide unutmuyoruz..

   
  nasibal35, tolgahan demir, altuner ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 15. bedir

  bedir TÜİSAG Üyesi

  yorumunuza katılıyorum.diğer arkadaşların yorumlarına şaşıyorum.   
 16. Figen124

  Figen124 TÜİSAG Üyesi

  Uzman olan herkesin bu haktan yararlanması gerekir.Prim gün sayısında tehlike sınıfı şartını ,mağduriyetleri önlensin,daha fazla kişi yararlanabilsin diye kaldırıldı.Uzman olsan dahi bu sınava giremezsin demek ,ayrımcılık ve iyi niyetten yoksun bir yaklaşım olur.Yeni haksızlıklara ve mağduriyetlere yol açacak bir çok uzman arkadaş için..

   
  bedir bu yazıya teşekkür etti.
 17. hamza yüzüak

  hamza yüzüak TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ; verilecek 2 sınava sınav müracatında c belgesi olan herkes girer. Kanunun çıktığı tarih sadece 1 yılın içinde 2 sınav olacağının başlangıcıdır. kaldıki ağustostan önce dese yine sorun çünkü 3000 gün primi olan 1000 kişi ancak çıkar onlarında % 30 kazansa 300 kişi eder bu sorunu çözmüyor. 5 katlı bir bina inşaatı da A belgesi gerektirir bu iki sınav hakkı bile bu işe yetmez.

   
  Levent ACAR bu yazıya teşekkür etti.
 18. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi


  2.sınav ne zaman yapılacak acaba şubatta 1500 günü dolduramıyoruz daha.. bilginiz var mı

   
 19. efe64

  efe64 TÜİSAG Üyesi

  tebliğ yayınlansa her şey belli olacak ta daha ortada resmi bir açıklama yok hepimiz bekliyoruz

   
 20. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Başvuru sırasında Uzman belgesi olanların bu haktan yararlanmaması için bir madde yok görünürde. Aksi yorumları yapan arkadaşları, anayasayı okumaya davet ediyorum. Burada nitelik olarak birbirinin aynı belgelere sahip insanları mayıs - ağustos sınavları diye birbirinden ayıramazsınız. Anayasanın fırsat eşitliği ilkesine aykırı olur. Tecrübe ise zaten SGK prim gün sayısı diye belirleme yapılmış. Torba yasada da şu tarihten önce veya sonra diye belirleme yok. Bu belirleme için yani şu tarihten önce veya sonra belgeye sahip olanlar diye ayrıca yazmaları gerekir zaten usulen. Süre sadece bakanlığın bu yetkiyi kullanması ile ilgili. Başvuru sırasında uzmanlık belgesine sahip ve ilgili şartları sağlayan herkes bu sınava giriş hakkına sahip olacaktır.

   
  ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica