Tartışma - Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum | Sayfa 20 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi  dostum, büyük yazıyı bidaa sen okurmusun? isg belgesine sahip demiş kabul, ama hangi tarihten itibaren demiş? Demiş mi? dememiş? isgu belgesi olan demiş? peki nezamandan itibaren olan? yönetmelik çıktıktan sonra mı? işte bu belli deil..


   
 2. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  Beklenen yönetmelik çıktığında, diğer yönetmelikler de olduğu gibi, amaç kapsam,dayanak ve yürürlük bölümler de olacaktır. Yönetmeliğin dayanağı olan Kanun yazılırken neden aşağıdaki şekilde olmasın?

  Dayanak
  MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelik; 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

  6495 sayılı torba yasanın 55. maddesini dayanak göstermeye gerek var mı? Şu an açıp baktığımızda, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesinin 2 inci fıkrasında bizim dayanağımız duruyor.

  Üzerine basa basa, torba yasa ile eklenen fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten sonrası baz alınmak istenirse, zaten kimlere bu sınav hakkının tanınacağı, yönetmelikte açıkca ifade edilebilir.

  Bu nedenle; "Bu yönetmelik Torba Yasanın 55. maddesini dayanak alacağı için, yönetmelikle sınav hakkı verileceklerin kapsamı, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonrası ile sınırlıdır." diye ısrar etmenin anlamı yok.

   
  Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
 3. tunca amanvermez

  tunca amanvermez TÜİSAG Üyesi

  Yaz şimdi benım 1ekım ıtıbarıyle belgem var dıyelım 2 Ağustos 2014 e kadar ıkı sınava neden gıremıcem ben bır avukat olarak bır sebep görmemiyorum ıstersenız tartısabılırız bu konuyu

     

   
  Last edited by a moderator: 29 Eylül 2013
  bedir, ömeraydın ve Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
 4. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Sahip olan demiş.
  Ne zaman demiş?
  2 ağustosta demiş.
  Sahip olacak demiş mi?
  Dememiş.
  Yani kesinlikle dahil edilecek diyebilir miyiz?
  Diyemeyiz.
  Keşke dahil edilse. Edilsin diyorum bende. Ama bence işlerini garantiye almak için benim dediğim gibi yorumlayacaklar. Zira öbür türlü yine bir A çıkıp 'yok arkadaş kanun sana ağustosta sınava girenleri de kapsama yetkisi vermedi, bu şekilde yorumlayamazsın' deyip ilgili yerlerde hakkını arayabilir. Ama benim dediğim şekilde yorumlarsa ağustostakiler istedikleri kadar itiraz etsinler ben bişey kazanacaklarını düşünmüyorum. Bu benim yorumum, temennim değil. Alınmayın, gücenmeyin.

   
  alix ve abdulkerimozgur bu yazıya teşekkür etti.
 5. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  yok dostum öyle değil vallahi.. bu tarih sınav tarihi için.. isgu uzmanlığı şu tarihten önce sonra dememiş.. üzgünüm ama sen bir kaç kere daha oku bence..

     

   
 6. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Ben düşüncelerimi yadzım, siz de yazdınız. Bekleyip hep berraber göreceğiz. Umarım haklı çıkardınız.

   
 7. deniz yıldızı

  deniz yıldızı TÜİSAG Üyesi

  ben kasım sınavına yetişecek diye biliyorum arkadaşlar.
   
 8. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Ben okuduğumu yorumladım. Birkaç defa daha okumama gerek yok, ama siz isterseniz tavsiyenizi kendiniz üzerinde gerçekleştirip bir kaç kez okuyabilirsiniz.   
 9. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  okuduğum için sanada okumanı tavsiye ettim zaten..
  :evet:

     

   
 10. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  dostum A sınıfı yada B sınıfı olunca herşey düzelecek mi dersin? o zamanda yaşanacak riski göz önünde bulundurdun mu?   
 11. Soner Çıtakoğlu

  Soner Çıtakoğlu TÜİSAG Üyesi

  Gönlünden geçeni yazmış kısmet artık...   
 12. Soner Çıtakoğlu

  Soner Çıtakoğlu TÜİSAG Üyesi

  25000 prim günü olan simitçilik yapmış tek ayak üstünde 45 dakika durabilenler girecek sınava :)
  Şaka bi yana Kasım'da geçenler dahi 2. sınav hakkına yetişirse girecek sınava yemeğine iddiaya girerim :)

   
  ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
 13. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin

  Ali bey ve Deniz bey,
  Sizden ricam bu konuyu okudun okumadın olarak uzatmayalım. Bundan sonraki bu şekilde olan mesajlarınız silinecektir.
  İyi akşamlar.
   
 14. gilgin

  gilgin TÜİSAG Üyesi

  Hocam gereksiz telaşe yapıyorsun. Burada birileri istiyor diye Ağustos sınavında başarılı olanları kapı dışarı bırakmazlar, sonuçta yukarıdaki kanun maddesinde süre sınav hakları ile ilgili. Önümüzdeki kasım ve sonraki sınav kazananları bile eğer yetişirlerse 2. sınavı yakalarlar. Öyle bir eşitsizlik söz konusu olmaz. "İş güvenliği belgesine sahip olanlara" demiş, sende varsa boş ver tarih yorumcularını :)

   
  Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
 15. Mehmet Emin DİNCEL

  Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

  sınav hakkı verilen herkesin sınavı kazanacağını düşünürsek :D bayağı bir açık kapanmış olacak. son ağustos sınavının başarı ortalamasını düşünürsek ben çalışmaya çoktan başladım bile her ihtimale karşı bu arada 4200 küsur primim var sağlık sektöründe   
 16. gilgin

  gilgin TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, fıkra iki kısımdan oluşuyor. 1. kısım koşullar, ikinci kısım ise sınav hakkının bakanlığa hangi süre ile verildiği. Deniz bey, sizin üstünde durduğunuz konu olan cümlenin 1. kısımdaki uzman olanlara ifadesi sınava başvuru koşulu, süre ise bakanlığa verilen sınav hakkı ile ilgili. Yani gerçekten böyle bir hata yapılırsa ciddi bir mahkeme konusu. Aslında maalesef herkes tarafından okunduğu gibi anında anlaşılır Türkçe ile kanun yazmayı becerememenin sonucu tartışma çıkıyor. Aynı sorunları Çevre Şehircilik tarafından hazırlanan yönetmeliklerde de yaşıyoruz. Örneğin "merdivenlerden yangın merdiveni olarak kullanılan 1 tanesi TAKS'a girmez" denmiş. Yangın yönetmeliğine göre tek merdivenli yapılarda o merdiven yangın merdiveni olarak değerlendirilmiş. Biz diyoruz ki tek merdivenli yapılarda merdiven TAKS'a girmez, belediye diyor ki birden fazla varsa. Yönetmelikte birden fazla koşulu konmamış. Bir de direk kafanızdan geçeni dümdüz yazsanız, herkes de anlasa, tartışmasa.

  Bizim konumuzda belgenin alınma tarihinin önemi yok, eğer böyle bir hata yapılırsa hak yenir. Çok açık ve net. Türkçe bilgime güvenirim.

   
  serdarpala, glryvz ve Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
 17. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  dostum ben bayabi açık kapanacağını düşünmüyorum.. A ve B sınıfı sınavın ağustos sınavı gibi kolay olacağını, hatta 20 leri geçen soruların iptal edileceğini düşünmüyorum.. işalla öyle olur ama zannetmem.. yine başarı oranı %20 yi geçmeyecektir.
  Bu arada çalışmaya başlamışken tüzüklerede göz az, soru içinde adı geçmese bile oralardan soracaklarını düşünüyorum :D

   
  Mehmet Emin DİNCEL bu yazıya teşekkür etti.
 18. potas

  potas TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar
  Kendi Mühendislik Firması olupta bağkur primi ödeyen de C den B ye geçiş yapabilecek mi acaba bilen var mı?

   
  öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
 19. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Tüzüklerden bu saatten sonra soru soracaklarını düşünmüyorum. Çünkü sınav olana kadar tüzüklerin çoğunun kaldırılmasına dair tüzükler resmi gazetede yayınlanmış olur. Bu durumda sorulacak tüm soruları da iptal etmek zorunda kalacakları için bunu yapmazlar diye düşünüyorum.

   
 20. Mehmet Emin DİNCEL

  Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

  önceki sınavlara bakılırsa herşey beklenir tetikte olmakta fayda var. bunca işin arasında bir de ders çalışmak sınava girmek için o kadar zahmet veriyoruz en azından genel kültür niyetine öğrenmiş oluruz tüzükleri

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica