Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. es55061

  es55061 TÜİSAG Üyesi  Elif hanım öyle yazılı açıklama veriliyormu


   
 2. ahmet3434

  ahmet3434 TÜİSAG Üyesi

  Yorumlara dikkat ettim herkes kendi durumunu göz önünde bulundurarak yok şöyle olmalı yok böyle olmalı diyor. İhtiyaç olduğu için böyle bir uygulamaya gidiliyor. Doğrusu büyük bir kesimi kapsamasıdır. Sonuçta sınav denen bir şey var. Lütfen yorum yaparken mağdur olabilecek arkadaşlarımızı da düşünelim.

   
 3. elif_35

  elif_35 TÜİSAG Üyesi     

   
 4. öz madenci

  öz madenci TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar facebook grubumda paylaşılan yazı aynen şöyle:

  Murat Kılıç Arkadaşlar,
  Konunun genelini incelemeden ucundan bakınca yarım bilgi oluyor ve yarım bilgi çok zararlıdır. Bazen hiç bilmemek daha iyi olabiliyor.
  Konuyu kaçıran arkadaşlarımız için burada yeniden ve daha detaylı yazmak istedim.
  21 Eylül C.tesi günü yaklaşık saat 15:00 civarı ÇSGB yetkililerinden sayın Ferdi Karakaya, İSG-Katip programı ile ilgili sunum yaparken konu gereği bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre, 20 Eylül Cuma günü beklenen yönetmelik değişikliğini bitirdiklerini ve Başbakanlığa gönderdiklerini söyledi. Başbakanlıktan cumhurbaşkanlığına ve daha sonra da resmi gazete sürecine girdiğini, muhtemelen önümüzdeki hafta veya takip eden hafta resmileşeceğini söyledi. Hatta seminere gelmeden önce Genel Müdürüne bu bilgiyi deklare edip edemeyeceğini sorduğunu, genel müdürünün de (Kasım Özer) bunu onayladığını söyledi. Buna göre, 1500 gün ödenmiş prim günü olan C sınıfı uzmanların B sınavına girebileceğini, 3000 gün ödenmiş prim günü olan C sınıfı uzmanların da A sınavına girebileceklerini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığına sınav tarihi ile ilgili sorduklarında ise Şubat ayına sınav yapabileceklerine dair cevap aldıklarını söyledi.
  Daha sonra, seminerde benim sorduğum bir soru üzerine, seminerden sonra konuşalım dedi, seminerden sonra çsgb stantta oturup sohbet ettik biraz. Sohbet esnasında bir ara bilgisayarını açtı ve yönetmeliğe bakarken, beklediğimiz yönetmelik değişikliğinin kırmızı renkte yazı ile mevcut yönetmeliğin içinde yer aldığını gördüm. Sorduğumda da çıkacak değişikliğin bu olduğunu söyledi. İlk cümle de şöyle başlıyordu, Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle....... Zaten torba yasadan gelen geçici 4.maddeye eklenen fıkrada da ibare aynı. Yani bu durum yeni bir şey değil. Bu ibareye bakıldığında ise değişik haliyle kanunun yürürlüğe girdiği 2 Ağustos 2013 tarihi itibariyle uzman olmak şartı oluşmuş oluyor. Bu tarihten sonra uzman olmak bu kapsamın dışında tutulmuş oluyor.
  Yönetmelik değişikliğinde de gördüğüm gibi ödenmiş primlerin hangi tehlike sınıfındaki iş kolunda yattığının önemi yok. Hatta sorulan bir soru üzerine, sohbet havasında, simit bile satmış olabilir dendi. Yeter ki ödenmiş SGK primi olsun.
  Bu bilgileri sıcağı sıcağına facebook grubumuzda paylaştım. Çok emin değilim ama belki de tüm Türkiye ilk önce bizden öğrendi bunları.
  Uydurma tabiri umarım bize yönelik bir tabir değildir. Eğer bize yönelik ise bunu da ayrıca değerlendirmek gerekir.
  Bu arada sayın Ferdi Karakaya isg-katip'in herşeyi. Kurucusu, geliştiricisi, yöneticisi.
  Herkese saygı ve sevgilerimle


   
  PınarKaya, nasibal35, MZENGİN ve 34 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. Ali İhsan DÖNMEZ

  Ali İhsan DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar zaman su gibi akıp giderken sınav konusunda bende giderek ağır basan bir düşünceyi sizlerle paylaşmak istiyorum:
  Bakanlık yapacağı sınav için kanuni dayanaktan yoksunluk sebebiyle Danıştay tarafından iptal edilmemesi için 6331 sayılı kanuna ekleme yaparak bir düzenleme yapması için yetki aldı. Sonradan anlaşıldı ki Bakanlığın yapacağı düzenlenin yönetmelik veya tebliğ şeklinde olaçağı ancak bu yönetmelik veya tebliğinde "kanuni dayanaktan yoksunluk sebebiyle" değilde başka sebeplere yine iptali sözkonusu olabileceği gündeme geldi. Buna çözüm olarakta tekrar 6331 sayılı kanuna eklenen gecici maddeye direk sınav koşullarını yazarak başka bir düzenleme yapmadan bu sorunu aşmayı deneyecekler. Böylelikle kanunun iptali yanlızca Anayasa mahkemesi tarafından, diğer kanunlara aykırılığı sebebiyle iptal edilebilme olanağı dışında iptal şansı kalmayaktadır. Bu da oldukça zor bir seçenek. Eğer düşündüklerim gerçekleşirse sınav Şubat a uygulama ise seçim sonrasına kalır. Bizlerede "ya sabır" demekten başka seçenek kalmaz. Umarım yanılıyorumdur.

     

   
 6. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  yazıklar olsun arkadaşlar kanun için herhangi bir hazırlık yok .halen daha koşulların açıklanmaması çok saçma.bence bu kanunu tekrar erteleyecekler.tepkmizi verelim.binlerece c sınıfı uzman iş bekliyor.gerekirse bir yürüyüşte biz düzenleyelim.ağlamayan bebeye emzik yok.

   
 7. tuncakaptan

  tuncakaptan TÜİSAG Üyesi
  2 gustosta yayınlanan degısıklık (kanun bu tarıhte cıkmadı) asagıdakı cumle ıle baslamaktadır;
  MADDE 55 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
  dolayısı ıle sızın yorumlama mantıgınız ıle baktıgımız zaman 20.06.2012 tarıhınden once belge alanlar faydalanacaktır.
   
 8. tunca amanvermez

  tunca amanvermez TÜİSAG Üyesi

  Iyi günler ark lar mesaj atmıcaktım da duramadım bır ısg uzmanı nasıl olur da kanun yorumlayamaz mı ya o kanunun nersınde kanun çıktığım tarihten önce yazıyor bu yorumu nerden çıkartıyorsunuz açıklarsanız sevınırım ( ben bunuda sordum 1 ekıme kadar ısmınız yayınlanmıs olmalı diye yanıt aldım)   
  Last edited by a moderator: 29 Eylül 2013
 9. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  o zaman biz yeni uzmanlar boşa heveslenmeyelim:(

     

   
  ISGurusu ve Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
 10. tunca amanvermez

  tunca amanvermez TÜİSAG Üyesi

  Heveslen sen hafta içi goruruz su an uzman olan herkes yararlanabılecek kanunda öyle bir ayrım yok sadece bir yıl içinde yapılacak iki sınava Yetiş yeter ama Kasım'da sınava gırcekler yetısemıcek sanırım   
 11. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Açıklamanız çok açık ve net. Hala anlamayan yoktur herhalde.   
 12. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  evet.. demek ki 18 ağustos sınavını kazananlar için B yada A sınıfı hayali yalan oldu.. işalla öle deildir.. işalla yönetmelik yürürlüğe girdiği andan itibarendir..

   
  ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
 13. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  dostum kanunun yürürlüğe girdiği andan itibarenden diye Ferdi Bey mi direk söyledi? Yoksa torba yasa maddesi öyle yazıyor ondan mı diyebiliriz?
   
 14. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  :) ben de bu yazınızı görünce tutamadım kendimi, bence de bir uzman nasıl olurda yorumlayamaz resmi gazeteyi ? :)
  2 ağustosta çıkan 6495 sayılı torba kanunu
  MADDE 55 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

  “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”

  4. Maddeye aşağdaki FIKRA eklenmiştir demiş.
  FIKRA yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde iki sınav hakkı demiş
  FIKRA ne zaman yürürlüğe girdi?
  2 Ağustos 2013
  UZMANLIK BELGESİNE SAHİP OLAN demiş
  Ne zaman demiş?
  2 Ağustos 2013 de demiş.
  Ne demiş? SAHİP OLAN demiş.
  Sahip OLACAK demiş mi?
  Dememiş.

   
 15. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  dostum ama 2 ağustostan önceki isgu lar için geçerli demiş yukarıdaki yazıda?
  şimdi 1 ekim den öncemi, yoksa torba yasa tarihi mi? kafalar karışık valla?!   
 16. tunca amanvermez

  tunca amanvermez TÜİSAG Üyesi

  Torba yasada öyle fılan yazmıyor bakabılırsın ınşarınkı temennı:):)

   
 17. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Ben yazımın başlangıçında torba kanunun ilgili maddesini yazmıştım detaylıca ama belliki okumamışsınız.
  Yazıyor. Aşağıda tekrar belirtiyorum maddeyi ve ilgili yeri büyük harflerle yazıyorum.

  MADDE 55 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

  “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI BELGESİNE SAHİP OLANLARA, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”

   
  abdulkerimozgur bu yazıya teşekkür etti.
 18. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Boş verin arkadaşlar. Zaten bazı arkadaşların duyumlarına göre torba yasanın çıktığı tarihten sonra uzman olanlar sınıf yükseltme hakkından yararlanamayacakmış!!!. Kanundan böyle bir yorum yapmak zor: zira ilgili madde şöyle; “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.” Bu metinden bu ek maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce uzmanlık sertifikası olanların sınıf yükseltme hakkına sahip olacağı anlamını çıkartmak için türkçeyi katletmek gerekir. Buda yapılırsa, o zaman kanununa aykırı yönetmelik hazırlandığı gerekçesiyle yine mahkeme yolları görünür. Fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yapılacak olan ; sadece bir yıl içinde iki tane seviye yükseltme sınavı düzenlemektir. Ama yine de unutmamak lazım burası Türkiye, belli olmaz, işgüzar bir bürokrat çıkar ben yaptım oldu der. Daha önce iptal edilen yönetmelik de olduğu gibi. Bakalım sabredip göreceğiz.

   
  gilgin, ISGurusu ve Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
 19. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  Çarşı harbiden herşeye karşı :D
  dostum, birbirimizi kırmayalım nolur..
  bak bende bu yasada şunu anladım,
  “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, "
  yani belgen varsa, ne zamandan itibaren var dememiş?
  sonra;
  "Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”
  özellikle koyu ve altı çizili olan kısımda zaman belirlerken fıkra yürürlüğe girdikten sonra iki sınav hakkı dio.. o sırada isgu olan olmayan demiyor? yukardaki yazıda demiş olabilir, ama kanun maddesinde yok öle bişi?

   
  Mert Fatih Kesgin, markara ve ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
 20. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Kanundan böyle bir yorum yapmak zor: zira ilgili madde şöyle; “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.” Bu metinden bu ek maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce uzmanlık sertifikası olanların sınıf yükseltme hakkına sahip olacağı anlamını çıkartmak için türkçeyi katletmek gerekir. Buda yapılırsa, o zaman kanununa aykırı yönetmelik hazırlandığı gerekçesiyle yine mahkeme yolları görünür. Fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yapılacak olan ; sadece bir yıl içinde iki tane seviye yükseltme sınavı düzenlemektir. Ama yine de unutmamak lazım burası Türkiye, belli olmaz, işgüzar bir bürokrat çıkar ben yaptım oldu der. Daha önce iptal edilen yönetmelik de olduğu gibi. Bakalım sabredip göreceğiz.

  Ama amaç eksik üst sınıf uzman eksiğini tamamlamaksa; kanunun metninden böyle bir anlam çıkarmaya kimse çalışmaz. Aksi; şu an için bizim bilemediğimiz hesapların ortada olduğunu işaret eder. Sonuçta yanlış hesap "Danıştay"dan döner.

   
  Salih Kubilay SALMAN, ISGurusu ve Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica