Tartışma - Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum | Sayfa 16 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. YUK-MAK-MUH

  YUK-MAK-MUH TÜİSAG Üyesi  Bu yasa çıktı mı şimdi ya da ne zaman çıkacak bilgisi ola var mıdır?


   
 2. yasin190538

  yasin190538 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar benim şu an itibari ile 1485 gün SGK prim var.eğer yönetmelik 20 gün sonra çıkarsa 1500 günü geçmiş oluyorum.şimdi ben 1485 demi kalacam yoksa 1500 günü geçmişmi olacam bu kısmı anladım yardımcı olabilirmisiniz....

   
 3. efe64

  efe64 TÜİSAG Üyesi

  tebliğ resmi gazetede yayınlanacak çok az kaldı hepimiz bekliyoruz

     

   
  YUK-MAK-MUH bu yazıya teşekkür etti.
 4. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

  Sn Deniz Devrim açıklamanızı ve gönderilerini sayfaya iliştirirsiniz... Herkes okur ve öğrenir...Kimse kimseden özür dilemek zorunda değildir.. Köy kahvesi mi burası... Hakim misin , Savcı mısın ? Mahkemeye mi çıktık ? Beni mi yargılıyorsun..

   
 5. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bence burada havanda su dövüyoruz.. birbirimizi kırmaya başladık gibi geldi. Üsteik aynı sektörde olduğumuz halde.. Lütfen, biraz sakin olup sakin sakin konuşalım derim..
  sonuçta bir yasa çıkacak ve bu bir gurubn işine yarayacak. İşine yaramayan grup isyan edebilir, en doğal hakkı ama birbirimizi kırmaya gerek yok diye düşünüyorum..
  saygılar..

     

   
  dilekaltinok, ISGurusu, efe64 ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. gilgin

  gilgin TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, zaman sınırı sınavın yapılması ile ilgili konmuş, bu konudaki tartışmayı bitirmek adına değerlendirelim ;

  “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”

  yani 2013 kasım sınavında iş güvenliği uzmanı olan bir arkadaş, eğer 1. sınava yetişirse ve prim-günü tutarsa sınava girer. 2014 Mart sınavına girip başarılı olan yeni C sınıfı bir uzman arkadaş eğer ikinci sınav yapılmadıysa ve prim günü uygunsa onunda sınav hakkı var. Biraz ufak bir değerlendirme hatası yapılıyor. Cümlede ne zaman iş güvenliği uzmanı olmanız gerektiği yazmıyor, sınavlara girerken hangi koşullara sahip olmanız gerektiği ile ilgili koşulları bakanlık belirledikten sonra bakanlığın bu sınavları açma yetkisinin süresinden bahsediliyor. Ancak yönetmelik ile böyle bir sınır koyabilirler tabi ki. Koyulaştırdığım kısım koşulları belirliyor, altı çizili kısım ise bakanlığın ne kadar süre bu yetkiyi kullanabileceğini. Tahmin ediyorum bu sebeble aralık-ocak gibi farklı bir periyotta sınav açacaklar ve kasımda başarılı olanlarda bu sınava girebilsin istiyorlar.

   
  Ali TUFAN ve ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
 7. gilgin

  gilgin TÜİSAG Üyesi

  Bir de net bir şekilde fıkranın yürürlüğe girdiği tarih diyerek tartışmaya açık bir konu bırakılmamış.
   
 8. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  Üstelik 10 yıldır simitçilik yapan bir mühendis c den b ye geçipte işe başlayacak değil herhalde. burası er meydanı gibi düşünülmeli.kim kendine ne kadar güvenirse o siklette yarışır, yanlış yaparsa bedelini öder( ayrıca başkaları da öder).
  herkesi memnun edecek bir yasa çıkamayacağına göre bekleyelim görelim.   
  ISGurusu ve Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
 9. Halikarnassos

  Halikarnassos TÜİSAG Üyesi

  oldu olacak B için 3500 prim günü A için 7000 prim günü istensin,eeee amaç tecrübe ise ...
  bana göre hava hoş,nasıl olsa 7700 prim günüm var cukkacukka cukkacukka cukkacukka

     

   
  Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
 10. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  bende 5800 var ama 5000 olsun diyemicem :D
  sonuçta iş tecrübesi aranacak belliki.. ama bir an evvel açıklasalarda çalıp çalışmicamıza karar verelim.. düşünsenize, 30 gün kala nasıl hazırlanırız? gerçi 18 ağustos sınavından çıkan biri hazır da sayılabilir 8-)

  ama ben şimdiden unuttum vallahi konuları.. byee   
 11. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Benim 8300. Şaka bir yana, yapılan tüm tartışmalar anlamsız. Sonuçta başlangıç yapabilmek için bir yerde bir zaman koyacaksınız öyle yada böyle bir kriter belirleyeceksiniz. Birileri bunun dışında kalacak birileri de karşılayacak. Ben şimdi niçin ingiltere kraliyet ailesinin bir mensubu olarak doğmadım, olur mu böyle haksızlık diye kime başvurmam lazım ?   
  Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
 12. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Anayasmahkemesine bireysel başvuru hakkı, AİHM'ye gitmeden önce mağdur olduğunu düşünen vatandaşın mağduriyet süresini uzatmak maksadıyla, iç hukuk adımlarını arttırmak için iktidar tarafından sadece yargı kararlarına itiraz için verilmiştir. Yoksa vatandaşın bireysel olarak kanunların iptalini istemek için anayasa mahkemesine başvurusu sözkonusu değildir. Anayasa mahkemesine; kanunların iptali için başvuru, anamuhalefet partisi, cumhurbaşkanı veya en az 110 miletvekilinin imzası ile yapılabilir.

   
  Emrah ERKEK, Deniz Devrim, DUAYEN18 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. Ali TUFAN

  Ali TUFAN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bugün yetkilendirme dairesini aradım.Tebliğin çok kısa bir zaman içinde açıklanacağını söyledi.Bende 18 ağustos 2013 itibariyle sınavı kazandığımı ama prim günümün 3630 gün olduğunu söyledim.
  1-) kasım sınavında benimde üst sınıf sınavlara girme hakkım olur mu şeklindeki soruma "Sınavlara girebilirsiniz ama kasım dışında farklı bir sınavda olabilir (örneğin ocak ayında) şeklinde bir cevap verdi.Yanlız prim günü hakkında şuan kesin bir bilgi veremem diye ekledi"

  Bilginize..
   
  Ali Üstün ve odarkness bu yazıya teşekkür etti.
 14. es55061

  es55061 TÜİSAG Üyesi

  Ali bey 10 yıl deniliyor doğrumu acaba

   
 15. es55061

  es55061 TÜİSAG Üyesi

  Ali bey c den a ya 3000 günmü yoksa 10 yılmı yani 3600 günmü   
 16. es55061

  es55061 TÜİSAG Üyesi

  Ali bey c den a ya 3000 günmü yoksa 10 yılmı yani 3600 günmü

   
 17. aigln

  aigln TÜİSAG Üyesi

  B veya C sınıfı belgeye sahip iş güv uzmanlarına bir üst belge alabilme imkanı sağlayan iki sınav hakkı 6495 sayılı torba yasa ile tanındı. bu yasada 12 Temmuz 2013'te yayımlandı. 55.maddede şöyle denilmektedir:".....
  “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren (1) bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki (2) sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”
  ."bu maddenin yayımlandığı tarih itibariyle (12 temmuz 2013) bir yıl içerisinde (12 Temmuz 2014'e kadar) iki sınav hakkı vardır. ve bakanlık bu sınavlara kimlerin gireceği ile ilgili herhangi bir çalışma henüz yapmadı. siz galiba başka bir tebliğden bahsediyorsunuz.

   
 18. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Boşuna telas etmeyin bence b sınıfı icin gerekli olan 3 yıl 1095 gun eder a sınıfı icin yanı 7 yıl icin 2555 gün prim eder bu primlerden aşagı olacagını sanmıyorum fakat bi bakrsınız bu primler refarans olabilir ona birsey diyemem. çunku suanki c den b ye gecmek icin 3 yıl sartını ve b den a ya gecmek icin ki 4 yıl sartı prim gibi sozlesme tarihine bakıldıgı kesin birde bir tavsiye bu yonetmelik cıkmadan mutlaka bir sozlesme olsun belki prim gun sayısı ile birlikte derler ki şuan k i duruma gore sözlesmesi bulunanalar denirse ortalık karısabilir . saygılarımla

   
 19. Olgac Tasyurek

  Olgac Tasyurek TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği ile hiç ilgim yoktu. Sertifikamı geçen mayıs ayında aldım. 3300 prim gün sayım var. Yönetmelik çıksında rahatlayalım.

   
 20. tunca amanvermez

  tunca amanvermez TÜİSAG Üyesi

  bakanlıkla gorustum 1500 c den b ye tehlikeli sınıfta çalışmışsa,3000 gün c den a ya cok tehlıkelıde calısmıssa,b den a ya cok tehlıkelıde calısmıssa 1800 gun .net bılgıdır hayırlı olsun daha sonra mevzuatı gelıstırmeyle gorustum 1 2 haftaya kadar cıkacagını soyledıler kolay gelsın

   
  Ebru Celimli ve ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica