Prim Gün Sayısı Tutmayan C Sınıfı Uzmanlar Ne Olacak ? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Prim Gün Sayısı Tutmayan C Sınıfı Uzmanlar Ne Olacak ?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında imsiyat tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. imsiyat

  imsiyat TÜİSAG Üyesi  Herkese Merhaba,

  Merak ettiğim bir konu var ve kafam karışmış durumda . Şu an C sınıfı uzmanlar belli prim sayısı ile B ve A sınıfı uzman sınavına girmeye hak kazandılar , tartışılır ne kadar doğru olup olmadığı ancak benim merak ettiğim " prim gün sayısı tutmayan C sınıfı uzmanlar ne yapacak " ?

  1- Öncelikle C sınıfı uzmanların B sınıfı yerine bakabilme durumu 2015 temmuzda bitiyor yönetmelik değişmediyse yayınlanma tarihi 30 Haziran 2012 ,

  İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
  GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

  2 - Bunun dışında OSGB ' lerin görev ataması vardı A sınıfı uzman arada uğruyor ve tam süreli C sınıfı uzman oluyordu işletmede. o da ne kadar doğruydu bilmesem de şu an 11.10.2013 tarihli yönetmelikte ,

  İş güvenliği uzmanlarının nitelikleri ve görevlendirilmeleri
  MADDE 7

  (3) Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.
  Yani bunun da imkanı yok.

  3 - çalışan sayısının yüksek olması gerekli, o daha da yükseltildi.

  Az tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 2000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 2000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişikibare:RG-11/10/2013-28792) 2000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

  4 - 2016 'da tüm işletmelerde uzman bulundurma zorunluluğu olacak .o zamana kadar 2 yıldan fazla süre var.

  Yani C sınıfı uzmanlar en fazla 2015 Temmuz ayına kadar B sınıfı yerine bakabilecekleri için biraz iş yapabilecekler ve ( çoğunluğu Ocak 2014 tarihinde anlaşma yapsa ) temmuz 2015'te işsiz kalacak . Bu arada çoğu işletme de bu bilgiye sahip olduktan sonra 2015 'e kadar bakabilecek C sınıfı uzman yerine sürekli bakacak B sınıfını tercih edecektir.  Yanlış yada eksik varsa lütfen düzeltilsin . Yönetmeliklerde yapılan değişikliklerden dolayı eksiklik yada yanlışlık olabilir .


   
 2. EmekChe

  EmekChe TÜİSAG Üyesi

  Söylediklerinizde haklısınız..2015'te C sınıfı Uzmanlar sadece 'Az tehlikeli' işyerlerine bakabilecek..2016 Temmuz ayında yürürlüğe girecek olan 'Kamu ve az tehlikeli yerlerde 50 kişi altı' nı beklemek zorunda kalacaklar...Yani,bir zaman sonra 'C sınıfı' diye bir statü kalmıyacak gibi..Eee,herkes bu sefer B yada A olmak için bir yol tercih edecek..Uzmanların çoğu A yada B olacak..Sonra,sistem kendisiyle çelişecek ve 'C,B,A' sınıf ayırımın gereksiz olduğu görülecek,tep bir sınıf altında herkes toplanacak..Aksi takdirde,içinden çıkılmaz bir hal almaya başladı..

   
  sefers bu yazıya teşekkür etti.
 3. imsiyat

  imsiyat TÜİSAG Üyesi

  söylediklerimin çözümü yok değil mi ? Sonuçta şu an durum bu ve C sınıfı uzman olmak kısa süreli işe yarıyor ve uzun süreçte çok zararlı çıkacağız ?

  2014 Ocakta yasa yürürlüğe girer C sınıfı uzmanlar bi süre çalışır ve 2017'ye kadar işsiz kalır :alkış:

     

   
 4. senerji

  senerji TÜİSAG Üyesi

  yakında piyasa da sadece b uzmanlar olacak hiçbir ayrıcalığı kalmayacak. şu an bu mesleği yapasım bile yok

   
 5. imsiyat

  imsiyat TÜİSAG Üyesi

  çok umutsuzum bu konuda yani millet buna yönelirken bende kendi mesleğime dönsem mi diye düşünmeye başladım ...

     

   
 6. imsiyat

  imsiyat TÜİSAG Üyesi

  OSGB ler C sınıfı uzmanı ÇOK TEHLİKELİ sınıfta görevlendirebiliyor mu ?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica