Plastik Sektöründe Çalışan Arkadaşlar Tanışalım Mı? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Plastik Sektöründe Çalışan Arkadaşlar Tanışalım Mı?

Konu, 'Tanışma Bölümü (Ailemizin Yeni Üyeleri)' kısmında oblomov tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. oblomov

  oblomov TÜİSAG Üyesi  merhaba arkadaşlar
  ben plastik fab. çalışıyorum ve benim gibi çalışna arkadaşlarla tanışmak istiyorum.bekliyorum sizleri.


   
 2. halil Özen

  halil Özen TÜİSAG Üyesi

 3. oblomov

  oblomov TÜİSAG Üyesi

  selam
  tugba ben.gerçi sizi siteden tanıyorum.bazı sorularımada cevap yazdınız.bunlar için tekrar teşekkürler.
  tanışmak istememin nedeni hemiş ile ilgili sıkıntılarımızı paylaşırız hemde bilgi alışverişinde bulunuruz diye.
  tekrar slm

     

   
 4. mahir anlak

  mahir anlak TÜİSAG Üyesi

  selam
  enjeksiyon mu? vakum mu?

   
 5. oblomov

  oblomov TÜİSAG Üyesi

  extruder

  genel olarak hepimizde kırma makinası ham madde için granür makinaları vardır.

     

   
  Last edited by a moderator: 5 Haziran 2014
 6. mahir anlak

  mahir anlak TÜİSAG Üyesi

  şekillendirme işlemi vakumla mı enjeksiyonla mı??
  pp ps pe granür imalatı herhalde sizin

   
 7. mahir anlak

  mahir anlak TÜİSAG Üyesi

  yazilar geç intikal ediyor ben çıkıyorum
   
 8. oblomov

  oblomov TÜİSAG Üyesi

  Biz pvc ve pa profil üretimi yapıyoruz. Şekillendirme kalıplarda oluyor. Enjeksiyon ya da vakum değil.   
 9. mahir anlak

  mahir anlak TÜİSAG Üyesi

  pvc folyo üretimi demek ki pvc folyo da kırmadan gelen ürünleri % kaç kullanıyorsunuz?

     

   
 10. oblomov

  oblomov TÜİSAG Üyesi

  günaydın mahir
  folya üretmiyoruz.ısı yalıtımı sağlayan kapı ve pencerelerin içine takılan sert ısı yalıtım profilleri üretiyoruz.geri dönüşüm yapıyoruz.kırmalardan kullanım miktarı değişiyo formüle ve istenilen malzemeye göre.sende kimya mezunusun sanırım.bu arada siz ne üretiyorsunuz.   
 11. mahir anlak

  mahir anlak TÜİSAG Üyesi

  bayan oblomov üretimde kalsit kullanıyormusunuz   
 12. mahir anlak

  mahir anlak TÜİSAG Üyesi

  bizz pvc şeffaf kutular ps pp yoğurt kaseleri folyolar bardaklar

   
 13. oblomov

  oblomov TÜİSAG Üyesi

  kalsit,soyayağı,stabizatör filan ...şeffaf yapmıyoruz.
   
 14. RagIp Gökhan Ergür

  RagIp Gökhan Ergür TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar, ben kompaund üretimi (plastik hammaddeleri (PP,PE,EVA,ABS,PS gibi genel kullanım amaçlı termoplastikler) degisik tiplerde minerallerle karıstırıp sektöre granül formunda sunan bir firmada çalışıyorum, ekstrüder, banbury gibi makina ve ekipmanlarla çalışıyoruz dolayısıyla tehlikeli sınıfta bir fabrikayız. Ancak sektörde daha önce de masterbatch üretiminde çalıştığım icin kullanıcı adımı Masterbatch olarak seçmiştim. Ayrıca zamanında birçok tipte plastikler icin katkı maddelerinin teknik satış sorumluluğunu yapmıştım, üretim hatlarının iyileştirilmesi,plastik sektörüne yönelik yalın altı sigma ve altı sigma projelerinde, risk değerlendirmelerinde de bulundum. Bilgilerinize

   
  şule beyter bu yazıya teşekkür etti.
 15. oblomov

  oblomov TÜİSAG Üyesi

  biraz geç oldu ama merhaba.
  biz kendi garnülümüzü üretip işliyoruz.granür yapılan ortam tozlu.siz havalandırma yaptırdınız mı.ortamda tozda uyarı levhaları okunmuyor neredeyse   
 16. RagIp Gökhan Ergür

  RagIp Gökhan Ergür TÜİSAG Üyesi

  Tabi, üretim sistemimizi biz izole ettik, güçlü bir havalandırma fanı ve kontrol sistemimiz var, granül üretimi toz demektir, güçlü filtreler ve toz toplayıcı ünitelerimiz var. Hem tozu topluyor tekrar üretim katıyoruz hem de minimum imisyon ile bu sistemi çalıştırıyoruz. Ancak granül üretimi sırasında ortaya toz dısında buhar ve gazlarda çıkabiliyor, bunları da ayrıca sistemden uzaklaştırıyoruz, gene de sürekli iyileştirme içerisindeyiz.

   
 17. halil Özen

  halil Özen TÜİSAG Üyesi

  20 yıldan fazla sürede değişik firmalarda masterbatch satışında çalıştım bu arada bir masterbatch üreten firmanın kuruluşunda bulundum . sınırlı sayıda firmayabireysel isgu hizmeti veriyorum . bir işletmediki levhalar bile tozdan dolayı okunmuyorsa vaziyet çok kötü demektir ciddi bir iyileştirme çalışması gerektirir.

   
 18. oblomov

  oblomov TÜİSAG Üyesi

  günaydın
  iyileştirme çalıştırması gerekiyor orası kesin.işveren havalandırma yapacağını söylüyor bende bekliyorum.fab. aslında yapılan işler için uygun değil.var olan koşulları düzenlemeye çalışıyorum ama bir yere kadar.benim sıkıntım şu.üç katlı bir fabrika burası.en üst katta belli bir bölümü kalıphane yeri olarak kapatmışlar orada torna ,freze,...gibi makinalar var öyle çalışlıyo.geriye kalan katın tamamı kullanılmayan makine malzemeyle dolu.adım atacak yer yok.
  orta katta 8 extruder makina var 12 metreye yakın uzunlukta bunlar ve bazı makinaların arasından geçemiyorsunuz.makinaların hepsi de kullanılmıyo.3 tane filan kullanılıyor.ayrıca burada polyamid profil üretildiği için ham maddeleride var 50 tona yakın hiç yer kalmıyo adım atmaya.
  en alt kat da 17 makine var bir deayrı bir yer gibi düşünürsek granür bölümü var.ben buraları bir türlü düzene sokamadım.gerçiişe başlyalı 2 ay oldu.
  şimdi biz şu ana en üst katı boşaltmaya çalışıyoruz ama bu daha 3 ay filan sürer.
  orta kat daki makinler seneye başka bir şehre gönderilecek orda üretim yapılacak.işte ben bu noktada tıkanıyorum.yer sıkıntısından dolayı hiç bir iyileştirme yapamıyorum.
  size sorum şu.ben saha denetimi yapıp bilgisayara kaydediyorum.ama çıktı filan alıp dosyalamıyorum.sizce nasıl evrak düzenlemeliyim günlükyada haftalık bana yardımcı olurmusunuz.siz nası yapıyosunuz evrak işini yol gösterirseniz sevinirim.

   
 19. RagIp Gökhan Ergür

  RagIp Gökhan Ergür TÜİSAG Üyesi

  Burada herşey girift gibi gözüküyor,

  Üretim açısından değerlendirirsek:

  Bu durumdaki bir işyerinde acil olarak 5 S uygulamalarının devreye sokulması gerekiyor, işletmelerin 7 israfı bulunur, bunlar gereksiz işler, gereksiz hareketler, fazla üretim, gereksiz beklemeler, hatalı üretim, fazla stok, gereksiz taşımalar..saha denetiminden önce en büyük sorun nerede oradan başlamak ve problemi küçük parçalara bölmek lazım, mesela orta katta duran ve hiç hareket görmeyen makinalar burada tutulmak zorunda mı?

  Kücük bir depo kiralanıp buraya alınamaz mı yukarıda belirttiğim malzemeler? böylece makinaların arasında uygun boşluklar ve çalışma alanı oluşturularak güzel bir işyeri vaziyet planı yapılabilir. üst katta kullanılmayan malzemeler ve makina parçaları da aynı depoda tutulabilir, işveren iş konusunda verimlilik istiyorsa ve iş güvenliği anlamında sistemin bir düzene kavuşmasına ihtiyaç duyuyorsa biraz elini cebine atacak. Ya da bu tür kullanılmayan hammaddeler, ekipmanlar birarada da tutulabilir, çalışan ve birbirine girdi oluşturan tüm işlemler daha yakın kurulabilir. Belki de daha az masraf olması icin depo kiralamak yerine bunların katları değişebilir. Çalışanlar bir malzemeyi temin etmek için uzun zaman harcıyorlar mı? İstediklerini hemen bulma konusunda problem yaşıyorlar mı? Üretim gereğinden fazla mı malzeme üretiyor? Stoklar şişiyor mu ? Çalışanlar ilgisiz işlerle uğraşıyorlar mı? Beklenmemesi gereken durumlarda bekleyip vakit mi kaybediyorlar? Bunları incelemek lazım.

  İş güvenliği açısından bakarsak:
  Saha denetiminde öncelikli hedef çalışanın ve işin güvenliğini riske atan önemli parametreleri bulmaktır. Mesela ortalıkta duran eşyalar çalışanların geçmesini engelliyorsa, takılıp düşmeler sonucu yaralanmalar ya da ramak kalalar varsa raporlanması lazım, ayrıca elektrik kabloları, panoları , topraklama tesisatı, paratoner gibi sistemler ne durumda? Bunlara periyodik bakımlar yapıldı mı? Kaldırma araçlarında durum nedir? Kesici, delici, ezici, yakıcı ekipmanların durumları çalışanları büyük riske atıyor mu? Tüpler nerede tutuluyor , dolu ve boş olanlar birarada mı? Ancak en kötüsü plastiğin işlendiği her yer yangın riskinin en fazla olduğu yerlerdir, görünen o ki böyle bir işyerinde yangın riski korkunç derece yüksek, siz tatbikat yaptırdınız mı? Acil eylem planı oluşturuldu mu? Daha önce yaşanan iş kazaları var mı?

  Kişisel görüşüm işvereni acil önlemler almaya ikna etmek, ancak benimönerim 5 S eğitimi almanız ve bunları hemen uygulamaya sokmanız, internet ortamında bu konuyla ilgili bilgiler var, en önemli süreç sınıflandırma gereksiz malzemelerden kırmızı etiket yöntemiyle kurtulma, aşağıdaki resimde konuyu çok kısaca açıklanıyor,


  [​IMG]

   
  simge yaser, şule beyter ve oblomov bu yazıya teşekkür etti.
 20. oblomov

  oblomov TÜİSAG Üyesi

  fazla stok ,alınan sonrasında kullanılmayan ham madde,kullanılmayan daha sonra kullanılmak için bekletiken makine bunların hepsi mevcut.başka bir depo kiralamaz patron.en üst katı boşaltalım alan açılacak deyip duruyo.takılıp düşme ve bunun gibi kazalar henüz yok ama olmuyacak anlamına gelmiyo.yangın eğitimi alındı.tüpler asıldıyandın butonları yaptırılıyor.kadırma araçları ,basınçlı kaplar kontrolleri yaptırıldı.tüpler kapalı kullanılmayan kompresörümüzün blunduğu alana konuldu.kullandıkları tüpler içiçnde küçük tekerlekli her tarafı kapalı araba yaptırdım.üzerine yazı astım onlara konuldu.kullanıp depo kısmına kaldırıyorlar.yani yapabildiklerimi yapmaya çalışıyorum ama büyük işler için beklemedeyim.işte bu noktada bunlar için nası evrak tutmalıyım onu bilemiyorum.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica