Personel Eğitim Masrafları | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Personel Eğitim Masrafları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Emre DEDE tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi  Çalışan personeli eğitim alması için kurumlara gönderiyorsunuz misal bizim aldığımız eğitim üzerinden gidelim.
  Şirket tüm masrafları karşılıyorki öyle olması lazım lakin sizinle eğitim sonrasında karşılıklı tutanak imzalıyor ve 1-2-3 Sene gibi bir zaman belirleyeren bu süre içerisinde işten ayrılırsan bu ücreti senden tanzim ederim diyor böyle bir şeyi yapabilirmi? Neye göre yapabilir veya yapamaz ve bunu yapacağını önceden duyurmalımıdır.?
  Teşekkürler Sağlıklı Günler


   
 2. okko

  okko TÜİSAG Üyesi

  Benide şirket gönderiyor fakat böle bir sözleşme önermediler bana. Ama önerebilirlerde bence haklarıdır. Çünkü okadar eğitim masraflaır karşılanıyor siz eğitimi alıp işten ayrılsanız ne olacak. Kendileirni garantiye almak için böle bir sözleşme ypaıyorlar.

   
 3. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  Kendilerini garantiye almak istedikleri mantıkdan düşünürseniz haklısınız ama bunu neye göre 3 veya 5 yıl gibi kavramlar içine alabiliyorlar veya alamıyorlar gibi bir düşünce takıldı aklıma ve yapabilirlikleri neye dayanarak ?

     

   
 4. okko

  okko TÜİSAG Üyesi

  Bir dayanak yok zamanı anlaşarak belirlersiniz. Onlar süre uzatırsa sizde maaşınızda ki yıllık artılş oranını sözleşmeye yazdırırsınız Şunu da söleyeyim bu sözleşmenin hiçbir yaptırımı yok emin olabilirsiniz.

   
 5. Ali Rıza Erdoğan

  Ali Rıza Erdoğan TÜİSAG Üyesi

  Sözleşmede ki o maddenin aslında sizi hiç bir bağlıyan değeri yoktur. Herhangi bir şekilde haksız yere sizin herhangi bir hakkınızı engelliyorsa o sözleşme sizi bağlamaz ;) Hatta böyle bir talepte olurlarsa dava aşamasında zorla imzaladım başka şansım yoktu demeniz bile yeterli olacaktır. Normalde mantıklı olan sözleşmelere konulan o süreler verilen eğitimin masrafının şirkete geri dönme süresi olarak hesaplanarak verilen süredir. Genelde çalışma süresi belirtilirken o maddenin devamında bu süreden önce ayrılmak ister ise o tarafın ödemesi gereken miktar yazar. Mesela pilot eğitimi verdiler 15 yıl çalışmasın dediler erken çıkarsan ama kalan eğitim masrafını ödersin gibi...

     

   
 6. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  şirket seni gönüllü olarak eğitime gönderiyorsa ,merak etmeyin çok ince hesaplar olabilir...
  "benim iş güvenliği uzmanım var" demek,harcanan 2500-3000 tl den çok daha önemlidir.....

   
 7. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  4857 ye göre eğitim masfarını 2 yıl içinde işten çıkılırsa alabilir. 2 yıldan sonra ise alınamaz
   
 8. selin

  selin TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,

  4857' de neye dayanarak işveren bunu yapabiliyorlar, ilgili maddeyi belirtebilir misiniz?

  Selin ARAS

  Çevre Mühendisi - C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı   
  izmir, Emre DEDE ve alix bu yazıya teşekkür etti.
 9. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  İşçi işveren arasında herhangi bir sözleşme yok ise talep edemez. İşveren, eğitim giderleri de dahil her türlü önlemleri almak ve masrafları karşılamakla yükümlüdür.

     

   
  izmir ve esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
 10. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  soruyu sorduğum arkadaşımın gazabına uğradım. beni şakalamak için öyle söylemiş ve bende sazanlıkla buraya yazdım alix'in yazdığı doğrudur.

  özrü dilerim   
 11. ersin_0041

  ersin_0041 TÜİSAG Üyesi

  ali bey ,

  şuan çalıştığım firma beni iş güvenliği uzmanlığı eğitimine gönderdi ve sertifika aldırdı ancak eğitime başlarken (iş sozleşmesi değil bu) bir kağıt imzalattı 2 yıl içerisinde işten çıkarsan eğitim masraflarını ödemek zorundasın diye.bende imzaladım.

  Bu imzaladığım belgenin bir bağlayıcığı varmıdır. belgeyi aldıktan sonra 7 ay geçti ve hala çalışmaktayım   
 12. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Sözlesme yaptıgınız ıcın uymak durumundasınız

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica