Periyodik Ve İşe Giriş Muayenede Tetkik Zorunluluğu

Muhsin Güllü

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Merhabalar,

Merak ettiğim bir konu var da cevap veren olursa çok sevinirim. Şimdi periyodik ya da işe giriş muayenesinde malumunuz bazı tahliller isteniyor. Fakat bazı işçiler bu tetkikleri tüm uyarılara ve isteklere rağmen yaptırmıyor.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda ne yapılmalı? Bu tetkiklerin yapılması yasal olarak zorunlu mudur? Yeni girdiğim bir firmada bazı işçilerin ne muayene formu vardı ne de tetkikleri. Tetkikleri de yaptırmıyorlar. Benim de muayene formunu doldurmam lazım.

Ben muayene formunun sonuna kişinin radyoloji ve labaratuvar tetkiklerinin mutlaka yapılması gerektiği kendisine ve işverene söylenmiştir. Mevcut fizik muayene ve anamnezi çalışmasına engel yoktur yazarak imzalıyorum.

Acaba doğru mu yapıyorum? Doğru yapmıyorsam nasıl bir yol izlemek gerekli? Sonuçta bu kişilerin muayene formu olması gerekmekte, tetkik de yaptırmıyorlar. Hiç doldurmasam sorumluluk tamamen bana kalacak diye düşünüp bu şekilde bir yol izliyorum. Cevap verebilen olursa çok sevinirim.

DURMUŞ SEMET

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Hocam öncelikle kolay gelsin. İsg Uzm olarak yaklaşık 20 ye yakın ÇSGB denetlemesi geçirdim. Edinmiş olduğum tecrübelere göre işin bir Bakanlık yolu var bir de adli yolu. 1) Bakanlık açısından, personellerin tetkikleri yoksa elinden imza almanız gerekmektedir diye söylerler. Bu konuda esneklik gösteriyorlar. Ayrıca o tetkikler için işyeri hekiminin gerek görüp görmediği de önemli tabi. 2) Adli boyutta ise mahkeme "Sağlık Güvenlik Rehberinde yazılanları neden uygulamadın, tetkik yaptırmayan personeli neden işyerinde çalıştırmaya devam ettin, çalıştırmasaydın iş kazası ya da meslek hastalığı da olmayacaktı" gibi yaklaşımlar da sergileyebiliyor. Sonuçta 2016 yılında Yargıtay Kararı ile, işyerinde kalp krizi sonucu EX olan kişi iş kazası sayıldı. Çünkü EX olan personelin işe girdiğinden bu yana EKG si yokmuş. Bunun gibi. Bence tetkik yaptırmayan personelleri firma yetkililerine tutanak karşılığı ve isg defterine yazarak bildirin. Çalışanlarına ne yapılacağına onlar karar versin. Ancak sizin tetkik istemekteki gerekçenizi de eklemeniz gerekmektedir. Sizin de muayene formuna yazdıklarınız da bence doğrudur. Umarım yardımcı olmuşumdur. Saygıyla ...

ihsan batıhan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar,

Merak ettiğim bir konu var da cevap veren olursa çok sevinirim. Şimdi periyodik ya da işe giriş muayenesinde malumunuz bazı tahliller isteniyor. Fakat bazı işçiler bu tetkikleri tüm uyarılara ve isteklere rağmen yaptırmıyor.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda ne yapılmalı? Bu tetkiklerin yapılması yasal olarak zorunlu mudur? Yeni girdiğim bir firmada bazı işçilerin ne muayene formu vardı ne de tetkikleri. Tetkikleri de yaptırmıyorlar. Benim de muayene formunu doldurmam lazım.

Ben muayene formunun sonuna kişinin radyoloji ve labaratuvar tetkiklerinin mutlaka yapılması gerektiği kendisine ve işverene söylenmiştir. Mevcut fizik muayene ve anamnezi çalışmasına engel yoktur yazarak imzalıyorum.

Acaba doğru mu yapıyorum? Doğru yapmıyorsam nasıl bir yol izlemek gerekli? Sonuçta bu kişilerin muayene formu olması gerekmekte, tetkik de yaptırmıyorlar. Hiç doldurmasam sorumluluk tamamen bana kalacak diye düşünüp bu şekilde bir yol izliyorum. Cevap verebilen olursa çok sevinirim.
Merhabalar;
Sizin sorumluluğunuz muayene formunda size ait olan kısımları doldurmanız .Tetkik yapılmayan kısım mecbur boş kalacak.Mevzuata göre İşyeri Hekiminin talpe ettiği tetkikler diye bir ibare var.Dolayısı ile siz işveren bu konularda bilgi vererek tebliğde bulunacaksınız.Bunların yaptırılmasından işveren sorumludur ve yaptırması gerekir.Fakat siz de bu tebliğleri tespit ve öneri defterine yazmayı ihmal etmeyin.

Egemen_01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İşçi neden tetkik yaptırmıyor?
1- Maaliyet işçiye ait olduğu için mi?
2- Üşengeçlik, Tembellik veya Korktuğu için mi?

Şayet cevap maliyet ise işçiye sakın baskı yapmayın. Çünkü İSG kanununa göre İSG maliyeti işçiye yansıtılamaz hükmü vardır malumunuz ;) işe girişlerde dahi olsa işçiden hiçbir şekilde maliyeti işçiye ait olacak bir tetkik isteyemezsiniz. Çoğu işveren bu hususu ya görmezden geliyor yada işine gelmediği için es geçiyor. Ancak ileride bu konuda uyanık bir işçi çıkıpta şikayet ederse belki ozaman işler düzelir :)
Cevap üşengeçlik, tembellik veya korku ise ozaman gerekli ihtar tutanaklarını tutarak işverene tebliğ edin gerisini işveren düşünsün :) Muhtemelen işveren korkusu ile tetkikler yaptırılacaktır kısa zamanda :)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.